Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Microsoft Lumia 640: Sympatyczna, ale bez przyszłości

Może się wydawać, że producenci smartfonu toczą największe boje za pomocą swoich flagowych produktów. Jednak najbardziej zażarta rywalizacja rozgrywa się na polu produktów ze średniej półki cenowej. Amerykański koncern Microsoft, który kontynuuje tradycje Nokii, po raz kolejny włączył się do walki o klientów poszukujących dobrego telefonie w przystępnej cenie. Czy smartfon Microsoft Lumia 640 ma szansę zaistnieć na rynku przeładowanym produktami?

specyfikacje-microsoft-lumia-640-lte-dual-~- Wykonanie i wygląd -~-

Niezależnie od tego, czy Lumie sprzedawane są pod szyldem Nokii czy Microsoftu, wszystkie charakteryzuje gustowne wzornictwo. Microsoft Lumia 640 tak samo jak poprzedniczki (np. Nokia Lumia 630) dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych (niebieski, pomarańczowy, biały i czarny). Podobnie jak to miało miejsce np. w przypadku Microsoft Lumii 535 wybór obudowy jest istotny. Nie jest to tylko kwestia gustu, ale przede wszystkim – wykończenia. Niektóre wykonano z matowego, miłego w dotyku materiału, inne – z błyszczącego plastiku, który choć wygląda na tańsze tworzywo i zbiera odciski palców – jest odporny na zarysowania i kurz. Telefon ma lekko zaokrąglone krawędzie, co sprawia, że pomimo dużych rozmiarów (141,3 x 72,2 x 8,8 mm) dobrze układa się w dłoni i nie ma problemów z obsługą smartfona jedną ręką.

Na frontowym panelu smartfona umieszczono pięciocalowy ekran LCD, przykryty hartowanym szkłem Gorilla Glass 3, które jest odporne na zarysowania i uszkodzenia. Górną przestrzeń, oddzielającą ekran od krawędzi telefonu zajmuje logo producenta, po lewej stronie znajduje się obiektyw przedniego aparatu. Wąska, dolna przestrzeń pod ekranem mogłaby posłużyć jako miejsce na przyciski dotykowe, producent zdecydował jednak przenieść je na wyświetlacz. Nie redukują one jednak powierzchni wyświetlacza, ponieważ są ukrywane przy krawędzi ekranu.

test-microsoft-lumia-640 (16)

Niezależnie od wybranego wariantu kolorystycznego, boczne przyciski Lumii są czarne, dzięki czemu dobrze komponują się np. z niebieską lub pomarańczową barwą. W Microsoft Lumii 640 zarówno przycisk regulacji głośności, jak i wyłącznik zostały umieszczone na prawej krawędzi. Na dolnej znajduje się port micro USB, u góry – wejście słuchawkowe.

W górnej części tylnego panelu umiejscowiono centralnie główny aparat. Obiektyw nie wystaje ponad obudowę, dzięki czemu nie jest narażony na uszkodzenia i zarysowania. Po lewej stronie znajduje się mała dioda LED. W środkowej części obudowy widnieje umieszczone pionowo logo Microsoftu, w dolnej części, po prawej stronie znajduje się niewielki głośnik.

Wzornictwo telefonu jest bardzo atrakcyjne. Cieszy, że Microsoft nie odszedł od sprawdzonej linii stylistycznej, która może podobać się konsumentom. Elementy obudowy są dobrze dopasowane, nic nie trzeszczy, nie ma też luźnych części.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Lumia działa dzięki systemowi operacyjnemu Windows Phone 8.1 z nakładką „Denim”. Producent zapowiedział już aktualizację oprogramowania Lumii 640 do Windows Phone 10. W fabrycznie zainstalowanym systemie nie ma zbyt wielu opcji umożliwiających personalizację interfejsu. Można tylko ustawić ciemne lub jasne tło oraz wybrać jedną z 21 barw wiodących. Ciekawym pomysłem jest opcja wyboru wygaszacza, który pobiera zdjęcia z postów na Facebooku i wykorzystuje je jako tapety. Nie każdemu przypadną do gustu kafelki, a dla osób które wcześniej korzystały z innego mobilnego systemu operacyjnego już samo odebranie połączenia może stanowić wyzwanie. Należy najpierw odsłonić panel, przesuwając po ekranie palec do góry, a dopiero potem można odebrać rozmowę. System operacyjny Microsoftu ma tylu samo zwolenników co przeciwników, więc jego interfejs oraz sposób obsługi smartfona pozostają indywidualną kwestią gustu.

Amerykański koncern w Lumii 640 udostępnił użytkownikom dwa atrakcyjne bonusy. Pierwszym jest roczna subskrypcja pakietu „Office 365” (kosztująca kilkaset złotych). To wartościowy prezent, ale warto także pamiętać o tym, że wiele alternatywnych aplikacji tego typu jest dostępnych za darmo. Drugim bonusem jest aż 1 terabajt wolnej przestrzeni w chmurze „OneDrive”, czyli wirtualnym dysku. To przestrzeń wystarczająca, by zmieścić nawet 1000 filmów w jakości HD.

Zestaw fabrycznie zapisanych w pamięci smartfona aplikacji jest niemal taki sam, jak w znacznie droższych modelach (np. Nokia Lumia 830). Otrzymujemy m.in. programy „Kuchnia”, „Wiadomości”, „Zdrowie i fitness” oraz „Telemagazyn”. Nie zabrakło „HERE Maps” – nawigacji, która do działania nie wymaga połączenia z Internetem. Dodatkowe programy i gry można pobierać poprzez aplikację „Sklep”. Niestety, liczba oprogramowania dla Windows Phone jest znacznie mniejsza niż w przypadku Androida.

Wyświetlacz

Ekran to jeden z najważniejszych atutów Lumii. Duży, 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczość 740 x 1280 pikseli (294 ppi), jest lepszy od tego wbudowanego w Samsunga Galaxy Grand Prime. Obraz jest wyraźny, kolory żywe i odpowiednio nasycone. Bardzo dobrze wypada także kontrast i kąty widoczności ekranu. Niestety, chociaż czerń jest znacznie lepsza niż np. w modelu Nokia Lumia 630, to i tak wygląda blado w porównaniu do ekranów AMOLED. Poważnym mankamentem jest natomiast bardzo przeciętna jasność, przez którą mogą występować problemy z czytelnością obrazu w słońcu.

-~- Aparat -~-

Telefon wyposażony został w główny aparat o matrycy 8 Mpix oraz dodatkowy, przedni z matrycą 1 Mpix. Program „Lumia Camera”, to dokładnie ta sama aplikacja fotograficzna, którą znają już użytkownicy Nokii Lumii 830. Interfejs jest bardzo prosty w obsłudze, oferuje kilka podstawowych opcji. Użytkownik może ustawić: czułość ISO, balans bieli, czas migawki oraz jasność. Dodatkowo dostępna jest jeszcze funkcja „Zdjęcie wzbogacone”, czyli filtr z automatycznie ustawionymi parametrami, poprawiającymi jakość zdjęcia. Brakuje natomiast scenerii i efektów. Cieszy za to obecność dodatkowej aplikacji „Lumia Selfie”, która służy do wykonywania autoportretów. Ponadto możliwości aparatu można poprawić, pobierając dedykowane programy, takie jak „Lumia Retusz” i „Lumia Panorama”. Smartfon został wyposażony w kilka narzędzi do przeglądania albumów fotograficznych, m.in. „Zdjęcia”, „Lumia Moments” oraz „Lumia Storyteller”. Brakuje niestety sprzętowego spustu migawki, jaki można znaleźć np. w Sony Xperii M2, co znacznie ułatwiłoby  wykonanie zdjęcia jedną ręką.

W swojej klasie cenowej, zdjęcia wykonane Lumią są ponadprzeciętnie dobre. Cechują je naturalne kolory, bardzo dobry kontrast oraz dynamika. Świetnie spisuje się również algorytm usuwania cyfrowego szumu, który niestety przy okazji sprawia, że zdjęciom brakuje nieco szczegółowości. Cieszy szerokokątny obiektyw, który rejestruje więcej obrazu niż np. ten, który zamontowano w Orange Rono. Aparat spisuje się również zaskakująco dobrze w trudniejszych warunkach oświetleniowych, np. w nocy. Na fotografiach nadal jest mała ilość szumu, a detale są na akceptowalnym poziomie. Równie dobrze wypadają kolory, którą są świetnie odwzorowane. Jedyne co mogłoby być lepsze, to lampa błyskowa LED, która oświetlając bliskie obiekty sprawia, że kolory są zbyt zimne. Zasięg diody LED jest mały, ale i tak znacznie lepszy niż w przypadku myPhone Infinity.

Nagrywane aparatem filmy charakteryzują się bardzo dobrymi kolorami, brakiem szumu, świetnie zarejestrowanym dźwiękiem oraz – co ważne – nie gubią klatek. W nocy pojawia się co prawda trochę cyfrowego szumu, ale wideo nadal zachwyca jakością.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Microsoft Lumia 640 dobrze radzi sobie jako mobilny odtwarzacz wideo. Aplikacja obsługuje popularne formaty DivX i Xvid. Chociaż jest uboga opcje, to pozwala określić np. krój, kolor i tło czcionek z napisami. Zaskakuje jednak, że czasem występuje problem z odtworzeniem napisów w formacie TXT.

test-microsoft-lumia-640 (22)

Muzyka, to kolejna z cech, za którą należy pochwalić produkt Microsoftu. Dźwięk płynący z głośnika jest bardzo głośny i czysty, czym przewyższa np. Samsunga Galaxy Core Prime i LG G3 s . Dodatkowo, jakość można poprawić, korzystając z korektora dźwięku. W słuchawkach dobrze słychać bas, a muzyka jest ostra i ma głębokie brzmienie. Niestety, producent smartfona nie dostarcza w zestawie słuchawek, trzeba je dokupić. Odtwarzacz muzyczny jest intuicyjny w obsłudze, ale nie może pochwalić się tak bogatą funkcjonalnością, jak aplikacja zainstalowana np. w Sony Xperii E4. Poza standardowym programem dostępne jest jeszcze „Radio FM” i „Mix Radio” – bardzo proste w obsłudze aplikacje do słuchania muzyki z internetowych stacji radiowych, umożliwiające odtwarzanie przebojów bez konieczności pobierania utworów na telefon.

Wadą Lumii jest niewielka pojemność przestrzeni na dane i pliki, przeznaczonej dla użytkownika. Z 8 GB pozostaje tylko 3 GB miejsca. To wystarczy na zaledwie 3 filmy w jakości HD lub zapisanie ok. 600 utworów w formacie MP3. Cieszy jednak, że pamięć można rozbudować za pomocą karty microSD o maksymalnie 128 GB.

test-microsoft-lumia-640 (16)

Pięciocalowy ekran świetnie nadaje się do przeglądania stron internetowych. Wyświetlane czcionki są na tyle duże, że nie trzeba ich powiększać. Zainstalowana przeglądarka „Internet Explorer” działa wolniej niż np. „Chrome”, ale jest wystarczająco sprawna i szybka. Niestety, nie odtwarza elementów Flash. Zaletą Lumii 640 jest obsługa transmisji danych LTE, co zapewnia dużą szybkość oraz niezawodność.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Microsoft Lumia 640 nie została zaprojektowana jako urządzenie do gier. Świadczą o tym przeciętne podzespoły: procesor Snapdragon 400 taktowany zegarem 1,2 Ghz, układ graficzny Adreno 305 oraz 1 GB RAM. Umożliwiają one komfortowe korzystanie z telefonu, jednak bardziej rozbudowane graficznie gry będą się długo wczytywać i zacinać. Chociaż Windows nie jest zbyt wymagającym systemem (w podobne podzespoły została wyposażona droższa Nokia Lumia 830), to biorąc pod uwagę tańszego Samsunga Galaxy Ace 4 oraz LG Spirit 4G, w zbliżonym pułapie cenowym można oczekiwać znacznie więcej.

Bateria

test-microsoft-lumia-640 (8)

Bateria o pojemności 2500 mAh spisuje się dobrze. Telefon wytrzymuje na jednym ładowaniu nawet 2-3 dni przeciętnego użytkowania (rozmowy, SMS-y i otwieranie kilku stron internetowych). Bardzo intensywna praca lub zabawa (multimedia, Internet, gry) skraca czas działania na baterii do jednego dnia. Smartfon imponuje pod względem czasu odtwarzania filmów, który wynosi aż 9 godzin na jednym ładowaniu. To więcej niż w przypadku myPhone Infinity czy Sony Xperii E4.

Podsumowanie

Smartfon Microsoftu ze średniej półki cenowej dowodzi, że można zaoferować dobre urządzenie w atrakcyjnej cenie. Jakość wykonania również robi wrażenie. Telefon nie tylko świetnie wygląda, ale także został wyposażony w dobry wyświetlacz. Atutem Lumii jest ponadprzeciętny aparat, który wykonuje doskonałe zdjęcia zarówno w dobrych jak i gorszych warunkach oświetleniowych, a także dźwięk o dobrej jakości. Roczna subskrypcja „Office 360”, 1 TB przestrzeni w „OneDrive” oraz przewidziana aktualizacja do Windows Phone 10 mogą skutecznie zachęcić do zakupu Lumii 640.

Nie każdemu przypadnie do gustu system operacyjny z kafelkami, który skutecznie opiera się próbom personalizacji. Dla Windows Phone nie powstało też zbyt wielu gier i aplikacji. Pod tym względem lepszym rozwiązaniem jest Sony Xperia E4 lub LG F60 z Androidem. Dla osób, którym zależy na dobrej wydajności, alternatywą jest Samsung Galaxy Grand Prime oraz LG Spirit 4G LTE. Natomiast osoby poszukające pojemnej baterii w smartfonie powinny zwrócić uwagę na Samsunga Galaxy Ace 4 lub Huawei Ascend Y550.

Nokia Lumia 640 to bardzo dobry telefon za niską cenę, z pewnością może rywalizować o miano najrozsądniejszego wyboru roku.

Back to top button