Test HTC One M9: Tajwański tajfun

Po bardzo udanym i popularnym modelu HTC One M8 przyszedł czas na długo wyczekiwanego następcę: HTC One M9 (aczkolwiek obecny flagowy model HTC jest HTC 10.) Niesamowita elegancja, aluminiowa obudowa oraz świetna wydajność mają sprawić, że nowy flagowiec tajwańskiego producenta włączy się do walki o najbardziej wymagających klientów, którzy poszukują telefonu idealnego pod każdym względem nie szczędząc pieniędzy. Czy jednak flagowy model HTC zyskał wystarczające wyposażenie by konkurować z najlepszymi smartfonami Samsunga i Apple’a?

specyfikacje-htc-one-m9

Flagowe modele HTC uważane są za jedne z najładniejszych i najlepiej opracowanych telefonów na świecie. Nie inaczej jest w przypadku HTC One M9, którego obudowa niemal w całości została wykonana z aluminium. Takie rozwiązanie sprawia, że telefon nie tylko prezentuje bardzo gustownie, ale ma też większą odporność na upadki. Praktycznie w każdym wariancie kolorystycznym (szary, srebrny, złoty) smartfon zachwyca swoją urodą: jednolita bryła o opływowym, przyjemnym dla oka kształcie, sprawia że obudowa jest spójna i dobrze dopasowana. Niestety, takie rozwiązanie powoduje, że użytkownik nie ma dostępu do baterii.

Pięciocalowy ekran dzielą od bocznych krawędzi obudowy wąskie przestrzenie. W centrum górnej części przedniego panelu znajduje się kratka głośnika o sporych rozmiarach, po jej prawej stronie umieszczono diodę sygnalizującą powiadomienia i przedni aparat. Przestrzeń pod ekranem zajmuje logo producenta, pod nim znajduje się kratka drugiego głośnika. Warto w tym miejscu zauważyć, że w konkurencyjnych flagowcach głośnik zazwyczaj jest umieszczony z tyłu obudowy (np. LG G Flex 2) lub na dolnej krawędzi (np. Sony Xperia Z3). Rozwiązanie zaproponowane przez HTC One M9 może być jednak bardzo wygodne, ponieważ umożliwia słuchanie muzyki np. podczas jednoczesnego przeglądania Internetu.

Dużym zaskoczeniem w konstrukcji HTC One M9 jest wykorzystanie górnej krawędzi smartfona do umieszczenia czarnego panelu, pod którym ukryty został port podczerwieni. Umożliwia on wykorzystanie smartfona np. w roli pilota do sterowania TV, stacjonarnym odtwarzaczem Blu-ray lub odbiornikiem radiowym. W większości innych smartfonów (np. Motorola Moto X) górną krawędź zajmują gniazdo słuchawkowe lub port micro USB. Warto zauważyć, że HTC One M9 nie jest jedyny w swoim rodzaju. W tym samym miejscu port podczerwień umieszczono w Samsungu Galaxy S6, jednak jego panel jest nieporównywalnie mniejszy i nie wygląda tak elegancko, jak w M9.

Na dolnej ramce znalazło się miejsce na port micro USB oraz gniazdo mini jack. Umiejscowienie złącza docenią wielbiciele muzyki; słuchawki podłączone w dolnej części smartfona sprawiają, że możemy go błyskawicznie schować do kieszeni, bez uprzedniego obracania telefonu do góry nogami. Na lewej krawędzi HTC One M9 znajduje się kieszeń na kartę nano-SIM, otwierana za pomocą specjalnego kluczyka. Takie rozwiązanie jest stosowane m.in. w Apple iPhone 6 i zostało wymuszone przez jednolitą bryłę obudowy. Podobna kieszeń na kartę pamięci microSD znajduje się na lewej krawędzi smartfona. Poniżej umiejscowiono trzy przyciski odpowiadające za zmianę głośności oraz wyłączenie i blokadę telefonu.

Tylna część obudowy jest bardzo przyjemna w dotyku, a co ważniejsze ‒ odporna na zabrudzenia. Niestety, jest również śliska, przez co telefon może łatwo wypaść z dłoni. Na górze i na dole tylnego panelu widnieją paski, zaburzające monolityczność obudowy. W górnej części obudowy umieszczono centralnie położony, pokaźny obiektyw aparatu otoczony czarną ramką. Nie wystaje on ponad krawędź obudowy, jak ma to miejsce np. w Samsung Galaxy S6. Obok aparatu, po lewej stronie znajduje się dioda doświetlająca, a pod nią czytnik linii papilarnych. Na samym środku tylnej części obudowy umiejscowiono logo producenta.

Opływowy kształt obudowy sprawia, że mimo pokaźnych rozmiarów (144,6 x 69,7 x 9,6 mm) telefon dobrze układa się w dłoni. Nie jest jednak idealnie – duży ciężar urządzenia (157 g) oraz kanciaste krawędzie, sprawiają że trzymanie urządzenia nie jest tak komfortowe, jak to miało miejsce np. w przypadku HTC One M8.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
8 / 10
Wyświetlacz:
8 / 10
Komunikacja:
9 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
9 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
8 / 10
Aparat:
7 / 10
Bateria:
5 / 10
Ekosystem:
8 / 10
Codzienne użytkowanie:
8 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

0 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top