Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Core 2: Odchudzony rdzeń

Samsung stara się dotrzeć do każdej z grup klientów, oferując zarówno smartfony z najwyższej półki, jak i budżetowe telefony. Galaxy Core 2 ma zatem zaspokoić wymagania osób ceniących sobie dobrą jakość i niewygórowaną cenę. Tym razem strategia południowokoreańskiej przypomina film, który oczarowuje widza na starcie, jednak rozwój fabuły jest przewidywalny. Czy drugi telefon z serii Galaxy Core może poprawić nie najlepszą opinię o swoim starszym bracie?

specyfikacje-samsung-galaxy-core-2

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wzornictwo Galaxy Core 2 nie odbiega od poprzednika. Opatrzony, charakterystyczny styl smartfonów Samsunga sprawia, że na pierwszy rzut oka trudno odróżnić nowy telefon od niektórych droższych modeli tego samego producenta (np. Samsung Galaxy S5 Mini). Błyszczący plastik na przednim panelu i tył pokryty materiałem imitującym skórę sprawiają, że smartfon nie prezentuje się dobrze. Na szczęście przynajmniej elementy telefonu są dobrze dopasowane, a chropowata obudowa z tworzywa sztucznego ‒ jest trudna do zarysowania. Telefon charakteryzują pokaźne gabaryty (długość: 130,3 x mm, grubość: 9,8 mm) i spory ciężar: 138 g. Krótko rzecz ujmując – smartfon jest duży i ciężki, jednak dobrze leży w dłoni.

Na przednim przedni panelu telefonu widnieje ekran o przekątnej 4,5 cala. Szeroka górna przestrzeń, oddzielająca ekran od krawędzi telefonu, została wykorzystana do umieszczenia przedniej kamery, głośnika oraz logo producenta. W dolnej części urządzenia znajduje się fizyczny przycisk, służący do włączania telefonu oraz powrotu do głównego menu. Para dotykowych przycisków umieszczonych obok umożliwia powrót do poprzedniej opcji oraz wyświetlenie listy ostatnio uruchamianych aplikacji.

test-Samsung-Galaxy-Core2-8

Po drugiej stronie telefonu, w górnej części obudowy znajduje się obiektyw aparatu. Po jego prawej stronie umieszczono mały głośnik, po lewej ‒ diodę LED pełniąca rolę lampy błyskowej. Centralną cześć obudowy zdobi kolejne logo Samsunga. Obudowa została otoczona plastikową, posrebrzaną  ramką imitującą metal. Materiał, z którego została wykonana nie jest dobrej jakości i nie ochroni urządzenia podczas upadku. Na prawej krawędzi smartfona umieszczono fizyczny włącznik, natomiast po lewej stronie ‒ przycisk regulacji głośności. Gniazdo słuchawkowe znajduje się na górnej krawędzi, na dolnej umieszczono port micro USB. W efekcie otrzymujemy zupełnie przeciętne, niewyróżniające się z tłumu tanich smartfonów urządzenie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Smartfon pracuje pod kontrolą Androida 4.4.2 z nakładką „TouchWiz”. Niestety, można zapomnieć o aktualizacji oprogramowania (nawet do wersji 4.4.4), a zainstalowany fabrycznie system operacyjny nie działa stabilnie. Nie pomagają też słabe podzespoły. Czas upływający od momentu naciśnięcia przycisku do wyświetleniem pulpitu jest długi. Co gorsza trzeba przyzwyczaić się trzeba do tego, że telefon nie działa płynnie, a aplikacje potrzebują nieco czasu na rozruch. Galaxy Core 2 wyraźnie nie radzi sobie również z kilkoma programami uruchomionymi jednocześnie.

Większość producentów smartfonu z Androidem oferuje własne nakładki, ułatwiające personalizowanie interfejsu. Przykładowo Sony Xperia M2 umożliwia wygodną zmianę motywów, natomiast LG F60 daje opcję określania wyglądu ikon. Możliwości personalizacji interfejsu Samsunga Galaxy Core 2 okazują się mocno ograniczone. Jedyne zmiany, jakie da się wprowadzić obejmują dobór kroju czcionek, modyfikację tapety i wygaszacza ekranu oraz wybór widżetów wyświetlanych na pulpicie.

Podobnie jak w innych modelach smartfonów Samsunga (np. Galaxy Ace 4 i Galaxy A5), południowokoreańska firma odchodzi od fabrycznego instalowania pokaźnego pakietu aplikacji. W ten sposób użytkownik uzyskuje więcej miejsca na programy pobierane z „Samsung Apps” lub „Sklepu Play”. Telefon zaopatrzony został również w pakiet aplikacji powiązanych z usługami Google’a. Oprócz społecznościowego „Google+”, „Map” i „Gmaila” użytkownik uzyskuje dostęp do „StreetView”, serwisu filmowego „Filmy Play”, cyfrowej czytelni „Książki Play” oraz odtwarzacza i zbiorów muzyki „Muzyka Play”. Na pokładzie smartfona znalazło się także miejsce dla przeglądarki „Chrome” oraz aplikacji „Facebook”.

Wyświetlacz

 

Ekran LCD o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 480 x 800 pikseli jest wprawdzie większy niż w poprzednich wersjach tego samego modelu (poza Samsung Galaxy Core LTE), jednak można było oczekiwać wyświetlacza o lepszej jakości. Niska rozdzielczość sprawia, że widoczne są pojedyncze piksele. Mała paleta barw (256 000 zamiast 16 milionów) oraz fatalny kontrast, powodują że obraz oraz kolory są wyblakłe i zimne, o niebieskim odcieniu. Kąty widzenia nie zachwycają, patrząc na Core 2 z różnych stron, łatwo dostrzec że obraz i kolory zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wystarczy lekki ruch telefonu, by barwy nabrały innych odcieni. Brak czujnika światła powoduje, że jasność ekranu nie jest ustawiana zależnie od warunków otoczenia, co zmusza użytkownika do własnoręcznej zmiany odpowiednich opcji. Refleksyjna powłoka i słabej jasności wyświetlacz sprawiają, że w słońcu czytelności ekranu jest bardzo niska. Szybka zmiana ustawień w słoneczne dni może okazać się niemożliwa. Brak ochronnej powłoki z hartowanego szkła to kolejny mankament Galaxy Core 2 – plastikowe elementy chroniące wyświetlacz bardzo łatwo zarysować.

-~- Aparat -~-

test-Samsung-Galaxy-Core2-7

Obiektyw z matrycą 5 Mpix jest obsługiwany przez oprogramowanie dobrze znane użytkownikom innych smartfonów południowokoreańskiej firmy. Aplikacja fotograficzna jest przejrzysta, wygodna w obsłudze i oferuje bogatą funkcjonalność. Otrzymujemy uniwersalne narzędzie, które pozwoli rejestrować zdjęcia w trybach nocnym, sportowym, tworzyć panoramy, serie zdjęć i wybierać najlepsze fotografie spośród kilku ujęć. Amatorzy ułatwią sobie wykonywanie idealnych selfie z modułem do upiększania twarzy. Dodatkowe opcje oprogramowania pozwolą ustawić balans bieli, czułość ISO oraz czas ekspozycji. Zabrakło funkcji HDR. Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia wykonywanie fotografii jedną ręką. Oprogramowanie nie jest idealnie dopasowane do podzespołów smartfona, aplikacja czasami zawiesza się.

Wykonane za pomocą Galaxy Core 2 zdjęcia nie zachwycają. Duży szum, występujący nawet w korzystnych warunkach oświetleniowych oraz mała liczba detali sprawiają, że fotografie wychodzą bardzo słabo. Występują również problemy z pomiarem światła ‒ niekiedy zdjęcia wychodzą zbyt jasne, innym razem obraz jest za ciemny. Cieszy za to naturalne odwzorowanie kolorów i dobra dynamika. Pod względem jakości zdjęć, w tej samej klasie cenowej zdecydowanie lepsza jest Microsoft Lumia 535.

Dzienne zdjęcia można zaakceptować, jednak nocne fotografie są koszmarnym snem każdego fotografa. Gigantyczny cyfrowy szum, minimalna liczba detali i problem z balansem bieli skutecznie zniechęcają do używania aparatu. Nie pomaga także lampa błyskowa, która mocno przekłamuje kolory ‒ są zbyt zimne lub zbyt ciepłe. Dodatkowo zdjęcia nabierają żółtozielonych odcieni.

Filmy nagrywane są za to poprawnie. Irytuje za to niska rozdzielczość nagrywanego materiału ‒ zaledwie 480p i 30 fps ‒ przez co obraz cechuje mała liczba detali. Dźwięk również nie wypada najlepiej ‒ mikrofon nie rejestruje poprawnie wysokich tonów, niskich ‒ praktycznie nie nagrywa. Nie zachwyca także zoom, nie dość że maksymalne możliwe powiększenie jest zaledwie dwukrotne, to następuje skokowo. Nie rozczarowuje za to odwzorowanie barw ‒ kolory są naturalne i w miarę ostre.

Pomimo dobrej płynności, nocne nagrania cechują te same mankamenty, co w przypadku zdjęć. Filmy nagrywane nocą wypadają jednak lepiej pod względem jakości od nocnych zdjęć. Aparat nie zachwyca, ale trudno oczekiwać jakości lustrzanki po budżetowym smartfonie.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Słaba strona Samsunga Galaxy Core 2 to ubogi w opcje odtwarzacz filmów, który nie radzi sobie z wyświetlaniem napisów. Rozdzielczość i rozmiary ekranu również negatywnie wpływają na komfort oglądania wideo. Filmy w rozdzielczości HD przeraźliwie zacina się, co sprawia że obraz nie jest odtwarzany płynnie. Dla osób poszukujących niedrogiego smartfona, który mógłby stać się odpowiednikiem mobilnego centrum multimedialnego, zdecydowanie lepszym wyborem będzie np. Sony Xperia E4, pozbawiona mankamentów budżetowego Samsunga.

test-Samsung-Galaxy-Core2-27

Podobnie jak w pozostałych budżetowych Samsungach (np. Samsung Galaxy Ace 4 oraz Samsung Galaxy Core Prime), Core 2 nie doczekał się własnego odtwarzacza muzyki, co zmusza użytkownika do korzystania z „Muzyki Play”. Aplikacja pozwala kupować utwory oraz słuchać cyfrowej muzyki bez pobierania plików na telefon. Niestety, zagmatwany interfejs utrudnia odnalezienie właściwych opcji. Pozytywnie zaskakuje natomiast jakość dźwięku odtwarzanego przez słuchawki. Warto dokupić do telefonu własne ‒ te dołączone do zestawu są bardzo słabej jakości. Zewnętrzny głośnik Smartfona nie jest imponujący ‒ dźwięk jest bardzo płaski i niezbyt czysty, brakuje w nim basów, jednak na jego moc nie można narzekać.

Nie zachwyca pojemność wbudowanej pamięci ‒ z zaledwie 4 GB dla użytkownika pozostaje tylko ok. 2 GB. Można w niej zmieści dwa filmy HD (których i tak nie da się swobodnie oglądać) oraz ok. 400 utworów w formacie MP3. Telefon został wyposażony w slot microSD, można więc rozbudować pamięć o maksymalnie 64 GB, dokupując odpowiednią kartę.

Niska rozdzielczość ekranu wpływa także na komfort przeglądania stron internetowych. Czcionki są na tyle małe, że praktycznie każdą stronę trzeba powiększać. Otwieranie złożonej witryny zajmuje sporo czasu, nie można też liczyć na dużą szybkość transferu danych, ponieważ Galaxy Core 2 nie obsługuje połączeń LTE (komunikacja LTE obsługiwana była przez wcześniejszy modelu Galaxy Core LTE). Standardowym wyposażeniem smartfonów stały się dwie przeglądarki: „Internet” oraz „Chrome”. Niestety, żadna z nich nie wyświetla elementów Flash. Telefon gubi czasami zasięg bez wyraźnej przyczyny, a połączenia z sieciami Wi-Fi działają mniej sprawnie, niż w innych, konkurencyjnych modelach.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy Core 2 został wyposażony w czterordzeniowy procesor Spreadtrum SC7735S, taktowany zegarem 1,2 Ghz, układ graficzny Mali-400 oraz 768 MB RAM. Tak słabe podzespoły, które pamiętają jeszcze czasy Samsunga Galaxy S2, nie zapewnią komfortowej obsługi. Nie sposób bawić się w gry o rozbudowanej grafice, zabraknie w nich płynności. Potwierdza to bardzo słaby wynik w teście AnTuTu ‒ niecałe 17 000 punktów. Smartfon po dłuższym czasie poświęconym na zabawę bardzo się nagrzewa. Lepszym wyborem pod kątem cyfrowej rozrywki jest Samsung Galaxy Core Prime, który pod względem wydajności wypada o klasę lepiej.

Bateria

test-Samsung-Galaxy-Core2-2

Nieco grubsza od innych smartfonów Samsunga obudowa urządzenia mogłaby zmieścić baterię o większej pojemności. 2000 mAh nie jest imponujące, zapewni maksymalnie jeden dzień normalnego użytkowania (kilka rozmów, kilkanaście SMS-ów, kilka otwartych stron internetowych). Akumulator umożliwia rozmowy przez ok. 6 godzin lub pozwoli przez taki sam okres czasu surfować po Internecie (3G). Skromnie, biorąc pod uwagę nieduży wyświetlacz. Podczas odtwarzania filmów telefon zacina się, a bateria wystarczy na oglądanie przez maksymalnie 7 godzin wideo o niskiej rozdzielczości (480p). To aż o 6 godzin mniej niż w przypadku niewiele droższego telefonu Samsung Galaxy Ace 4.

test-Samsung-Galaxy-Core2-33

Podsumowanie

Samsung ma dar do tworzenia wtórnych, budżetowych urządzeń, które mogą pochwalić się dobrymi  wynikami w zakresie sprzedaży. Niestety, o Galaxy Core 2 trudno jest powiedzieć cokolwiek dobrego, poza tym, że jest tani. Na tej samej półce cenowej panuje jednak duża konkurencja. Fatalny wyświetlacz, beznadziejna wydajność, słaby aparat i dawno opatrzone wzornictwo sprawiają, że telefon mógłby być hitem… gdyby pojawił się na rynku kilka lat temu. Obecnie jest raczej idealnym rozwiązaniem, by pozbyć się zalegających na magazynach części. Wystarczy włożyć je w standardową obudowę i nadać nazwę nawiązującą do popularnego Samsunga Galaxy Core.

Smartfon ciężko jest określić mianem „wtórnym” lub uznać za kolejny wariant poprzednika. Podobnie jak Samsung Galaxy Core Plus okazał się być słabszym odpowiednikiem Samsunga Galaxy Core, tak Core 2 może zaoferować mniej od swojego poprzednika. Kolejne wersje serii Core coraz mocniej obniżają loty, co może sprawić, że mało kto będzie oczekiwał na Core 3.

Rozważając zakup dobrego, budżetowego telefonu warto zwrócić uwagę na Samsunga Galaxy Ace 4, który jest nieco droższy, ale też zdecydowanie lepszy pod każdym względem od Galaxy Core 2. Godna uwagi jest również Lumia 520, która za zbliżoną może poszczycić się dobrym wykonaniem, została też wyposażona w zdecydowanie lepszy aparat. Inną, ciekawą alternatywą jest niewiele droższy LG F60. Fani multimediów (zwłaszcza mobilnego kina) powinni postawić na Sony Xperię E4 ‒ smartfon lepszy właściwie pod każdym względem od Galaxy Core 2.

Back to top button