Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 735: Więcej niż selfie

Nokia Lumia 735 to pierwszy smartfon Microsoftu, który uwzględnia modę na zdjęcia selfie. Dobry aparat fotograficzny na przednim panelu to jednak nie wszystkie atuty kolorowej Lumii. Jakich nabywców zdobędzie smartfon z kafelkami?

specyfikacje-nokia-lumia-735-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie dobrze wpasowuje się w rozpoznawalną stylistykę smartfonów Nokii. Telefon jest wysoki (134,7 mm), a jego grubość stosunkowo mała (8,9 mm). Obudowa urządzenia została wykonana z poliwęglanu, a boki smartfona zostały zaokrąglone, w efekcie nie jest on podatny na zarysowania i uszkodzenia. Ekran telefonu, podobnie jak w Nokii Lumii 830 i Nokii Lumii 930, został wykonany z hartowanego szkła Gorilla Glass 3. Przestrzenie pomiędzy wyświetlaczem a krawędziami urządzenia są szerokie. Górna część przedniego panelu to miejsce dla przedniej kamery i logo producenta. Dolna przestrzeń aż prosi się o lepsze wykorzystanie. Przydałyby się, podobnie jak w Nokii Lumii 830, dotykowe przyciski systemowe. W modelu 735 są one wyświetlane na ekranie.

Dzięki wymiennym pokrywom baterii kolor tyłu i bocznych krawędzi smartfona można dostosować do gustu użytkownika. Na prawej krawędzi urządzenia znajdują się fizyczne przyciski: włącznik oraz regulacja głośności. Gniazdo słuchawkowe zostało umieszczone na górnej krawędzi, natomiast na dolnej znajduje się port micro USB. Na tylnym panelu widnieje niewielki obiektyw aparatu, lampa błyskowa, logo oraz mały  głośnik. Obudowa, choć trudna do zarysowania i zabrudzenia, błyskawicznie pokrywa się odciskami palców.

Nokia Lumia 735 wygląda jak urządzenie idealnie pasujące do kieszeni nastolatka. Poza stonowanymi wersjami kolorystycznymi: czarną i białą, dostępne są również warianty o bardziej intensywnych barwach: pomarańczowej i zielonej. Pomimo czarnej barwy dominującej na przednim panelu Lumii, smartfon wygląda jakby był opakowany w kolorowe etui, w efekcie jego wzornictwo jest nowoczesne.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Nokia Lumia 735 została zaopatrzona w Windows Phone 8.1 z aktualizacją „Lumia Demin”, która usprawnia działanie systemu operacyjnego (m.in. poprawia płynność pracy i czas uruchamiania aplikacji). Interfejs Windows Phone składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszy z nich to dobrze znane użytkownikom systemów operacyjnych Microsoftu kafelki, drugi – alfabetyczna lista zainstalowanych programów. Kafelki mogą pełnić przeróżne funkcje: niektóre działają jak znane z Androida widżety (małe aplikacje wyświetlane na pulpicie smartfona), inne są skrótami do programów, kontaktów z książki adresowej lub odnośnikami do stron internetowych. Kafelki można układać w dowolny sposób, a ich obsługa bardzo prosta.

W pamięci Lumii 735 można znaleźć dokładnie taki sam zestaw aplikacji, jak w modelu Nokia Lumia 830, m.in.: „Kuchnia”, „Zdrowie i Kondycja”, „Lumia Selfie” oraz „Portfel”. Najciekawszym elementem oprogramowania jest jednak sprawnie działający, mobilny pakiet biurowy („Excel”, „Word” i „Power Point” oraz komunikator „Skype”. Na specjalna uwagę zasługuje również zestaw map „HERE”. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji (np. Sony Xperia M2 Aqua), nie wymagają one połączenia z Internetem, co może okazać się szczególnie przydatne podczas pobytu za granicą.

Opcje personalizacji interfejsu w Nokii Lumii 735 są znacznie skromniejsze, niż w przypadku smartfonów z Androidem. Na głównym ekranie, w postaci kafelków mogą być np. wyświetlane wiadomości oraz informacje o wynikach ulubionych drużyn sportowych. Windows Phone umożliwia także wybranie tapety, jednak będzie ona przesłonięta przez kafelki (nie wszystkie są przezroczyste). Irytować może również brak wpływu na poszczególne elementy motywów (co jest możliwe np. w Samsungu Galaxy A5). Lumia 735 zyskuje za to przewagę nad konkurencją w zakresie zarządzania zużyciem energii. Smartfon umożliwia wybór jednego z trybów pracy („gdy bateria jest prawie rozładowana”, „od teraz do kolejnego ładowania” oraz „zawsze’), informuje użytkownika o szacowanym, pozostałym czasie, łącznym czasie od ostatniego ładowania oraz zużyciu energii przez poszczególne aplikacje. Takie wyposażenie umożliwia dobre wykorzystanie energii zgormadzonej w akumulatorze. System operacyjny analizuje ilość transmitowanych danych przez poszczególne aplikacje, możliwe jest ustalenie limitów dla każdego z programów.

Smartfon działa płynnie i szybko. Niestety baza aplikacji dla Windows Phone jest znacznie mniejsza w porównaniu do Androida lub iOS.

Wyświetlacz

test-Nokia-Lumia735-5

4,7-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (312 ppi) jest jaśniejszy od wyświetlacza, w który została wyposażona droższa Nokia Lumia 830. Ekran charakteryzuje głęboki kontrast i bardzo dobre kąty widzenia. Czytelność wyświetlacza w słońcu również jest zadowalająca. Barwy są dobrze odwzorowane. Użytkownicy mają możliwość samodzielnej kalibracji ekranu, dzięki czemu mogą dopasować nasycenie i temperaturę barw do własnych preferencji. Ekran w Lumii 735 może pracować w trybie podwyższonej czułości, dzięki czemu smartfona można obsługiwać np. w rękawiczkach.

-~- Aparat -~-

Telefon został wyposażony w aparat fotograficzny o matrycy 6,7 Mpix z obiektywem firmy Zeiss (jasność: f/1.9). Funkcjonalność oprogramowania nie odbiega o aplikacji do zdjęć ze znacznie droższej Nokii Lumii 1020. Dostępne są m.in.: optyczna stabilizacja obrazu (zarówno do zdjęć, jak i filmów), możliwość ustawienia czasu naświetlenia, balansu bieli, ostrości, czułości ISO oraz korekta ekspozycji. Funkcjonalność aparatu można rozbudować poprzez instalację dedykowanych aplikacji, które pozwolą na obsługę zdjęć panoramicznych lub trybu HDR. Menu aparatu jest bardzo przejrzyste, a suwak pozwala dokładnie ustawić parametry zdjęć – efekt zmian widoczny jest w czasie rzeczywistym, co ułatwia wykonanie fotografii. W Lumii 735 zabrakło niestety fizycznego spustu migawki.

Zdjęcia wykonane smartfonem charakteryzują się dobrym odwzorowaniem kolorów. Barwy są żywe i bardzo naturalne. Razi jednak mała ilość detali, słaby kontrast (fotografie wyglądają jak zamglone), mocno widoczny jest szum.

W przypadku zdjęć wykonywanych w nocy, szum jest jeszcze bardziej uwidoczniony. Dodatkowo pojawiają się problemy z ostrością. Długi czas ustawienia migawki sprawia, że łatwo jest poruszyć telefonem, przez co zdjęcia wychodzą niewyraźne. Występują również problemy z balansem bieli, ale nocne fotografie i tak można pochwalić za dobrze odwzorowane kolory. Lampa błyskowa zachowuje naturalne barwy, jednak dotyczy to wyłącznie blisko położonych obiektów. Zasięg lampy jest znacznie lepszy niż np. w Nokii Lumii 535. Wykonane zdjęcia można następnie edytować w aplikacji „Nokia Kreatywne Studio”.

Filmy nagrywane w dzień wyróżnia bardzo dobrze zarejestrowany dźwięk. Obraz jest płynny, a przybliżenie, w porównaniu do konkurencyjnych smartfonów z Androidem, działa płynnie, dzięki czemu zarejestrowane na filmach zbliżenia są bardzo efektownie. Niestety, widoczna jest dużą ilość szum i, podobnie jak ma to miejsce w Nokii Lumii 830, telefon agresywnie ustawia ostrość.Nocne nagrania są wyjątkowo jasne, pojawia się na nich jednak kolorowy szum. Irytuje także problem z ustawieniem ostrości i zmiennym balansem bieli. Mimo to ogólna jakość materiałów wideo jest zadowalająca.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Jako przenośne urządzenie multimedialne Nokia Lumia 735 spisuje się dobrze. Odtwarzacz filmów umożliwia wyświetlanie nagrań w popularnych formatach DivX oraz Xvid. Niestety funkcjonalność oraz interfejs aplikacji mogą zniechęcić do korzystania z niej. Co gorsza, dla Windows Phone nie powstało zbyt wiele alternatywnych programów do oglądania filmów.

test-Nokia-Lumia735-17

Odtwarzacz muzyki to identyczna aplikacja, jaka jest dostępna w innych modelach Lumii. Program oferuje podstawową funkcjonalność, a jego zaletą jest intuicyjny interfejs. Niestety, nie jest atrakcyjny wizualnie, co może zniechęcić bardziej wymagających użytkowników.

Pomimo małego głośnika, odtwarzany dźwięk zaskakuje głębią oraz dużą ilością basu. Jakość muzyki płynącej ze słuchawek jest za to przeciętna. Producent nie dołączył słuchawek do zestawu.

Nokie 735 i 830 właściwie różni tylko pojemność wbudowanej pamięci przeznaczonej na aplikacje i pliki. W przypadku modelu 735 to 8 GB, z czego tylko 3,5 GB jest dostępne dla użytkownika. Taka pojemność wystarczy na przechowanie ok. 700 utworów w formacie MP3 lub zapisanie 3 filmów w jakości HD. Pamięć można rozbudować za pomocą karty microSD o maksymalnie 256 GB.

test-Nokia-Lumia735-1

Przeglądanie stron internetowych na wbudowanym, 4,7-calowym ekranie jest wygodne. Zainstalowana fabrycznie przeglądarka „Internet Explorer 11” dobrze sprawdza się podczas surfowania po Internecie. Nie obsługuje jednak elementów Flash.

Wbudowany moduł LTE umożliwia sprawne i szybkie transmitowanie danych.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Za wydajność smartfona odpowiada 4-rdzeniowy Snapdragon (rdzenie Cortex-A7), taktowany zegarem 1,2 GHz. Taki sam układ wbudowano w Nokię Lumię 830. Telefon został wyposażony w 1 GB pamięci RAM. Windows Phone nie wymaga zbyt wiele od sprzętu, co skutkuje szybką i płynną pracą interfejsu oraz aplikacji.

Bateria

Wbudowana w smartfona bateria o pojemności 2200 mAh jest identyczna, jak w przypadku Nokii Lumii 830. Telefon umożliwi oglądanie bez przerwy filmów przez 10 godzin, czyli o dwie godziny dłużej, niż w przypadku siostrzanego, droższego modelu. Taki rezultat można zestawić jedynie z porównywalnym wynikiem znacznie droższego Samsunga Galaxy S5.

Podsumowanie

Smartfon może zdobyć serca i portfele klientów. Lumia 735 jest dobrze wykonana, oferuje świetny ekran AMOLED i niezłą wydajność. Razić może niewielka ilość aplikacji dostępnych dla Windows Phone’a, którą Microsoft próbuje rekompensować kilkoma autorskimi dodatkami. Kluczowa jest jednak cena smartfona, która wypada znacznie korzystniej, niż w przypadku Lumii 830.

Dla osób, które nie są zdecydowane na zakup urządzenia z Windows Phone, ciekawą alternatywą może okazać się niebywale smukły Kazam 348 Tornado z Androidem oferowany w zbliżonej cenie. Inne smartfony w podobnej cenie, których zakup warto rozważyć to Samsung Galaxy Ace 4 oraz Sony Xperia Z1 Compact.

Back to top button