Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Kazam Life C5: Wbrew trendom

Giganci rynku telefonicznego skupiając się na długościach przekątnych ekranu i upakowaniu jak największej liczby pikseli na wyświetlaczu. Zapomnieli o niszy, która niegdyś była przebojem sprzedaży wśród mobilnych telefonów: składanych modelach z tzw. klapką. Wciąż mają one grono swoich zwolenników, o czym od czasu do czasu przypominają mniej znane, debiutujące firmy, wprowadzając na rynek nietypowe smartfony. W 2014 roku o składanych telefonach przypomniał Kazam, oferując Life C5.

specyfikacje-kazam-life-c5

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa Kazam Life C5 została wykonana zlastiku, który przypomina tylne panele Samsunga Galaxy S3, LG G3 oraz Alcatel One Touch Idol 6030x. Stylizowany na szczotkowany metali tył Kazama Life C5 optycznie robi dobre wrażenie. Niestety,stetyka wzornictwa nie idzie w parze z materiałami o wysokiej jakości. Istniejeuże prawdopodobieństwo, że warstwa lakieru pokrywająca panele będzie się ścierać. Korpus Kazam Life C5, podobnie jak boczne krawędzie, został wykonany z czarnego plastiku, który pasuje do wzornictwa telefonu. Szkoda jednak, że elementy obudowy urządzenia są dobrze dopasowane. Tylny panel odstaje o kilka minimetrów od korpusu, a pozostałe komponenty nawet przy lekkim ściśnięciu wydają charakterystyczne trzaski. Zawias, na którym trzyma się klapka sprawia jednak wrażenie solidnego, przez co zarówno otwieranie, jak i zamykanie telefonu powinno być bezproblemowe, nawet po dłuższym użytkowaniu.

Po otwarciu telefonu można dostrzec pokaźny, jak na rozmiary urządzenia, wyświetlacz który otoczono ładną, błyszczącą ramką z plastiku. Widnieje na niej nazwa producenta. Klawiatura w Kazam Life C5 może przypaść do gustu osobom starszym i niedowidzącym. Przyciski są duże, dobrze podświetlone i oddalone od siebie na odległość utrudniającą omyłkowe wciśnięcie. Zdecydowanie brakuje bocznych klawiszy nawigacyjnych. Nad standardową klawiaturą numeryczną producent umieścił trzy dodatkowe przyciski, do których można przypisać kontakty. Rozwiązanie to sprawi, że nawet osoby w podeszłym wieku, które mogą mieć problemy z obsługą telefonu, bezproblemowo nawiążą połączenie ze swoimi bliskimi.

test-kazam-life-c5-10

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Interfejs telefonu jest bardzo prosty w obsłudze. Brak dotykowego ekranu sprawia, że menu jest obsługiwane za pomocą przycisków, jak miało to miejsce przed erą smartfonów. W menu, oprócz standardowej książki telefonicznej, wiadomości, spisu połączeń, harmonogramu zadań i opcji konfiguracyjnych umieszczono skróty umożliwiające łączenie z innymi urządzeniami przez Bluetooth, odtwarzanie plików multimedialnych i przeglądanie stron internetowych. Docelową grupą odbiorców Kazam Life C3 są więc wyraźnie osoby starsze, jednak zaskakuje brak jakichkolwiek gier.

Wyświetlacz

test-kazam-life-c5-3

Wyświetlacza Kazam Life C5 o przekątnej 2,4 cala został wykonany w technologii TFT (240 x 320 pikseli). Czcionki wyświetlane przez urządzenie są czytelne i nie są rozmazane. Z menu urządzenia da się sprawnie korzystać, jednak oglądanie zdjęć na telefonie stanowi już problem. Widoczność szczegółów i odwzorowanie kolorów odbiega od standardów współczesnych smartfonów, jakość wyświetlacza odpowiada standardom sprzed dekady. Producent informuje, że zewnętrzny ekran o przekątnej 1,44 cala wykonano w technologii OLED, jednak jakość wyświetlanego na nim obrazu jest znacznie gorsza od nowoczesnych ekranów tego typu.

-~- Aparat -~-

test-kazam-life-c5-9

Kazam Life C5 został wyposażony w aparat 1,3 Mpix, który nie sprawdza się podczas wykonywania zdjęć. Pomimo rozbudowanego menu, pozwalającego ingerować w różne parametry zdjęcia (m.in. balans bieli, filtry), jakość fotografii jest bardzo zła. Zdjęcia wykonywane w świetle dziennym nie oddają szczegółów fotografowanego obiektu, który jest niemożliwy do rozpoznania. Aparat lepiej radzi sobie w sztucznym świetle – przy odpowiednim oświetleniu jest w stanie wygenerować żywe kolory i uchwycić niektóre detale fotografowanego środowiska.

Urządzenie może nagrywać filmy, jednak ich jakość sprawia, że można potraktować aparat w Kazam Life C5 jako zabieg marketingowy, mający przekonać do zakupu niezdecydowanych klientów, a nie element wyposażenia nadający się do pracy. Przycisk na klawiaturze oznaczony strzałką w górę stanowi jednocześnie skrót, umożliwiający natychmiastowe uruchomienie aparatu fotograficznego. Nie jest to w pełni intuicyjne rozwiązanie, ale przyspiesza proces wykonywania zdjęć.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Jakoś połączeń głosowych jest zadowalająca, urządzenie nie generuje szumów i zbyt wielkiego pogłosu. Rozmówcy w trakcie testu telefonu mieli wrażenie, że rozmowa prowadzona przez telefon starszej generacji lub urządzenie stacjonarne. Głos był jednak wyraźnie słyszalny, a słowa – rozpoznawalne. Głośnik zewnętrzny w Kazam Life C5 emituje wyraźny dźwięk o wysokim poziomie, co stanowi zaletę dla osób starszych i niedosłyszących. Radio uruchomione bez zestawu słuchawkowego pozwala słuchać dźwięku o jakości i głośności porównywalnej do stacjonarnych radioodbiorników. Warto zaznaczyć, ze radio działa bez konieczności podłączenia słuchawek jako anteny, co jest rzadko spotykane we współczesnych smartfonach. Po wybraniu stacji i ustaleniu głośności (niestety tylko na głównym ekranie urządzenia), użytkownik może zamknąć telefon, co nie powoduje wyłączenia odbiornika (do tego celu służy przycisk na obudowie). Kazam Life C5 sprawdzi się więc jako przenośne radio. Słuchanie radia przez głośnik, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni jest komfortowe. Wbudowana bateria pozwala na ok. 3 godziny pracy radia.

test-kazam-life-c5-2

Podczas wybierania numeru wszystkie cyfry są odczytywane na głos, co mogłoby być niezwykle pomocne dla osób starszych i niedowidzących. Niestety, wypowiedzi są w języku angielskim, a głos lektorki jest niewyraźny i zdeformowany.

 

Z poziomu menu multimediów możliwe jest sterowanie radiem i aparatem, odtwarzanie filmów i muzyki, a także przeglądanie zdjęć. Istnieje opcja rozszerzenia pamięci o 8 GB za pomocą karty microSD montowanej pod baterią.

Telefon nie został wyposażony w moduł Wi-Fi, przez co w przypadku braku wykupionego pakietu internetowego przeglądanie zasobów sieci będzie łączyło się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Wśród aplikacji urządzenia znajduje się prosta przeglądarka, której obsługa nie jest intuicyjna. Kazam Life C5 wyświetla zaledwie 6 linijek tekstu. Obrazki pobrane z Internetu prezentowane są w słabej jakości, niekiedy nie są wyświetlane w ogóle. Przeglądarkę dołączoną do telefonu można traktować jedynie jako awaryjne źródło czerpania informacji z Internetu, jednak nie sposób przyzwyczaić się do niekomfortowej obsługi programu.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon podczas codziennego pracy działa poprawnie, jednak korzystanie z meny obsługiwanego za pomocą fizycznych przycisków nie jest komfortowe. Trudno mówić o wysokiej wydajności urządzenia, którego procesor z ledwością wystarcza do wyświetlenia filmu w niskiej rozdzielczości.

Bateria

Kazam Life C5 został wyposażony w niewielka baterię o pojemności 800 mAh, co wystarczy do prowadzenia rozmów nawet przez 8 godzin lub czuwania przez ok. tydzień.

test-kazam-life-c5-7

Podsumowanie

Budżetowy, składany telefon Kazama może przypaść do gustu osobom starszym, dla których zaletą jest opcja przypisania kontaktów do przycisków, dobrej jakości głośnik, proste w obsłudze menu oraz duże, podświetlone klawisze. Telefon wyróżniają również przyciski funkcyjne, umożliwiające obsługę diody LED i radia. Kazam Life C5 nie sprawdzi się jednak jako narzędzie do odtwarzania multimediów, przeglądania zasobów Internetu lub oglądania filmów.

Tanim i prostym telefonem o podobnych zastosowaniach może się stać Nokia Lumia 520 oraz nowsza i nieco droższa Microsoft Lumia 535. Wśród współczesnych modeli telefonów trudno znaleźć alternatywne urządzenia z tzw. klapką. Warto jednak rozszerzyć swoje poszukiwania na starsze urządzenia, np. Motorolę Gleam, Sony Ericssona W508, Alcatela One Touch 2010, które dziś łatwo kupić za niewielką kwotę z drugiej ręki.

Back to top button