Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja odkurzacza Samsung Powerbot VR9000

W czasach, kiedy ludzie są coraz bardziej zapracowani, a chwilę wolnego czasu wolą przeznaczyć na relaks, odkurzacze automatyczne są zdecydowanie na topie. Nic dziwnego – w końcu przyjemnie jest mieć urządzenie, które wykona za nas nieprzyjemną robotę. Tym razem mamy dla Was recenzję jednego z robotów Samsunga, zwanego VR9000. To flagowy model pośród odkurzaczy automatycznych koreańskiej firmy.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Odkurzacz wyróżnia się wyglądem na tle robotów konkurencji. Przypomina urządzenie z filmów science fiction opowiadających o życiu w przyszłości. Pomalowany jest na trzy kolory: po bokach biały, na górze czarny, a osłona silnika i włącznik mają barwę miedzianą. Odkurzacz ma przezroczysty pojemnik na kurz i brud, dzięki czemu widać, kiedy należy go opróżnić.

Z tyłu urządzenia znajduje się monochromatyczny wyświetlacz informujący o włączonym trybie, wybranych opcjach oraz konieczności opróżnienia go. Samsung VR9000 jest też wyższy od innych robotów automatycznych, przez co może mieć trudności z wjechaniem pod łóżka lub szafki. Dla porównania, flagowy model iRobot Roomba 980 ma 9,2 cm wysokości, natomiast prezentowany Samsung aż 13,5 cm.

Na spodzie urządzenia znajdują się duże koła o średnicy ponad 10 cm. To właśnie przez nie urządzenie jest aż tak wysokie. Umożliwiają one wjeżdżanie na dywany oraz pokonywanie progów bez większych problemów. Z przodu natomiast umieszczono szeroką na ponad 31 cm turboszczotkę, zdaniem producenta większą niż w modelach oferowanych przez konkurencję.

recenzja-powerbot-samsung-sesja (16)

Zestaw

Pilot

W zestawie, poza odkurzaczem, znalazł się pilot do sterowania urządzeniem. Jest on rozmiarów standardowego pilota od odkurzacza, jednak dodatkowo zwiększono jego grubość. W zamyśle mogło chodzić o to, aby w czasie sterowania umożliwić użytkownikowi pewniejszy chwyt, jednak w efekcie jest on trochę za gruby, zwłaszcza dla użytkowników o małych dłoniach. Grubość nadaje mu dodatkowo dosyć potężny wygląd, przez co wizualnie sprawia wrażenie dużo cięższego, niż jest w rzeczywistości.

recenzja-powerbot-samsung-sesja (5)

Pilot umożliwia włączenie robota, wybranie trybu sprzątania, a nawet wybór trasy, jaką będzie poruszał się VR9000. Sterowanie odbywa się za pomocą strzałek w prawo, w lewo i do przodu. Na środku umieszczono też duży przycisk play/pauza. Jednak innowacyjną cechą testowanego urządzenia jest funkcja „Point Cleaning”. Po wciśnięciu odpowiadającego jej przycisku pilot wyświetla czerwony wskaźnik na podłodze. Kiedy wskażemy wybrane przez nas miejsce, odkurzacz będzie jechał w tym kierunku. Umożliwia to w miarę płynne sterowanie robotem podczas cyklu sprzątania.

Inne akcesoria

Oprócz odkurzacza i pilota w pudełku znajdzie się oczywiście stacja dokująca. Jest niewielka, czarna, a opływową stylistyką nawiązuje do wyglądu robota. Wyposażona została w dwie diody – zieloną w kształcie baterii, informującą o ładowaniu urządzenia, oraz drugą, czerwoną, podświetlającą się wtedy, kiedy baza zostaje podłączona do prądu.

recenzja-powerbot-samsung-sesja (1)

Ostatnim z elementów zestawu VR9000 jest czujnik Virtual Guard, który wyświetla niewidzialną dla ludzkiego oka barierę. Barierę natomiast rejestrują sensory odkurzacza, dzięki czemu nie wjedzie on w odgrodzone miejsca. Jest to przydatne akcesorium, kiedy chcemy szybko wysprzątać jedno pomieszczenie i zależy nam na tym, aby odkurzacz w nim pozostał. Można je wykorzystać też po to, aby odgrodzić przedmioty narażone na zniszczenie, miejsca zabaw dzieci lub zwierząt.

powerbot-samsung-recenzja (11)1

Dodatkowo producent przewidział w zestawie zapasowy filtr oraz specjalną szczoteczkę do czyszczenia urządzenia.

-~- Funkcje i tryby -~-

W sumie POWERbot VR9000 ma aż 7 trybów i funkcji czyszczących.

Standardowym trybem jest odkurzanie automatyczne – odkurzacz jeździ w taki sposób, aby cała dostępna mu powierzchnia została przynajmniej raz odkurzona.

Odkurzanie punktowe polega na dokładnym odkurzeniu obszaru o wymiarach około 1,5 m x 1,5 m. Funkcja ta przydaje się, kiedy zależy nam na sprzątnięciu konkretnego miejsca, np. wtedy, gdy coś wysypie się na podłogę.

powerbot-samsung-recenzja (21)

Odkurzanie maksymalne uzależnione jest od żywotności baterii. Robot będzie jeździł po dostępnym terenie, dopóki się nie rozładuje bateria. Następnie, jeśli to możliwe, wróci do stacji dokującej.

Jeśli sami chcemy wybrać, dokąd uda się POWERbot VR9000, możemy naprowadzić go za pomocą strzałek lub wskaźnika laserowego w pilocie.

Po wybraniu któregoś ze wspomnianych trybów użytkownik może też skorzystać z trzech dodatkowych funkcji.

POWERbot VR9000 został wyposażony w sensor wykrywający zabrudzenia. Gdy tryb „Dust Sensor” jest aktywny, odkurzacz skieruje się na wyjątkowo zabrudzoną powierzchnię, gdy będzie w jej pobliżu, a następnie będzie jeździł w tym miejscu dopóki nie uzna, że jest już czysto.

Dwie ostatnie funkcje służą do regulacji dźwięków wydawanych przez odkurzacz. Można włączyć tryb cichy, co zmniejsza nieco moc, ale jednocześnie ogranicza hałas w pomieszczeniu. Druga opcja pozwala wyłączyć komunikaty dźwiękowe, jednak kosztem utraty kontroli pilotem.

Planowanie

Obok wymienionych wyżej trybów odkurzacz otrzymał również funkcję planowania pracy. Po ustawieniu aktualnej godziny można ustalić, o jakiej porze rozpocznie się cykl sprzątania. Jednocześnie istnieje możliwość wyboru trybu, w jakim planowane sprzątanie ma się rozpocząć. Do wyboru jest tryb automatyczny oraz maksymalny. Plan odkurzania może być wybrany jednorazowo lub cyklicznie – codziennie o tej samej porze.

recenzja-powerbot-samsung-sesja (4)

Moc

W porównaniu do innych modeli automatycznych odkurzaczy Samsunga POWERbot VR9000 ma znacznie większą moc ssącą – 30 W, kiedy standardem jest 20 W. Producent informuje również, że ze względu na wykorzystanie technologii Digital Inverter model ten może osiągnąć niemalże 60 razy większą moc niż słabsze odkurzacze Samsunga.

-~- Jak sobie poradził w naszym teście? -~-

Przetestowaliśmy odkurzacz na trzech powierzchniach – podłodze, dywaniku z krótkim włosem oraz z nieco dłuższym. Na każdym podłożu wysypaliśmy psią sierść, kaszę i piasek. Dlaczego właśnie te produkty? Odkurzacze automatyczne to znakomite rozwiązanie dla właścicieli zwierząt. Każdy, kto miał chociaż przez chwilę długowłosego kota lub psa, wie, że do utrzymania czystości konieczne jest codzienne sprzątanie. Dlatego dobrze mieć pomocnika, który wyręczy nas od tego nieprzyjemnego obowiązku.

powerbot-samsung-recenzja (25)

Kasza to natomiast produkt, który praktycznie każdy posiada w swojej kuchni. Sprzątanie rozsypanych na podłodze ziarenek nie jest przyjemnym zadaniem, dlatego warto sprawdzić, czy POWERbot VR9000 rozwiąże również ten problem. Ostatnim testem będzie zbieranie piasku. To chyba największe wyzwanie nie tylko dla automatycznych robotów, ale również klasycznych odkurzaczy.

Sierść psa

Na wszystkich testowanych powierzchniach odkurzacz poradził sobie całkiem nieźle. Sprzątanie sierści z dywanu wymagało jednak nieco więcej czasu. Miał też niewielkie problemy z wbitymi w podłoże włoskami. W przypadku testu na podłodze jedyną wadą było rozwiewanie sierści na boki, przez co musiał przejechać kilka dodatkowych miejsc.

Kasza

Na każdej z testowanych powierzchni POWERbot VR9000 zebrał kaszę w bardzo krótkim czasie i bez konieczności ponownego przejeżdżania w tym samym miejscu. Najlepszy rezultat osiągnął na najdłuższym z dywanów, jednak różnice były niewielkie.

Piasek

Test piasku na dywanie wypadł bardzo przeciętnie. Odkurzacz nie był w stanie wciągnąć ziarenek spomiędzy włosków i po kilku okrążeniach obydwa typy dywanów pozostały brudne. Najlepszy rezultat POWERbot VR9000 osiągnął na gładkiej podłodze, którą odkurzył już za pierwszym przejazdem.

Podsumowanie

POWERbot VR9000 bez wątpienia przyda się do czyszczenia zabrudzeń na płaskich powierzchniach, np. do sprzątania piasku z podłogi, lub zbierania większych elementów (np. ziaren kaszy) nawet z dywanu z długim włosem. Dobry wynik osiągnął również w przypadku sprzątania psiej sierści, dlatego możemy go z czystym sercem polecić właścicielom zwierząt.

Back to top button