Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG G4: Odziany w skórę

LG, prezentując w kwietniu 2015 roku model LG G4 przedstawiło konsumentom telefon, który mógł wtedy pretendować do miana najlepszego smartfona na rynku. LG G4 wyposażono w 5,5-calowy ekran o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli), 6-rdzeniowego Snapdragona 808, 3 GB RAM i bardzo dobry główny aparat o matrycy 16-megapikseli. Mimo upływu czasu parametry smartfona wciąż robią wrażenie. Jego następca, LG G5, okazał się nawet lepszym pod kilkoma względami, jednak i on musi ustąpić miejsca kolejnej generacji: LG G6. Nie każdego jednak stać na najnowszy, flagowy model telefonu. Wtedy zazwyczaj zwracamy uwagę na urządzenia ze średnich półek cenowych. Czy po upływie tak długiego okresu czasu od momentu premiery LG G4, smartfon południowokoreańskiej firmy wciąż jest wart uwagi w swojej kategorii cenowej?

specyfikacje-lg-g4

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę LG G4 pokryto prawdziwą skórą. Skórzane pokrycie dostępne jest w kilku wersjach kolorystycznych (czarne, brązowe lub czerwone). Firma LG zadbała również o przygotowanie oprawek z tworzywa sztucznego (warianty: srebrny, złoty, biały). Złożona z dwóch części obudowa umożliwia wymianę baterii. Do wyboru mamy wersję skórzaną (czarna, brązowa i czerwona) lub wersję plastikową (srebrna, złota i biała). W zestawie z telefonem otrzymujemy ładowarkę i kabel micro USB.

test-LG-G4-17

Główną część przedniego panelu stanowi 5,5-calowy ekran o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli), otoczony wąską, plastikową ramką. Nad ekranem znajduje się głośnik, czujnik światła, dioda powiadomień oraz przednia, 8-megapikselowa kamera do zdjęć selfie. Pod ekranem umieszczono logo producenta. Przyciski systemowe „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji” znajdują się na wyświetlaczu, zajmują więc fragment powierzchni użytkowej. Takie rozwiązanie od lat stosuje np. Sony w swoich Xperiach. Ekran został pokryty jest szkłem Corning Gorilla Glass 3. LG w tym okresie czasu mogło zdecydować się na szkło Gorilla Glass 4, bardziej odporne na zarysowania, Tak jak zrobiła konkurencja, np. Samsunga w Galaxy S6.

Największą uwagę we wzornictwie LG G4 przykuwa jednak tylny panel. W przypadku wariantu skórzanego, w jego centralnej części, przez całą została rozciągnięta para szwów. Trzeba uważać na ostre przedmioty, ponieważ mogą one zarysować delikatny, tylny panel. Wersja smartfona z plastikowym, błyszczącym wykończeniem jest podatna na zarysowania i zabrudzenia. Pod tylnym panelem umieszczono akumulator o pojemności 3000 mAh oraz sloty na karty micro-SIM i microSD (do 256 GB). Na tylnym panelu wyróżnia się pokaźny obiektyw aparatu o matrycy 16 Mpix. Po jego prawej stronie znajduje się dwutonowa lampa LED, zaś pod główną kamerą ulokowany został włącznik. Nie jest to do praktycznie rozwiązanie. O wiele lepszym miejscem dla przycisku byłaby  boczna krawędź smartfona. W pobliżu dolnej krawędzi tylnego panelu znajduje się głośnik, a po przeciwległej stronie – nazwa modelu telefonu. W smartfonie LG wszystkie krawędzie zostały wykonane są z plastiku. Na dolnej dostępny są gniazda mini jack i micro USB 2.0 oraz głośnik.

 

Południowokoreański koncern nie czerpie wzorców od konkurencji. LG G4 można łatwo pomylić jedynie z LG G Flex2 tego samego producenta. Oba telefony bardzo podobnie wyglądają, zbliżone są również ich wymiary i masa. Obudowa modelu G4 nie jest jednak tak zakrzywiona, jak w przypadku Flex2. Warto zaznaczyć, że LG G4 to jeden z niewielu flagowych modeli smartfonów z 2015 roku, w który istnieje możliwość wymiany baterii. Takie rozwiązanie ma tylko jedną dużą wadę: brak odporności na pył oraz wodę.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości LG G4.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

LG G4 funkcjonuje w oparciu o system Android 5.1.1 „Lollipop” oraz nakładkę producenta – LG Optimus UX 4.0. Aktualnie oprogramowanie koreańskiego flagowiec można zaktualizować do Androida 6.0 „Marshmallow”. W smartfonie zastosowano autorską technologię „Knock Code” – dwa stuknięcia w ekran wystarczą, by wybudzić telefon. Jest to jedna z najwygodniejszych cech interfejsu smartfonów LG, ze względu na lokalizację wyłącznika, który znajduję się na tylnym panelu. Niestety, funkcja nie zawsze działa perfekcyjnie, czasami gest trzeba powtórzyć, by wybudzić smartfon.

Interfejs telefonu możemy personalizować za pomocą motywów. Pobierzemy je ze sklepu „LG SmartWorld”. Ciekawym rozwiązaniem jest „Smart Bulletin”. Po przesunięciu głównego ekranu do lewego krańca otrzymujemy dostęp do panelu, który oferuje zbiór informacji, opcji i widżetów zgromadzonych w jednym miejscu. To m.in. nasze osiągnięcia z aplikacji „LG Health”, harmonogram zadań, panel odtwarzacza muzyki, sterowanie urządzeniami na podczerwień oraz notes „Evernote”. Na podobne rozwiązanie zdecydowało się HTC. Jednak aplikacja „Blink Feed” umożliwia jedynie przeglądanie aktualności w wybranych przez nas kategoriach. Południowokoreański producent oferuje również zestaw aplikacji „QSlide” obejmujący: odtwarzacz filmów, narzędzia do zarządzania kontaktami i telefonem, kalendarz i kalkulator. Wszystkie z wymienionych programów „QSlide” można uruchomić jednocześnie, w oddzielnych oknach.

Dogodnym rozwiązaniem dla dzieci lub osób starszych może okazać się tryb „EasyHome”. Zapewnia on znacznie uproszczoną wersję interfejsu głównego. Mamy dostęp do mniejszej liczby aplikacji, takich jak: „Kontakty”, „SMS”, „Połączenia”, „Aparat”, czy „Kalendarz”. Poza rozwiązaniami dostępnymi od producenta, w pamięci smartfona znajdziemy aplikacje społecznościowe („Facebook”, „Instagram”) oraz pakiet narzędzi Google’a (m.in.: „Gmail”, „Chrome” i „Dysk”).

Tak naszpikowany aplikacjami smartfon to nie najlepszy pomysł na start. Wiele z programów umieszczonych w pamięci LG G4 działa w tle, zajmując zasoby urządzenia i nie oferując w zamian nic użytecznego. Niestety, nie można usunąć fabrycznie zainstalowanych aplikacji z pamięci smartfona.

Wyświetlacz

Imponujący ekran LG G4 o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli) oraz gęstości punktów 538 ppi, mimo upływu dwóch lat od premiery to wciąż największy atut smartfona. Wyświetlany obraz jest ostry, kontrastowy, kolory są dobrze odwzorowane (żywe, ale nieprzesycone). Ekran charakteryzują także świetne kąty widzenia. Nie jest jednak idealny. Nawet przy maksymalnym podświetleniu trudno odczytać informacje w pełnym słońcu. Z kolei, przy minimalnym ustawieniu jasności ekran wygląda tak, jakby był wygaszony. Pod względem czytelności obrazu w różnych warunkach LG G4 zdecydowanie ustępuje Samsungowi Galaxy S6 oraz Sony Xperii Z3.

-~- Aparat -~-

Wbudowana kamera to drugi, mocny atut koreańskiego smartfona. W porównaniu z poprzednim flagowcem, LG G3, wprowadzono znaczące zmiany. Główna kamera została wyposażona w matrycę 12 Mpix z obiektywem o przysłonie f/1.8 i długości ogniskowej 28 mm. Tak niska przysłona powoduje, że do matrycy dociera o 80% więcej światła niż w przypadku modelu G3. Zdjęcia w wykonywane gorszych warunkach oświetleniowych wspomaga dwutonowa lampa LED.

test-LG-G4-14

Aparat wyposażony został w laserowy autofocus, trójosiowy system stabilizacji obrazu oraz czujnik widma kolorów. Nawet największym laikom fotografii uda się wykonać dobre zdjęcia w trybie automatycznym. Sprzyja temu przejrzysty interfejs aplikacji aparatu, który działa płynnie. Również wybór dostępnych opcji i trybów jest wygodny. Jeśli zamierzamy mieć większy wpływ na parametry fotografii, możemy wykonywać zdjęcia w trybie profesjonalnym. W zależności od potrzeb mamy wpływ m.in. na balans bieli, czułość ISO oraz czas ekspozycji (od 1 sekund do 1/6000 sekundy). Jedna rzecz, która jednak pozostaje niezrozumiała to brak opcji zmiany rozmiarów zdjęć. W wielu przypadkach nie ma potrzeby wykonywać fotografii w 12 Mpix (zajmują one ok. 5 MB każda), wystarczyłaby rozdzielczość 2 Mpix.

Fotografie wykonane za dnia, w sprzyjających warunkach atmosferycznych, są świetnej jakości, jednak wyglądają nieco gorzej na monitorze komputera niż na wyświetlaczu smartfona. Warto zwrócić uwagę na doskonałe odwzorowanie kolorów, dobry balans bieli oraz bardzo duża liczbę widocznych detali. Fotografie tracą na jakości dopiero po zmroku i w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem: kolory stają się bledsze oraz pojawia się zaszumienie. W tym przypadku pomoże nam tryb profesjonalny. Odpowiednie ustawienia dobrze wpłyną na jakość naszych fotografii. Pozytywnie zaskakują zdjęcia wykonane z wykorzystaniem lampy błyskowej. Fotografowane obiekty zachowują ostrość, widoczne będzie też dobre odwzorowanie detali.

Zdjęcia o dobrej jakości da się uzyskać również przednią kamerą 8 Mpix z obiektywem o przysłonie f/2.0. Z pewnością nawet bardzo wybredny fan selfie będzie zadowolony z efektów.

LG G4 rejestruje filmy zarówno w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), jak i w UHD (3840 x 2160 punktów), 30 klatek na sekundę. Za pomocą smartfonem nakręcimy również wideo w trybie slow motion, w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), 120 klatek/s. Filmy rejestrowane za dnia są płynne, poprawnie odwzorowują detale oraz kolorów. Ujęcia nocne są zaszumione, a kolory bledsze (podobnie, jak w przypadku zdjęć). Aktualne modele flagowe zdecydowanie przewyższają LG G4 pod względem jakości rejestrowanych plików wideo.

W 2015 roku LG G4 konkurował z Samsungiem Galaxy S6 Edge do miana fotograficznego smartfona roku. Po prawie dwóch latach, dawny flagowiec LG wciąż zajmuje wysoką pozycję w rankingu mobilnych kamer. Pod względem jakości fotografii LG G4 wygrywa z większością smartfonów ze średniej półki, które debiutowały w tym roku.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Aplikacja dołączona do LG G4 umożliwi odtwarzanie filmów zapisanych w formatach: MP4, DivX, Xvid, 3GP, WMV. Smartfon płynnie wyświetla obraz o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 punktów). Odtwarzacz filmów obsługuje napisy, umożliwia zmianę proporcji ekranu, ponadto można zmienić szybkość wyświetlania filmu lub zapętlić fragment nagrania. Przyzwoicie prezentuje się również domyślny odtwarzacz muzyki. Umożliwia słuchanie muzyki zapisanej w formatach: MP3, WAV, FLAC, EAAC+, WMA. Dodatkowo, smartfon wyposażono w Radio FM. Jakość dźwięku z głośnika, jak i słuchawek jest na dobrym poziomie. W tej kategorii o wiele lepiej wypada jednak Sony Xperia Z3.

W pamięci smartfona producent umieścił przeglądarkę internetową „Chrome”. Aplikacja Google’a to rozbudowane narzędzie do surfowania po Internecie oferujące wiele udogodnień. Dużą zaletą „Chrome’a” jest opcja synchronizacji danych z dowolną inna wersją przeglądarki stacjonarnej lub mobilnej, przypisanej do naszego konta Google. LG G4 dobrze radzi sobie z obsługą kilku jednocześnie otwartych kart. Po dłuższym, intensywnym korzystaniu z przeglądarki można odczuć, że obudowa smartfona nagrzewa się.

Komunikacja

LG G4 transmituje dane przez moduł LTE (Cat. 6, pobieranie plików do 300 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, port podczerwieni oraz moduł GPS. Jakość rozmów telefonicznych jest poprawna, głoś rozmówców nie brzmi idealnie.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon południowokoreańskiego producenta został wyposażony w 6-rdzeniowy procesor Snapdragon 808, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,4 GHz oraz 2 rdzenie Cortex-A57 taktowane zegarem 1,8 GHz i układ graficzny Adreno 418. Telefon zaopatrzono w 3 GB RAM oraz 32 GB wbudowanej pamięci. Do naszej dyspozycji pozostaje ok. 22 GB pamięci na aplikacje i pliki. Do LG G4 można również podłączyć kartę microSD (do 256 GB). Telefon przeszedł testy syntetyczne w programie AnTuTu z wynikiem 44 966 punktów. To wynik, który sprawia, że koreański flagowiec przegrywa m.in. z Galaxy Note 4 oraz Galaxy S6. Z kolei aktualne flagowce czołowych producentów oferują przynajmniej dwukrotnie wyższą wydajność. Obsługa najbardziej wymagających gier 3D może sprawić LG G4 problemy – telefon mocna się nagrzewa, odczujemy też spadki szybkości wyświetlania grafiki w grach.

test-LG-G4-60

Bateria

LG G4 został wyposażony w wymienną baterię o pojemności 3000 mAh. Testy czasu pracy wypadły słabo. Poziom naładowania akumulatora spada szybko nawet podczas rozmów telefonicznych. Korzystanie z multimediów okazuje się również rozczarowujące – przy podświetleniu ustawionym na 50% można liczyć na około 7 godzin odtwarzania filmów Full HD lub 8,5 godziny przeglądania filmów. Telefon sprzedawany jest bez ładowarki obsługującej szybkie ładowanie, pomimo że G$ wspiera taką technologię. Słabo LG, słabo.

Podsumowanie

Premiera LG G4 odbyła się w 2015 roku, mimo to smartfon nadal jest godny uwagi. Oryginalne wzornictwo, 5,5-calowy ekran o rozdzielczości QHD i świetna jakość wykonywanych zdjęć powodują, że koreański flagowiec w swojej klasie cenowej może okazać się świetnym wyborem. Nie jest to jednak idealny smartfon, przeciętny czas pracy na baterii oraz wydajności, podpowiadają że warto rozejrzeć się za innym rozwiązanie. Rozczaruje też fakt, że telefon jest dostarczany bez słuchawek i ładowarki szybkiego ładowania.

Pomimo kilka wad, koreański smartfon zdecydowanie wygrywa ze swoim bezpośrednim konkurentem Huawei P8, którego premiera odbyła się w tym samym miesiącu. Mimo przeciętnego czasu pracy na jednym ładowaniu akumulatora LG G4  może konkurować z trochę droższym Samsungiem Galaxy S6 oraz starszą o pół roku Sony Xperią Z3. Miłośnicy fotografii powinni jednak rozważyć zakup nieco droższego, ale pod kilkoma względami lepszego następcy: LG G5.

Back to top button