Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy A5 2015: Drużyna A

Zapowiedziany w 2014 roku Samsung Galaxy Alpha okazał się protoplastą serii nowych smartfonów południowokoreańskiej firmy. Obok wciąż rozwijanych Galaxy S i Galaxy Note pojawił się Galaxy A. Samsung Galaxy A5 w zamyśle swych twórców ma przynieść powiew świeżości i zupełnie nową jakość. Czy serii A uda się na stałe zagościć na orbicie Samsunga?

specyfikacje-samsung-galaxy-a5-~- Wykonanie i wygląd -~-

Seria A prezentuje zupełnie nowy styl. Samsung Galaxy A5, to niewątpliwie najcieńszy przedstawiciel swojej rodziny ‒ telefon ma zaledwie 6,7 mm grubości. Nietuzinkowe wzornictwo nawiązuje do Samsunga Galaxy Alpha, którego A5 ma być naturalnym następcą. Minimalistyczna, metalowa obudowa i matowy materiałem pokrywający tylną część smartfona, sprawiają że urządzenie prezentuje się nad wyraz szykownie.

Przestrzenie pomiędzy krawędziami a pięciocalowym ekranem są wąskie i zostały w pełni zagospodarowane. W górnej części widnieje logo producenta oraz obiektyw aparatu, brakuje natomiast diody sygnalizującej powiadomienia, co może nie spodobać się niektórym z użytkowników. W centrum dolnej części przedniego panelu znajduje się pojedynczy fizyczny przycisk (umożliwiający powrót do głównego menu) oraz ułożone po jego bokach dwa przyciski dotykowe (powrót oraz lista uruchomionych aplikacji).

Tylna część obudowy wygląda efektownie, jest również odporna na zabrudzenia. Na plecach telefonu widnieje logo producenta, ponad którym znajduje się aparat, jego obiektyw wystaje nieco ponad krawędź obudowy. Takie umiejscowienie powoduje, że może on być podatny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Po prawej stronie od aparatu znajduje się niewielki głośnik, natomiast po lewej ‒ lampa błyskowa.

test-Samsung-Galaxy-A5-7

Na lewej krawędzi smartfona umiejscowiono fizyczny przycisk do regulacji głośności, na prawej znajduje się włącznik telefonu oraz zaślepki, pod którymi są gniazda kart nano-SIM oraz microSD. W porównaniu do innych modeli telefonów Samsunga (m.in. flagowego Samsung Galaxy S5), wejście słuchawkowe przeniesiono na dolną krawędź obudowy, tuż obok portu micro USB, co jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, jeśli smartfon często wykorzystuje się do słuchania muzyki.

Nową serię smartfonów można pochwalić za styl i praktyczne rozwiązania, jednak seria A przynosi jedno niekorzystne dla nabywcy rozwiązanie ‒ w Galaxy A5 nie ma możliwości wymiany baterii.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Oprogramowanie oraz interfejs, pomimo drobnych zmian, nie różni się od rozwiązań znanych z innych modeli telefonów Samsunga (np. Samsunga Galaxy Ace 4 i Samsunga Galaxy Core 2). Smartfon działa na bazie systemu operacyjnego Android 4.4.4 „KitKat” z odświeżoną nakładką „TouchWiz”, w której wprowadzono kilka modyfikacji. Po raz pierwszy oprogramowanie oferuje opcję wyboru motywów, które umożliwiają błyskawiczną zmianę wyglądu interfejsu i jego elementów (ikony, tapety, menu).

Poza tą modyfikacją interfejs Galaxy A5 nie różni się funkcjonalnością od rozwiązań dobrze znanych z innych smartfonów Samsunga. W głównym menu telefonu znajduje się pasek wyszukiwania oraz kilka widżetów, które można skonfigurować zgodnie z potrzebami, umieszczając na ekranie np. przydatne programy (terminarz, program pocztowy). Na tym samym ekranie widnieją skróty do połączeń telefonicznych, kontaktów, opcji tworzenia wiadomości tekstowych, otwierania przeglądarki internetowej oraz menu aplikacji, zawierającego pełną listę przechowywanych w pamięci smartfona gier i programów.

Samsung odchodzi od fabrycznego umieszczania w swoich smartfonach dużej paczki dodatkowego oprogramowania (jak miało to miejsce np. w Samsungu Galaxy S5 i Samsungu Galaxy Note 4), dając tym samym użytkownikowi swobodę w doborze niezbędnych narzędzi. Dołączone aplikacje „Galaxy Apps” oraz „Sklep Play” ułatwiają odnalezienie potrzebnych narzędzi i gier. Nowością w modelu A5 jest natomiast „Galaxy Essentials”, aplikacja służąca do pobierania programów dedykowanych Samsungowi Galaxy A5. Umożliwia ona poprawianie funkcjonalność telefonu, np. poprzez pobranie aplikacji „Kids Mode”, która dostosuje smartfon do potrzeb małego dziecka. Dla Galaxy A5 dostępna jest również aplikacja „Studio”, która wspomoże użytkownika podczas edycji zdjęć i filmów oraz tworzenia kolaży. Nie zabrakło udogodnień znanych z innych telefonów Samsunga: śledzenia wzroku użytkownika podczas czytania, przeglądania zdjęć bez dotykania wyświetlacza, wyświetlenia okien dwóch aplikacji (tzw. „Multi Window”) – to tylko niektóre z nich.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy A5 został wyposażony w 5-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. Idealna czerń oraz szerokie kąty widzenia, a także bardzo dobra widoczność ekranu w słońcu to niejedyne atuty wyświetlacza. Kolory są naturalne i dobrze odwzorowane. Jasność ekranu jest zadowalająca. Ostrość pozostawia nieco do życzenia, przy 5-calowym wyświetlaczu wskazana byłaby rozdzielczość Full HD.

-~- Aparat -~-

Główny aparat fotograficzny został wyposażony w matrycę 13 Mpix (4128 x 3096 pikseli), przedni obiektyw, przeznaczony do rozmów wideo, oferuje sensor 5 Mpix. Menu aparatu jest dobrze znane posiadaczom innych telefonów Samsunga. Jedyną różnicą są nowe tryby fotografowania: nocny oraz opcja tworzenia animowanych GIF-ów na bazie maksymalnie 20 zdjęć. Rosnąca popularność selfie wymusiła zmiany i w tym zakresie ‒ aparat może wykonać zdjęcie, jeśli oprogramowanie wykryje gest otwartej dłoni w kadrze. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia obsługę przedniego obiektywu. Autoportret można poprawić korzystając z dostępnych w menu opcji (m.in. odchudzanie, wygładzanie twarzy oraz powiększanie oczu). Niestety, wykonywanie zdjęć jest utrudnione przez brak fizycznego spustu migawki.

Zdjęcia wykonane przez Samsunga Galaxy A5 charakteryzują się dużą ilością detali, dobrym balansem bieli i nikłym szumem. Aparat czasami potrafi przesadnie nasycić kolory i przesterować kontrast. Występują też problemy z pomiarem światła. Pomimo tych drobnych mankamentów, zdjęcia są nad wyraz dobre. Cieszy świetnie zrealizowany tryb panoramy. Jest on bardzo prosty w obsłudze i choć czasem zdjęcie może okazać się nieco rozmyte, to nie sposób dostrzec połączeń pomiędzy ujęciami.

Nocne fotografie prezentują się dobrze. Niestety, poprzez zbyt agresywne usuwanie szumu, zdjęcia mają zdecydowanie mniej detali, niż te wykonywane w dzień. Pomimo gorszej ostrości, przy bardziej oddalonych obiektach kolory są poprawnie odwzorowane. Pod tym względem telefon Samsunga radzi sobie znacznie lepiej niż np. Nokia Lumia 830. Dodatkowym atutem Galaxy A5 jest mocna lampa błyskowa, która nie przekłamuje kolorów.

Podobnie jak w przypadku zdjęć, filmy kręcone głównym aparatem wyglądają dobrze. Doskonale rejestrowany jest dźwięk oraz kolory. Chociaż autofocus mógłby działać nieco szybciej, to nikły szum i duża liczba detali sprawiają, że filmy nagrane A5 ogląda się z przyjemnością. Wideo zarejestrowane w nocy ma znacznie mniej detali i nie zawsze idealnie ustawiony zostaje balans bieli, jednak nie psuje to bardzo dobrego, ogólnego wrażenia.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Samsung Galaxy A5 świetnie sprawdza się jako przenośny odtwarzacz filmów. Bez problemu radzi sobie z wyświetlaniem wideo zapisanego w najpopularniejszych formatach (DivX, Xvid, MP4, WMV). Menu aplikacji jest przejrzyste i oferuje kilka przydatnych funkcji (dopasowanie napisów, udostępnienie klipu, edycja materiału wideo). Cieszy wykorzystanie rozwiązania znanego z Samsunga Galaxy Note 2 ‒ opcji minimalizowania filmu, co umożliwi odpisanie na SMS-a bez przerywania oglądania. Odtwarzacz pod względem funkcjonalności nadal przegrywa jednak z tym, co może zaoferować np. Sony Xperia Z3 Compact, za to jakość wyświetlanych filmów jest doskonała.

test-Samsung-Galaxy-A5-28

Galaxy A5 korzysta z odtwarzacza muzyki znanego już z Samsunga Galaxy Note 4. To bardzo rozbudowane narzędzie o bogatej funkcjonalności, oferuje m.in. np. korektor graficzny do modyfikowania brzmienia. Standardowym wyposażeniem każdego Androida stała się też aplikacja „Muzyka Play”.

test-Samsung-Galaxy-A5-23

Jakość odtwarzanego dźwięku jest dobra, zarówno jeśli słuchamy muzyki przez wbudowany w smartfona głośnik, jak i przez słuchawki dołączone do zestawu (to identyczny model, jak ten dołączony do droższych telefonów Samsunga). Słuchawki, chociaż brzmią dobrze, przegrywają np. z tymi, dostępnymi wraz z Sony Xperią Z3 Compact. Mimo wszystko jakość odtwarzanej muzyki jest na tyle dobra, że można ją porównywać z dobrej klasy dźwiękiem, jaki potrafią wydobyć z siebie najnowsze modele Apple iPhone.

Użytkownik otrzymuje do dyspozycji sporą przestrzeń pamięci na aplikacje i pliki ‒ 10 GB (z 16 GB miejsca). Pozwoli to na zachowanie w pamięci smartfona ok. 10 filmów w jakości HD lub ponad 2000 utworów w formacie MP3. Pamięć można rozbudować do 64 GB za pomocą karty microSD.

Pięciocalowy ekran smartfona świetnie nadaje się do wyświetlania stron internetowych. Domyślna przeglądarka „Chrome” działa błyskawicznie, czcionki są wyraźne i czytelne. Przydaje się również opcja otwierania stron WWW na kilku kartach jednocześnie oraz możliwość przechowywania zakładek do najczęściej odwiedzanych witryn na stronie startowej przeglądarki. Niestety, pomimo swoich zalet „Chrome”, nie otwiera animacji Flash.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy A5 wyposażony został w czterordzeniowy procesor Snapdragon 410 oraz 2 GB pamięci RAM. Za grafikę odpowiada zaś układ Adreno 306. Podobnie wyposażony został Samsung Galaxy Ace 4, LG F60 oraz HTC Desire 510, chociaż wymienione telefony mają o połowę mniej pamięci RAM. Przydałby się procesor o lepszej wydajności, co umożliwiłoby szybsze działanie A5. Problemy mogą pojawić się w przypadku gier o rozbudowanej grafice, które na smartfonie Samsunga mogą nie działać płynnie.

Bateria

Samsung Galaxy A5 został wyposażony w baterię o pojemności 2300 mAh. Wystarczy ona na ok. 10,5 godziny oglądania filmów bez przerwy. Podczas standardowego użytkowania telefonu, akumulator powinien zapewnić do dwóch dni pracy na jednym ładowaniu.

Podsumowanie

Samsung to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów smartfonów, który co rok prezentuje na rynku nowe modele swoich telefonów. Seria A niewątpliwie odzwierciedla nowy trend, jakim zamierza podążać południowokoreańska firma. Galaxy A5 zachwyca wyglądem i jakością wykonania. Zmiany w funkcjonalności oprogramowania i bardzo dobry aparat cyfrowy prawdopodobnie zachęcą do zakupu niejednego klienta.

Mimo kilku drobnych, technicznych wad (wystający ponad krawędź smartfona aparat, brak sprzętowego spustu migawki), Samsung Galaxy A5 w swojej klasie cenowej jest niewątpliwie jednym z najlepszych telefonów obecnych na rynku. Śmiało może konkurować Apple iPhone 5S lub Apple iPhone 6, które chociaż są znacznie droższe, to przegrywają z A5 na wielu polach. Alternatywę dla Samsunga Galaxy A5 stanowi smukły Kazam 348 Tornado, nieco mniejsza i szybsza Sony Xperia Z3 Compact, a także wyposażona w Windows Phone Nokia Lumia 830.

Back to top button