Test Huawei P9 Lite: Odchudzona dziewiątka

P9 Lite jest prawie dwukrotnie tańszy od swojego większego brata – Huawei P9. Wydajność niedrogiego smartfona również jest niższa, jednak specyfikacje techniczne P9 Lite tylko nieznacznie odbiegają od flagowego modelu chińskiego producenta. Czy warto zainteresować się wersją „lite”?

specyfikacje-huawei-p9-lite

Cechy charakterystyczne dla flagowego Huawei P9 niestety zniknęły w P9 Lite – brakuje podwójnej głównej kamery oraz poziomej linii w dolnej części tylnego panelu. Nawet porównanie wzornictwa Huawei P9 Lite do P8 Lite wypada na korzyść tego ostatniego, dzięki strukturze tylnego panelu, imitującej szczotkowane aluminium. Metalowe obramowanie, otaczające cały telefon, sprawia że P9 Lite wygląda solidnie, jednak zaokrąglenia krawędzi burzą dobrze rozpoznawalną z P8 Lite strukturę, przez co wygląd nowego P9 Lite jest bliższy tanim smartfonom Samsunga, niż flagowym modelom iPhone’a. Chiński P9 Lite jest za to cieńszy o 2 milimetry od swojego poprzednika, za to nieco więcej waży (P8 Lite: 131 g, P9 Lite: 147 g).

Na przednim panelu, ponad wyświetlaczem widoczny jest w centrum głośnik do rozmów, po jego lewej stronie znajduje się czujnik światła i doda powiadomień oraz przednia kamera. Poniżej ekranu umieszczono nazwę marki. Z tyłu, na wąskiej górnej krawędzi, po lewej stronie widoczna jest para diod doświetlających oraz obiektyw głównego aparatu. Poniżej centralnie umieszczono czytnik linii papilarnych.

test-Huawei-p9-lite-35 Huawei P9 Lite

Właściwie wszystkie elementy obudowy P9 Lite są dobrze dopasowane i nic nie trzeszczy przy mocnym dociskaniu panelu lub próbie wygięcia smartfona, jednak przy odrobinie wysiłku klapkę wykonaną z matowego plastiku, która chroni tylną część telefonu da się podwadzić. Przyciski zostały umieszczone na prawej krawędzi telefonu. Pośrodku znajduje się wyłącznik, nieco wyżej – przyciski regulacji głośności. Oba są dobrze osadzone w obudowie, działają znacznie bardziej precyzyjnie niż te w P8 Lite. Na lewej krawędzi umieszczono szufladkę na karty SIM oraz kartę pamięci. W górnej części smartfona znajduje się gniazdo mini jack oraz mikrofon wtórny, służący do redukcji szumu otoczenia. Na dole widoczne są dwie kratki głośnika oraz gniazdo micro USB.

W porównaniu do poprzedniego modelu, P8 Lite, w P9 Lite wiele elementów zmieniło położenie – przesunięto m.in. przednią kamerę na lewą stronę, podobnie jak gniazdo mini jack. Zamiast dwóch szufladek na karty SIM i kartę pamięci po prawej stronie w P8 Lite – zdecydowano się umieścić pojedynczą szufladkę na lewej krawędzi P9 Lite. Zamieniono również miejscami diodę doświetlającą z obiektywem głównego aparatu. Tylko dotychczasowy użytkownik Huawei P8 Lite dostrzeże przemieszczone elementy, które układają się w zupełnie przeciętny wygląd smartfona. Można zaryzykować twierdzenie, iż poprzednik model – P8 Lite – był ładniejszy. Na czarnej obudowie P9 Lite oraz szkle pokrywającym przedni panel niestety wyraźnie widoczne są odciski palców.

test-Huawei-p9-lite-35 Huawei P9 Lite

Huawei P9 Lite jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych: czarnej, białej oraz złotej. Cena smartfona jest dwukrotnie niższa od flagowego modelu Huawei P9.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
5 / 10
Wyświetlacz:
7 / 10
Komunikacja:
8 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
7 / 10
Aparat:
7 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
8 / 10
Codzienne użytkowanie:
7 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

345 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top