Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG K10 LTE: Błyskawiczna komunikacja w dobrej cenie

Na początku 2016 roku LG wprowadziło na rynek nową serię telefonów klasy średniej oznaczonych literą „K”. To kolejna generacja smartfonów (po seriach „L” i „F”), które cechuje przyzwoite wykonane i dobra wydajność (w swojej klasie) za niewygórowaną cenę. LG K10 LTE doczekał się również dwóch wartych uwagi komponentów, kojarzonych z modelami wyższej klasy: modułów LTE i NFC. Czy to wystarczające wyposażenie, by nawiązać walkę z popularną Moto G trzeciej generacji, nieco droższym Huawei P8 Lite oraz Samsungiem Galaxy J3 (2016)?

specyfikacje-lg-k10-lte

-~- Wykonanie i wygląd -~-

LG K10 LTE przypomina leciwego Samsunga Galaxy S3. Bryła urządzenia jest łagodnie zaokrąglona przy rogach i mocno zwężona na krawędziach. Telefon został otoczony ramką, wykonaną z tworzywa sztucznego imitującego metal. Zdejmowana pokrywa baterii została wypełniona wytłoczonym, plecionym wzorem. Choć do wykończenia elementów obudowy użyto tworzywa sztucznego, całość jest dobrze dopasowana – nic nie trzeszczy, nic się nie ugina.

Charakterystyczne dla smartfonów LG przeniesienie przycisków regulacji głośności i blokady na tylny panel, pod obiektyw aparatu, powoduje że brzegi urządzenia są wyjątkowo cienkie i subtelnie łączą się ze szkłem Gorilla Glass 3. Hartowana, przezroczysta powłoka pokrywa cały przedni panel urządzenia poza metalową kratką głośnika do rozmów.

test-LG-K10-LTE (1)

Złącza – micro USB oraz mini jack znajdują się na dolnej, nieco grubszej krawędzi telefonu. Takie rozwiązania sprawiają, że urządzenie pomimo dużych wymiarów (146 x 74,8 x 8,8 mm) dobrze leży w dłoni i łato zapomnieć o tym, że korzystamy z telefonem wyposażonego w wyświetlacz o przekątnej 5,3”. Producent zdecydował się zrezygnować z dedykowanych przycisków funkcyjnych umieszczanych pod ekranem (znajduje się tam jedynie logo LG) oraz z diody powiadomień – nad ekranem widniej tylko obiektyw aparatu oraz czujnik zbliżeniowy i światłomierz. To niepraktyczne rozwiązanie, jednak dopasowane do oszczędnego wzornictwa serii.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

LG K10 LTE (model K420N) jest dostarczany z zainstalowanym Androidem 5.1 „Lolipop”, którego można zaktualizować do wersji 6.0 „Marshmallow”. Interfejs użytkownika stanowi nakładka graficzna „LG UX” znana z innych modeli smartfonów południowokoreańskiej firmy. Jej zaletą jest prosta i intuicyjna obsługa. LG zadbało o zbiór usprawnień i dodatków, obejmujących wybudzanie telefonu i wygaszanie ekranu przez podwójne stuknięcie (przy zasłoniętym czujniku zbliżeniowym telefon nie wybudzi się, co zapobiega przypadkowemu uruchomieniu, jeśli smartfon znajduje się w kieszeni). „Knock Code” można również wykorzystać w roli blokady urządzenia. Wygodne są także skróty do wybranych aplikacji, wyświetlane na zablokowanym ekranie. LG oferuje użytkownikom swoich telefonów dopracowany mechanizm do zapisywania kopii ekranu „Capture+” oraz wygodne skróty przypisane do fizycznych przycisków głośności – podwójne naciśnięcie każdego z nich uruchamia aparat lub program do zapisywania notatek „QuickMemo+”.

Pakiet dodatkowych aplikacji, obok przydatnego notatnika „QuickMemo+” obejmuje również praktyczne narzędzie „LG Backup” służące do tworzenia kopii bezpieczeństwa oraz notes „Evernote”, narzędzie „Remote Call Service” umożliwiające połączenie z centrum wsparcia i „LG SmartWorld” – internetowy sklep z tapetami i motywami pulpitu. Trzy ostatnie, wymienione aplikacje można bez problemu usunąć z pamięci smartfona. Pozostałe wyposażenie LG K10 LTE to standardowy zbiór aplikacji Google’a.

Praktycznie brakuje zbędnych aplikacji, co sprawia że interfejs działa szybko i błyskawicznie reaguje. Podczas korzystania ze smartfona nie można zaobserwować spowolnień, pomimo instalowania wielu dodatkowych programów wykorzystywanych podczas procedur testowych.

Wyświetlacz

K10 LTE został wyposażony w ekran o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli i przekątnej 5,3 cala (gęstość: 277 pikseli na cal). W tej klasie cenowej wypada pod tym względem dobrze. Krawędzie ikon i litery są ostre, a dostrzeżenie pojedynczego piksela wymaga bardzo dużej determinacji. Matryca IPS jest dobrej jakości: czerń jedynie zmienia odcień na szary przy maksymalnej jasności. Kolory odwzorowane zostały przyzwoicie, ale są mało nasycone, na pewno daleko im do żywych barw ekranów typu AMOLED. Dobrze wypadają kąty widzenia – telefon trzeba naprawdę mocno przechylić, aby kolor uległ zmianie. Jasność ekranu jest satysfakcjonująca, jedynie w słoneczne dni może okazać się za niska. Bardzo pozytywnie wypada panel dotykowy – ekran reaguje szybko i poprawnie odczytuje nawet delikatne dotknięcia.

-~- Aparat -~-

Smartfon został wyposażony w główny aparat o rozdzielczości 13 Mpix i jasności f/2,2 oraz przednią kamerę 5 Mpix o jasności f/2,4. Oprogramowanie zostało dobrze przemyślane, interfejs jest prosty w obsłudze. Użytkownik ma możliwość wyboru jedynie podstawowych ustawień, takich jak format zdjęć, tryb pracy lampy błyskowej, samowyzwalacz i zoom. Jedyną dodatkową opcją jest możliwość wykonania zdjęcia przez wymówienie jednego ze zdefiniowanych słów (np. „cheese”, „smile”). Brakuje możliwości rejestrowania ujęć panoramicznych, trybu HDR, wyboru wartości ISO czy ekspozycji. Mimo to aparat błyskawicznie łapie ostrość (został wyposażony w 9-punktowy autofocus), a zdjęcia są przyzwoitej jakości. Rejestrowany obraz jest bogaty w detale, kolory są dobrze odwzorowane.

test-LG-K10-LTE (9)

Przy dobrym i przeciętnym oświetleniu detale są dobrze odwzorowane, ilość szumów i aberracji jest niska, kolory są nasycone. Przy słabym świetle niestety pojawiają się szumy, jednak pozostałe parametry zdjęć są poprawne. Lampa błyskowa skutecznie doświetla kadr, jedynie w przypadku zdjęć przedmiotów wykonanych z niewielkiej odległości pojawiają się bardzo intensywne prześwietlenia.

Przednia kamera również rejestruje fotografie o dobrej jakości. Obraz, jak na aparat w tej klasie urządzeń, jest ostry, cechuje go dobry kontrast, kolory są żywe i nasycone. Jedynie przy zdjęciach nocnych zawodzi automatyczny balans bieli. Dodatkowo istnieje możliwość doświetlenia kadru przy pomocy ekranu, jednak nie wpływa to znacząco na jakość rejestrowanego obrazu. Z dodatkowych funkcji przedniego aparatu warto wymienić możliwość wyzwalania migawki przy pomocy gestów, takich jak np. zaciśniecie dłoni.

Filmy rejestrowane są w rozdzielczości 1080p (30 klatek na sekundę). Nagrania są płynne, bogate w detale oraz dobrze odwzorowują barwy zarówno przy dobrym jak i przeciętnym oświetleniu. Przy nagraniach nocnych, niestety, można dostrzec podobne mankamenty, jak przy zdjęciach: czasami występuje problem z balansem bieli oraz pojawiają się flary. Rejestrowany dźwięk nie jest najlepszej jakości, w przypadku nagrywania wideo przy silnym wietrze, jego brzmienie jest całkowicie zniekształcone. Podobnie jak w przypadku interfejsu aparatu, liczba opcji związanych z nagrywaniem filmów jest minimalna, brakuje możliwości nagrywania w trybach slow motion oraz time lapse.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Aplikacja do odtwarzania filmów została wyposażona w prosty, wygodny interfejs, jednak można w niej znaleźć wszystkie istotne funkcje, takie jak przewijanie, regulacja głośności przy pomocy gestów, obsługa napisów, czy wybór proporcji ekranu. Dodatkowe usprawnienia obejmują reakcję na obrócenie smartfona (odtwarzacz zatrzymuje film), automatyczne wyłączanie oraz możliwość zapisania kopii wyświetlanej klatki. Oprogramowanie obsługuje większość podstawowych formatów plików wideo, bez problemu radzi odtwarza filmy Full HD.

test-lg-k10-lte (116)

Odtwarzacz muzyki wyposażono w równie prosty i intuicyjny interfejs, jednak zabrakło w nim kilku istotnych opcji: korektora graficznego, edytora tagów. Warto wymienić możliwość dodawania okładek płyt oraz szybkie wyszukanie wideoklipów do utworów. Jakość odtwarzanego dźwięku jest zaskakująco dobra. Jest dobrze zbalansowany, głośny i może zadowolić wymagających użytkowników. Gorzej wypada wbudowany głośnik. Tutaj dźwięk brzmi płasko, brakuje basów, a położenie głośnika na tyle urządzenia sprawia, że bardzo łatwo go zasłonić. Jakość rozmów jest nienaganna. Głośnik jest donośny, a mikrofon dobrze radzi sobie z eliminacją odgłosów otoczenia.

Zainstalowana przeglądarka internetowa „Chrome” to popularna i rozbudowana aplikacja o dużej funkcjonalności. Warto wyróżnić tryb incognito, możliwość wyświetlania stron WWW przygotowanych dla przeglądarek komputerowych, zapamiętywanie haseł i formularzy oraz synchronizację zakładek, historii i ustawień z kontem Google.

Telefon obsługuje nowoczesne standardy komunikacji: LTE Cat. 4 (pobieranie danych do 150 Mb/s, wysyłanie do 50 Mb/s), NFC (umożliwia przesyłanie danych pomiędzy dwoma telefonami lub wykorzystanie smartfona w zastępstwie karty płatniczej), Wi-Fi (w standardzie 802.11ac i pasmach 2,5 GHz oraz 5 GHz), WiFi Direct (umożliwia bezprzewodowe łączenie z kompatybilną drukarką lub odbiornikiem smart TV) oraz Bluetooth 4.1 (do połączeń ze słuchawkami i głośnikami). Dodatkowo telefon wyposażony został w radio FM. Niestety, LG K10 LTE nie obsługuje agregacji pasm LTE.

Smartfon został wyposażony w 16 GB wbudowanej pamięci, z której 11 GB pozostaje do dyspozycji użytkownika. Opcjonalnie można podłączyć do LG K10 LTE kartę microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

test-LG-K10-LTE (12)

Smartfona napędza czterordzeniowy procesor Snapdragon 410 (8916), którego rdzenie to Cortex-A53 taktowane 1,2 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada układ Adreno 306. K10 LT został wyposażony w 1,5 GB pamięci RAM. Właściwie to podstawowy zestaw komponentów, który powinien zapewnić zaledwie przeciętną wydajność. Trafnie dobrana rozdzielczość ekranu oraz niewielki zestaw niepotrzebnych aplikacji sprawiają, że telefon działa szybko, interfejs praktycznie się nie zacina, a wyposażenie jest wystarczające do uruchamiania większości gier i aplikacji. Nawet przy długotrwałym, intensywnym obciążeniu urządzenie bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła – temperatura procesora nigdy nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza, a obudowa smartfona pozostawała chłodna. Co ciekawe, sporadycznie maksymalna jasność ekranu była redukowana właśnie w momentach mocnego nagrzewania się układów scalonych.

Wyniki testów syntetycznych:

AnTuTu: 28286 punktów

3D Mark

  • Ice Storm: 5281 punktów
  • Ice Storm Unlimited: 4335 punktów
  • Ice Storm Extreme: 2616 punktów
  • Sling Shot ES 3.0: 52 punkty

PC Mark

  • Computer Vision: 1651 punktów
  • Work 2.0 Performance: 2772 punkty
  • Work 2.0 Battery Life: 6 godzin 55 minut

GeekBench 4

  • Single-Core: 515 punktów
  • Multi-Core: 1227 punktów

Bateria

test-LG-K10-LTE (22)

Smartfona wyposażono w wymienne ogniwo o pojemności 2300 mAh. Takie parametry nie robią wrażenia, ale w praktyce czas pracy urządzenia jest przyzwoity. Przy aktywnym Wi-Fi lub LTE oraz sporadycznym sięganiu po telefon, bateria rozładowywała się dopiero po około dwóch dniach, co jest zasługą dobrze opracowanego trybu oszczędzania energii. W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) bateria nie wytrzymywała dłużej niż jeden dzień, zaś przy włączonym ekranie telefon może pracować bez przerwy przez ok. 6 godzin. Urządzenie niestety nie obsługuje szybkiego ładowania, proces wypełniania akumulatora zajmuje od 1,5 do 2 godzin.

Podsumowanie

LG K10 LTE to porządnie wykonany smartfon, który zachowując niewygórowaną cenę  oferuje kilka opcji występujących jedynie w droższych telefonach.

Jego bezpośrednim konkurentem jest Samsung Galaxy J3 (2016). Jednak cechuje go gorsza wydajność, słabszy aparat i mniejsza pojemność pamięci. Z kolei Lenovo Moto G (3rd gen, 2015) została wyposażona w podobne podzespoły, jednak brakuje jej kilku trybów komunikacyjnych: NFC, Wi-Fi 802.11ac, obsługi pasma 5 GHz. Pod względem funkcjonalności i wydajności najbliżej znajduje się Huawei P8 Lite. Chiński smartfon może zaoferować zbliżoną wydajność, dobry aparat i bardziej pojemny RAM (2 GB), jednak kosztuje nieco więcej. Przy obecnej cenie LG K10 LTE wydaje się być bardzo dobrym wyborem dla kogoś, kto nie zamierza wydawać więcej, a jednocześnie zależy mu na szybkim transferze danych i uniwersalnym module Wi-Fi.

LG K10 LTE zajął III miejsce w kategorii Najbardziej Opłacalny Smartfon Roku 2016!

Back to top button