Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC One A9: Tajwańskie jabłuszko

HTC One A9 kopiuje wzornictwo iPhone’a 6 i Samsunga Galaxy S5, co wzbudza kontrowersje wśród fanów produktów wymienionych firm. Czy tajwańska kopia ma szansę zaskoczyć swoich nabywców innowacyjnymi udogodnieniami, czy też pozostaje jedynie nieudolnym klonem?

specyfikacje-htc-one-a9

-~- Wykonanie i wygląd -~-

HTC One A9 to smartfon ze średniej półki, wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 617 oraz 2 GB pamięci RAM (na rynku amerykańskim dostępna jest również wersja z 3 GB RAM). Główny aparat z matrycą 14 Mpix oraz optyczną stabilizacją obrazu, a także czytnik linii papilarnych połączony z przyciskiem „Home” to atuty tajwańskiego smartfona. Urządzenie obsługuje również dwie kartyu  nano-SIM, zostało także wyposażone w modem LTE i moduł NFC. HTC One A9 wyświetla obraz na 5-calowym ekran AMOLED Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Smartfon sprzedawany jest w kilku wariantach kolorystycznych: szarym, złotym, czerwonym oraz srebrnym. W pudełku, wraz z telefonem znajdują się ładowarka, kabel USB, słuchawki oraz igła umożliwiająca wysunięcie tacek na karty nano-SIM i microSD.

Wzornictwo HTC One A9 kopiuje wygląd smartfonów Apple’a (tylny panel) oraz Samsunga Galaxy S5 (przedni panel). Ewidentnie widać, że zabrakło pomysłu na oryginalny design, przez co smartfon przypomina hybrydę flagowych modeli amerykańskiego i południowokoreańskiego producenta.

Na tylnym panelu, pokrytym metalem, umieszczono główny aparat, którego soczewkę otacza lekko wystający pierścień. Pod nim znajduje się mikrofon, a po prawej stronie – dwie dwutonowe diody LED. Jedynie układ podzespołów i logo HTC odróżniają tylną część smartfona od Apple iPhone 6.

Frontowy panel HTC One A9 chroni szkło Gorilla Glass 4. Pod ekranem umieszczono czytnik linii papilarnych, który został połączony z przyciskiem „Home”. Zabrakło jednak pary dotykowych przycisków, znanych np. ze smartfonów Samsunga. Ich rolę pełnią odpowiednie ikony wyświetlane na 5-calowym ekranie. Poprzez takie rozwiązanie tracimy część miejsca na wyświetlaczu. Przestrzeń wokół fizycznego przycisku mogłaby być lepiej zagospodarowana. Nad ekranem znajduje się dioda powiadomień, czujnik światła, kratka, pod którą umieszczono głośnik oraz kamera do zdjęć selfie.

Na prawej krawędzi HTC One A9 znajduje się wyłącznik oraz przycisk regulacji głośności. Ten ostatni został umieszczony w odpowiednim miejscu, kciuk prawej ręki układa się na nim naturalnie, podczas trzymania smartfona w prawej dłoni. Na lewej krawędzi znajdują się kieszenie na katę nano-SIM oraz kartę microSD. Dolną krawędź wypełnia gniazdo mini jack, mikrofon, port micro USB oraz głośnik.

Porzucając ocenianie HTC One A9 przez pryzmat podobieństw do iPhone’a lub Galaxy S5 można dostrzec ciekawe elementy wyróżniające tajwańskiego smartfona: monolityczna obudowa typu unibody została zaokrąglona na narożnikach, ma wypukłe boki. Urządzenie dobrze leży w dłoni i ładnie się prezentuje. Bez najmniejszego problemu można posługiwać się telefonem jedną ręką, pomimo przeciętnego stosunku ekranu do całkowitej powierzchni frontowego panelu (ok. 67%).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Smartfon obsługiwany jest przez system Android 6.0.1 „Marshmallow” z interfejsem graficznym Sense 7.0. Oprogramowanie podczas testów działało stabilnie, niestety występowały spowolnienia, zarówno podczas przełączania pulpitów, jak i wczytywania aplikacji.

HTC udostępniło dwie aplikacje umożliwiające personalizację interfejsu: „Motywy” oraz „HTC Dot View”. Pierwsza z nich zawiera gotowe szablony ustawień, dostarczane przez producenta i użytkowników smartfonów, umożliwia także kreowanie własnych motywów. „Dot View” jest narzędziem oferującym m.in. opcje tworzenia grafik dla etui oraz wyboru gotowych motywów.

Na szczególną uwagę w oprogramowaniu dostarczanym przez HTC zasługuje „Smart Home”, widżet, który dostosowuje się do miejsca, w którym się znajdujemy. Dzięki wykrywaniu lokalizacji będzie on proponował aplikacje, które najlepiej sprawdzą się w danym momencie: w domu, w pracy lub poza domem (np. wspomagając aktywność fizyczną lub umilając wypoczynek).

test-HTC-One-A9-14

Pulpit HTC „BlinkFeed”, który wchodzi w skład pakietu „Sense Home” to kolejne, interesujące rozwiązanie. Za jego pośrednictwem użytkownik uzyskuje dostęp do informacji zgromadzonych w mediach społecznościowych, a także w serwisach informacyjnych. Treści wyświetlane są w formie przejrzystych kafelków. Ponadto „BlinkFeed” umożliwia przeglądanie artykułów trybie offline. To bardzo przydatna opcja, kiedy nie mamy przez pewien czas dostępu do Internetu.

Minimalistyczne menu konfiguracyjne zostało sensownie ułożone, dzięki czemu osoby zaczynające swoją przygodę ze smartfonem HTC szybko odnajdą potrzebne opcje. HTC One A9 oferuje opcję tworzenia automatycznej kopii zapasowej przez sieć Wi-Fi. Dzięki temu, każdego dnia dane aplikacji, kontakty, wiadomości, hasła, zakładki i ustawienia konfiguracyjne mogą być zachowywane w chmurze HTC. Jeżeli smartfon ulegnie awarii, możliwe będzie błyskawiczne przywrócenie plików i ustawień. Kopia zapasowa na koncie HTC jest przypisana do wcześniej zdefiniowanego adresu e-mailowego.

Niestety, w zestawie oprogramowania HTC One A9 brakuje bardzo dobrego trybu „Car”. Oferował on uproszczony interfejs, który idealnie sprawdzał się podczas prowadzenia samochodu. Szkoda, bo aplikacji nie można znaleźć w „Sklepie Play”.

Wyświetlacz

HTC w modelu One A9 zdecydowało się wykorzystać wyświetlacz AMOLED firmy Samsung. Energooszczędna matryca poprawnie odwzorowuje kolory, choć nie są one tak dobrej jakości, jak w przypadku ekranu Samsunga Galaxy S6 edge+.

Współczynnik zagęszczenia pikseli przy przekątnej 5” i rozdzielczości Full HD wynosi ok. 441 ppi. To oznacza ostry, czytelny obraz z dobrze wygładzonymi czcionkami. Wyświetlacz HTC One A9 oferuje również szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów i wysoki poziom jasności. Niestety, czytelność ekranu w pełnym słońcu, przy maksymalnej jasności ekranu, jest przeciętna. W opcjach konfiguracyjnych wyświetlacza uwzględniono obsługę smartfona w rękawiczkach, a także możliwość zmiany temperatury barw. Tajwański telefon warto pochwalić za zabezpieczenie wyświetlacza szkłem Gorilla Glass 4, stosowanym najczęściej wśród urządzeń z wyższej półki cenowej.

-~- Aparat -~-

test-HTC-One-A9-7

13-megapikselowa matryca z sensorem BSI, optyczną stabilizacją obrazu i przysłoną obiektywu f/2.0 umożliwia wykonywanie fotografii o wysokiej jakości, jednak tylko przy dobrych warunkach oświetleniowych. Aparatem można nagrywać materiały wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli, 30 fps).

Aplikacja „Aparat” oferuje kilka trybów fotografowania i nagrywania filmów (automatyczny, profesjonalny, panorama, w zwolnionym tempie, autoportret). Manualny tryb zapewnia pełną kontrolę nad ustawieniami, takimi jak balans bieli, ekspozycja, czy czułość ISO (od 100 do 1600). Oprogramowanie umożliwia wykonywanie zdjęć w formacie RAW lub JPG. Fotografie w rozdzielczości 13 Mpix można rejestrować w proporcjach 4:3, przy 10 Mpix zmieniają się one na 16:9.

W sprzyjających warunkach oświetleniowych kolory są dobrze odwzorowane i cechuje je bardzo duża ostrość (nie widać szumów). W przypadku fotografii wykonywanej po zmroku jest znacznie gorzej – pojawiają się szumy, a aparat ma problem z ustawienie ostrości. Z pomocą przychodzi jednak podwójna dioda LED oraz optyczna stabilizacja obrazu. Niedociągnięcia poprawić można dołączonym przez HTC oprogramowaniem.

Materiały wideo w rozdzielczości 1080p dobrze odwzorowują zarejestrowane kolory, a poziom szumów jest niski. Narzekać nie można także na jakość nagrywanego dźwięku. Występuje za to problem z pomiarem ostrości oraz reakcją na zmianę oświetlenia.

Aparat nie zaskakuje funkcjonalnością, amatorzy kreatywnej fotografii powinni rozejrzeć się raczej za konkurencyjnymi propozycjami. W tym przedziale cenowym na uwagę zasługuje Sony Xperia Z3+.

Przednia kamera HTC UltraPixel o matrycy 4 Mpix, z ustawioną na stałe ostrością f/2.0, to autorskie rozwiązanie Tajwańczyków, które świetnie sprawdza się do wykonywania zdjęć selfie. Za pomocą przedniej kamery da się również nagrywać filmy Full HD (1920 x 1080 pikseli).

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Zmiana podejścia do konstrukcji smartfona spowodowała usunięcie stereofonicznych głośników z frontowego panelu urządzenia. Producent urządzenia zdecydował się na pojedynczy głośnik multimedialny, który został umieszczony na dolnej krawędzi. W dźwięku przeważają tony wysokie oraz średnie. Trzeba dobrze się wsłuchać, by odnaleźć niskie tony. Brzmienie jest czyste i pozbawiony poważnych zniekształceń. W zestawie ze smartfonem sprzedawane są dokanałowe słuchawki, które poprawnie odtwarzają dźwięk. Muzyka brzmi jednak mało wyraziście i nie pomaga wsparcie technologii „BoomSound”.

test-HTC-One-A9-8

One A9 obsługuje większość popularnych formatów multimedialnych, wśród nich filmy: 3GP, MP4, AVI i MKV oraz utwory muzyczne zapisane w AAC, Ogg Vorbis, MP3, WAVE, AC3 oraz FLAC. HTC zrezygnowało z odtwarzacza muzyki, który został zastąpiony przez aplikację „Muzyka Play”, oferująca wyłącznie podstawowe opcje (katalogowanie muzyki według artystów, albumów, utworów oraz list odtwarzania, losowanie kolejności odtwarzania).

Aplikacja „Galeria” straciła na funkcjonalności w porównaniu do edycji znanych z HTC One M9 czy HTC Desire 820. Producent zrezygnował z synchronizacji zdjęć oraz materiałów wideo w chmurze mediów społecznościowych. Zgromadzone w pamięci smartfona fotografie można sortować na podstawie czasu, albumów lub kategorii. Na całe szczęście dalej rozwijany jest „Fotoedytor”, program który umożliwia edycję fotografii (nakładanie filtrów, kadrowanie, redukcję efektu czerwonych oczu, wstawienie ramek i napisów). Bogata funkcjonalność „Fotoedytora” pozwala przetworzyć zdjęcia bez konieczności przenoszenia ich na komputer. Zabrakło odtwarzacza filmów, co należy uznać za poważny mankament. Na pokładzie HTC One A9 jest za to do dyspozycji „HTC Zoe” – prosty edytor materiałów wideo. Filmy da się odtworzyć programem „Galeria”, który niestety nie obsługuje napisów, a jego jedyne funkcje to pauza oraz przewijanie. Na tym polu znacznie lepiej wypadają smartfony Samsunga oraz Sony.

Telefon został wyposażony w 16 GB miejsca na dane i aplikacje. Przestrzeń na własne pliki i aplikacje to prawie 10 GB. Można rozszerzyć pamięć za pomocą karty microSD o maksymalnie 2 TB.

Do obsługi Internetu użytkownik otrzymuje przeglądarkę internetowa „Chrome”, która umożliwia korzystania z wielu kart oraz pracę w tzw. trybie incognito (bez zapisywania informacji o odwiedzanych stronach WWW). Browser nie obsługuje animacji Flash. Zaletą „Chrome’a” jest synchronizacja kart oraz danych z przeglądarką na stacjonarnym komputerze.

Dwuzakresowy moduł Wi-Fi, pracujący w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz obsługuje standardy 802.11 a/b/g/n/ac oraz technologię MIMO. Smartfon umożliwia transmisję danych przez LTE, został także wyposażony w moduł NFC. Producent zadbał o wbudowanie modułu Bluetooth 4.1 oraz opcję transmisji obrazu przez DLNA/Mircast. Moduł GPS obsługuje A-GPS i GLONASS. Wbudowany port micro USB 2.0 umożliwia podłączanie pamięci masowych i urządzeń sterujących. HTC One A9 został wyposażony w czytnik linii papilarnych, którego podstawowym zadaniem jest ochrona danych zapisanych w pamięci urządzenia. Czujnik biometryczny rozpoznaje do pięciu wzorów linii papilarnych, charakteryzuje się bardzo szybkim czasem reakcji.

test-HTC-One-A9-12

Podczas testów nie wystąpiły problemy z komunikacją przez Wi-Fi, wszystko funkcjonowało stabilnie. Prawidłowo sprawował się również LTE. Mikrofon bardzo dobrze rejestruje dźwięk, nie występują zniekształcenia i szumy. Głośnik do rozmów oferuje wystarczająco wysokie natężenie dźwięku o czystym i wyraźnym brzmieniu. Jakość dźwięku z głośnika jest lepszy od tego, co możemy usłyszeć w Sony Xperia Z5 Premium.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

HTC One A9 wygląda jak produkt klasy premium, jednak wnętrze i wydajność smartfona to klasa średnia: mobilny Snapdragon 617 (cztery rdzenie ARM Cortex-A53/1,5 GHz oraz cztery rdzenie ARM Cortex-A53/1,2 GHz, chip graficzny Adreno 405), 2 GB pamięci RAM.

Taki wyposażenie wystarczy do obsługi interfejsu i korzystania z podstawowych aplikacji, jednak w bardziej wymagających grach smartfon radzi sobie przeciętnie. Najlepszym przykładem jest „Mortal Kombat X”, na HTC One A9 nawet się nie uruchamia. To zaskakujące, bo gra działa poprawnie na HTC Desire 820. Smartfon nadmiernie nagrzewania w przypadku dużego obciążenia. Obudowa jest bardzo ciepła w górnej części tylnego panelu oraz z przodu. Podczas codziennego użytkowania telefonu taki problem nie występuje.

Bateria

test-HTC-One-A9-9

HTC ma ogromny problem z wydajnością energetyczną swoich urządzeń. Zbyt małe pojemności akumulatorów to wręcz „znak rozpoznawczy” tajwańskiej firmy. Umiarkowane korzystanie ze smartfona (kilka połączeń dziennie, muzyka odtwarzana na słuchawkach, przeglądanie Internetu oraz usług społecznościowych), wykończy akumulator o pojemności 2150 mAh przed końcem dnia.

Godzina odtwarzana materiału wideo w rozdzielczości 1080p z wyłączonym połączeniem Wi-Fi i nieaktywną transmisją danych, przy jasności ustawionej na 50% przekłada się na 9-procentowe rozładowanie baterii. To ponad 11 godzin wyświetlania filmów. Odtwarzanie muzyki na przez słuchawki przy wygaszonym ekranie oraz wyłączonych modułach Wi-Fi i LTE zużywa 3% baterii – co jest równoznaczne ponad 33 godzinom słuchania utworów.

HTC zdecydowało się na opracowanie trybu ekstremalnego oszczędzania energii, który w momencie aktywowania ogranicza funkcjonalność smartfona, ale zmniejsza zużycie energii. Rekompensatą przeciętnej pracy akumulatora może też okazać się technologia Qualcomm Quick Charge 3.0, która według producenta ma przyspieszyć proces ładowania o ok. 40 procent.  Quick Charge przedłuża żywotność baterii dzięki temu że akumulator ładuje się z maksymalną mocą do 50%, a następnie zwalnia by zapobiec przegrzaniu ogniwa.

Podsumowanie

HTC One A9 jest smartfonem nietuzinkowym. Właściwie wygląda jak iPhone z Androidem. Jego zalety – świetnie wykonana obudowa ze szczotkowanego aluminium oraz bardzo dobry wyświetlacz przyćmiewane są przez wygórowaną cenę oraz akumulator o przeciętnej pojemności. Nie można również zapominać o wydajności, która dla wielu użytkowników może okazać się niewystarczająca.

Alternatyw dla HTC One A9 trzeba szukać wśród stylowych telefonów. Jednym z nich jest Samsung Galaxy A5 (2016), który został wyposażony w czujnik biometryczny na frontowym panelu, a jego obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego oraz metalu. Jeżeli oprócz ładnego opakowania liczy się również bogate wnętrze, to zamiast One A9 warto zwrócić uwagę na Sony Xperię Z5 Compact – smartfon kosztuje tyle samo co produkt HTC, ale oferuje większą wydajność i lepszy aparat.

Jest jeszcze jedna alternatywa, to po prostu Apple iPhone 6. Droższy, pozbawiony czytnika kart microSD i o mniejszym wyświetlaczu, jednak przemawia za nim dopracowane oprogramowanie i oryginalne wzornictwo.

Back to top button