Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 830: Elegancka i wygodna

Nokia Lumia 830 i Nokia Lumia 735 to ostatnie smartfony z serii Lumia opatrzone logo fińskiej firmy. Pierwszy z modeli miał wypełnić lukę pomiędzy flagową Nokią Lumią 930 a modelami z niższej półki cenowej. Lumia 830 wygląda podobnie do flagowego modelu, jednak jej specyfikacja odpowiada telefonom ze średniej półki cenowej. Czy takie połączenie może przyczynić się do sukcesu na rynku, który jest przeładowany smartfonami w prawie każdym segmencie cenowym?

specyfikacje-nokia-lumia-830-~- Wykonanie i wygląd -~-

Nokia Lumia 830 na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina flagową Lumię 930. W nowym modelu umieszczono aluminiową ramkę, która świetnie wygląda i zapewnia sztywność konstrukcji smartfona. Model 830 chroni również hartowane szkło Gorilla Glass 3, które zostało lekko zaokrąglone na krawędziach (jednak nie tak bardzo, jak w Nokii Lumii 930), dzięki czemu przedni panel prezentuje się świetnie. Przestrzeń pomiędzy ekranem a dolną krawędzią wykorzystano do umieszczenie dotykowych przycisków systemowych (powrót, menu, przeglądarka internetowa). Powierzchnia nad ekranem jest wąska, umieszczono na niej logo producenta, przedni aparat i sensory.

Tył telefonu przywodzi na myśl Nokię Lumię 1020 ze względu na podobny moduł aparatu, który został otoczony obramowaniem o średnicy 2,5 cm i lekko wystaje ponad powierzchnię obudowy. Osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z podobnym rozwiązaniem, trzymając telefon odruchowo będzie dotykać aparatu, co naraża go na zabrudzenia. Pokrywa baterii wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wyprofilowana powierzchnia sprawia, że smartfon dobrze leży w dłoni. Na tylnym panelu szybko zbierają się zabrudzenia i odciski palców. Wymieniając pokrywę, użytkownicy mają możliwość zmiany koloru. Producent przewidział pięć wariantów: pomarańczowy, zielony, biały, czarny i złoty. Na środku tylnego panelu widnieje małe logo Nokii, na dole umieszczono pokaźnych rozmiarów głośnik.

Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo słuchawkowe i port micro USB. Podwójny biały pasek widoczny na obu krawędziach w połączeniu z wzornictwem obudowy składa się na elegancki wygląd smartfona. Na prawym boku urządzenia producent umieścił trzy przyciski systemowe (regulacja głośności, blokada telefonu i spust migawki aparatu), które są od siebie odpowiednio oddalone, co wyklucza przypadkowe naciśniecie niewłaściwego przełącznika.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Lumia 830 współpracuje ze znanym z modelu Nokia Lumia 930 systemem operacyjnym Windows Phone 8.1, zaktualizowanym do edycji „Lumia Demin”, co pozwoliło producentowi poprawić wydajność pracy i czas uruchamiania aplikacji. Tradycyjne dla mobilnego Windows interfejs składa się z dwóch elementów: głównego ekranu z kafelkami oraz alfabetycznej listy zainstalowanych aplikacji. Kafelki pełnią różnorodne funkcje – mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje wyświetlane na pulpicie), stanowić skróty do programów, kontaktów z książki adresowej, bądź odnośniki do ulubionych stron internetowych. Można je układać w dowolny sposób, budując w ten sposób spersonalizowaną układankę z potrzebnych elementów. Niezależnie od przyzwyczajeń, obsługa smartfona z kafelkami jest bardzo prosta.

Lumia oferuje bogaty zestaw preinstalowanych aplikacji, wśród których znalazły się np. „Kuchnia” umożliwiająca pobieranie przepisów kulinarnych oraz przyrządzanie posiłków dostosowanych do różnych rodzajów diet. Wielbiciele aktywnego stylu życia mogą planować swój trening oraz wykonywać ćwiczenia z programem „Zdrowie i kondycja”. Wiele innych, drobnych aplikacji ułatwia codzienne korzystanie ze smartfona. Przykładowo, „Lumia Selfie” umożliwi wykonywanie ładnych autoportretów. Świetnie sprawdza się także mobilny pakiet „Office” oraz zestaw map pracujących offline, który zamienia telefon w pieszą lub samochodową nawigację GPS. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji (np. w Samsungu Galaxy S5), do przeglądania map i wyznaczania tras nie wymagane połączenie z Internetem, co może okazać się przydatne za granicą oraz w miejscach pozbawionych zasięgu. Nie zabrakło nawet skanera kodów QR.

Nokia Lumia 830 oferuje bogaty wybór opcji personalizacji. Użytkownik może zmieniać tapety oraz motywy kolorystyczne. Choć Windows Phone przegrywa w tym zakresie z konkurencyjnymi systemami operacyjnymi (brakuje m.in. kompletnych motywów graficznych), zwycięża w innym aspekcie – zarządzaniu wykorzystaniem energii. Smartfon oferuje trzy opcje oszczędzania baterii: „Gdy bateria jest prawie rozładowana”, „Od teraz do kolejnego ładowania” oraz „zawsze”. Urządzenie wskazuje również szacowany, pozostały czas pracy na akumulatorze, wyświetla przedział od ostatniego ładowania oraz informuje ile energii zużywają poszczególne aplikacje. To wszystko pozwala użytkownikowi dobrze gospodarować zarówno energią, jak i czasem pracy telefonu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wpływania na transfery danych realizowane przez poszczególne aplikacje. Użytkownik może określić limity dla każdego z programów.

Wyświetlacz

test-Nokia-Lumia830-1

5-calowy ekran IPS LCD o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli prezentuje żywe barwy, kontrast jest zadowalający. Bardzo dobra jest także ostrość i czytelność w słońcu, a kąty widzenia są niemal doskonałe. Nokia Lumia 830 nie daje jednak zbyt wielu możliwości modyfikacji ustawień obrazu. Jedyne co można zmienić to jasność, która nawet przy ustawieniu na wysoki poziom nie osiąga parametrów Lumii 735. Podobnie, jak w przypadku innych paneli LCD, czerń jest blada i wypada przeciętnie w zestawieniu z ekranem AMOLED.

-~- Aparat -~-

Nokia Lumia 830 została wyposażona w 10-megapikselowy aparat PureView z obiektywem firmy Zeiss i optyczną stabilizacją obrazi. Smartfon umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości do 3520 x 2640 pikseli. Znana już z poprzednich modeli aplikacja Nokii – „Nokia Camera” (obecnie „Lumia Camera”) oferuje bogatą funkcjonalność – użytkownik ma wpływ na czas naświetlenia, balans bieli, ostrość, czułości ISO, może również dokonać korekty ekspozycji. Istnieje również opcja wykonywania zdjęć seryjnych. Fizyczny spust migawki znacznie ułatwia fotografowanie jedną ręką. Brakuje jedynie opcji wykonywania zdjęć HDR i ujęć panoramicznych, jednak do tego celu w Lumii służą inne narzędzia. Nokia zadbała również o uzupełnienie zestawu aplikacji o „Lumia Selfie” – narzędzie do upiększania zdjęć wykonanych przednią kamerą. Menu aplikacji fotograficznej jest przejrzyste, zmiany wprowadzane w ustawieniach aparatu widoczne są na podglądzie w czasie rzeczywistym. Ułatwia to wykonanie idealnych fotografii.

Zdjęcia wykonywane Lumią 830 charakteryzuje bardzo duża ilość detali oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Na fotografiach widać jednak sporo szumu, a ich kontrast jest zbyt mocny. Lampa błyskowa podświetla ujęcia niemal idealnie: emituje jasne światło i nie zaburza odwzorowywania barw. Zdjęcia wykonywane w nocy można porównać do tych, wykonanych Nokią Lumią 930 – nie widać na nich nadmiernego szumu, a balans bieli jest poprawnie ustawiony.

Na zarejestrowanych filmach kolory są naturalne, widać dużą ilość detali, a szum jest na niskim poziomie. Dobrze pod względem jakości wypada nagrany dźwięk. Niestety, występują problemy z ustawianiem ostrości: niekiedy jest ona ustawiana zbyt szybko, czasami proces ten zajmuje znacznie więcej czasu. W nocy na filmach widać wyraźnie więcej cyfrowego szumu, który dodatkowo nabiera kolorów. Podobnie jak w Nokii Lumii 1020 w nagraniach wideo zarejestrowanych w niedoświetlonych pomieszczeniach uwidacznia się zmienny balans bieli.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Dołączony do smartfona odtwarzacz filmów nie oferuje zbyt wielu funkcji. Jego opcje sprowadzają się do powtarzania filmów oraz konfiguracji wyświetlania napisów. W zakresie funkcjonalności aplikacji do oglądania wideo wciąż niedościgniona pozostaje Sony Xperia Z3 Compact, która oferuje m.in. możliwość wyświetlania obrazu na innych urządzeniach. Zainstalowana w pamięci Lumii aplikacja nieźle za to radzi sobie z różnorodnymi formatami filmów, np.: Xvid, DivX, MOV i MP4.

Nokia Lumia 830 umożliwia korzystanie z konta „Xbox Music”, udostępniającego muzykę w postaci streamingu (bez zapisywania utworów w pamięci telefonu). Aplikacja daje także możliwość tworzenia własnej kolekcji muzyki oraz skrótów do wykonawców, albumów, utworów, gatunków i list odtwarzania. Pod względem interfejsu i funkcjonalności znacznie ustępuje ona jednak odtwarzaczowi z Sony Xperii Z2. W pamięci Lumii można znaleźć także aplikację „MixRadio”, która umożliwia uzyskanie dostępu do tematycznych, internetowych stacji radiowych.

Jakość dźwięku odtwarzanego przez telefon po podłączeniu go do wzmacniacza jest dobra, jedynie w słuchawkach brzmi on wyraźnie gorzej. Nie najlepiej wypada wbudowany głośnik – brakuje niskich tonów, dźwięk traci swoją wyrazistość. Producent smartfona nie dołączył do urządzenia słuchawek, trzeba je kupić we własnym zakresie.

Nokia Lumia 830 została wyposażony ma 16 GB wbudowanej pamięci, z czego prawie 11 GB jest dostępne dla użytkownika. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy do zapisania 11 filmów w jakości HD lub ponad 2000 utworów w formacie MP3. Pamięć na dane i aplikacje można rozbudować za pomocą karty microSD maksymalnie o 256 GB.

test-Nokia-Lumia830-1

5-calowy ekran niemal idealnie sprawdza się podczas surfowania po Internecie. Wielkość czcionek jest odpowiednia, nie trzeba powiększać fragmentów stron WWW. Pewnym mankamentem może być brak obsługi Flash, jednak dołączona do urządzenia przeglądarka, „Internet Explorer 11”, umożliwia wygodne odwiedzanie witryn WWW. Strony nie zacinają się, wszystko działa szybko i płynnie. Użytkownik nie ma jednak zbyt dużego wyboru – w serwisie z aplikacjami nie sposób znaleźć zbyt wielu alternatyw, a większość z dostępnych przeglądarek bazuje na IE. Smartfon korzysta również z konkurencyjnej dla Google wyszukiwarki „Bing”.

Smartfon został wyposażony w moduł LTE, transmituje dane przez Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Bluetooth 4.0 oraz komunikuje się z GPS-ami A-GPS i GLONASS.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 400 taktowany zegarem 1,2 GHz oraz pamięć RAM o pojemności 1 GB. Nie jest to konfiguracja, która może zrobić wrażenie w porównaniu z flagowymi modelami telefonów z Androidem, jednak Windows Phone działa na niej sprawnie i wydajnie. Zarówno interfejs, aplikacje, jak i gry dostępne w sklepie Microsoftu szybko się uruchamiają i działają płynnie.

Bateria

Bateria o pojemności 2200 mAh przy intensywnym użytkowaniu (rozmowy, gry, filmy, Internet) pozwala na pracę przez pół dnia. W pełni naładowany akumulator umożliwia oglądanie filmów przez 8 godzin. To przeciętny wynik, jednak lepszy od LG G3S.

Podsumowanie

Fińska firma przez lata zdążyła przyzwyczaić swoich klientów do dobrze wykonanych telefonów. Pożegnalny model Lumii z logo Nokii które oferuje efektowny wygląd, duży ekran o dobrej jakości, świetny aparat oraz bogaty wybór gotowych do pracy aplikacji. W swojej klasie cenowej to niewątpliwie jeden z najlepszych smartfonów.

Nokia Lumia 830 to właściwe flagowy telefon zredukowany do średniej półki. Brak znacznej różnicy w cenie w porównaniu do Nokii Lumii 930 sprawia, że osoby z zasobniejszym portfelem nie będzie się długo zastanawiać i wybiorą droższy model. Dla osób mniej zamożnych ciekawą alternatywą z Windows Phone może okazać się Allview Impera W1 S. W podobnej klasie cenowej warto również zwrócić uwagę na smartfony z Androidem: Samsunga Galaxy S4, Sony Xperię Z1 Compact i HTC One mini 2. Wszystkie wymienione telefony oferują dobre aparaty, łączność LTE, natomiast urządzenia Sony i Samsunga są odporne na wodę i kurz.

Back to top button