Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Lumia 640 XL LTE: Kafelki w rozmiarze XL

Początek marca 2015 roku stał się okazją do zaprezentowania przez Microsoft nowych smartfonów ze średniej półki. Światło dzienne ujrzały Lumia 640 oraz jej większa  siostra ‒ Lumia 640 XL. Drugi z modeli, wyposażony w duży, 5,7-calowy ekran dotykowy, to niedrogi smartfon dla użytkowników, którzy dobrze czują się w świecie Microsoftowych kafelków. Czy model 640 XL jest godnym następcą Lumii 1320?

specyfikacje-microsoft-lumia-640-xl-~- Wykonanie i wygląd -~-

Lumia 640 XL nawiązuje wzornictwem do swoich starszych sióstr, jednak jej wygląd nie jest już tak charakterystyczny jak Lumii 1320. Przedni panel smartfona od razu zdradza przynależność do rodziny Lumia. Tylna część obudowy bardziej kojarzy się z ekonomicznymi telefonami z Androidem. Prosta, ascetyczna pokrywa baterii może okazać się jednak zaletą dla wielu użytkowników. Lumia 640 XL jest urządzeniem bardzo dużym ‒ telefon jest większy od iPhone’a 6 Plus i Samsunga Galaxy Note 4, które wyposażone zostały w ekrany o tej samej wielkości. Potężne gabaryty odbijają się negatywnie na ergonomii urządzenia. Praktycznie nie da się go wygodnie obsługiwać jedną ręką. Przeszkodą jest również duży ciężar smartfona ‒ aż 171 g.

Materiały, z których wykonano obudowę Lumii 640 XL są wysokiej jakości i nie budzą zastrzeżeń. Tworzywo sztuczne jest zbliżone do tego, które wykorzystano do skonstruowania iPhone’a 5C , a poszczególne elementy obudowy zostały do siebie dobrze dopasowane. Pojedyncze trzaski plastiku można usłyszeć tylko wtedy, gdy obudowę mocniej ściśnie się dłoni. Powierzchnia smartfona jest odporna na zarysowania.

Przedni panel zajmuje  5,7-calowy ekran, otoczony niewielką, czarną ramką. W górnej części, obok głośnika, umieszczono obiektyw przedniego aparatu o matrycy 5 Mpix. Z tyłu smartfona ulokowano obiektyw głównego aparatu (13 MPix), małą diodę doświetlającą oraz głośnik. Telefon opatrzono logo firm Microsoft oraz Zeiss (odpowiedzialnej za optykę aparatu cyfrowego).

test-microsoft-lumia-640-xl-14

Przyciski regulacji głośności oraz włącznik telefonu zostały umieszczone na prawej krawędzi smartfona. Na lewej krawędzi nie ma gniazd ani przełączników. Złącze mini jack znajduje się na górnej krawędzi, natomiast port micro USB – w dolnej części telefonu. Microsoft, podobnie jak w przypadku innych modeli Lumii  zdecydowało się na wydanie kilku wersji kolorystycznych urządzenia: niebieskiej, pomarańczowej, czarnej oraz białej. Biała edycja została przygotowana w dwóch wariantach: matowym oraz błyszczącym, pozostałe wersje są matowe. Pokrywę baterii można zdjąć, co pozwala na własnoręczną wymianę baterii. Tylny panel da się wymienić, zmieniając tym samym kolor obudowy smartfona.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Smartfon działa dzięki Windows Phone 8.1, który można zaktualizować do Windows 10 Mobile. System operacyjny Microsoftu  cechuje charakterystyczny interfejs złożony z kafelków. Do głównego ekranu można  przypinać skróty do aplikacji lub kontakty. Kafelki mogą mieć różne rozmiary, użytkownik decyduje w którym miejscu zostaną one umiejscowione. W codziennym korzystaniu z Lumii 640 XL przydaje się opcja wybudzenia wyświetlacza przez podwójne stuknięcie ekranu.

Smartfon doczekał się bogatego zbioru praktycznych aplikacji firmy Microsoft, wśród których jest m.in. pakiet biurowy „MS Office Mobile” umożliwiający tworzenie i przeglądanie dokumentów, „OneDrive” (narzędzie obsługujące wymianę danych z serwisem w chmurze), program pocztowy „Outlook” oraz komunikator „Skype”. Dodatkowe aplikacje można  pobierać ze sklepu „Microsoft Store Marketplace”. Zaletą fabrycznego oprogramowania są mapy i nawigacja „Drive HERE+” działające w trybie offline, bez dostępu do Internetu.

Wyświetlacz

5,7-calowy ekran Lumii 640 XL został wykonany w technologii IPS TFT. Wyświetlacz o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli i gęstości 258 ppi nie oferuje być może imponujących parametrów, jednak trudno oczekiwać zbyt wiele od smartfona ze średniej półki. Ekran został wyposażony w filtr polaryzacyjny „ClearBlack”, dzięki któremu w słoneczne dni można swobodnie odczytać z niego informacje. Warstwa hartowanego szkła Gorilla Glass 3 jest odporna na zarysowania i chroni wyświetlacz przed uszkodzeniem. Kąty widzenia są szerokie, niestety rozdzielczość pokaźnego ekranu, w połączeniu z niezbyt gęstym ułożeniem pikseli pozwala dostrzec pojedyncze punkty na wyświetlaczu. Barwy są odwzorowane poprawnie, czerń ma odpowiedni kolor, a biel – właściwą temperaturę. Smartfon oferuje opcję modyfikacji profilu kolorów w ustawieniach urządzenia. Duży zakres regulacji jasności umożliwi dostosowanie podświetlenia zarówno do miejsc zaciemnionych, jak i nasłonecznionych.

-~- Aparat -~-

test-microsoft-lumia-640-xl-2

Główny aparat został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 13 Mpix, dodatkowy (przeznaczony do rozmów wideo oraz zdjęć selfie) umożliwia rejestrowanie obrazu 5-megapikselowego. Wykonane głównym aparatem zdjęcia mogą śmiało mogą konkurować fotografiami zrobionymi przez modele z wyższej półki cenowej . Zdjęcia są bardzo wyraźne, mają zadowalający poziom detali, a kolory nie są przekłamane. Fotografie nocne są miłym zaskoczeniem – ilość cyfrowego szumu nie jest rażąca, a kolory i ostrość są na zadowalającym poziomie. Niepozorna dioda LED dobrze sprawdza się w roli lampy błyskowej.

Z aparatem współpracuje aplikacja „Lumia Camera”, której charakterystyczny, złożony z pierścieni  interfejs, umożliwia m.in. modyfikowanie podstawowych parametrów zdjęć (czułość ISO, kontrast, balans bieli). Dodatkowe, zainstalowane programy dają możliwość dobrego wykorzystania aparatu Lumii. „Kinograf” umożliwia zapisywanie animacji w formacie GIF. „Kreatywne Studio” – to rozbudowany edytor zdjęć.

„Lumia Moments” umożliwia wyszukanie najlepszych kadrów z filmów, natomiast „Selfie” ułatwi wykonywanie zdjęć przednim aparatem. Zarządzanie albumami z fotografiami można powierzyć „Storytellerowi”, który gromadzi zdjęcia i umożliwia m.in. prezentowanie ich na osi czasu lub na mapie (zgodnie z zapisanymi w plikach geotagami)

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Oglądanie filmów na dużym ekranie Lumii 640 XL jest komfortowe. Smartfon nieźle radzi sobie z popularnymi formatami jak DivX i Xvid.

test-microsoft-lumia-640-xl-32

Lumia 640 XL została wyposażona w kilka ciekawych aplikacji do odtwarzania muzyki, wśród których warto zwrócić uwagę na „MixRadio”, program umożliwiający  streaming muzyki. Smartfon nie należy do najgłośniejszych , dźwięk odtwarzanych przez słuchawki jest dobrej jakości.

Na dane i aplikacje przeznaczono 8 GB wbudowanej pamięci. Jeśli przestrzeń ta okaże się niewystraczająca, wystarczy dokupić kartę microSD. Lumia 640 XL obsługuje karty pamięci do 128 GB.

test-microsoft-lumia-640-xl-17

W przeciwieństwie do swojej mniejszej siostry, telefon Microsoftu w wersji XL został wyposażony w moduł LTE. Strony internetowe są otwierane błyskawicznie, przeglądanie witryn jest bardzo wygodne. Domyślną przeglądarką Lumii jest „Internet Explorer”. Pasek adresu został umieszczony na dole, co może ułatwić wyszukiwanie nazw lub wpisywanie adresów serwisów.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A4, taktowany zegarem 1,2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM i 8 GB na dane. To wystarczające parametry, by zapewnić płynną pracę Windows Phone 8.1 lub Windows 10 Mobile.

Bateria

test-microsoft-lumia-640-xl-6

Microsoft zdecydował się umieścić wewnątrz urządzenia baterię o pojemności 3000 mAh. Energooszczędny procesor i zoptymalizowany system operacyjny umożliwiają, przy umiarkowanym korzystaniu z urządzenia (kilka rozmów i kilkanaście SMS-ów dzienne), pracę nawet przez pięć dni bez kontaktu z ładowarką. Przy intensywnym korzystaniu ze smartfona (przeglądanie stron internetowych, uruchamianie aplikacji i komunikatorów internetowych), nie należy oddalać się od ładowarki na dłużej niż ok. 1,5 dnia. Lumia 640 XL umożliwi także oglądanie filmów HD przez 11 godzin bez przerwy. To ponadprzeciętny rezultat, który osiąga m.in. znacznie droższy Huawei Ascend Mate 7.

Podsumowanie

Lumia 640 XL to dobre wyposażenie za niewygórowaną cenę. Telefon może zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Warto zwrócić uwagę na długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz jeden z najlepszych aparatów w swojej klasie cenowej, wyposażony w optykę Zeissa. Ze względu na pokaźne rozmiary, trzeba uważnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” zakupowi Lumii 640 XL. Mniejsza Lumia 640 LTE oferuje podobne wyposażenie, jednak nie wymaga pojemnej kieszeni. Alternatywą dla Lumii 640 XL może być prawie trzykrotnie droższy Samsung Galaxy Note 4  lub zbliżony wielkością i tylko nieco droższy LG G Flex 2. Posiadacze zasobniejszych portfeli mogą również rozważyć zakup Lenovo Moto X Style.

 

Back to top button