Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy J5: Przeciętniak w (prawie) każdym calu

Rodzina smartfonów Galaxy J powiększyła się o kolejny model – Samsung Galaxy J5. w odróżnieniu od niskobudżetowego Samsung Galaxy J1, to telefon ze średniej półki. Mimo że Samsung przyzwyczaił nas już, że jego logo na smartfonie jest kosztowne, tym razem mamy do czynienia ze smartfonem, którego wyposażenie i możliwości odpowiadają cenie. Konkurencja w tej klasie produktów jest jednak bardzo duża i, pomimo rozpoznawalnej marki, smartfon może nie trafić do szerszego grona odbiorców. Wszystko zależy od tego, czy południowokoreański gigant uczy się na swoich błędach. Czy po niezbyt udanym, niedrogim Samsungu Galaxy J1, najnowszy model może nas pozytywnie zaskoczyć? Pierwsza (recenzowana) wersja J5 została obecnie zastąpiona modelem Samsung Galaxy J5 2016.

specyfikacje-samsung-galaxy-j5-~- Wykonanie i wygląd -~-

Stylistyka wszystkich telefonów Samsunga jest zbliżona, dzięki czemu łatwo można rozpoznać producenta, patrząc po prostu na urządzenie. Wygląd Galaxy J5 nie odbiega od dotychczasowego schematu: na dole przedniego panelu umieszczono fizyczny przyciski, dwa przyciski dotykowe, na tylnej ściance obudowy widnieje kwadratowy, lekko zaokrąglony obiektyw aparatu oraz dioda LED.

Chociaż urządzenie jest usytuowane o dwie klasy wyżej niż Galaxy J1, plastik z którego wykonano obudowę modelu wizualnie robi gorsze wrażenie. Tylny, błyszczący panel upiększono mieniącym się brokatem, co sprawiło że odciski palców są mniej widoczne na obudowie. Niektórzy z użytkowników smartfona mogą jednak uznać, że takie rozwiązanie czyni J5 mniej eleganckim. Matowe tworzywo stosowane w Galaxy J1 było bardziej estetyczne. Wizualnym atutem Samsunga Galaxy J5 jest ramka otaczająca obudowę, mimo że została wykonana z plastiku imitującego metal, dodaje uroku smartfonowi.

Tylna klapka solidnie przylega do urządzenia, użytkownik nie uświadczy żadnych niepożądanych dźwięków wynikających z nieprecyzyjnego dopasowania elementów. Telefon został skonstruowany z dużą precyzją.

Samsung Galaxy J5 został wyposażony w wyświetlacz o większej przekątnej, niż ten w modelu J1. Bez problemu można obsługiwać urządzenie jedną ręką. Przyczynia się do tego wąska ramka otaczająca ekran. Rozwiązanie takie poprawia zarówno ergonomię, jak i wygląd urządzenia.

Pokrywa tylnego panelu, podobnie jak w wielu innych modelach smartfonów Samsunga, jest zamykana na zatrzaski. Można błyskawicznie dostać się do wnętrza urządzenia, np. w celu wymiany jednej z dwóch kart micro-SIM, karty pamięci microSD lub baterii.

Najbliżsi konkurenci dla tego modelu to telefony Lumia 640, Moto G 2015, Xperia M4 Aqua oraz LG Spirit. W zestawie z telefonem użytkownik otrzymuje ładowarkę z kablem micro USB oraz słuchawki.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Wydajną pracę urządzenia nadzoruje Android 5.1 Lollipop. Nie jest to najnowszy system operacyjny Google’a stosowany w smartfonach i tabletach, jednak stanowi sprawdzone rozwiązanie. Nad wizualną spójnością interfejsu czuwa „TouchWiz”, nakładka która stosowana jest we wszystkich smartfonach południowokoreańskiego producenta. Na głównym ekranie umieszczane są skróty do aplikacji i widżety, które można usuwać lub modyfikować, zależnie od potrzeb. Po dotknięciu przycisku „Aplikacje” zostanie wyświetlona lista wszystkich zainstalowanych programów i gier. Samsung, na podstawie umowy podpisanej z Microsoftem, dodaje kilka aplikacji tej korporacji, m.in. pakiet biurowy „Office”, komunikator „Skype” oraz notatnik „OneNote”. Kolekcja oprogramowania Microsoftu została uzupełniona narzędziami Samsunga. Wśród nich znajdziemy sklep za aplikacjami „Galaxy Apps”, dyktafon, notatnik, radio oraz kalendarz.

W zakresie wydajności i ceny Samsung Galaxy J5 pasuje do klasy średniej, jednak są w nim wyróżniki zarezerwowane dla wysokobudżetowych smartfonów. Oprócz opcji niskiego zużycia energii, bardzo ciekawym dodatkiem jest możliwość uruchomienia aparatu poprzez dwukrotne naciśnięcie fizycznego przycisku umieszczonego pod ekranem. Świetnie sprawdza się to w praktyce, nawet przy zablokowanym ekranie. Do tej pory opcja taka była dostępna w telefonach z serii Galaxy S.

Samsung bardzo zgrabnie przystosował Androida 5.1 do swojego interfejsu. Południowokoreański producent dodał ładne animacje i zadbał o ujednolicony wygląd ikon, menu oraz przycisków. Jeśli standardowy wygląd „TouchWiza” komuś nie przypadł do gustu, wystarczy odwiedzić sklep z motywami i wybrać coś odpowiedniego. Ten element interfejsu jeszcze do niedawna był zarezerwowany tylko dla flagowych telefonów Samsunga, dobrze że producent smartfonów zdecydował się udostępnić opcje pobierania motywów użytkownikom urządzeń z niższej półki.

Wyświetlacz

Jeden z największych atutów Galaxy J5 to ekran o rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli). Wprawdzie wyświetlacze HD o przekątnej 5 cali to już standard na rynku, jednak 294 ppi zapewnia wystarczającą gęstość ułożenia pikseli, by obraz był ostry. Trudno dostrzec na ekranie smartfona pojedyncze punkty. Zastosowana matryca Super AMOLED, stanowi jedno z najlepszych rozwiązań technologicznych w obecnej generacji telefonów. Kolory są doskonale nasycone, świetnie widać je niezależnie od kąta patrzenia, a obraz jest kontrastowy. Podczas wyświetlania czerni ekran nie zużywa energii. Wykorzystanie wyświetlacza tego typu w urządzeniu ze średniej półki to element wyposażenia telefonu mogący zadecydować o zakupie Galaxy J5.

Ekran jest jasny, w słoneczny dzień można odczytać z niego informacje bez konieczności szukania cienia. Na szkle chroniącym wyświetlacz niestety pozostają smugi i odciski palców.

-~- Aparat -~-

Wbudowany aparat o matrycy 13 Mpix umożliwia wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 4128 x 3096 pikseli. W innych smartfonach można znaleźć zdecydowanie lepsze matryce, o zbliżonej rozdzielczości, choć ta w Galaxy J5 jest przyzwoita. Samsung postawił na software’owe upiększanie zdjęć, co – paradoksalnie – przynosi zupełnie odwrotny efekt. Kolory są zbyt mocno nasycone, przez co niezbyt atrakcyjne dla oka, a programowa redukcja szumów sprawia, że obiekty z natury nieidealne, stają się jednokolorową plamą.

W słoneczne dni lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu zdjęcia wyjdą ostre, nie widać na nich ziarna. Cyfrowe upiększanie fotografii sprawia, że kolory stają się mało nasycone. Podczas pochmurnej pogody jest trochę gorzej – gdzieniegdzie obecne są szumy, a ostre dotychczas krawędzie trochę się rozmywają.

W nocy, przy oświetleniu ulicznym jest lepiej niż w porównywalnych modelach, ale wciąż większość kadru zajmują niedoskonałości. Z pomocą przychodzi lampa błyskowa, która ma duży zasięg i świetnie pracuje z oprogramowaniem telefonu, przez co zdjęcia nawet z bliskiej odległości nie będą prześwietlone. Aparat szybko ustawia ostrość, nawet w złych warunkach.

Przednia kamerka, przeznaczona do rozmów wideo, została wyposażona w matrycę 5 Mpix. Rejestrowany obraz pozostawia sporo do życzenia. Właściwie zdjęcia nie są dużo lepsze niż te z Galaxy J1 i matrycy 2 Mpix. Przewaga przedniej kamery w J5 ujawnia się tylko podczas wykonywania zdjęć w niedoświetlonych miejscach.

Smartfon nagrywa wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD (1080p), w 30 klatkach na sekundę. Nie jest źle, obraz jest ostry, przyjemny dla oka. Jedynym mankamentem jest duże rozmycie tła znajdującego się poza centrum kadru. Dźwięk nagrywany jest z bardzo dużej odległości, bez poważnych zniekształceń.



-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Zainstalowany w pamięci smartfona odtwarzacz filmów dobrze sprawdza się w swojej roli. Bez problemu pozwoli wyświetlić wideo w Full HD, nie występują również kłopoty z przewijaniem. Program działa płynnie nawet podczas odtwarzania pełnometrażowych filmów. Dodatkowo aplikacja obsługuje napisy.

test-Samsung-GalaxyJ5-22

Jedyną aplikacją umożliwiającą słuchanie muzyki, zainstalowaną domyślnie w pamięci smartfona jest „Muzyka Play”, która łączy opcje streamingu utworów z obsługą biblioteki zapisanej na karcie pamięci. Odtwarzacz jest prosty w obsłudze, został wyposażony w m.in. w korektor graficzny. Jeśli komuś nie przypadnie do gustu, w „Sklepie Play” można znaleźć wiele innych, dopracowanych aplikacji przeznaczonych do słuchania muzyki. Głośnik smartfona wystarczy, by odtwarzać muzykę nawet na małej imprezie. Nie stwierdziliśmy żadnych trzasków i poważnych zniekształceń podczas słuchania utworów przy największej możliwej głośności. Dźwięk w słuchawkach brzmi jednak znacznie lepiej. Jakość rozmów jest na wysokim poziomie. Nie udało się uświadczyć żadnych szumów lub pogłosu.

W pamięci Samsunga Galaxy J5 zostały zainstalowane dwie przeglądarki: „Internet” oraz „Chrome”. Obie sprawują się dobrze, użytkownik może sam zdecydować, która z nich lepiej odpowiada jego potrzebom. „Chrome” jest nieco szybszy, obsługuje również najnowsze technologie internetowe, ale jednocześnie jest bardziej zasobożerny. Aplikacja „Internet” jest niewiele wolniejsza, za to znacznie bardziej stabilna.

Telefon został wyposażony w Bluetooth 4.1, Wi-Fi b/g/n oraz moduł łączności umożliwiający transmisję danych 4G (LTE Cat 4). Odbiornik GPS obsługuje satelity GLONASS.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Standardem dla smartfonów ze średniej półki cenowej jest wyposażenie w 4-rdzeniowy procesor, 1 GB RAM oraz od 8 GB do 16 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Samsung Galaxy J5 nieznacznie wybiega przed szereg: smartfon został wyposażony w 1,5 GB RAM. Czterordzeniowy Snapdragon 410 dobrze współpracuje z Androidem 5.1. Połączenie wszystkich komponentów sprawia, że z urządzenia bardzo przyjemnie się korzysta, smartfon działa sprawnie i szybko. Jedynym mankamentem jest mała pojemność pamięci dostępnej dla użytkownika; w wersji z 8 GB pozostaje do dyspozycji tylko 4,5 GB.

test-Samsung-GalaxyJ5-42

Problemy sprawiają aplikacje, które wymagają nieco większej mocy obliczeniowej. „Facebook”, „Messenger” i „YouTube” działają płynnie, za to nowoczesne gry 3D odsłaniają małą wydajność układu graficznego. Raczej nie da się zagrać w najnowszego „Asphalta” lub „Dead Trigger”.

Bateria

W smartfonie umieszczono baterię o dużej pojemności 2600 mAh. Ekran o niskim poborze mocy oraz energooszczędny procesor sprawiają, że Samsung Galaxy J5 na jednym ładowaniu pracuje niesamowicie długo: można go intensywnie używać przez 1,5 dnia, sporadyczne sięganie po smartfona wydłuży ten czas do prawie trzech dni. Samsung Galaxy J5 poradzi sobie również z odtwarzaniem filmów Full HD przez ponad 17 godzin. Telefon potrzebuje ok. dwóch godzin na naładowanie baterii. Przy pojemności 2600 mAh to czas, który jest do zaakceptowania.

Podsumowanie

Pierwszy kontakt z serią Galaxy J rozczarowuje: J1 nie zachwyca ani atrakcyjną ceną, ani możliwościami. Samsung Galaxy J5 może jednak zaskoczyć swojego nabywcę świetnym ekranem Super AMOLED i długim czasem pracy na baterii. Oba elementy nie są często spotykane w smartfonach ze średniej półki. Dodajmy jeszcze do kompletu „TouchWiza” i opcję błyskawicznego uruchamiania aparatu, a może okazać się, że niedrogi smartfon Samsunga nie ma zbyt wielu konkurentów w swojej klasie cenowej.

Back to top button