Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG G5: Niezastąpiony fotosmartfon

LG G5 to modułowy smartfon z wymienną baterią i złączem Magic Slot, dzięki któremu telefon da się błyskawicznie przekształcić w cyfrówkę dla fotoamatorów, albo wyposażyć w głośnik i przetwornik dla miłośników brzmienia o dobrej jakości. Wzornictwo LG G5 jest podobne do wyglądu innych smartfonów z serii „G”; usunięto jednak z tylnego panelu przyciski głośności – teraz dominuje tam moduł podwójnego aparatu. Sprawdzamy atuty modułowego LG G5 i poszukujemy wad jednego z najbardziej oryginalnych smartfonów 2016 roku.

specyfikacje-lg-g5

-~- Wykonanie i wygląd -~-

LG to firma odpowiedzialna za wprowadzenie na rynek kilku smartfonów o odważnym wzornictwie i innowacyjnych rozwiązaniach. Południowokoreański producent zdaje się wciąż wyznaczać nowe ścieżki i eksperymentować, nie zwracając uwagi na poczynania konkurencji oraz firm kopiujących pomysły LG. G5 został zamknięty w zgrabnej, pokaźnej obudowie o wymiarach 149,4 x 73,9 x 7,7 mm. Smartfon waży sporo: 159 gramów – to wynik wykorzystanych materiałów: korpus urządzenia został wykonany ze stali pokrytej cienką warstwą tworzywa sztucznego oraz lakieru, który… imituje metal. Przedni panel jest niemal w całości wykonany z hartowanego szkła, jego górna część została efektownie zakrzywiona przy krawędzi. Przy dolnej krawędzi ochrona powłoka szkła urywa się, ustępując miejsca elementowi przypominającemu matowy metal – wyraźna linia oddziela wysuwaną cześć modułowego smartfona. W Polsce dostępne są cztery warianty kolorów obudowy: złoty, srebrny, tytanowy i różowy. Całość sprawia wrażenie urządzenia bardzo solidnie wykonanego, poza jednym detalem – łączeniem korpusu z wysuwaną, dolną częścią.

Mechaniczne zaczepy, które łączą oba elementy, dobrze spajają lewą część, gorzej wypada mocowanie prawej strony modułu Magic Slot. To prawdopodobnie sprawia, że smartfon LG nie może się poszczycić opornością na kurz i wodę. Decydując się na zakup modułów, warto pamiętać o tym, że jeden z wymiennych modułów – Cam Plus zajmuje znaczna część tylnego panelu i zwiększa grubość smartfona. Brak zaczepu w połowie tylnego panelu sprawia, że Cam Plus nie jest precyzyjnie zespolony z obudową G5.

test-LG-G5 (3)

Wyłącznik telefonu został zespolony z czytnikiem linii papilarnych i umieszczony na tylnym panelu, poniżej aparatu. Jego położenie nie jest do końca praktyczne – znacznie wygodniejszym rozwiązaniem byłoby ułożenie wyłącznika bliżej krawędzi smartfona, w zasięgu palca wskazującego. Na prawej krawędzi znajduje się szufladka mieszcząca kartę nano-SIM i microSD. Przyciski głośności umieszczono na lewej krawędzi, w zasięgu palca wskazującego.

Na dolnej krawędzi widnieje kratka głośnika monofonicznego, gniazdo micro USB typu C, mikrofon, natomiast u góry – gniazdo mini jack (po prawej stronie), wtórny mikrofon i port IRDA. Na przednim panelu znajduje się wielokolorowa dioda sygnalizacyjna oraz 5,3-calowy wyświetlacz Quad HD, chroniony szkłem hartowanym. Dolna część przedniego panelu jest wykonana z metalu, który został pokryty cienką warstwą plastiku oraz lakieru imitującego metal. Taki rozwiązanie tłumaczy duży ciężar smartfona, który jednocześnie nie jest nieprzyjemnie chłodny w dotyku. Warto zauważyć, że na tylnym panelu odciski palców są praktycznie niewidoczne, podobnie jak inne, typowe zabrudzenia wynikające z częstego korzystania z telefonu. Sposób wykonania obudowy (lakier pokrywający cienką warstwę tworzywa sztucznego oraz metalowy korpus) sprawia, że urządzenie jest odporne na uszkodzenia i upadki, jednak poprzez zarysowania i drobne wgniecenia po kilku miesiącach użytkowania LG G5 może wiele utracić ze swojego gustownego wyglądu.

test-LG-G5 (30)

Moduł aparatów na tylnym panelu został połączony z diodami doświetlającymi i laserowym autofocusem oraz miernikiem światła – całość wystaje ponad obudowę smartfona, podobnie jak przycisk wyłącznika (połączony z czytnikiem linii papilarnych), jest on jednak częściowo chroniony przed uszkodzeniem, dzięki wybrzuszeniu metalowej obudowy wokół obiektywów.

Wraz ze smartfonem otrzymujemy ładowarkę Fast Charge, kabel micro USB typu C, w zestawie brakuje słuchawek.

W Polsce dostępne są obecnie dwa moduły przygotowane do pracy z G5 – Cam Plus wyposażony w bardziej pojemną baterię, obrotowy pierścień i fizyczny spust migawki oraz Hi-Fi Plus z 32-bitowym przetwornikiem dźwięku, głośnikiem i dodatkowym gniazdem mini jack. Cam Plus mieści dodatkowy akumulator o pojemności 1200 mAh, jednak po jego dołączeniu smartfon staje się dwukrotnie grubszy. Za dodatkowe moduły do LG G5 trzeba zapłacić od 300 zł (Cam Plus) do ok. 600 zł (Hi-Fi Plus). Niestety, wybór opcjonalnych dodatków jak na razie jest skromy, a ich funkcjonalność nie uzasadnia wygórowanych cen. Podobne rozwiązanie, jednak z bogatszym wyborem modułów proponuje Lenovo w serii smartfonów Moto Z (m.in. głośnik, aparat z optycznym zoomem, projektor). Prawdopodobnie, wraz z modelem G6, LG porzuci rozwijanie modułowych smartfonów. Można spodziewać się, że Cam Plus i Hi-Fi Plus to jedyne moduły, jakie będą dostępne do modelu G5. Za to G5 współpracuje z innymi, bezprzewodowymi akcesoriami, takimi jak gogle LG 360 VR i kamera LG 360 Cam.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości LG G5.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Po wielu latach prób LG udało się opracować optymalne dla użytkownika zestaw złożony z Androida 6.0.1 i nakładki graficznej Optimus 5.0. Południowokoreańska firma odważnie eksperymentuje z interfejsem – wprawdzie menu konfiguracyjne wygląda niemal identycznie, jak w wielu innych smartfonach, a na pulpitach wciąż można układać widżety i ikony, to kilka godzin korzystania ze smartfona umożliwi dostrzeżenie wielu drobnych modyfikacji. Większość zmian pozytywnie wpływa na komfort użytkowania LG G5 – interfejs jest spójny, choć przeładowany animacjami i efektami. Zdecydowanie najwygodniejszym elementem sterującym smartfonem jest „Knock Code” znany z innych smartfonów LG – telefon można wybudzić podwójnym stuknięciem w ekran, zamiast sięgać po włącznik, niefortunnie umieszczony na tylnym panelu. Nieco mniej spójny z interfejsem jest „Touch Assistant”, umożliwiający uruchamianie wybranych aplikacji po narysowaniu wzoru na ekranie (np. telefonu lub wiadomości SMS). Udogodnienia idą znacznie dalej – LG proponuje użytkownikom G5 samodzielne decydowanie o kolejności i liczbie przycisków systemowych widocznych na głównym ekranie (oprócz standardowych elementów można dodać skróty do „QSlide” i „Capture+”, jak również elementów umieszczonych w „Panelu powiadomień” (m.in. skróty do opcji komunikacyjnych, narzędzia oraz regulacji głośności i jasności).

Główny panel opcji konfiguracyjnych został podzielony na kilka zakładek, obejmujących zagadnienia związane z urządzeniem, sieciami bezprzewodowymi, systemem i interfejsem oraz parametrami osobistymi. Takie rozwiązanie ułatwia odnalezienie potrzebnych elementów.

Gotowe motywy, tapety i animacje ekranu blokady – to wszystko doskonale już znają użytkownicy smartfonów z Androidem. LG G5 wprowadza jako standard obsługę tapet 360 stopni, które mogą być albo płynnie animowane, albo przesuwać się zgodnie z przemieszczaniem smartfona. Efekt? Piorunujący, choć dodatkowo drenuje baterię. Sklep „LG SmartWorld” już dziś oferuje dziesiątki darmowych, zdjęć 360 stopni o doskonałej jakości, które jako tło dla ikon prezentują się świetnie. Sklep z aplikacjami dla smartfonów dostarcza również nowe motywy, tapety, czcionki oraz gry.

G5 umożliwia wybranie stylu głównego ekranu smartfona. W podstawowej wersji to układ kilku paneli z ułożonymi na siatce (od 4×4 do 5×5) widżetami i ikonami, które mogą być w zależności od potrzeb ukrywane. Styl „EasyHome” to pulpit dla początkujących o uproszczonym wyglądzie, natomiast ostatnia wersja, „Ekran główny i szuflada z aplikacjami” – zgodnie z nazwą dodaje do interfejsu folder zawierający skróty do wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Zamiast wydzielonego panelu „Google Now”, LG proponuje „Smart Bulletin” – mniej praktycznego asystenta łączącego autorskie rozwiązania „LG Health”, harmonogram zadań, panel odtwarzacza muzyki, sterowanie urządzeniami na podczerwień, notes „Evernote” oraz „Smart Settings”, czyli dostosowanie ustawień smartfona do zdarzeń (np. aktywacja Bluetooth, podłączenie słuchawek, zmiana lokalizacji).

Na ekranie blokady mogą być wyświetlane skróty do pięciu wybranych przez użytkownika aplikacji, a także tapety, animacje związane z prognozami pogody, efekty i dane kontaktowe (przewidziane na wypadek zagubienia telefonu). Wyświetlacz nigdy nie jest całkowicie wygaszany – G5 bez przerwy prezentuje aktualny czas, dzień tygodnia, datę oraz ikony symbolizujące powiadomienia o SMS-ach, poczcie i odebranych komunikatach. Podobne rozwiązania Always-on Display są dostępne w smartfonach Samsunga na ekranach AMOLED. LG stosuje wyświetlacz IPS, jednak zużycie energii jest niewielkie – ok. 1% w ciągu godziny.

Oprócz typowego pakietu narzędzi Google’a i aplikacji społecznościowych („Facebook”, „Instagram”), LG zdecydowało się przygotować dla użytkowników smartfona pomocnicze aplikacje ułatwiające zarządzanie energią, wykorzystaniem pamięci i miejsca na dane oraz backupem kontaktów, zgromadzone w folderze „Zarządzanie”. Przydaje się również opcja przywracania niedawno usuniętych programów oraz dopracowany mechanizm „QRemote”, który umożliwia wykorzystanie smartfona w roli pilota na podczerwień.

Ciekawym dodatkiem jest zbiór aplikacji „QSlide”, obejmujący: odtwarzacz filmów, narzędzia do zarzadzania kontaktami i telefonem oraz kalkulator, kalendarz, program pocztowy, a także menedżer plików. Wyróżnia je tylko jedna cecha – każdy z programów może zostać uruchomiony równolegle, w wydzielonym oknie. Podobnie, jak wielozadaniowość, smartfon LG G5 umożliwia także obsługę profili kilku użytkowników.

Wśród dodatkowych narzędzi warto wymienić wygodny notatnik „QuickMemo+”, wirtualnego trenera „LG Health” oraz aplikację „LG Friends Manager” usprawniająca zarządzanie dodatkowymi akcesoriami bezprzewodowymi.

Wyświetlacz

test-LG-G5 (36)

Pokaźny, 5,3-calowy ekran IPS o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli), z gęsto ułożonymi punktami (554 ppi) to poważny atut LG G5, przemawiający za zakupem urządzenia. Ekran prezentuje obraz o bardzo dobrej jakości, nie widać postrzępionych fragmentów lub pojedynczych pikseli. Podświetlenie umożliwia swobodne przeglądanie treści w jasnym słońcu, natomiast nie razi w oczy w ciemnym pomieszczeniu. Czujnik światła nie zawsze poprawnie reaguje na zmieniające się warunki otoczenia, zdarzało się, że ustawiał zbyt słabe podświetlenie ekranu. Domyślnie smartfon wyświetla podstawowe informacje i powiadomienia w trybie Always-on display, można jednak zrezygnować z tej opcji. Podobnie jak w przypadku innych wyświetlaczy IPS – kolory odwzorowane są bardzo dobrze, słabo wypada jedynie czerń. Kąty widzenia nie są mocną strona wyświetlacza w LG G5 – niewielkie przechylenie ekranu powoduje zmianę kolorów. W oprogramowaniu telefonu nie przewidziano opcji zmiany temperatury barwowej.

-~- Aparat -~-

LG przygotowało nie lada niespodziankę dla fotoamatorów, zamykając w smukłej obudowie smartfona parę aparatów: 16-megabipkselowy f/1.8 (wąskokątny) oraz 8-megapikelowy f/2.4 (szerokokątny, 135 stopni). Oprogramowanie nie tylko umożliwia błyskawiczny wybór kamery – aplikacja przyda się także do wykonywania ładnie wystylizowanych zdjęć pop-out, powstających poprzez połączenie ujęć z dwóch aparatów. Z aparatami współpracuje laserowy autofocus i trójosiowy system stabilizacji obrazu. Krótko rzecz ujmując – zupełny amator, wyposażony w G5 jest w stanie wykonać dobre, ostre zdjęcie, wyciągając telefon z kieszeni i naciskając spust migawki.

test-LG-G5 (8)

Oprogramowanie aparatu LG zostało dobrze przemyślane – większość operacji dokonywana jest poprzez rozwijane menu i ikony, niektóre z operacji – np. zmiana kamery pomiędzy przednim i tylnym aparatem – odbywa się po przesunięciu palca po ekranie. Aplikacja fotograficzna nie tylko doczekała się spójnego, intuicyjnego menu, co ważne – oferuje również bogaty wybór opcji – od sprawnie zrealizowanego mechanizmu łączenia zdjęć w panoramy, po rozbudowany zestaw ustawień w trybie manualnym. Aparat umożliwia rejestrowanie ujęć w formacje JPG lub RAW. Możliwe jest również ustawianie proporcji zdjęć (16:9, 4:3, 1:1), wybór ISO (w zakresie od 50 do 3200), czasu otwarcia migawki (od 1/3200 s do 30 s) oraz ręczne ustawianie temperatury barwowej i ostrości. Co ciekawe, migawka może być aktywowana głosem, np. reagować na słowo „cheese”.

Wykonane w dobrych warunkach pogodowych fotografie charakteryzuje bardzo dobry balans bieli,  świetne odwzorowanie kolorów i duża liczba detali (dotyczy to zarówno kamery 16 Mpix, jak i 8 Mpix). Laserowy autofocus błyskawicznie ustawia ostrość. Jedynie w przypadku zdjęć wykonywanych matrycą szerokokątną trzeba bardzo uważać, by nie uchwycić na fotografii fragment lewego kciuka – to typowy mankament takich ujęć, jeśli zdarza nam się przytrzymywać telefon oburącz.

Przy sztucznym oświetleniu oraz w mniej sprzyjających warunkach – wciąż możemy liczyć na wykonanie zdjęć o bardzo dobrej jakości. Na ujęciach nie widać cyfrowego szumu, a kolory (w tym biel) są prawidłowo odwzorowane. Pozytywnie zaskakuje duża liczba detali i precyzyjne ustawianie ostrości.

Zgodnie z oczekiwaniami jakość zdjęć spada w nocy i niedoświetlonych pomieszczeniach. Wciąż jednak jakość fotografii jest zadowalająca, a jasne, mocne światło lampy błyskowej o dużym zasięgu umożliwia uzyskanie zadowalających rezultatów. Wokół jasnych obiektów nie widać poświat (aparat, jednak trzeba przymknąć oko na cyfrowy szum.

Bardzo dobrze wychodzą również zdjęcia selfie, wykonywane przednim, 8-megapikselowym aparatem, które mogą być doświetlane przy pomocy ekranu.

W dobrych warunkach oświetleniowych LG G5 sprawdza się podczas nagrywania filmów (w maksymalnej rozdzielczości 2160p). Aparat wyposażono w system optycznej stabilizacji obrazu oraz tryby filmowania w zwolnionym tempie i poklatkowo. W praktyce trzeba bardzo uważać na zoom – chociaż działa on sprawnie, podczas przełączania kamery (pomiędzy aparatem wąsko- i szerokokątnym) następuje przeskok w nagraniu. W przypadku filmów rejestrowanych przez obiektyw szerokokątny można zaobserwować drgania krawędzi (rogów) obrazu.

Niezależnie od wymienionych i dostrzeżonych mankamentów – w LG G5 wbudowano jeden z najlepszych aparatów dostępnych obecnie na rynku. W zbliżonej do smartfona LG cenie nie sposób obecnie znaleźć smartfona o podobnych możliwościach w zakresie fotografii.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Jasny ekran o wysokiej rozdzielczości świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów w podróży. Dołączony do smartfona odtwarzacz poradzi sobie z większością popularnych formatów (m.in. MP4, DivX i Xvid), tylko w specyficznych wypadkach zawiedzie (MOV, RMBV, MKV z dźwiękiem AAC). Narzędzie do oglądania filmów jest bardzo wygodne w obsłudze – obsługuje napisy zapisane w plikach tekstowych, a umieszczone przy krawędziach ekranu suwaki do ustawiania jasności i głośności dźwięku dodatkowo upraszczają zarządzanie odtwarzaniem. Nagrania wideo da się również oglądać w zmniejszonym oknie „QSlide”, które można swobodnie przesuwać na ekranie, korzystając równocześnie z innych aplikacji. Ciekawostką jest dołączone do smartfona narzędzie do prostego montażu filmów.

Dobrze wypada domyślny odtwarzacz muzyki, wyposażony w opcję wyświetlania tekstu utworu oraz okładek. Aplikacja odtwarza muzykę zapisaną w formacie 24 bitowym (96 kb/s), została zaopatrzona w korektor graficzny. Dźwięk brzmi świetnie w słuchawkach (nie dołączono ich do zestawu ze smartfonem), gorzej wypada wbudowany głośnik, który brzmi donośnie, ale słychać wyraźnie zniekształcenia przy maksymalnym poziomie odtwarzania. LG nie zapomniało o osobach słuchających radia – dołączona aplikacja „Radio FM” umożliwi dostęp do naziemnych częstotliwości FM, po podłączeniu słuchawek.

Jakość rozmów nie pozostawia wiele do życzenia – głos rozmówcy jest wyraźny zarówno w trybie głośnomówiącym, jak i przez standardowy głośnik przeznaczony do komunikacji. Innowacyjnym rozwiązaniem są indywidualne dzwonki „LG Ringtone ID”, komponowane na bazie podstawie cyfr wchodzących w skład poszczególnych numerów.

Nagrania wideo, muzyka i zdjęcia mogą być bezprzewodowo wysyłane do urządzeń zgodnych ze standardami DLNA i Mircast.

test-LG-G5 (23)

LG G5 to komunikacyjne monstrum, wyposażone w moduł LTE Advanced (Cat. 9), który umożliwia pobieranie plików z szybkością do 450 Mb/s (o ile znajdujemy się w zasięgu odpowiednich nadajników). Smartfon komunikuje się przez Wi-FI w standardach 802.11a/b/g/n/ac, łączy się też przez Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2 LE (aptX i aptX HD) i NFC. Wbudowany moduł GPS obsługuje A-GPS, GLONASS i BDS. Port USB typu C umożliwia podłączanie wydajnych, szybkich ładowarek oraz zewnętrznych nośników danych i kontrolerów (przez USB OTG podłączane są również dodatkowe moduły „Plus” do smartfona).

Do dyspozycji użytkownika pozostaje 23 GB wbudowanej pamięci (z 32 GB) – aż 9 GB pochłaniają zainstalowane aplikacje, dane i system operacyjny. Pojemność pamięci przeznaczonej na pliki można rozszerzyć podłączając do slotu microSD kartę pamięci o maksymalnym rozmiarze 256 GB.

test-Screenshot-LG-G5 (3)

Umieszczony na tylnym panelu czytnik linii papilarnych przydaje się do zabezpieczania dostępu do smartfona. Alternatywnie można też posłużyć się pinem, hasłem, bądź zapamiętaną sekwencją stuknięć w ekran.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Bogaty w funkcje i aplikacje system operacyjny wymaga solidnego szkieletu. SoC LG G5 składa się z procesora 4-rdzeniowego Snapdragona 820 (o prawie dwukrotnie wyższej wydajności od swojego poprzednika, Snapdragona 810), z dwoma rdzeniami Kryo 2,15 GHz i parą dodatkowych rdzeni Kryo 1,6 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada GPU Adreno 530 GPU. CPU i GPU współpracują z pojemną pamięcią 4 GB RAM. To idealna kombinacja: smartfon może pochwalić się wynikiem 123 202 punkty w teście AnTuTu 6, co oznacza płynne działanie wymagających gier. Również 3D Mark w teście Sling Shot ES 3.1 1440p przydzielił LG G5 wysoką notę: 2549 punktów – tu jednak wyniki testów były zróżnicowane, niekiedy spadały o ponad 700 punktów. Przyczyną są prawdopodobnie zabezpieczenia przed przegrzewaniem wbudowane w SoC. Podpowiedzią jest wykres temperatury CPU (od 58 do 69 stopni pod obciążeniem) i częstotliwości pracy rdzeni (rzadko przekraczające 1,5 GHz). Podczas testów wydajnościowych obudowa nie nagrzewa się mocno, a więc możemy zapomnieć o dyskomforcie w grach, trzymaniu smartfona. Przy typowych zadaniach (przeglądanie stron WWW i dokumentów, wysyłanie wiadomości) temperatura CPU nie przekracza 43 stopni. Wydajność LG G5 jest zbliżona do flagowego produktu Samsunga – Galaxy S7.

Bateria

test-LG-G5 (17)

 

W smartfonie umieszczono wymienną baterię o pojemności 2800 mAh, z obsługą szybkiego ładowania. Czas pracy na akumulatorze nie jest imponujący. Sporadyczne korzystanie z telefonu umożliwia pracę na baterii przez dwa dni. Intensywne używanie telefonu (gry, Internet, komunikatory i serwisy społecznościowe) rzadko pozwala dotrwać do końca dnia bez ładowarki – trzeba liczyć się z czasem pracy wynoszącym ok. 7 godzin. Pomocny okazuje się wtedy tryb oszczędzania energii, redukujący funkcjonalność smartfona. Test polegający na odtwarzaniu filmu Full HD na ekranie rozjaśnionym do 50%, przy ustawieniu maksymalnej głośności dźwięku wykazał, że smartfon może działać nawet przez 8 godzin.

Pozytywnie zaskakuje czas ładowania. Wypełnienie akumulatora w 25 procentach zajmuje niecałe 15 minut. Do 50% da się naładować baterię w zaledwie pół godziny. Nieco ponad 45 minut potrzeba na 75-procentowe uzupełnienie ogniwa. Pełne naładowanie zajmuje godzinę i 25 minut.

Wyniki testów syntetycznych

AnTuTu 6: 124 202 punkty (3D: 44 948 punktów, UX: 39 597 punktów, CPU: 30 346 punktów, RAM: 9311 punktów).

AnTuTu Video Tester: 1065 punktów

3DMark

  • Sling Shot ES 3.1 1440p: 2549 punktów
  • Sling Shot Unlimited ES 3.1 offscreen: 2636 punktów
  • Sling Shot ES 3.0 1080p: 3080 punktów
  • Sling Shot Unlimited ES 3.0 offscreen: 3488 punktów
  • Ice Storm Unlimited ES 2.0 720p: 28373 punkty

GFXBench GL

  • 1440p Car Chase 3.1: 494,8 ramki/8,4 fps
  • 1080p Car Chase 3.1 Offscreen: 846,5 ramki/14 fps
  • 1440p Manhattan 3.1.1 Offscreen: 767,6 ramki, 12 fps
  • 1440p Manhattan 3.1: 802,6 ramki/13 fps
  • 1080p Manhattan 3.1 Offscreen: 1567 ramek/25 fps
  • 1440p Manhattan 3.0: 14669 ramek/24 fps
  • 1080p Manhattan 3.0 Offscreen: 2206 ramek/36 fps
  • 1440p T-Rex 2.0: 2562 ramki/46 fps
  • 1080p R-rex 2.0 Offscreen: 3903 ramki/70 fps

Geekbench 4

  • Single-Core: 1690 punktów
  • Multi-Core: 3756 punktów

Basemark X

  • Medium Quality: 30242 punkty
  • High Quality: 27965 punktów

Vellamo

  • Chrome Browser: 5084 punkty
  • Metal: 3427 punktów
  • Multicore: 3492 punkty

PCMark

  • Work 2.0 Performance: 4427 punktów
  • Work 2.0 battery life: 4 godziny 6 minut

Podsumowanie

Mamy wrażenie, że Magiczny slot w LG G5 nie wypalił, a mała liczba dostępnych modułów i ich ograniczona funkcjonalność, wynikająca z braku uniwersalnego, dedykowanego gniazda przełoży się na rezygnację z tej technologii w przyszłych modelach smartfona. Przeciętny ekran i krótki czas pracy na baterii nie umożliwią G5 zdobycia wielu nabywców, za ta dobrze zaprojektowany interfejs, wysoka wydajność i świetny, podwójny aparat na pewno są atutami, które warto rozważyć przy zakupie telefonu.

Najważniejszym konkurentem LG G5 jest Samsung Galaxy S7, wyposażony w lepszy ekran AMOLED o identycznej rozdzielczości i pojedynczy aparat 12 Mpix. W ekran o takiej samej rozdzielczości zaopatrzono też Nokię Lumię 950 XL. Smartfon z Windows oferuje też pojedynczy aparat 20 Mpix. Dobrym wyborem może być Sony Xperia X Performance – w tym przypadku japońska firma wbudowała w swoje urządzenie ekran o niższej, ale zadbała o imponującą, 23-megapikselową matrycę głównego aparatu. W fotograficznym zamieszaniu jest i miejsce dla chińskiego Huawei Mate 8 z ekranem Full HD i aparatem 16 Mpix.

LG G5 zajął I miejsce w kategorii Fotosmartfon Roku 2016 oraz III miejsce w kategorii Innowacja Roku 2016!

Back to top button