Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja God of Light

Istniała sobie pewna piękna, pozbawiona ludzi kraina, którą rozświetlały dziesiątki świateł. Niestety, na skutek tajemniczego kataklizmu – rzecznik elektrowni odmówił komentarza w tej sprawie – wszystkie zgasły, a świat spowiły ciemności. Trzeba naprawić szkody, aby znów zapanowało światło.

God of Light to gra logiczna, w której na gracza oczekuje 75 plansz o rosnącej trudności. Na każdej z nich jego zadaniem jest takie pokierowanie promieniem światła, aby dotarł do wyznaczonego punktu, co powoduje ponowne rozświetlenie terenu

Na czym polega

Na początku każdej planszy tonie ona w mroku, w którym widać tylko istotę zwaną Shiny – to posłaniec tytułowego Boga Światła. Shiny jest nieruchomy i stanowi punkt startu dla promienia światła, którym kieruje gracz. Na planszy znajdują się lustra – początkowo są skryte w mroku, jednak gdy trafi w nie promień, teren wokół rozjaśnia się, a wiązka wędruje dalej, zgodnie z kątem odbicia od szklanej powierzchni. Gracz może manipulować lustrami obracając je, co pozwala na skierowanie snopa światła w dalsze rejony i natrafianie na kolejne tafle. Za pomocą tych „przekaźników” należy poprowadzić promień tak, by pobiegł od Shinyego do specjalnego „Źródła Życia”. Gdy uderzy w nie promień, cała plansza zostaje na powrót przywrócona królestwu jasności.

Oczywiście, łatwo jest tylko na początku. Na pierwszych planszach przeszkód praktycznie nie ma, dopiero potem teren staje się coraz bardziej „zabudowany”, zaś gracz musi prowadzić promień pomiędzy ciasnymi przesmykami, umiejętnie przesuwać lustra tak, by odbite światło trafiało w rejony skryte za załomami, czy też uważać na miniaturowe, czarne dziury, które sprawiają, że trajektoria promienia ulega zakrzywieniu. Ponadto pojawiają się i inne przeszkody, jak na przykład zamknięte bramy – wówczas należy trafić światłem najpierw w przycisk otwierający przeszkodę. Czasami wymagana jest bardzo duża precyzja, ponieważ na niektórych planszach przyciski i lustra rozlokowane są tak, że można je trafić jedynie pod bardzo ostrym kątem. Dodatkowym wyzwaniem dla gracza jest także rozświetlanie gwiazdek. Na każdej planszy znajdują się trzy, a zadanie to polega na puszczeniu promienia światła nie tylko w taki sposób, aby trafił w Źródło Życia, ale również by na drodze do niego przechodził przez wszystkie trzy. Nie jest to niezbędne do zakończenia zabawy, ale pomaga odblokować ukryte, bonusowe plansze oraz znacznie utrudnia zakończenie plansz z pełną  punktacją, co powinni docenić osoby kochające wyzwania.

Zarys fabularny

Poza krótkim wprowadzeniem, pokazującym gasnące światła, nie ma tu żadnej fabuły ani też przerywników, które tworzyłyby jakąś historię. Cały zarys fabularny to przywrócenie rozświetlenie świata i tyle. Nie przeszkadza to jednak w zabawie, a jeśli ktoś dysponuje wyobraźnią, może sobie samemu dodać własną opowieść.

Pierwszy świat

Bohater, przeciwnicy i inteligencja przeciwników (SI)

Bohaterem gry jest samo światło, które wydobywa się od Shinyego. Świetlisty stwór nie ma jednak żadnej osobowości, będąc po prostu źródłem jasności. Na kolejnych planszach nie spotyka się postaci poza świetlikami, które należy zbierać. Mogą one pomóc w rozwiązaniu danego etapu – wówczas używa się jednego z posiadanych świetlików, który leci po planszy, pokazując, jakie powinno być prawidłowe ułożenie luster. W wielu miejscach można napotkać także świetlika pozbawionego energii – należy wówczas skierować na niego promień, a po chwili wróci on do życia i dołączy do kolekcji. Jest to o tyle istotne, że za odpowiednią liczbę zgromadzonych świetlików otwiera się kolejne światy.

Rozbudowanie gry i poziom trudności

Pełna wersja gry to 75 etapów podzielonych na trzy duże światy. W każdym cel jest taki sam – czyli trafienie w Źródło – jednak pojawiają się w nich inne rodzaje pułapek. Dodatkowo gracz może odblokować bonusowe poziomy – w tym celu gromadzi się gwiazdki oraz świetliki. Poznanie i przejście wszystkich światów to co najmniej kilkanaście godzin zabawy. Poziom trudności rośnie stopniowo, a jeżeli gracz utknie i nie wie, co robić dalej, może wówczas użyć świetlika, który da mu podpowiedź co do dalszych działań. Na planszach są też różne elementy, które dzielą lub łączą światło oraz wcześniej wspomniane czarne dziury, które znacznie utrudniają i jednocześnie uprzyjemniają grę

Sterowanie i komfort gry

Sterowanie odbywa się jednym palcem, którym wypuszcza się światło z Shinyego, a inne akcje to obracanie luster i przesuwanie ich. Jest to wygodne i pozwala na swobodną zabawę. Jako że w grze ważną rolę pełni precyzja, najłatwiej gra się na tabletach oraz telefonach z większym ekranem (od pięciu cali), jednak nawet na mniejszych nie powinno napotkać się znaczących trudności.

Grafika i dźwięk

Pod względem oprawy audiowizualnej God of Light można zaliczyć do pozycji relaksujących. Klimatyczna grafika utrzymana jest w stonowanych kolorach, dzięki czemu nawet po dłuższym wpatrywaniu się w ekran oczy nie odczuwają zmęczenia. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana przez artystę o pseudonimie „Unkle” i ma się tu do czynienia z łagodną, odprężającą muzyką elektroniczną. W efekcie gra zarazem ćwiczy umiejętność logicznego myślenia, jak i relaksuje.

Grafika i dźwięk

Istnieją dwa wydania gry – God of Light oraz God of Light HD. To drugie jest płatne i umożliwia przechodzenie pomiędzy światami bez konieczności wydawania świetlików. Likwiduje także sponsorowane filmiki.

Mikrotransakcje

W grze można dokonywać mikrotransakcji w celu zakupu świetlików. Da się także oglądać sponsorowane filmiki wideo pomiędzy etapami, aby otrzymywać za to świetliste owady. Tym nieco żmudnym sposobem prędzej czy później zgromadzi się wystarczającą liczbę robaczków, by wkroczyć do kolejnego, mrocznego świata.

Zmiany względem poprzednika

Warto zauważyć, że w wersji darmowej opcja otwierania kolejnych światów przy użyciu świetlików pojawiła się dopiero od wersji 1.1. W poprzedniej edycji bezpłatna zabawa kończyła się na ostatniej planszy pierwszego świata, a dalej trzeba było uiścić opłatę.

Podsumowanie

God of Light to świetna pozycja, która spodoba się miłośnikom zabaw logicznych. Jest to udane połączenie rozgrywki wymagającej myślenia z odprężającym klimatem. Mogą bawić się tu gracze w każdym wieku, a miłe dla oka efekty graficzne nie wymagają mocnego sprzętu, więc i na słabszych modelach można stać się wysłannikiem Boga Światła.

Wymagania systemowe: Android 2.2.3

Zalecana wysoka wydajność: nie

Rozmiar: 50 M

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: tak

Koszt gry: bezpłatna

Producent: Playmous

Linki do bezpłatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.playmous.godoflight

Linki do płatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.playmous.godoflightHD

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji: http://www.playmous.com/

Back to top button