Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Core LTE: Postrzępiony rdzeń

Twórcza inwencja Samsunga zaowocowała rozmnożeniem serii smartfonów Core na modele Galaxy Core, Galaxy Core Plus, Galaxy Core 2 oraz Galaxy Core LTE. Wszystkie smartfony różnią się od siebie pod względem cech technicznych, jednak ich wizualne podobieństwo utrudnia rozpoznanie poszczególnych modeli. Pomimo niezbyt odkrywczej nazwy, model Core LTE który debiutował w maju 2014 roku może zainteresować nabywców niedrogich smartfonów. Co wyróżnia smartfon południowokoreańskiego producenta oprócz wbudowanego modułu LTE?

specyfikacje-samsung-galaxy-core-lte

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wzornictwo Samsunga Galaxy Core LTE nie wzbudza emocji. Najlepiej pasuje do niego określenie: „Samsung, jakich wiele”. Przedni panel chroni wzmocnione szkło, otoczone plastikową ramką. Element ten polakierowano błyszczącą farbą, która z czasem może zetrzeć się i sprawić, że smartfon nie będzie wyglądał nazbyt estetycznie (podobne problemy dotyczyły starszych modeli Samsungów Galaxy S).

Zdejmowana pokrywę baterii, wykonaną z tworzywa sztucznego, której faktura przypomina skórę (w czarnej wersji jest gładka, matowa w białej) można uznać za zaletę urządzenia. W obu przypadkach tworzywo jest przyjemne w dotyku i zapewnia pewny chwyt, na dodatek nie jest podatne na zarysowania. Niepokoi za to wystający ponad obudowę obiektyw aparatu – jego osłona jest narażona na uszkodzenia.

Wygląd Galaxy Core LTE niczym nie zaskakuje, ale lekko zaokrąglone boki obudowy mogą się podobać, ułatwiają też trzymanie telefonu. Mały wyświetlacz również stanowi pewien atut smartfona – łatwo go obsługiwać jedną ręka. Powierzchnia ekranu, wykonana z gładkiego szkła, sprawia że palce ślizgają się po nim, jak po tafli lodu.

test-samsung-galaxy-core-lte-8

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Core LTE jest obsługiwany przez mocno przestarzałego Androida 4.2 oraz nakładkę „TouchWiz”. Biorąc pod uwagę datę premiery urządzenia (maj 2014), nie ma co liczyć na jego aktualizację do najnowszych wersji systemu operacyjnego Google’a. Nic w tym dziwnego, budżetowe smartfony rzadko otrzymują uaktualnienia.

„TouchWiz” uzupełnia Androida o wiele nowych opcji. Samsung zadbał także o dodanie aplikacji i narzędzi, które umożliwiają korzystanie z serwisów społecznościowych i usług producenta. Niestety, przydatność wielu z nich  jest dyskusyjna, a usuniecie zbędnych programów wymaga specjalistycznej wiedzy.
System operacyjny działa jednak dobrze, wielką zaletą Androida jest dostęp do ogromnej bazy gier i aplikacji. Jeżeli więc użytkownikowi smartfona nie spodobają się fabrycznie zainstalowane programy, bez trudu znajdzie dla nich alternatywy. Warto zaznaczyć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić.

Wyświetlacz

Ekran Galaxy Core LTE jest zaskakująco dobry jak na sprzęt tej klasy. Matryca PLS LCD o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 540 x 960 pikseli nie zachwyca parametrami, ale oferuje obraz o przyzwoitej jakości. Jedynie w przypadku bardzo małych czcionek, będzie konieczne powiększanie obrazu (np. w przeglądarce internetowej).

Pozostałe cechy ekranu przypadną do gustu nabywcom Core LTE: kolory wyglądają naturalnie, wyświetlacz jest czytelny w słońcu, a kąty widoczności – szerokie. Jedynie głębia czerni nie jest właściwa (czerń wygląda jak odcień szarości), co negatywnie wpływa na kontrast panelu.

-~- Aparat -~-

test-samsung-galaxy-core-lte-1

W Galaxy Core LTE Samsung zdecydował się zaoszczędzić na aparacie. Smartfon został wyposażony w sensor o rozdzielczości 5 Mpix, a wykonywane nim zdjęcia można uznać za dobre jedynie wtedy, gdy towarzyszyły im dobre warunki oświetleniowe. Na fotografiach widać wtedy przyzwoity poziom detali oraz niski szum cyfrowy. Szkoda, że nawet w takich warunkach zdjęcia nie są kontrastowe, co obniża ich czytelność. Kolory również są słabo nasycone.

W gorszych warunkach oświetleniowych (np. przy zachmurzeniu lub po zmroku) spadek ilości detali jest bardzo duży. Telefon nieudolnie usuwa cyfrowy szum, co skutkuje jeszcze niższą szczegółowością fotografii. Sporo do życzenia pozostawia również reprodukcja kolorów – barwy są zupełnie bez wyrazu. Cieszyć może jedynie mocna dioda doświetlająca.

Kamera w Galaxy Core LTE umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości HD (720p). Nie przekłada się to jednak na szczegółowość materiału. Zdarza się, że na obrazie widoczne są pojedyncze piksele. Nie zachwyca również płynność nagrań, nie wspominając już nawet o problemach z poprawnym odwzorowaniem kolorów, niskim kontrastem i powolnym ustawianiem ostrości. Zarejestrowany dźwięk trudno ocenić pozytywnie – mikrofon jest zbyt czuły i rejestruje głównie wysokie tony.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Trudno oczekiwać ponadprzeciętnych możliwości multimedialnych po budżetowym smartfonie, jednak Galaxy Core LTE pozytywnie w tym względzie zaskakuje. Wbudowany odtwarzacz filmów oferuje dużą funkcjonalność. Nie radzi sobie jednak z popularnymi formatami Xvid i DivX oraz dźwiękiem zakodowanym AC3.

test-samsung-galaxy-core-lte-24

Smartfon dobrze sprawdza się w roli odtwarzacz muzyki. Urządzenie oferuje czyste brzmienie na dobrych słuchawkach, a jedynym problemem może okazać się niski poziom głośności. Pozytywnie zaskakuje też głośnik, który charakteryzuje się sporą mocą. Niestety, nie oddaje on dobrze niskich tonów.

Wbudowana pamięci na dane i aplikacje to tylko 8 GB, z których użytkownik dostaje do dyspozycji zaledwie 5 GB. Wystarczy na zapisanie ok. 1000 utworów w formacie MP3 lub pięciu filmów w rozdzielczości HD. W razie potrzeby można jednak rozbudować przestrzeń na pliki za pośrednictwem karty microSD o maksymalnej pojemności 64 GB.

Do przeglądania stron WWW użytkownicy smartfona mogą wykorzystać dwie przeglądarki – autorskie rozwiązanie Samsunga oraz „Chrome”. Oba programy zostały wyposażone w bardzo podobne interfejsy i funkcje, aczkolwiek produkt Google’a oferuje lepszą integrację ze swoim stacjonarnym odpowiednikiem (synchronizacja danych). Niestety, niewiele przeglądarek dla Androida wspiera technologię Flash. Szybkość wczytywania stron internetowych nie budzi zastrzeżeń, dzięki obsłudze połączeń LTE, choć droższe modele smartfonów radzą sobie lepiej z wyświetlaniem złożonych stron WWW.

 

 

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Pod względem wydajności Samsung Galaxy Core LTE nie zachwyca, ani też nie rozczarowuje. Smartfon Samsunga wykorzystuje 2-rdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,2 GHz. To wystarczy do zapewnienia płynnej pracy systemu operacyjnego oraz aplikacji. Problemy pojawiają się dopiero w przypadku zaawansowanych graficznie gier – wymagające tytuły najczęściej nie działają płynnie lub wyglądają gorzej niż na mocniejszych smartfonach. 1 GB pamięci RAM umożliwia płynną pracę z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

Bateria

test-samsung-galaxy-core-lte-7

Niezbyt szybki procesor i mały ekran dają nadzieję na długi czas pracy na jednym ładowaniu. Rzeczywistość szybko weryfikuje przypuszczenia. Ogniwo o pojemności 2100 mAh trzeba ładować codziennie – dwa dni bez ładowania da się osiągnąć jedynie w przypadku bardzo ograniczonej eksploatacji urządzenia. Podczas intensywnego użytkowania smartfona, telefon jest w stanie umożliwić zabawę przez ok. 3 godziny w gry 3D lub oglądanie filmów HD przez 9 godzin.

test-samsung-galaxy-core-lte-3

Podsumowanie

Samsung Galaxy Core LTE to jedno z tych urządzeń, które nie wyróżniają się specyfikacją, ale po chwili użytkowania, wzbudza odrobinę sympatii. Wydajność smartfona nie jest oszałamiająca, czas pracy na jednym ładowaniu zaledwie poprawny, a aparat wystarczający tylko mało wymagającym amatorom. Nie jest to sprzęt dla graczy lub fanów fotografowania, trudno jednak oczekiwać zbyt wiele po telefonie z tej półki cenowej.

Galaxy Core LTE nie jest również najbardziej atrakcyjnym, budżetowym smartfonem. Za zbliżoną kwotę można kupić np. zgrabnego i wydajnego Allview Vipera V1, prostą w obsłudze i wyposażoną w dobry aparat Nokię Lumię 720, albo wydajnego LG F60. Warto mieć na względzie fakt, że nie każdy z wymienionych konkurentów obsługuje połączenia LTE.

Back to top button