Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG G Flex2: Wygięty w łuk

Po sukcesie LG G Flex, który przez redakcję i czytelników TeleGuru został wybrany innowacją 2014 roku, czas na nowy model – LG G Flex 2, który debiutował w styczniu 2015 roku. Południowokoreański producent został zmuszony sukcesem protoplasty serii do kontynuacji linii zakrzywionych smartfonów. Nowe dzieło LG to telefon mniejszy, ale oferujący większą wydajność. Na dodatek jego obudowa potrafi zamaskować rysy. LG G Flex 2 odróżnia się od konkurencji wyraźnie wygiętym ekranem. Nie jest to jednak jego jedyny atut – inżynierom LG udało się także opracować elastyczną baterię. Ze względu na ekran o 6-calowej przekątnej telefon może jednak trafić do bardzo wąskiego grona odbiorców.

specyfikacje-lg-g-flex-2

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Niewiele smartfonów na rynku tak mocno wyróżnia się wyglądem. Najbardziej oryginalne konstrukcje to dwuekranowy YotaPhone 2, niezwykle szeroki BlackBerry Passport oraz wygięty w łuk LG G Flex 2. W porównaniu do poprzednika, nowy model telefonu Flex wydaje się mieć jeszcze większą krzywiznę. Wyświetlacz smartfona o przekątnej 5,5 cala jest jednak nieznacznie mniejszy od ekranu wcześniejszego modelu. Obudowę wykonano z połyskującego plastiku, którego materiał niweluje zarysowania, wypychając ze spodnich warstw tworzywo wypełniające uszczerbek. LG G Flex udowodnił już, że ta technologia działa, niestety wyłącznie do maskowania małych zarysowań. Większe mogą pozostać na stałe. Niewielkie zarysowania obudowy LG Flex 2 rzeczywiście znikają po kilku minutach. Pozytywnie zaskakuje elastyczność urządzenia – telefon można wygiąć (lub dokonać próby wyprostowania go), a i tak wróci on do pierwotnego kształtu. Takie rozwiązanie sprawia, że smartfon jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Ekran o przekątnej 5,5 cala otaczają wąskie ramki. W górnej części smartfona znajduje się głośnik oraz, po lewej stronie, dioda powiadomień, czujnik światła i przedni aparat. Na dolnej umieszczono logo producenta, choć byłoby to lepsze miejsce na przyciski dotykowe. LG zdecydowało się na wyświetlenie systemowych przycisków na głównym ekranie, co umożliwia ich konfigurowanie. Tylny panel LG Flex 2 można otworzyć, jednak podobnie jak w przypadku Sony Xperii Z3 użytkownik nie ma dostępu do baterii.

Smartfon LG jest naprawdę dużym, jednak dzięki zmniejszeniu rozmiarów w porównaniu do poprzednika, nowy model stał się bardziej poręczny. Pewne zastrzeżenia można mieć do umieszczonych pod aparatem przycisków funkcyjnych. Podobne rozwiązanie zastosowano w LG G2 i w nim również wzbudzało ono kontrowersje. W tym przypadku obudowa jest większa, dostęp do przycisków może wymagać przesunięcia telefonu w dłoni, a tym samym rozluźnienia uchwytu.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Smartfon z Androidem 5.0 „Lollipop” i nakładką graficzną producenta doczekał się poważnej ingerencji w interfejs. Zmiany trudno jednak uznać za zaletę. Użytkownik dostaje przesadnie kolorowy, przeładowany funkcjami i niespójny graficznie interfejs. Pod wieloma względami nakładka LG przypomina „TouchWiza”. Kilka funkcji skopiowano ze smartfonów Samsunga – np. opcję wyświetlania okien dwóch aplikacji jednocześnie, śledzenie wzroku użytkownika oraz odebranie połączenia po przyłożeniu telefonu do ucha.

Wiele innych funkcji wprowadziło LG: np. specyficzną obsługę uruchomionych programów, włączanie wyświetlacza podwójnym stuknięciem palca w ekran oraz zarządzanie kontami użytkowników, dzięki któremu niepowołane osoby nie mają dostępu do poufnych informacji. Niestety, nadmiar opcji personalizacji może przytłaczać, a wiele z nich jest po prostu niepraktyczne. To samo dotyczy przeładowania pamięci zbędnymi aplikacjami, których nie da się usunąć bez specjalistycznej wiedzy.

Wszystko to zmniejsza intuicyjność interfejsu, która wyraźnie odstaje od przejrzystych nakładek Sony lub HTC. Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się również smartfony z iOS oraz Windows Phone. Nie zmienia to jednak faktu, że LG G Flex 2 działa bardzo szybko, interfejs jest płynny i nie zacina się.

Wyświetlacz

test-LG-GFlex2-10

Smartfon został wyposażony w 5,5-calowy ekran P-OLED o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). LG G Flex 2 to flagowy model smartfona, należy więc porównywać jego komponenty z podobnymi urządzeniami innych producentów. W przypadku zakrzywionego wyświetlacza LG można zaobserwować na ekranie kolorowy szum, podobny do tego z fotografii. Wynika to z delikatnego świecenia pojedynczych pikseli, nawet wtedy gdy powinny być wygaszone. Nie jest to efekt uciążliwy, ale może irytować niektórych użytkowników smartfonów.

test-LG-GFlex2-30

Problematyczna okazuje się również czytelność wyświetlacza w słońcu, ponieważ jest on ciemny, a pokrywające go szkło (które nie regeneruje się po zarysowaniu) mocno odbija światło, powodując że z ekranu trudno się korzysta poza pomieszczeniami. Żadnych zastrzeżeń nie można za to mieć do nasycenia kolorów, kontrastu oraz głębi czerni, dzięki którym LG G Flex 2 świetnie nadaje się np. do oglądania filmów.

-~- Aparat -~-

Najsłabszy element wyposażenia LG G Flex 2 to aparat. Pomimo wysokiej rozdzielczości, zdjęcia wykonane za pomocą matrycy 13 Mpix są nieostre, zdarzają się problemy z kontrastem, przez co uchwycone obiekty nie wyglądają wyraźnie. Nie zachwyca też liczba rejestrowanych detali, szczególnie w porównaniu do Samsunga Galaxy S4 lub Sony Xperii Z1. Dobrze, że odwzorowanie kolorów jest przyzwoite i aparat nie ma tendencji do ich przesycania.

W gorszych warunkach oświetleniowych smartfon LG sprawdza się przeciętnie. Szczegółowość fotografii obniża się, wzrasta za to ilość cyfrowego szumu. W takich warunkach przydają się dwie diody LED, które spisują się dużo lepiej niż w poprzednim modelu, wyposażonym w jedną diodę.

Kamera umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD (1080p). Wideo charakteryzuje się wysoką płynnością i zadowalającym poziomem szczegółów. Nagrania wyglądają dobrze zarówno na ekranie smartfona, jak i telewizora.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Ekran o dużej przekątnej świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów i korzystanie z przeglądarki internetowej. Na szczęście LG G Flex 2 został wyposażony w wygodny odtwarzacz wideo, który radzi sobie z większością formatów plików, niezależnie od ich rozdzielczości i jakości. Nie ma też żadnych problemów z wyświetlaniem napisów. Oglądanie filmów na tak dużym, zagiętym ekranie to przyjemność – obraz wygląda naturalnie, a wysoki kontrast i głęboka czerń poprawiają komfort korzystania z mobilnego kina.

test-LG-GFlex2-22

Nieco gorzej smartfon sprawdza się w roli odtwarzacz muzycznego, aczkolwiek nie jest to spowodowane jakością dźwięku w słuchawkach (która jest bardzo dobra), a rozmiarami i kształtem telefonu. Nie jest to nazbyt poręczny sprzęt – jego przenoszenie w kieszeni może być uciążliwe.  Warta odnotowania jest dobra jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika zewnętrznego – brzmi on wyraźnie i donośnie.

W telefon wbudowano 16 GB pamięci, z których użytkownik ma dostęp do ok. 7,5 GB. Taka przestrzeń umożliwi zmieszczenie prawie 2 000 utworów MP3 lub 3 filmów w rozdzielczości Full HD. Na szczęście LG Flex 2 umożliwia rozszerzenie pamięci za pomocą karty microSD o 256 GB.

test-LG-GFlex2-53

Wbudowana przeglądarka internetowa sprawdza się w praktyce. Strony WWW otwierane są błyskawicznie, a duży ekran pozwala uniknąć konieczności powiększania treści. Jedynie rozdzielczość wyświetlacza mogłaby być nieco większa. Atutem LG G Flex 2 jest również obsługa łączności LTE, dzięki czemu szybkość transmisji danych jest porównywalna do połączeń stacjonarnych.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

LG G Flex w dniu premiery był jednym z najszybszych smartfonów na rynku (wynik testu AnTuTu: 42 326 punktów). Urządzenie korzysta z wydajnego, 8-rdzeniowego procesora Snapdragon 810 taktowanego zegarem 2 GHz. Jednostka ta bez problemu radzi sobie z najbardziej wymagającymi grami oraz aplikacjami. Nie występują kłopoty z płynnością pracy systemu operacyjnego i interfejsu. Małe zastrzeżenia można  mieć do pojemności pamięci RAM. W dzisiejszych czasach 2 GB to za mało do równoległego korzystania z wielu aplikacji, bez obawy o stabilność pracy telefonu.

Bateria

Czas pracy na baterii LG Flex 2 wypada gorzej od poprzednika. Mniejsze ogniwo o pojemności 3000 mAh w duecie z mocniejszym sprzętem (podłączone do nieco mniejszego ekranu) umożliwia krótszą pracę, niż w przypadku LG G Flex. I tak rezultaty są zadowalające. Duże wrażenie robi możliwość oglądania filmów HD przez prawie 20 godzin lub prowadzenia rozmów przez ponad 25 godzin. Nawet przeglądanie Internetu rozładuje baterię dopiero po niecałych 9 godzinach.

Podsumowanie

Do LG Flex 2 pasuje określenie: jedyny w swoim rodzaju – niesamowita, wygięta obudowa, ciekawa właściwość regeneracyjna plastiku, wysoka wydajność i duży ekran to niecodzienne zestawienie cech. Niestety, są też pewne kompromisy. Konkurencyjne, flagowe modele (np. Sony Xperia Z1, Samsung Galaxy S4, HTC One) oferują lepsze ekrany, nowszego Androida oraz aparaty o wyższej rozdzielczości. Jednak nie mogą pochwalić się tak oryginalnym wzornictwem, jak zakrzywione urządzenie LG.

Trzeba też być świadomym, że ze względu na bardzo duży ekran nie jest to produkt przeznaczony dla wszystkich konsumentów. Jeśli użytkownik poszukuje mniejszego (ale też nietuzinkowego) smartfona, warto zastanowić się nad wyborem np. LG G2 lub Sony Xperii Z1 Compact.

Back to top button