Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test myPhone Infinity 3G: Nieskończoność poza zasięgiem baterii

myPhone jako marka istnieje na polskim rynku od 2008 roku. Pomimo zbliżonego nazewnictwa do iPhone’a, w świadomości konsumentów myPhone zapisał się jako dostawca urządzeń tanich, dostępnych w sieciach sklepów „Biedronka” i (co dziś jest rzadkością) wyposażonych w fizyczne klawiatury do wybierania numerów telefonów. Pomimo bogatej oferty urządzeń dostosowanych do potrzeb osób starszych oraz niezamożnych, w portfolio myPhone’a już dostępne są smartfony, które docelowo mają konkurować z flagowymi telefonami innych producentów. Czy myPhone Infinity 3G oraz myPhone Infinity LTE mogą wyjść zwycięsko z trudnej walki o klienta?

specyfikacje-myphone-infinity-3g-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wzornictwo i wykonanie Infinity przypomina znacznie droższą Sony Xperię Z3. Podobnie jak w japońskim flagowcu, jednolitą bryłę urządzenia na przednim panelu chroni szkło Gorilla Glass 3. Odejście od połączenia plastiku o słabej jakości z poliwęglanem i aluminium, trzeba uznać za znaczny skok jakościowy w stylistyce i wykonaniu smartfonów polskiego producenta. Hartowane szkło wprawdzie idealnie zbiera ślady odcisków palców, jednak zarazem jest odporne na zarysowania. Na dodatek powierzchnia przedniego panelu smartfona nie jest tak śliska, jak w przypadku Xperii Z3.

Główną część przedniego panelu zajmuje 4,7-calowy ekran LCD. Na górnej przestrzeni, oddzielającej wyświetlacz od krawędzi urządzenia, umieszczono centralnie kratkę głośnika, po lewej stronie znajduje się przedni aparat, po prawej czujnik światła. Obiektyw i czujnik światła są wyraźnie widoczne w białej wersji smartfona, prawie ich nie widać w czarnym modelu Infinity. Dolna przestrzeń znalazła zarezerwowana dla trzech dotykowych przycisków (powrót, główne menu, opcji). W przeciwieństwie np. do Samsunga Galaxy A5 klawisze są podświetlane, co ułatwia obsługę smartfona w ciemniejszym pomieszczeniu.

test-myphone-infinity-3g-6

Obudowę urządzenia okalają dwa obramowania: pierwsze to wąska aluminiowa linia, niestety stanowiąca wyłącznie zabieg stylistyczny – nie chroni smartfona przed skutkami upadku. Dodatkowe obramowanie wykonano z tworzywa sztucznego, imitującego metal. Na lewej krawędzi smartfona znajduje się pojedyncza, wysuwana szufladka na karty micro-SIM oraz microSD. Na prawej krawędzi umieszczono przycisk regulacji głośności oraz wyłącznik. Górna krawędź mieści gniazdo słuchawkowe, natomiast dolna – port micro USB.

Na tylnym panelu obudowy wyróżnia się obiektyw głównego aparatu, umieszczonego u góry, po prawej stronie. Takie położenie kamery sprawia, że łatwo zasłonić ją palcem. W przeciwieństwie np. do Samsunga Galaxy Grand Prime obiektyw nie wystaje ponad krawędź obudowy. Pod kamerą umieszczono diodę doświetlająca oraz logo Infinity. W dolnej części tylnego panelu znajduje się nazwa producenta oraz niewielki głośnik.

Całość składa się na elegancki i gustowny wygląd smartfona. Bardzo dobre wykonane komponenty obudowy (w przeciwieństwie do chociażby myPhone Luna) powodują, że nic nie trzeszczy i nie widać prześwitów ekranu. Można śmiało stwierdzić, że Infinity 3G to prawdziwy flagowiec ze średniej półki cenowej.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Siłą napędową smartfona jest przestarzały Android 4.4.2 z nakładką graficzną producenta. Oprogramowanie umożliwia personalizację interfejsu w dużym zakresie. Podobnie jak w myPhone Luna można wybrać jeden z pięciu gotowych motywów. Niezależnie możliwe jest ustawianie tapet, wygaszacza ekranu, kolejności ikon oraz widżetów. Pewnym mankamentem może okazać się barwny, „cukierkowy” charakter ikon dostępnych w każdym z szablonów.

Poza standardowymi narzędziami dołączonymi do dla Androida, warto zwrócić uwagę na zestaw fabrycznie zainstalowanych programów. Pierwszym jest „IFider” – odpowiednik aplikacji z gromadzącej newsy w innych smartfonach. „Rysiek” to rozbudowana nawigacją, pokazująca położenie fotoradarów i patroli policji. Do nauki języków obcych przyda się „Lerni”, natomiast „BookApart” umożliwi dokonanie rezerwacja noclegu w hotelach.

Do myPhone’a można dokupić „Smart cover” czyli funkcjonalny pokrowiec na telefon, który da się  wykorzystać jako podstawkę pod ekran, co zapewni wygodne oglądanie filmów. Nie tylko chroni on telefon przed uszkodzeniem, ale umożliwia także odbieranie połączeń bez otwierania. Producent smartfona oferuje także bezprzewodowy głośnik „Smart Box”, za pośrednictwem którego użytkownik może odebrać przychodzące połączenie.

Wyświetlacz

Jasny i kontrastowy ekran to niewątpliwie jedna z największych zalet myPhone Infinity. Przy przekątnej 4,7 cala oraz rozdzielczości 720 x 1280 pikseli, wypada on lepiej niż np. panel Sony Xperii E4. Świetnie odwzorowane kolory oraz ponadprzeciętnie dobre kąty widzenia to dodatkowe zalety wyświetlacza. Chociaż nie jest to technologia AMOLED, odwzorowanie bieli i czerni jest bardzo dobre. Pod tym względem Infinity przewyższa np. Microsoft Lumię 640. Dzięki dużej jasności, ekran jest doskonale czytelny w słońcu. Wysoka jasność to jednocześnie mankament wyświetlacza – nawet jeśli podświetlenie zostanie ustawione na minimum, obsługa urządzenia w nocy może być męcząca dla wzroku.

-~- Aparat -~-

Mimo że myPhone Infinity w specyfikacji technicznej może pochwalić się matrycą głównego aparatu o rozdzielczości 8 Mpix, możliwe jest wykonywanie zdjęć 13 Mpix. Przednia kamera została wyposażona w sensor 5 Mpix. Aplikację fotograficzną zaopatrzono w intuicyjny interfejs i spory wachlarz funkcji. Aparat może pracować w jednym z czterech trybów: normalnym, ożywionego zdjęcia, pięknej twarzy oraz ujęć panoramicznych. Dodatkowe ustawienia obejmują: czas ekspozycji, efekt kolorystyczny, scenerię, balans bieli, anti-ficker, opóźnienie migawki, opcję przechwytywania głosu, wykrywanie twarzy i uśmiechów, HDR, samowyzwalacz, ilość migawek oraz czułość ISO. Ponadto, w trybie nagrywania filmów można ustawić odstęp poklatkowy. Bogate wyposażenie oprogramowania w opcje zostanie docenione przez niejednego fotografa, natomiast zwykłego laika może przytłoczyć. Na szczęście zmiany w ustawieniach zdjęć widoczne są na podglądzie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu łatwo przekonać się do czego służą poszczególne opcje. Brakuje jedynie sprzętowego spustu migawki, co utrudnia wykonanie zdjęć jedną ręką.

Niezła dynamika i świetne odwzorowanie kolorów oraz bardzo dobry kontrast to najważniejsze, pozytywne cechy zdjęć wykonanych aparatem myPhone Infinity. Skuteczny algorytm, usuwający cyfrowy szum, w przeciwieństwie np. do oprogramowania Microsoft Lumii 640, nie redukuje również ilości detali. Podczas wykonywania zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych trzeba przyzwyczaić się do bardzo mocno widocznego cyfrowego szumu, oraz niepoprawnie odwzorowanych, mocniej oświetlonymi fragmentami obrazu. Za to kolory są oddane przyzwoicie, tylko niekiedy bywają nieco przekłamane. Nie pomaga lampa błyskowa, która nie tylko ma bardzo mały zasięg, jest również słaba i powoduje, że kolory stają się wyblakłe.

Filmy zarejestrowane smartfonem za dnia wyglądają dobrze, kolory są naturalne, a ujęcia pełne detali. Nie widać cyfrowego szumu. Kamera nie radzi sobie jednak z poprawnym ustawieniem ostrości, a mikrofon jest zbyt czuły, zbiera dużo szumu. O ile jakość filmu nagranego w dzień jest akceptowalna, do nocnych nagrań smartfon się nie nadaje się. Przeszkadza bardzo duża ilość szumu, aparat ma znacznie większe problemy z ustawieniem poprawnej ostrości oraz rejestrowaniem jasno oświetlonych fragmentów. Nocne filmy nie są też płynne. Z tego powodu, do rejestrowania ujęć w ciemnych pomieszczeniach i po zmroku lepszym wyborem będzie Nokia Lumia 735.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Odtwarzacz filmów pozwala wyświetlać plik zapisane w najpopularniejszych formatach (m.in. DivX, Xvid). Niestety, aplikacja jest bardzo uboga w opcje. Największym mankamentem jest jednak brak obsługi napisów, więc lepiej zdecydować się na zakup np. Sony Xperii E4 lub poszukać lepszego odtwarzacza.

Screenshot_2017-01-20-14-10-31

Pozytywnym zaskoczeniem jest jakość dźwięku z głośnika smartfona, który brzmi donośnie i czysto przy maksymalnej mocy. Dobrze wypadają również dołączone do telefonu słuchawki, które brzmią ponadprzeciętnie dobrze. W smartfonie zainstalowano dwie aplikacje do słuchania muzyki. „Muzyka Play” nie została wyposażona w wygodny interfejs, jednak umożliwia uzyskanie dostępu do bogatego zbioru utworów w zamian za abonament. Druga z aplikacji, „Muzyka”, jest bardzo prosta w obsłudze, oferuje też najważniejsze opcje, jednak znacznie ustępuje programowi „Walkman” Sony Xperii M2.

Zaskakuje pojemność wbudowanej pamięci. Dostępne łącznie 16 GB zostało podzielone na dwie części. W pierwszej mieści się system operacyjny oraz 4 GB wolnej dla użytkownika przestrzeni (wystarczy np. na 4 filmy HD lub ok. 800 utworów w formacie MP3). Drugi obszar, o pojemności 9 GB umożliwi zachowanie nawet 9 filmów HD lub ok. 1800 utworów w formacie MP3. Dodatkowo, pamięć można rozszerzyć, instalując kartę microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

myPhone Infinity świetnie sprawdza się w roli narzędzia do przeglądania Internetu. Wysoka rozdzielczość 4,7-calowego ekranu sprawia, że większość czcionek jest na tyle czytelna, że stron WWW nie trzeba powiększać. Również zainstalowane fabrycznie przeglądarki „Internet” oraz „Chrome” świetnie radzą sobie podczas surfowania po Internecie. Żadna z nich nie obsługuje jednak elementów Flash. Recenzowany model telefonu nie obsługuje połączeń LTE, więc na komfort przeglądania stron WWW może wpływać nie najwyższa szybkość transferu danych.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

8-rdzeniowy procesor MediaTek MT6592 taktowany zegarem 1,2 GHz, układ graficzny Mali-450 MP oraz 1 GB RAM to wystarczające wyposażenie, by zapewnić przyzwoitą wydajność smartfona. Benchmark AnTuTu ocenia myPhone Infinity na 28 298 punktów. Wysoką wydajność urządzenia potwierdza codzienne użytkowanie: smartfon działa płynnie, żadna z aplikacji nie zacina się. W Infinity nie wystąpiły problemu związane z uruchamianiem rozbudowanych graficznie gier, które nawet na najwyższych ustawieniach działają bez zarzutów. Mimo że telefon jest smukły (7,4 mm), w przeciwieństwie do np. Sony Xperii Z1 Compact nie przegrzewa się nawet przy intensywnym graniu. Warto zaznaczyć, że pod względem wydajności smartfon wypada znacznie lepiej niż jego bezpośredni konkurenci: Nokia Lumia 735, Samsung Galaxy Grand Prime i LG G3 S. Wydajność infinity jest wyższa niż droższych urządzeń, np. Samsunga Galaxy A5 i Nokii Lumii 830.

Bateria

Połączenie baterii o pojemności 2000 mAh z ekranem HD oraz wydajnym procesorem nie mogło pozytywnie wpłynąć na czas pracy na jednym ładowaniu. Akumulatory wystarczy na maksymalnie dzień pracy o średniej intensywności (rozmowy, SMS-y, Internet). Znacznie krócej Infinity wytrzyma, obciążony grami lub multimediami. Czas oglądania filmów w jakości HD wynosi zaledwie 6 godzin. Bateria nie zachwyca także podczas intensywnego korzystania z Wi-Fi i przeglądarki internetowej – wyczerpuje się w niecałe 5 godzin, nieco dłużej smartfon działa przy połączeniach 3G. Pod względem czasu pracy lepiej wypada Samsung Galaxy Grand Prime oraz Microsoft Lumia 640. Naładowanie  akumulatora zajmuje ok. 2 godziny.

Podsumowanie

Smartfon polskiego producenta w wielu aspektach pozytywnie zaskakuje. Wyraźnie widać, że jakość wykonania urządzenia poprawiła się od czasu poprzednich modeli (np. myPhone Cube). Elegancki wygląd, świetny wyświetlacz i dobra wydajność, w połączeniu ze stosunkowo niską ceną, sprawiają że myPhone Infinity 3G może być ciekawą alternatywą dla wielu telefonów modeli innych producentów.

Smartfon dostępnych jest w dwóch wariantach – 3G oraz LTE. Wersja 3G nie obsługuje połączeń LTE. Jeśli użytkownik wymaga szybkiego transferu danych, lepszym wyborem okaże się myPhone Infinity LTE lub Samsung Galaxy Grand Prime. Pod względem jakości zdjęć dobrze wypada Microsoft Lumia 640 lub HTC Desie 510. Jedyny poważny mankament Infinity – słaba bateria – to cecha, która nie pasuje np. do Samsunga Galaxy Ace 4. Z wszystkimi wymienionymi smartfonami myPhone Infinity 3G wygrywa jednak pod względem wydajności. Warto więc rozważyć zakup flagowca ze średniej półki cenowej.

Back to top button