Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Desire 820: Nieprędko do lamusa

HTC Desire 820 debiutował na targach IFA we wrześniu 2014 roku i został wdrożony na rynek parę miesięcy później. Pomimo swojego stażu na rynku nadal jest jednym z najbardziej interesujących smartfonów ze średniej półki. Kilka ciekawych rozwiązań sprawia, że Desire 820 jest telefonem wyjątkowym, oferowanym w relatywnie niskiej cenie. Smartfon został wyposażony m.in. w główny aparat z matrycą 13 Mpix i przedni do selfie o rozdzielczość 8 Mpix. Stereofoniczne głośniki i pojemny akumulator (2600 mAh), sprawiają że pomimo upływu czasu wyposażenie HTC Desire 820 wciąż jest interesujące. Czy jednak warto wyłożyć pieniądze na nowszy model?

specyfikacje-htc-desire-820

-~- Wykonanie i wygląd -~-

HTC Desire 820 jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – białym z niebieskimi elementami oraz szarym z białymi akcentami. Na rynku można znaleźć także wersje smartfona obsługującą dwie karty SIM, jednak jest on trudno dostępny w Polsce.

W pudełku, wraz z telefonem można znajduje się ładowarka sieciowa, kabel USB oraz słuchawki. Niestety, ostatni element wyposażenia oferuje bardzo słabą jakość dźwięku. Słuchawki sprawdzą się dobrze podczas rozmów, jednak do słuchania muzyki warto kupić coś lepszego. Czasy, kiedy HTC do swoich smartfonów dodawało słuchawki Beats to już przeszłość.

Do wykonania obudowy Desire 820 wykorzystano tworzywo sztuczne oraz szkło. Smartfon stał się też prekursorem nowego wzornictwa dla późniejszych urządzeń tajwańskiego koncernu. Urządzenie pewnie leży w dłoni, do czego przyczynia  się smukła obudowa o grubości 7,7 milimetra, zaokrąglona na narożnikach oraz obrzeżach tylnego panelu. Warto pamiętać, że telefon jest duży:  157,7 x 78,7 x 7,7 mm, nie każdemu przypadnie więc do gustu i niekoniecznie zmieści się w dłoni. Jego gabaryty są zbliżone np. do

Na wielkość obudowy wpływają umieszczone nad i pod wyświetlaczem stereofoniczne głośniki z technologią „BoomSound”. Czarna ramka, okalająca 5,5-calowy ekran, mieści w dolnej części logo producenta oraz diodę powiadomień, znajdującą się w lewym, górnym rogu. Obsługa smartfona jedną ręką jest kłopotliwa, niekiedy wręcz niemożliwa.

Na tylnym panelu znajduje się duże logo producenta, aparat oraz dioda doświetlająca. Obiektyw otacza pierścień wystający ponad krawędź obudowy. Tylny panel jest pokryty błyszczącym tworzywem sztucznym, niestety wyraźnie widać na nim odciski palców. Plastik służący do konstrukcji obudowy jest bardzo dobrej jakości.

Na prawej krawędzi smratfona znajduje się przycisk regulacji głośności oraz wyłącznik, na lewej – zaślepka, pod którą producent ukrył wysuwaną tackę na karty microSD oraz nano-SIM. W większości modeli HTC Desire 820 znajduje się jeszcze drugi, nieaktywny slot na kartę SIM. Na dolnej krawędzi, po prawej stronie, umieszczono port micro USB 2.0, zaś u góry znajduje się gniazdo słuchawkowe oraz dodatkowy mikrofon.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

HTC Desire 820 pracuje pod kontrolą Androida 5.0.2 „Lollipop” z interfejsem graficznym HTC Sense 6.0. W maju 2016 roku pojawiła się aktualizacja do Androida 6.0 i Sense 7.0. Dopracowane oprogramowanie zapewnia komfortowe użytkowanie smartfona. Ikony można ukrywać, dozwolony jest także wybór rozmiarów siatki aplikacji: 3 x 4 lub 4 x 5 (standardowo). Aby dodać lub usunąć widżety z ekranu blokady konieczne jest przytrzymanie palca na ekranie głównym. Użytkownik zobaczy wtedy menu umożliwiające personalizację aplikacji i widżetów. Na szczególną uwagę zasługuje widżet „Smart Home”, dostosowujący działanie innych aplikacji do miejsca, w którym przebywa użytkownik. Dzięki wykrywaniu lokalizacji będzie on proponował odpowiednie narzędzia, niezbędne w pracy, domu lub poza domem.

Znakiem rozpoznawczym interfejsu „Sense” jest pulpit „HTC BlinkFeed”, za pośrednictwem którego użytkownik otrzymuje dostęp do informacji przekazywanych przez różne portale społecznościowe i serwisy informacyjne. Treści prezentowane są w formie kafelków.

Katalog programów i gier można posortować alfabetycznie lub według kryterium najnowszych, zainstalowanych narzędzi. Menu „Ustawienia” jest sensownie zaprojektowane, osoby zaczynające swoją przygodę ze smartfonem HTC błyskawicznie odnajdą potrzebne opcje.

HTC oferuje opcję tworzenia automatycznej kopii zapasowej przez Wi-Fi. Dane aplikacji, kontakty, wiadomości, hasła, zakładki, konta oraz ustawienia są po jej aktywowaniu zapisywane w chmurze HTC. Jeżeli smartfon ulegnie awarii, możliwe będzie szybkie przywrócenie informacji.

Wśród aplikacji dostarczanych przez producenta warto wyróżnić „Car”, który sprawdza się podczas prowadzenia pojazdów. Aktywacja programu powoduje uruchomienie uproszczonego interfejsu z dużymi ikonami. Domyślnie „Car” oferuje skróty do odtwarzacza muzycznego, kontaktów, aplikacji telefonicznej, nawigacji, wyświetla także aktualny czas. Warto pamiętać także o komendach głosowych, które umożliwiają bezdotykową obsługę smartfona. To szczególnie przydatna opcja podczas prowadzenia samochodu.

HTC dodał opcję umożliwiającą wybór metody prezentowania listy uruchomionych aplikacji. Obecnie mogą być one wyświetlane w postaci kart (jak w większości telefonów z Androidem) lub jako siatka miniatur. Ostatni widok stosowany był w smartfonach HTC z Androidem 4.4. Jego istotną przewaga nad podglądem kart jest przycisk, umożliwiający zamkniecie wszystkich ostatnio używanych aplikacji.

Wyświetlacz

Smartfon został wyposażony w ekran o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Podobne panele są montowane w większości urządzeń średniej klasy z drugiej połowy 2014 roku. Wyświetlacz LCD o gęstości punktów 267 ppi podczas codziennego użytkowania prezentuje wyraźny obraz, na którym nie można dostrzec pikseli. Ekran nie nadaje się jednak do gogli VR, ze względu na zbyt niską wartość ppi. Zaletą panelu LCD jest wysoka jasność i kontrast, porównywalne do możliwości ekranów znacznie droższych, flagowych smartfonów HTC. Kolory również są dobrze odwzorowane. Wyświetlacz jest chroniony przed uszkodzeniem przez warstwę szkła Gorilla Glass 3.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Desire 820 to bez wątpienia multimedialny telefon, którego pokaźny wyświetlacz oraz stereofoniczne głośniki, dobrze reprodukujące dźwięk, umożliwiają komfortowe oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Dołączone przez producenta aplikacje „Fotoedytor” i „Zoe” sprawdzają się podczas poprawiania fotografii oraz montażu filmów. Pierwsza umożliwia m.in. nakładanie filtrów, kadrowanie, redukcję efektu czerwonych oczu, a także dodawanie efektów specjalnych. „Zoe” pomoże podczas łączenia filmów i zdjęć w efektowne wideoklipy. Oprogramowanie zostało wyposażone w gotowy zbiór tematów muzycznych oraz motywów graficznych. Stworzenie filmu ogranicza się do kilku prostych operacji: wybranie zdjęć i wideo, ułożenie ich w kolejności i dobranie odpowiedniego szablonu. Efekt końcowy jest imponujący.

screenshot_2016-02-07-22-22-19

„Galeria” urzeka możliwością synchronizacji zdjęć oraz materiałów wideo z chmurą oraz opcją błyskawicznego udostępniania fotografii w portalach społecznościowych. Wszystkie pliki są grupowane w folderach i da się je błyskawicznie przeglądać. Nie ma jednak możliwości usuwania zdjęć z poziomu aplikacji. Zaskakuje, że HTC nie oferuje użytkownikom smartfona osobnego odtwarzacza filmów. Wyświetlanie wideo możliwe jest jedynie za pomocą aplikacji „Galeria”, której interfejs został wyposażony wyłącznie w podstawowe opcje.

Interfejs odtwarzacza muzyki jest zbliżony do „Muzyki Play”, jednak aplikacja HTC może więcej zaoferować: sortuje utwory według ostatnio odtwarzanych plików, wykonawców, albumów, nagrań, folderów, podcastów, gatunków oraz list odtwarzania. Ponadto oferuje dostęp do serwerów mediów (dostępnych w sieci zasobów z plikami multimedialnymi), jest także w stanie automatycznie uaktualnić okładkę albumu, zdjęcie wykonawcy oraz wyświetlić tekst piosenki. Zabrakło jedynie korektora graficznego. Zamiast niego można skorzystać z podbicia dźwięku „BoomSound”. Aplikacja „Radio FM” umożliwia odsłuchiwanie audycji radiowych, wyświetla też informacje RDS.

Podczas przeprowadzania połączeń głosowych żaden z rozmówców nie uskarżał się na jakość dźwięku – głos jest zawsze dobrze słyszalny przez obie strony. Nie ma mowy o zniekształceniach oraz szumach, głośność jest wystarczająca, nawet w codziennym miejskim zgiełku można rozróżnić słowa.

Do przeglądania Internetu HTC przygotowało własne narzędzie, które w odróżnieniu od „Chrome” nie oferuje pracy w trybie incognito (nie zapisując w pamięci informacji o przeglądanych stronach WWW), za to zostało wyposażone w świetną funkcję skalowania tekstu. Można powiększać wybrane elementy, a tekst zostanie automatycznie dopasowany do szerokości ekranu, nie trzeba więc przesuwać strony podczas czytania.

Z 16 GB miejsca na pliki i aplikacje dla użytkownika pozostaje ok. 8 GB wolnej przestrzeni. Istnieje możliwość rozbudowy pamięci za pomocą karty microSD o maksymalnej pojemności 128 GB.

pamiec

Zaplecze komunikacyjne HTC Desire 820 to mocna strona telefonu. Smartfon został wyposażony w moduł NFC, dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (z Wi-Fi Direct), Bluetooth 4.0 z protokołami A2DP i aptX, Modem LTE pracuje stabilnie. Tak samo zachowuje się moduł Wi-Fi, dla którego nie stanowi większego problemu zmiana kondygnacji. Moc sygnału jest słabsza, ale połączenie – nadal stabilne. Wbudowany GPS z A-GPS i GLONASS również sprawuje się wyśmienicie – namierzenie satelitów oraz obecnej lokalizacji trwa zaledwie kilka sekund.

Telefon oferuje także opcję bezprzewodowej transmisji obrazu do urządzeń zgodnych ze standardem DLNA. Połączenia przez kabel realizowane są za pośrednictwem portu micro USB, który obsługuje również On-the-Go – wystarczy przejściówka, by podłączyć do smartfona wymienne nośniki danych lub urządzenia sterujące (klawiatura lub mysz USB). HTC Desire 820 umożliwia także udostępnianie połączenia z Internetem innym urządzeniom, przez kabel USB, hotspot Wi-Fi oraz Bluetooth. Właściwie brakuje jedynie czytnika linii papilarnych, jednak w 2014 roku w takie moduły były wyposażone jedynie najdroższe smartfony.

-~- Aparat -~-

test-htc-desire-820-4

Przednia kamera 13 Mpix z obiektywem o jasności f/2.2 oraz matrycą BSI umożliwia wykonywanie szczegółowych fotografii w maksymalnej rozdzielczości 4224 x 2368 pikseli (format 16:9). To standard w przypadku urządzeń ze średniej półki cenowej, których cena przekracza 1000 złotych. W naturalnych warunkach oraz przy sztucznym oświetleniu aparat jest w stanie rejestrować fotografie o dobrej jakości. Na zdjęciach widać dużą liczbę szczegółów, kolory są odwzorowane poprawnie. Występują jednak problemy z balansem bieli w pochmurne dni – na zdjęciach wykonywane w takich warunkach widoczne jest błękitne zabarwienie.

W przypadku nocnych sesji fotograficznych mała, pojedyncza dioda doświetlająca LED słabo radzi sobie z obiektami oddalonymi. Fotografie wykonane po zmierzchu mają niestety sporo szumów, mało szczegółów oraz słaba jakość. Na tym polu Desire 820 przegrywa z innym smartfonem z tej samej rodziny, np. HTC Desire Eye.

Smartfon nagrywa filmy w dobre jakości, jak na swoją półkę cenową. Desire 820 rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD (1080p) przy 20 klatkach na sekundę. Rzadko spotykana opcja nagrywania wideo w zwolnionym tempie (w 720p) może się przydać ambitnym filmowcom.

Intuicyjna aplikacja do obsługi aparatu oferuje m.in. manualny tryb pracy, w którym ustawić można m.in. czas ekspozycji, temperaturę barw oraz czułość ISO.

To nie wszystkie zalety aparatu – producent zadbał o dostępność pięciu trybów fotografowania: autoportret, panorama, standardowe zdjęcia, ujęcie z dwóch kamer, fotobudka. Na szczególną uwagę zasługuje ujęcie z dwóch kamer, w przypadku którego można możemy dostosować obszar ujęcia, a także kąt nachylenia połączonych zdjęć, wykonanych przednim i głównym aparatem. Dzięki tej opcji nikt nie będzie miał wątpliwości, że fotografia została np. wykonana przed Empire State Building.

Przednia kamera o rozdzielczości 8 Mpix i przysłonie obiektywu f/2.4 umożliwia wykonywanie selfie o dobrej jakości.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

HTC Desire 820 wyposażono w 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 615. Cztery podstawowe jednostki są taktowane zegarem 1,5 GHz, dodatkowe (aktywowane w razie potrzeby) – zegarem 1,0 GHz. 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB miejsca na dane i aplikacje to przyzwoity zestaw w swojej klasie.

Podczas codziennych zadań telefon świetnie się sprawuje, umożliwia uruchamianie większości wymagających gier. Android 5.0.2, nakładka HTC Sense oraz ekran o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli) stanowią zgrane trio.

Smartfon nie jest królem benchmarków, ale trudno oczekiwać od smartfona średniej klasy wysokiej wydajności. Niemniej, dzięki 8-rdzeniowemu procesorowi i 2 GB RAM urządzenie umożliwia swobodną zabawę w większość gier ze „Sklepu Play”. Wymagający „Mortal Kombat X” dobrze obnaża wady tego modelu. Półgodzinna rozgrywka wystarczy, aby temperatura procesora wzrosła oraz można było odnotować sporadyczne spowolnienia wyświetlania animacji. Nagrzewanie się smartfona jest bardziej odczuwalne niż w przypadku konkurencyjnych konstrukcji, wpływa na to smukła obudowa HTC, której elementy znajdują się bliżej  podzespołów. Wąskim gardłem okazuje się układ graficzny Adreno 405, który przegrzewa się i spowalnia pracę urządzenia przy dużym obciążeniu. Wysokie temperatury najbardziej odczuwalne są w górnej części Desire 820, zarówno na przednim, jak i tylnym panelu. Nie jest to jednak temperatura utrudniająca korzystanie ze smartfona. Podczas codziennego użytkowania problemy z nadmiernym nagrzewaniem się nie występują, trzeba bardzo się postarać, żeby urządzenie przestało działać płynnie. Jeśli użytkownik wymaga lepszej wydajności – powinien zwrócić uwagę np. na Samsunga Galaxy J7.

Bateria

Tradycyjnie najsłabszy element smartfona HTC stanowi niewymienny akumulator o pojemności 2600 mAh. Przy umiarkowanym korzystaniu z telefonu można liczyć na ok. 2 dni pracy. Jeżeli jednak HTC Desire 820 jest mocno eksploatowany (aktywny modem LTE, włączona komunikacja Wi-Fi, wysyłanie e-maili, przeglądanie stron internetowych, synchronizacja aplikacji, prowadzenie kilku rozmów telefonicznych oraz przesyłanie SMS-ów), nie wytrzyma od rana do późnych godzin wieczornych.

Współczesne smartfony z reguły pracują na jednym ładowaniu przez cały dzień, telefon HTC nie jest więc wyjątkiem.

Godzina odtwarzana materiału wideo w rozdzielczości 720p, z wyłączonym Wi-Fi oraz nieaktywną pakietową transmisją danych i jasnością ustawioną na 50% przekłada się na zużycie 11% baterii. Smartfon umożliwi więc oglądanie filmu przez 9 godzin. Odtwarzanie muzyki na pełnej głośności na słuchawkach, przy wygaszonym ekranie i wyłączonym Wi-Fi i LTE to 2-procentowe zużycie baterii. Co jest równoznaczne z możliwością słuchania muzyki przez ponad dwie doby bez przerwy.

W HTC Desire 820 zastosowane zostały dwa tryby oszczędzania energii: standardowy oraz ekstremalny. Pierwszy z nich jest aktywowany automatycznie, gdy poziom naładowania baterii spada do 15%, drugi należy uprzednio zdefiniować. Standardowy tryb oszczędzania energii zmniejsza jasność ekranu, ogranicza zasilanie procesora, dezaktywuje transmisję danych, a także wyłącza powiadomienia wibracyjne, gdy ekran jest wygaszony.

Ekstremalny tryb oszczędzania energii to świetna rozwiązanie dla użytkowników, którzy muszą przetrwać wiele godzin bez podłączania ładowarki. Po aktywacji tego trybu funkcjonalność multimedialnego smartfona zostanie mocno ograniczona, za to czas pracy znacznie się wydłuży. Do dyspozycji pozostaną dostępne tylko podstawowe aplikacje, zapewniające komunikację.

Akumulator do pełnego naładowania potrzebuje około 120 minut.

Podsumowanie

Pomimo długiego stażu na rynku mobilnym, HTC Desire 820 wciąż jest bardzo dobrym urządzeniem w klasie średniej. Wadą smartfona jest przede bateria o małej pojemności, która nie zawsze wystarczy na cały dzień pracy. W zamian użytkownik otrzymuje dobrze brzmiące, stereofoniczne głośniki i porządny wzmacniacz audio. HTC Desire 820 zyskał przyzwoity aparat fotograficzny, obsługiwany przez intuicyjną aplikację, a także dobre wyposażenie w moduły komunikacyjne.

Alternatywą dla pokaźnego smartfona HTC może być Alcatel OneTouch Idol 3 z 5,5-calowym ekranem, w przypadku którego stosunek wielkości ekranu do powierzchni frontowego panelu jest lepszy. Atutem smartfona Alcatela jest też wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, pojemniejszy akumulator i jaśniejszy obiektyw głównego aparatu. Znacznie tańszym i równie interesującym modelem jest wygodny, solidnie wykonany Huawei Honor 4X. Wydajność chińskiego telefonu jest zbliżona do Desire 820. Ciekawą alternatywę stanowi także Meizu M2 Note, w którego estetycznej obudowie umieszczono wyświetlacz Full HD, podwójny slot na karty SIM oraz dobry aparat.

Back to top button