Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Huawei P8 Lite: Nieudana redukcja

Wraz z premierą Motoroli Moto G nastąpiła rewolucja na rynku smartfonów ze średniej półki cenowej. W tej kategorii producenci urządzeń mobilnych oferują coraz więcej telefonów, które pomimo niewygórowanej ceny zapewniają wysoki komfort użytkowania i są dobrze wykonane. Specyfikacja techniczna takich smartfonów jest zbliżona do flagowych modeli. Huawei P8 Lite znalazł ponad 10 milionów nabywców. Co przyczyniło się do sukcesu chińskiego telefonu?

specyfikacje-huawei-p8-lite-~- Wykonanie i wygląd -~-

Oprócz nazwy i podobnego wyglądu P8 Lite nie ma zbyt wielu cech wspólnych z modelem Huawei P8. Smartfon jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: złotej (z białym przednim panelem) i czarnej (obudowę otacza posrebrzana ramka). Tył telefonu został wykonany z tworzywa sztucznego, które wyglądem imituje szczotkowane aluminium. W górnym, prawym rogu panelu widnieje obiektyw aparatu z sąsiadującą z nim diodą LED. Zarówno plastikowy tył, jak i przezroczyste tworzywo sztuczne pokrywające ekran są podatne na zarysowania. Przód telefonu łatwo się brudzi, wyraźnie widać na nim także odciski palców. Mimo nie najlepszej jakości materiałów wykorzystanych do wykonania obudowy, jej elementy są dobrze do siebie dopasowane.

Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo mini jack oraz mikrofon. Po prawej stronie, w górnej części smartfona umieszczono przycisk regulacji głośności. Można wyczuć, że nie został precyzyjnie dopasowany. Poniżej znajduje się niewielki wyłącznik oraz para szufladek na karty nano-SIM oraz microSD (zamiennie, dodatkowa kieszeń może posłużyć do umieszczenia drugiej karty nano-SIM). Lewa krawędź jest jednolita. Pośrodku dolnej krawędzi umieszczono gniazdo micro USB, które otaczają symetrycznie rozmieszczone wyloty głośników. W rzeczywistości dźwięk wydobywa się tylko z jednego z nich. Położenie głośnika nie jest najlepsze. Trzymając telefon w orientacji poziomej (np. podczas oglądania filmu lub grania), prawą ręką zasłaniamy kratkę głośnika. Na dole przedniego panelu znajduje się logo producenta, u góry umieszczono głośnik do rozmów, przednią kamerę, światłomierz i czujniki zbliżeniowe. Pomimo plastikowych, śliskich materiałów, urządzenie wystarczająco pewnie leży w dłoni. Obudowy nie da się otworzyć, nie ma więc możliwości wymiany baterii.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Huawei P8 Lite pracuje pod kontrolą Androida 5.0.1 z nakładką „Emotion UI” („EMUI”) w wersji 3.1. Elementy interfejsu są mocno inspirowane wyglądem iOS. Nie ma zbiorczego katalogu z zainstalowanymi aplikacjami, wszystkie ikony programów umieszczane są na pulpitach. Pomimo łatwego dostępu do aplikacji, rozwiązanie takie wprowadza chaos w przypadku instalacji kilkunastu dodatkowych programów. Można jednak nad nim zapanować, grupując ikony w foldery.

Nakładka „EMUI” oferuje opcję wyboru jednego z czterech motywów, które w znacznym zakresie można personalizować (m.in. wygląd ekranu startowego i głównego, ikon, krój czcionki). Domyślnie nakładka wyłącza każdą z aplikacji bezpośrednio po zamknięciu jej okna w celu oszczędzania baterii i zasobów urządzenia. Aby temu zapobiec, należy w ustawieniach telefonu, w sekcji „Aplikacje chronione” wskazać programy, które mogą działać w tle.

Spośród preinstalowanych narzędzi warto wymienić aplikacje pobierające informacje o pogodzie, „Kalkulator” i „Rejestrator” (narzędzie do nagrywanie dźwięku), „Radio FM” oraz „Lustro” (aplikacja tworzy lustrzane odbicie, korzystając z przedniej kamery), „Powiększenie” (odpowiednik lupy, rejestrujący obraz przez główną kamerę). Huawei wyposażył także smartfona w program do tworzenia kopii zapasowych oraz aplikację „HiCare”, będąca zbiorem informacji o najbliższych serwisach firmy w okolicy. Producent zdecydował się także dodać kilka gier od Gameloftu.

Wyświetlacz

Huawei P8 Lite został wyposażony w wyświetlacz IPS o przekątnej 5” i rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (gęstość: 294 ppi). Obraz jest ostry, a czcionki – wyraźne. Kąty widzenia nie są najlepsze, wyraźnie widać zmianę kolorów po lekkim przechyleniu ekranu. Ekran jest dobrze podświetlony, można z niego bez problemów korzystać w pełnym słońcu. Niestety technologia IPS nie gwarantuje tak dobrej głębi czerni, jak w przypadku wyświetlaczy AMOLED. Kolory są wyblakłe, jakość ich odwzorowania nie jest najlepsza. Nie pomaga nawet opcja programowego wyboru ciepła barw.

-~- Aparat -~-

Główny aparat smartfona, z matrycą o rozdzielczości 13 Mpix i jasnością f/2.0 teoretycznie powinien umożliwić wykonywanie zdjęć o dobrej jakości. Praktyka dowodzi jednak, że automatyka aparatu nie radzi sobie z poprawnym ustawieniem jasności zdjęcia, w przypadku ujęć na których występują kontrastujące ze sobą powierzchnie. Interfejs aplikacji fotograficznej został skopiowany z iPhone’a. Nie jest to jednak idealna kopia – program wyposażono wprawdzie w najważniejsze opcje, jednak charakteryzuje go zaskakująco powolne działanie (wybór opcji lub przełączenie trybu pracy kamery wymaga chwili czasu). Aplikacja nie jest również nazbyt łatwa w obsłudze.

Aparat umożliwia rejestrowanie zdjęć w proporcjach 16:9 tylko w rozdzielczościach 3264 x 1836 pikseli (6 Mpix) lub 4160 x 2336 pikseli (10 Mpix). Pozostałe zdjęcia, wykonane w rozdzielczości 10 Mpix oraz 8 Mpix zachowują proporcje 4:3. Możliwe jest również zapisywanie ujęć 1:1, 3104 x 3104 piksele (10 Mpix). Oprogramowanie zostało wyposażone w tryb HDR, opcję tworzenia ujęć panoramicznych i zdjęć z ostrością ustawioną na wszystkie obiekty. Tryb „Najlepsze zdjęcie”, po dotknięciu ikony migawki, powoduje wykonanie serii fotografii. Następnie aplikacja wyświetla kolejne ujęcia, umożliwiając użytkownikowi podjęcie decyzji, które z fotografii zachować. Tryb panoramy poprawnie łączy ze sobą zdjęcia. Podczas wykonywania fotografii panoramicznej oprogramowanie aparatu asystuje użytkownikowi, wskazując punkty, na które należy skierować obiektyw. Opcje „Znak wodny” oraz „Notatka audio” niepotrzebnie komplikują interfejs aplikacji. Pierwszy z trybów umożliwia umieszczanie na zdjęciach znaków graficznych, informacji o dacie wykonania ujęcia, pogodzie i lokalizacji. Drugi łączy fotografię z kilkusekundowym nagraniem głosowym.

Fotografie wykonywane w ciągu dnia, w dobrych warunkach oświetleniowych są pełne detali, ale o przeciętnej jakości. Kolory są odwzorowane poprawnie, jednak na zdjęciach widać szumy. Oprogramowanie niepoprawnie dobiera jasność, a ustawianie ostrości zajmuje sporo czasu. W niedoświetlonych wnętrzach lepiej nie używać aparatu smartfona – lampa błyskowa ma krótki zasięg, fotografie są pełne szumów, rzadko udaje się ustawić poprawną ostrość. Niewiele pomaga manualne ustawianie czułości ISO i balansu bieli. Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia posługiwanie się aparatem. Oprogramowanie umożliwia przetwarzanie fotografii za pomocą kilku filtrów oraz narzędzi do kadrowania, korekty barw, jasności i kontrastu.

Filmy nagrywane główną kamerą mogą być zapisane w maksymalnej rozdzielczości Full HD (1080p). Wideo jest przeciętnej jakości, lepiej nie korzystać z cyfrowego zoomu, ponieważ działa on skokowo. Nazbyt silna kompresja obrazu powoduje, że detale w rejestrowanym obrazie są niewyraźne. Dźwięk nagrywany przez mikrofon nie jest najlepszej jakości, często bywa przesterowany i zniekształcony.

Przedni aparat fotograficzny o matrycy 5 Mpix i przysłonie f/2.4 sprawdzi się podczas rozmów wideo oraz wykonywania selfie, jednak zdjęcia i filmy nagrywane przednią kamerą są często ciemne i pozbawione detali. Widać też bardzo dużo szumu cyfrowego. Selfie zarejestrowane w nocy wychodzą znacznie gorzej.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-
Dołączony przez producenta smartfona odtwarzacz filmów umożliwia wyświetlanie wideo zapisanego w formacie MP4 oraz Xvid. W przypadku niektórych filmów Full HD zakodowanych H264 wystąpiły problemy z otwieraniem plików. Obraz odtwarzany jest płynnie, bez jakichkolwiek przeskoków. Aplikacja, pomimo ograniczonej funkcjonalności, jest wygodna w obsłudze dzięki opcji sterowania gestami. Przesunięcie palca po lewej stronie ekranu zmienia jasność, podobny gest wykonany po prawej stronie – reguluje głośność dźwięku. Odtwarzacz filmów nie oferuje praktycznie żadnych dodatkowych opcji poza przewijaniem i pauzowaniem nagrania. Ciekawie wypada opcja zmniejszania okna aplikacji (z podglądem), która umożliwia kontynuację oglądania filmu podczas jednoczesnego wykonywania innych zadań. Huawei zadbał o dodanie do zbioru aplikacji własnego odtwarzacza muzyki, nazwanego po prostu „Muzyka”. Stanowi on dobrą alternatywę dla standardowej aplikacji Google’a „Muzyka Play”. Narzędzie umożliwia m.in. zapętlanie list odtwarzania oraz losowanie kolejności utworów. Program wyświetla okładki albumów muzycznych oraz tekst utworu, o ile zostały one zapisane w plikach audio. Brakuje jedynie korektora graficznego. Za to do dyspozycji użytkowników oddano „Radio FM”.

test-huawei-p8-lite-16

Smartfon został wyposażony w 16 GB wbudowanej pamięci, dla użytkownika pozostaje ok. 9 GB. Aby uzyskać więcej miejsca na dane, wystarczy dokupić kartę microSD. Smartfon obsługuje nośniki o maksymalnej pojemności 256 GB. Rozszerzenie pamięci zajmuje ten sam slot, co dodatkowa karta nano-SIM.

Pojedynczy głośnik wbudowany w telefon gra donośnie, jednak dźwięk jest płaski, brakuje w nim niskich tonów. Dołączone do zestawu słuchawki odtwarzają utwory poprawnie i głośno. Jeśli posiadamy zestaw lepszej klasy, będzie można uzyskać brzmienie o zdecydowanie wyższej jakości.

Huawei P8 Lite zyskał standardowe wyposażenie w zakresie przeglądania stron internetowych: prostą aplikację „Internet” oraz rozbudowanego „Chrome”. Przeglądarka Google’a oferuje m.in. opcje anonimowego przeglądania stron, pozwala także otwierać witryny WWW na kilku kartach. Obie aplikacje działają płynnie, podczas testów nie występowały problemy z otwieraniem stron WWW.

Huawei P8 Lite, oprócz połączeń LTE (Cat. 4, do 150 Mb/s) umożliwia przesyłanie danych przez Wi-Fi 802.11 b/g/n, a także komunikację przez Bluetooth 4.0 LE. Smartfon został również wyposażony w moduł NFC i GPS z A-GPS oraz obsługą GLONASS. Uwaga, współczynnik SAR (ang. Specific Absorpiton Rate, współczynnik absorpcji swoistej) Huawei P8 Lite wynosi 1,02 W/kg (przy ciele) i jest nawet 2-3 krotnie wyższy od emisji promieniowania innych smartfonów podobnej klasy.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Siłą napędową smartfona jest 8-rdzeniowy Kirin 620 zbudowany na bazie Cortexa-A53. 2 GB pamięci RAM oraz układ graficzny Mali-450 MP4 umożliwiają osiągnięcie w teście AnTuTu 29 862 punktów. To niezły wynik. W praktyce nie jest już tak różowo – nawet proste aplikacje nie działają płynnie, system również mógłby działać szybciej. Niekiedy konieczne było restartowanie telefonu, by zaczął on poprawnie działać. Zdarzało się, że Huawei P8 Lite samodzielnie decydował o ponownym uruchomieniu.

Bateria

Wbudowana bateria o pojemności 2200 mAh pozwala na jeden dzień pracy o średniej intensywności (korzystanie z „Facebooka” i „Twittera”, wysyłanie kilku e-maili oraz wykonanie kilku rozmów telefonicznych, słuchanie muzyki przez „Spotify”, wyświetlacz z ustawioną automatyczną regulacją jasnością). Ekran był włączony przez ok. 4 godziny w ciągu dnia. Producent oferuje możliwość aktywacji trybu oszczędzania energii, w którym funkcjonalność zostaje ograniczona, pozwala on jednak na pracę przez ok. godzinę przy bardzo niskim poziomie naładowania baterii.

Podsumowanie

Pomimo dobrych wyników sprzedaży Huawei P8 Lite to smartfon, który zawodzi oczekiwania konsumentów – jego możliwości i wydajność są na znacznie niższym poziomie, niż w przypadku większego brata, Huawei P8. W swoim segmencie cenowym telefon chińskiego producenta musi zmierzyć się m. in. z Alcatelem Idol 3, Huawei Honor 5X, Samsungiem Galaxy A3 2015, HTC Desire 620, LG G3s, Motorolą Moto G oraz Sony M4 Aqua. To poważne wyzwanie, bo właściwie P8 Lite nie ma żadnego atutu, który mógłby skłonić klientów do wybrania plastikowego, zupełnie przeciętnego smartfona.

Back to top button