Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Facebook (darmowa) – Android, iOS, Windows Phone, Windows RT / 8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.katana&hl=en

iOS: https://itunes.apple.com/id/app/facebook/id284882215?mt=8

Windows: http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/facebook/82a23635-5bd9-df11-a844-00237de2db9e

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/facebook/add3d66a-358d-4fe2-be68-8a3f934e9ea1

Facebooka można lubić lub nie, jednak nie można zaprzeczyć, że to najpopularniejszy serwis społecznościowy, z którego korzystają miliony ludzi. Dlatego ważne jest, by jego obsługa była wygodna i szybka, również na smartfonie lub tablecie.

Do czego służy

Program umożliwia korzystanie z Facebooka bezpośrednio przez aplikację, a nie przeglądarkę internetową. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, ale najistotniejsze to wygodny interfejs oraz system powiadomień zintegrowany z systemem urządzenia. Aplikacja pozwala też na szybsze sprawdzenie aktualności, niż ma to miejsce w przypadku przeglądarki internetowej (którą najpierw trzeba uruchomić, a następnie wejść na konkretną stronę). Istotnym szczegółem jest fakt, że poniższy opis zrobiony został na podstawie wersji na Androida, dlatego interfejs na zrzutach ekranu może różnić się względem tego z np. iOS lub Windows Phone. Nie mniej, funkcje i możliwości wydań na poszczególne platformy są podobne.

Rozbudowanie, praktyczność

Aplikacja daje niemal takie same możliwości, jak strona internetowa Facebooka. Można więc przeglądać aktualności, szukać znajomych, odpowiadać na zaproszenia, publikować wpisy, oznaczać osoby i miejsca, komentować, „polubić”, zmieniać ustawienia konta i wiele innych. Ważną i praktyczną funkcją jest integracja aplikacji z systemem, dzięki czemu użytkownik ma możliwość publikacji zdjęć np. bezpośrednio z Galerii wbudowanej w telefon. Aby tego dokonać, wystarczy dotknąć ikonki udostępniania, a następnie wybrać z listy Facebook. Oczywiście, fotografie można też publikować w programie, ale jest to mniej wygodne rozwiązanie.

Dzięki tym wszystkim funkcjom z poziomu telefonu da się w pełni wygodnie i bezkompromisowo zarządzać oraz korzystać z Facebooka. Niestety, jest to okupione ociężałością programu, która najbardziej daje się we znaki na wolniejszych urządzeniach. Aplikacja pochłania dużą ilość pamięci RAM, potrafi też czasami się przywiesić lub zwolnić bez konkretnej przyczyny. Zdarzają się również problemy z wysyłaniem zdjęć przy słabym zasięgu sieci, przez które fotografie nie zawsze pojawiają się na serwisie nawet jeśli nie dostaje się błędnej informacji. Jednak ze względu na brak równie rozbudowanych odpowiedników, Facebook okazuje się bezkonkurencyjny pod względem możliwości i np. niezawodności systemu powiadomień.

Wygląd i interfejs

Początkowo aplikacja oraz strona internetowa serwisu znacznie się różniły zarówno wizualnie, jak i pod względem możliwości. Obecnie jednak obie wersje usługi wyglądają bardzo podobnie do siebie, co uznać trzeba za zaletę. Dominują kolory niebieski oraz biały. Zaletą programu jest też dopasowanie do poszczególnych systemów, dzięki któremu całość prezentuje się bardzo spójnie, niezależnie od oprogramowania telefonu.

Z praktycznego punktu widzenia interfejs sprawuje się bez zarzutu. Wykorzystano zarówno gesty, jak i klasyczne przyciski. Przykładowo – dzięki ruchowi palcem od lewej strony ekranu aktywuje się aplikacja aparatu. Po zrobieniu zdjęcia można je od razu załadować na swój profil, wysłać do konkretnych użytkowników lub dołączyć do „mojej relacji dnia”.  Z kolei gest od prawej krawędzi wyświetlacza wysuwa najpierw listę osób, które wysłały nam zaproszenie do grona znajomych, a następnie aktualne powiadomienia. Rozwiązanie to jest intuicyjne i bardzo wygodne. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do wielkości przycisków oraz elementów interfejsu. We wszystko łatwo trafić i nawet posiadacze smartfonów z małymi ekranami powinni być usatysfakcjonowani.

Podsumowanie

Nie podlega wątpliwości, że to najbardziej kompletne i rozbudowane narzędzie do obsługi Facebooka. Liczba jego funkcja pozytywnie zaskakuje, a intuicyjność i wygląd niejednokrotnie przewyższają przeglądarkową wersję serwisu. Szkoda tylko, że dosyć duże wymagania sprzętowe oraz sporadyczne problemy ze stabilnością psują bardzo pozytywne, pierwsze wrażenie.

Back to top button