TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Test iPhone 7 Plus: Ciężkie monstrum

Potężny, ogromy – to pierwsze wrażenie, po wyjęciu z pudełka nowego iPhone’a 7 Plus. Imponujący wyświetlacz o przekątnej 5,5-cala i aluminiowa obudowa to tylko para elementów, które zaważyły na ciężarze smartfona Apple’a. W elektronicznym, kosztownym cacku upchnięto najbardziej wydajny procesor z 2016. Roku – A10 Fusion, czytnik linii papilarnych, podwójny aparat i sprawną technologię Force Touch, która skłania użytkowników iPhone’a do mocnego dociskania ekranu. Apple twierdzi, że to wygodne, my sprawdzamy zachowanie smartfona w praktyce. W swojej klasie produktów iPhone nie ma zbyt wielu konkurentów – tylko topowe modele smartfonów Samsunga (Galaxy S7 Edge), LG (LG G5), Microsoft Lumia 950 XL oraz niektóre chińskie telefony np. OnePlus 3 i Huawei P9 Plus mogą mierzyć się z największym jak do tej pory telefonem Apple’a.

specyfikacje-apple-iphone-7-plus

Zaokrąglone krawędzie, jednolita obudowa typu unibody – to elementy dobrze znane posiadaczom iPhone’a 6s i 6 Plus. Jeśli coś się zmieniło – to tylko detale (np. brak wąskich, plastikowych elementów, oddzielających anteny na tylnym panelu) oraz połyskująca parą obiektywów główna kamera. Wzornictwo iPhone’a 7 Plus jest oszczędne – właściwie nie ma tu elementów ozdobnych poza logo firmy i marką produktu. Z jednej strony to dobrze dla estetów, z drugiej – można odnieść wrażenie, że najnowsze smartfony Apple’a straciły charakterystyczne elementy, które jeszcze kilka lat temu wyróżniały obudowy iPhone’ów z tłumu innych telefonów.

test-apple-iphone-7-plus-14-850x478 Apple iPhone 7 Plus

Kosztowny iPhone zadowoli swojego nabywcę jakością wykonania. Wszystkie komponenty obudowy, przyciski oraz łączenia elementów zostały wykonane precyzyjnie i doskonale dopasowane. Można mieć jedynie zastrzeżenia do wystających ponad krawędź tylnej części obudowy obiektywów kamer, które przez to są bardziej podatne na uszkodzenie. Na tylnym panelu znajduje się również mikrofon i dwutonowa dioda doświetlająca. Wodoodporna obudowa chroni również wnętrze smartfona przed pyłem (certyfikat IP67). Gwarancja nie obejmuje jednak sytuacji zamoczenia kabli Lighting podczas ładowania smartfona.

Na przednim panelu smartfona dominuje 5,5-calowy wyświetlacz, głośnik do rozmów oraz dotykowy przycisk „Rozpocznij” połączony ze skanerem linii papilarnych (w poprzednich iPhone’ach stosowano fizyczny przycisk). Powyżej ekranu widać obiektyw przedniej kamery oraz czujnik zbliżeniowy. Położenie aparatu zaburza nieco symetrię przedniego panelu, jednak w edycjach o kolorze czarnym nie jest aż tak widoczne. W białej edycji rzuca się także w oczy wąskie, czarne obramowanie widoczne wokół wyświetlacza.

Prawa krawędź iPhone’a 7 Plus została wykorzystana do umieszczenia włącznika oraz szufladki na kartę nano SIM. Nie ma możliwości montażu dodatkowej karty pamięci lub drugiej karty SIM. Po lewej stronie znajdują się przyciski służące do zmiany głośności oraz mechaniczny przełącznik wyciszania smartfona. Apple jako jedyna firma, konsekwentnie dba o umieszczanie takiego elementu w swoich smartfonach – przyda się zapominalskim do błyskawicznego wyłączenia odgłosów wydawanych przez telefon w kinie lub na konferencji. Dolna krawędź posłużyła do wyprowadzenia złącza Lighting, umieszczono na niej również dwie kratki głośników. W nowym iPhone’ie brakuje złącza słuchawkowego – zastępuje je port Lighting oraz dołączona do zestawu przejściówka. Apple przygotowuje więc użytkowników swoich produktów do przejścia na bezprzewodowe urządzenia, takie jak słuchawki Bluetooth oraz autorskie AirPods.

test-apple-iphone-7-plus-14-850x478 Apple iPhone 7 Plus

Bez wątpienia dwie cechy iPhone’a 7 Plus natychmiast zwrócą uwagę nabywców – pokaźne gabaryty  (158,2 x 77,9 x 7,3 mm), niemal identyczne jak w przypadku iPhone’a 6 Plus, oraz duży ciężar – aż 188 gramów. Wystarczy kilkanaście minut surfowania z nowym „Plusem” w dłoni, by wyraźnie odczuć, że prawie 190 gramów to spore wyzwanie, stojące na przeszkodzie komfortowego korzystania ze smartfona. Podobny wpływ na komfort użytkowania ma pokaźny ekran – nie sposób sprawnie nawigować wśród ikon i przycisków, posługując się wyłącznie kciukiem jednej ręki. Duży ekran, ciężar i wymiary to elementy na które trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup modelu 7 Plus. Być może bardziej odpowiedni (szczególnie dla mniejszych i delikatniejszych dłoni kobiet) będzie mniejszy model iPhone 7.

W pudełku wraz ze smartfonem znajdują się słuchawki ze złączem Lighting, przejściówka Lighting – mini jack, ładowarka oraz kabel łączący ją z gniazdem Lighting iPhone’a.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
8 / 10
Wyświetlacz:
8 / 10
Komunikacja:
10 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
8 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
10 / 10
Aparat:
8 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
9 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

138 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top