Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Huawei MediaPad T1 8.0: Ładny przeciętniak

Coraz częściej użytkownicy sięgają po tablety. Urządzenia wyposażone w znacznie większe wyświetlacze od smartfonów świetnie sprawdzają się podczas oglądania filmów, przeglądania stron internetowych, rozmów wideo oraz czytania książek. Wiele z tabletów umożliwia również wykonywanie i odbierania połączeń głosowych. MediaPad T1 to urządzenie chińskiego producenta, obok której trudno przejść obojętnie. Czy warto rozważyć zakup 8-calowego tabletu firmy Huawei?

specyfikacje-huawei-mediapad-t1-80

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Huawei MediaPad T1 (oferowany w serii produktów pod wspólną marką Honor) przypomina wyglądem tablety Samsunga (np. Galaxy Tab 3) oraz smartfony firmy HTC. Na pierwszy rzut oka to sprzęt z wyższej półki cenowej. Obudowa tabletu w całości została wykonana z plastiku, jej elementy są dobrze do siebie dopasowane. Centralna część tylnego panelu jest pokryta lakierem o srebrnym kolorze, co dodaje urządzeniu uroku. Brak aluminiowych elementów przekłada się na stosunkowo małą wagę urządzenia – 360 gramów. Tablet można komfortowo chwycić dwoma rękami – w przeciwieństwie do wielu modeli z aluminiowym wykończeniem tylnego panelu, nie wyślizguje się z dłoni.

MediaPad T1 dostępny jest włącznie w kolorze białym. Kolorystyka robi wrażenie, jest jednak niepraktyczna – białe elementy tylnego panelu bardzo szybko się brudzą. Umieszczony z tyłu obiektyw aparatu został dobrze wkomponowany w bryłę tabletu. Na górnej krawędzi MediaPada T1 znajduje się gniazdo słuchawkowe, natomiast na dolnej – złącze micro USB. Boczne krawędzie wykorzystano do umieszczenia przycisków funkcyjnych (włącznik i regulacja głośności) oraz gniazd kart pamięci microSD i micro-SIM. Położenie przycisków do regulowania głośności i wyłącznika na tej samej krawędzi, blisko siebie może okazać się irytujące dla osób, które często wykonują zrzuty ekranu. Podobnie jak w innych urządzeniach z Androidem konieczne jest jednoczesne naciśnięcie obu przycisków, co może okazać się niekomfortowe. Na tylnym panelu Huawei MediaPad T1 widnieje logo i nazwa producenta oraz podstawowe parametry tabletu. Nie zaburza to jednak estetyki urządzenia.

Rozmieszczenie elementów przedniego panelu oraz umiejscowienie przycisków do sterowania, sugeruje jednoznacznie, że tablet ten powinien być obsługiwany w pozycji pionowej. Przy górnej krawędzi urządzenia umieszczono głośnik, obiektyw przedniego aparatu oraz czujnik światła. Przedni panel otacza srebrna ramka, która wraz z nazwą producenta, ładnie komponują się z białą barwą tabletu, nadając mu elegancki wygląd.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Huawei MediaPad T1 współpracuje z Androidem 4.3Jelly Bean” oraz nakładką „Emotion UI” 1.6. Brak klasycznego interfejsu Androida, dla wielu użytkowników może okazać się poważną wadą. Wprawdzie „Emotion UI” nie powoduje spadku wydajności urządzenia, jednak dołączone przez producenta motywy mogą okazać się zbyt barwne i infantylne. Huawei zaproponował wizualne rozwiązania, dzięki którym można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z tabletami lub smartfonami Samsugna. Tła są dopracowane, jednak ikony interfejsu – mało czytelne. Minie sporo czasu zanim niewprawny użytkownik odkryje jaka funkcja kryje się za artystyczną wizją grafika.

Wadą „Emotion UI” jest sposób wyświetlanie ikon zainstalowanych aplikacji: skróty do nich umieszczane są bezpośrednio na głównym ekranie. Instalując wiele programów, będzie trzeba grupować je w folderach, w celu zachowania porządku na pulpicie tabletu. W praktyce, konieczność otwierania katalogów z grami lub aplikacjami oraz wyszukiwania odpowiednich skrótów może okazać się męczące i irytujące.

W górnej części ekranu znajduje się element ułatwiający dostęp do najważniejszych opcji konfiguracyjnych (m.in. zarządzanie modułami Wi-Fi, GPS i Bluetooth, kontrola jasności obrazu oraz głośności). Użytkownik ma możliwość wybrania opcji ustawień, do których będzie miał szybki dostęp za pośrednictwem menu.

Wyświetlacz

Tablet został wyposażony w ekran LCD IPS o przekątnej 8” oraz rozdzielczości 800 x 1280 pikseli (188 ppi). Takie parametry umożliwiają komfortowe odczytywanie małych czcionek, a obraz nie ulega postrzępieniu, co jest cechą charakterystyczną dla wielu ekranów montowanych w urządzeniach z tej półki cenowej. Kąty widzenia w Huawei MediaPad T1 są bardzo dobre, przez co możliwe jest komfortowe granie w gry wykorzystujące czujnik ruchu lub prezentowanie treści z ekranu osobom znajdującym się w pobliżu. Wyświetlacz Huawei MediaPad T1 jest jasny, jednak nie radzi sobie zbyt dobrze z odwzorowaniem czerni, przez co kontrast obrazu nie jest zachwycający. W porównaniu np. do Samsunga Galaxy K Zoom czerń widoczna na ekranie Huawei MediaPada T1 nabiera brązowego odcienia.

Warstwa ochronna wyświetlacza tabletu firmy Huawei została wykonana z plastiku, który w przeciwieństwie do szklanych odpowiedników, jest bardziej podatny na zarysowania. Decydując się na zakup MediaPada T1, warto zaopatrzyć się w folię ochronną lub etui chroniące wyświetlacz.

-~- Aparat -~-

Tablet został wyposażony w główny aparat o rozdzielczości 5 Mpix oraz przedni 0,3 Mpix, służący do rozmów wideo o selfie. Główny aparat wykonuje zbyt ciemne i przesadnie kontrastowe zdjęcia. Ilość widocznych detali jest akceptowalna. Aparat tabletu wykazywał dużą skłonność do tworzenia kolorowego szumu, który zniekształca fotografowane obiekty.

Urządzenie nie zostało wyposażone w lampę błyskową, przez co nie sprawdzi się podczas wykonywania zdjęć w nocy. Przy odpowiednim oświetleniu otoczenia, zdjęcia zrobione przy pomocy Huawei MediaPada T1 cechują się stosunkowo małą ilością szumu. Niestety, ilość detali jest przy tym równie niska. Odwzorowanie kolorów w nocy dla urządzenia stanowi problem – są one ciemne, zimne, o niebieskim odcieniu.

Standardowa aplikacja służąca do obsługi aparatu oferuje niewiele opcji pozwalających na ingerencję w ustawienia. Nie ustrzeżono się także błędów podczas tłumaczenia interfejsu, przykładowo znajdziemy w nim opcję „wybuch” odpowiadającą za wykonanie zdjęcia.

test-Huawei-MediaPadT1-15

Filmy nakręcone za pomocą Huawei MediaPada T1 nie są idealne: nagrywany obraz, podobnie jak w przypadku zdjęć, charakteryzuje mała ilość detali i zbyt ciemne barwy. Nagrania cechuje też duża ilość szumu oraz silna kompresja obrazu. Jedynie dźwięk towarzyszący obrazowi jest czytelny i o dobrej jakości. Rejestrując filmy nocą, użytkownik natknie się na takie same problemy, jak w przypadku nocnych fotografii. Obraz cechuje bardzo słaba ostrość, zimne kolory, nienaturalnie silny kontrast i duża ilość szumów.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Huawei MediaPad T1 zawiedzie tych, którzy chcieliby słuchać głośno muzyki, oglądać filmy lub grać. Tablet został wyposażony w pojedynczy głośnik, umieszczony przy górnej krawędzi przedniego panelu. Dźwięk, który się z niego wydobywa jest zniekształcony przy ustawieniu maksymalnego poziomu.

Fabryczną przeglądarką w urządzeniu jest „Chrome” – aplikacja szybka i niezawodna. Strony internetowe wyświetlane są błyskawicznie, wydajny procesor umożliwia ich płynne przewijanie i powiększanie. Niestety, przeglądarka nie obsługuje technologii Flash. Tablet nie został również wyposażony w moduł LTE, przez co jego użytkownicy są zmuszeni do korzystania z wolniejszego standardu 3G.

test-Huawei-MediaPadT1-3

W 8-gigabajtowej wersji Huawei MediaPad T1 do dyspozycji klienta oddano ok. 5 GB pamięci wewnętrznej, co może okazać się niewystarczające. Pamięć urządzenia można rozbudować za pomocą kart microSD o maksymalnie 32 GB.

test-Huawei-MediaPadT1-31

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Wewnątrz tabletu znajduje się 4-rdzeniowy, energooszczędny procesor Snapdragon 200 taktowany zegarem 1,2 GHz, który współpracuje z układem graficznym Adreno 305 oraz 1 GB pamięci RAM. Takie wyposażenie umożliwia stabilną pracę systemu i płynną obsługę większości aplikacji dostępnych w „Sklepie Play”. Pojemność pamięci jest wystarczająca do komfortowej zabawy w wymagające tytuły, np. „Dead Trigger”. Problemy z płynnością działania gier mogą pojawić się jednak w przypadku bardziej zaawansowanych tytułów. Odczuwalny spadek wydajności urządzenia można zaobserwować np. w przypadku gry FPS „Modern Combat 5”.

test-Huawei-MediaPadT1-1

Bateria

Azjatycki tablet został wyposażony w baterię o pojemności 4800 mAh. Urządzenie na jednym ładowaniu może odtwarzać filmy w jakości HD przez ok. 10 godzin bez przerwy, co można uznać za dobry wynik. Jeśli jednak wynik ten porównać do możliwości oferowanych przez droższego brata T1, tablet Huawei MediaPad M1, odtwarzający wideo przez ok. 15 godzin, to osiągnięty przez T1 rezultat, nie jest już tak zadowalający.

test-Huawei-MediaPadT1-6

Podsumowanie

Dobre pierwsze wrażenie, za sprawą eleganckiego wzornictwa i niewielkiej wagi (tyle samo waży Acer Iconia Tab 8), psuje w MediaPadzie T1 niedopracowana nakładka „Emotion UI” – nazbyt kolorowa i zmuszająca użytkownika do przechowywania wszystkich ikon aplikacji na pulpicie tabletu. Pod względem interfejsu ciekawsze rozwiązania może zaoferować np. Samsung Galaxy Tab 4. Dobry ekran o standardowej dla urządzeń 8-calowych rozdzielczości to jednocześnie najlepsza cecha urządzenia. Zdecydowanie gorzej wypada aparat fotograficzny (w lepszy wyposażono np. Samsunga Galaxy Note 8.0), a także czas pracy na baterii. Dobrze że uwzględniono możliwość instalacji karty SIM, jednak brak modułu LTE sprawi, że komunikacja może nie być tak błyskawiczna, jak w przypadku tabletów wyposażonych w opcję szybkiego transferu danych.

Back to top button