Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S6 Edge Plus: Luksus po Koreańsku

Siódma generacja flagowych smartfonów Galaxy od dłuższego czasu jest już dostępna w sprzedaży, jednak my przyglądamy się uważnie jednej z największych gwiazd w rodzinie: Galaxy S6 edge Plus – smartfonowi, który debiutował w połowie 2015 roku. Urządzenie może wiele zaoferować swoim użytkownikom: ponadprzeciętnej jakości wyświetlacz, wysoką wydajność oraz rewelacyjny aparat fotograficzny. Czy takie wyposażenie uzasadnia wysoką cenę smartfona?

specyfikacje-samsung-galaxy-s6-edge-plus-~- Wykonanie i wygląd -~-

Samsung Galaxy S6 edge Plus jest smartfonem z najwyższej półki. Producent zdecydował się umieścić w obudowie urządzenia najnowsze zdobycze technologiczne, jakie były dostępne w momencie premiery. Procesor Exynos 7420 Octa to pierwszy na świecie układ dla urządzeń mobilnych, wykonanym w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Telefon został wyposażony w aż 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB wewnętrznej pamięci. W sprzedaży jest również dostępny tańszy model, wyposażony w 32 GB wbudowanej pamięci. Samsung zrezygnował z możliwości rozszerzenia pamięci – urządzenie nie zostało wyposażone w gniazdo microSD.

Wśród wyposażenia smartfona warto odnotować dostępność modułu NFC, opcję indukcyjnego ładowania, pulsometr, czytnik linii papilarnych (połączony z przyciskiem „Home”), akumulator o pojemności 3000 mAh oraz aparat 16 Mpix. Galaxy S6 edge Plus jest występuje w kilku wariantach kolorystycznych: czarnym (Black Sapphire), złotym (Gold Platinum) oraz srebrnym (Silver Titan) i białym (White Pearl). Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje w komplecie: ładowarkę sieciową, kabel USB, zestaw słuchawkowy oraz igłę do wysuwania tacki na kartę SIM.

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-7

Obudowa smartfona została wykonana ze szkła i metalu. Wizja designerów Samsunga przełożyła się na smukłe i eleganckie urządzenie o zaokrąglonym na krawędziach ekranie i grubości 6,9 mm. Telefon dobrze leży w dłoni. Stosunek wielkości ekranu do przedniego panelu to ok. 75 procent. Samsungowi udało się umieścić w urządzeniu mniejszym od Sony Xperii Z5 Premium wyświetlacz o przekątnej: 5,7 cala. Smartfon Sony jest szerszy 0,2 mm i grubszy o 0,9 mm, za to został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala. Przy takich gabarytach wygodna obsługa telefonu jedną ręką nie jest możliwa. Da się swobodnie odebrać połączenie oraz napisać wiadomość tekstową, czy też sprawdzać informacje, jednak już przesunięcie paska powiadomień zmusza użytkownika do jednoczesnego przemieszczania urządzenia w dłoni.

Na tylnym panelu smartfona, pokrytym szkłem Gorilla Glass 4, znajduje się główny aparat, którego obiektyw został otoczony ramką mocno wystającą ponad obudowę. Po jego prawej stronie umieszczono małą diodę doświetlająca oraz pulsometr. Ramka otaczającą urządzenie oraz korpus smartfona zostały wykonane z aluminium.

Na prawym boku znajduje się włącznik, natomiast na lewym – dwa przyciski do regulacji głośności. Położenie włącznika jest prawidłowe – kciuk w naturalny sposób układa się wzdłuż obrzeża telefonu, dokładnie tam, gdzie umieszczono przełącznik. W mniej dogodnym miejscu znajdują się przyciski głośności – są zdecydowanie za wysoko. Aby z nich skorzystać, najlepiej użyć drugiej dłoni.

Na dolnej krawędzi smartfona umieszczono gniazdo słuchawkowe mini jack, mikrofon, port micro USB 2.0 oraz głośnik. Górna krawędź została zarezerwowana dla dodatkowego mikrofonu oraz wysuwanej tacki na kartę nano-SIM.

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-5

 

Frontowy panel smartfona na całej powierzchni chroni szkło Gorilla Glass 4. Nad ekranem znajduje się dioda powiadomień, czujnik światła, kratka głośnika, kamera do zdjęć selfie oraz logo producenta. Pod ekranem zostały umieszczone dwa przyciski dotykowe z białym podświetleniem oraz pojedynczy przycisk fizyczny połączony z czytnikiem linii papilarnych. Zadaniem tego ostatniego jest podwyższenie standardu ochrony danych zgromadzonych w pamięci urządzenia. Służy on także do autoryzacji transakcji dokonywanych za pośrednictwem „Samsung Pay”. Niestety, w Polsce ta usługa nie jest niedostępna. Czujnik biometryczny z reguły działa prawidłowo i bez problemów rozpoznaje zdefiniowany wcześniej odcisk. Nie zadziała poprawnie, jeśli dotkniemy go wilgotny palcem. Warto także zwrócić uwagę na wbudowany pulsometr, znajdujący się pod diodą doświetlającą. Przyda się osobom aktywnym oraz użytkownikom, których stan zdrowia wymaga monitorowania pracy serca.

Konstrukcyjnie Samsung Galaxy S6 edge+ nie ma sobie równych – wzornictwo smartfona przykuła uwagę. Niestety szklana obudowa zbiera odciski palców, co negatywnie wpływa na wrażenia wizualne.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy S6 edge+ działa na bazie Androida 5.1.1 „Lollipop” uzupełnionego o nakładkę „TouchWiz”. Interfejs wyświetlany jest na ekranie Super AMOLED o przekątnej 5,7”, w rozdzielczości WQHD (1440 x 2560 pikseli). Samsung wraz z 6. generacją Galaxy S zoptymalizował „TouchWiza”. W porównaniu do starszej wersji usunięto wiele niepotrzebnych aplikacji. Użytkownicy mogą je w razie potrzeby pobrać ze sklepu „Samsung Apps”.

Podczas dwutygodniowego testu oprogramowanie Galaxy S6 edge Plus sprawowało się dobrze, ale do pełni szczęścia pozostało kilka elementów wymagających poprawienia. Największą bolączką testowanego smartfona były problemy z wybudzaniem, a także spowolnienia pracy. Występowały one nieoczekiwanie, ciężko jest jednoznacznie stwierdzić co było ich przyczyną. Intensywność występowania spowolnień była jednak sporadyczna, a zatem nie powinny ona mieć większego znaczenia podczas podejmowania decyzji o zakupie smartfona. Problem może wyeliminować aktualizacja do Androida 6.0.1 „Marshmallow” oraz odświeżonej edycji „TouchWiza”.

Znakiem rozpoznawczym Galaxy S6 edge+ jest ekran krawędziowy oraz jego funkcjonalność. Oprogramowanie umożliwia błyskawiczne uzyskanie dostępu do najczęściej używanych aplikacji oraz kontaktów. Krawędzie ekranu mogą być podświetlane, gdy przychodzi połączenie lub powiadomienie. Musimy jednak pamiętać o tym, że są one rozjaśnione jedynie wtedy, gdy telefon leży ekranem do dołu.

Dzięki funkcji „People Edge” na ekranie wyświetlane są kolorowe powiadomienia przypisane od najczęściej używanych kontaktów. Przytrzymanie oraz przeciągniecie wskaźnika pozwala przeczytać szczegóły informacji. Z tego poziomu można także zadzwonić lub wysłać SMS. Krawędziowy wyświetlacz może również posłużyć do pokazywania zegara w nocy (w określonych ramach czasowych), w tym czasie główny ekran pozostaje wygaszony. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aktywna boczna krawędź ekranu (przy wygaszonym wyświetlaczu). Po energicznym przesunięciu palca w lewo oraz w prawo, krawędź zostaje podświetlona, widać m.in. informacje o pogodzie, stanie naładowania akumulatora i aktualny czas.

Samsung uzupełnił funkcjonalność interfejsu o ułatwienia w obsłudze dużego ekranu jedną ręką. Wystarczy trzykrotnie nacisnąć fizyczny przycisk „Home” (po uprzednim aktywowaniu trybu w ustawieniach), aby zobaczyć pomniejszony widok ekranu. Może on zostać umieszczony przy lewej lub prawej krawędzi wyświetlacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez problemów da się korzystać z dobrodziejstw urządzenia, obsługując je wyłącznie kciukiem. W opcjach konfiguracyjnych możliwa jest także aktywacja trybu wprowadzania tekstu jedną ręką.

Funkcjonalność nakładki systemowej obejmuje również opcję pracy w wielu oknach równolegle. Tryb wielu okien umożliwia pełne wykorzystanie dużego, 5,7-calowego wyświetlacza. Nie zabrakło również wyskakujących okien aplikacji (aby aktywować ten tryb, należy przesunąć palec od górnej krawędzi ekranu w dół). Producent smartfona uwzględnił również osoby stawiające swoje pierwsze kroki w świecie Androida, wprowadzając uproszczony tryb pracy, dla mniej zaawansowanych użytkowników. W sklepie z aplikacjami Samsunga dostępny jest również opcjonalny interfejs dla dzieci: bajecznie barwny, dający dostęp wyłącznie do wybranych przez rodziców aplikacji i kontaktów. Samsung przygotował również wydzieloną część sklepu z aplikacjami dla maluchów oraz dziecięcy tryb aparatu.

Wyświetlacz

Południowokoreański producent smartfonów wyposażył swojego smartfona w ekran Super AMOLED o wysokiej rozdzielczości WQHD (1440 x 2560 pikseli) – taki sam, 5,7-calowy wyświetlacz zastosowano w Samsungu Galaxy Note 4. Niezwykły kształt ekranu – zaokrąglone dłuższe krawędzie – nadają Galaxy S6 edge Plus walory estetyczne oraz dodatkową funkcjonalność.

Współczynnik zagęszczenia pikseli na cal przy przekątnej 5,7” wynosi 517 ppi. To oznacza bardzo ostry, doskonale czytelny obraz z wygładzonymi czcionkami. Świetne odwzorowanie kolorów: głęboka czerń oraz żywe barwy, sprawiają że korzystanie z ekranu jest komfortowe. Wszystko to powoduje, że użytkownik chętnie sięga po telefon… po to by popatrzeć na wyświetlacz. Szerokie kąty widzenia, bardzo wysoki poziom jasności oraz doskonała czytelność wyświetlacza w pełnym słońcu przy jasności ekranu ustawionej na 80% to kolejne zalety smartfona.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Projektanci Samsunga zadecydowali o pozostaniu przy konstrukcji znanej z mniejszego modelu Galaxy S6 edge, co spowodowało, że smartfon jest wyposażony w pojedynczy głośnik odpowiedzialny za multimedia i rozmowy. Nie oznacza to jednak, że jego brzmienie jest słabe – wręcz przeciwnie – głośnik cechuje duże natężenie dźwięku oraz bardzo dobra barwa. Słyszalne są zarówno niskie, jak i wysokie tony (przeważają te drugie). W ostatecznym rozrachunku dobrze spełnia on swoje zadanie i nawet dłuższe odtwarzanie muzyki nie jest męczące.

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-13

Do zestawu dołączono słuchawki, które po podłączeniu do gniazda mini jack przekazują czysty oraz głęboki dźwięk, powinny więc zadowolić nawet wymagających użytkowników. Potencjał wzmacniacza audio oraz zestawu słuchawkowego ujawnia się po włączeniu odtwarzacza muzyki, oferującego m.in. korektor dźwięku, a także symulator wzmacniacza lampowego. Bogaty wybór opcji konfiguracyjnych aplikacji audio to duża zaleta wyposażenia smartfona.

Odtwarzacz filmów umożliwia m.in. wyświetlanie wideo w oknie, o którego rozmiarze i położeniu na pulpicie może decydować użytkownik. Aplikacja wyświetla napisy, umożliwia również skalowanie obrazu. Bogate wyposażenie odtwarzacza w opcje sprawia, że jest to jedna z najlepszych aplikacji tego typu. Program umożliwia wyświetlanie filmów zapisanych w większości popularnych formatów wideo, poradzi sobie także z nagraniami w rozdzielczości UHD (3840 x 2160 pikseli).

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-18

Wśród aplikacji multimedialnych można odnaleźć także edytor filmów, oferujący przycinanie wideo, dodawanie efektów specjalnych, napisów oraz umożliwiający zmianę szybkości odtwarzania. Zabrakło jedynie radia FM, którego od kilku lat nie ma w smartfonach Samsunga.

Podczas prowadzenia rozmów nie można narzekać na jakość dźwięku. Mikrofon umieszczony na dolnym obrzeżu bardzo dobrze przekazuje słowa; nie ma mowy o zniekształceniach oraz szumach. Na górnej ramce znajduje się mikrofon wtórny, którego zadaniem jest redukcja szumów dobiegających z otoczenia. Z głośnik do rozmów wydobywa się czysty i wyraźny dźwięk.

W edycji smartfona wyposażonej w 64 GB wbudowanej pamięci, na dane i pliki dla użytkownika pozostaje 54,5 GB. Nie ma możliwość rozszerzenia przestrzeni za pomocą karty microSD.

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-3

W pamięci smartfona umieszczono dwie przeglądarki Internetowe – „Chrome” oraz domyślne narzędzie od producenta. Obie oferują możliwość otwierania wielu kart oraz trybu incognito (adresy nie są zapisywane w historii  przeglądanych stron WWW). Aplikacje są intuicyjne i działają bez zastrzeżeń. Warto pamiętać o braku obsługi Flash, niektóre strony są odczytywane bez pełnej zawartości.

Galaxy S6 edge+ wyposażono w dwuzakresowy moduł Wi-Fi działały w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, obsługujący standardy 802.11 a/b/g/n/ac wraz z technologią MIMO, a także moduł GPS z A-GPS i GLONASS. Urządzenie transmituje dane w standardzie LTE z szybkością do 300 Mb/s (agregacja dwóch pasm). Smartfon wyposażono także w moduł NFC, dzięki któremu ułatwione zostało parowanie urządzeń i udostępnianie danych, możliwe będzie także dokonywanie płatności mobilnych. Wbudowany Bluetooth 4.2 z obsługą standardu apt-X poprawia jakość przekazywanego bezprzewodowo dźwięku (w porównaniu do poprzednich standardów). Istnieje również opcja przesyłania obrazu na zewnętrzny wyświetlacz z wykorzystaniem technologii Miracast.

Komunikację przewodową umożliwia port micro USB 2.0, obsługujący technologię On-The-Go. Możliwe jest m.in. podłączenie zewnętrznych urządzeń wskazujących, np. myszy, klawiatury, kontrolera, a także wymiennych nośników danych (pendrive’y i dyski z systemem plików FAT32).

Podczas testów urządzenia nie natrafiłem na problemy z działaniem modułu Wi-Fi, który cechuje stabilne połączenie, o ile znajduje się ono na tym samym piętrze co ruter. Zmiana kondygnacji powoduje spadek jakości połączenia sieciowego, które niekiedy jest całkowicie tracone.

-~- Aparat -~-

Galaxy S6 edge+ został wyposażony w 16-megapikselowy aparat Sony IMX240 typu CMOS z 1/2,6-calową matrycą, sensorem BSI oraz optyką z otworem f/1.9. Pojedynczy piksel matrycy o wielkości 1,12 µm to standardowe rozwiązanie w wielu dzisiejszych smartfonach, jednak w sprzedaży wciąż są urządzenia, w przypadku których rozmiar piksela matrycy to 2,0 µm, np. HTC One M8.

Fotografie wykonywane są za pomocą aplikacji „Aparat”, która daje możliwość wyboru kilkunastu trybów rejestrowania zdjęć oraz nagrywania wideo, m.in.: automatyczny, profesjonalny, panorama, spowolnienie ruchu, emisja na żywo, ujęcie z dwóch kamer. Manualny tryb umożliwia wybór czasu naświetlania, dostosowanie temperatury barw oraz czułości ISO (od 50 do 800). Aplikacja fotograficzna daje także możliwość instalowania dodatkowych trybów pracy.

Duża funkcjonalność aparatu to niejedyna jego zaleta. Jakość wykonanych fotografii opisują dwa słowa: bardzo dobra. Zdjęcia wiernie odwzorowują kolory zatrzymane w kadrze, a także cechuje je bardzo dobra ostrość i niski poziom szumów. Przeglądając zdjęcia w oryginalnym rozmiarze trudno odszukać ich wady. Aparat dobrze rejestruje fotografie zarówno przy dogodnych warunkach oświetleniowych, jak i przy mniejszej ilości światła. W drugim przypadku z pomocą przychodzi pojedyncza dioda doświetlająca oraz optyczna stabilizacja obrazu. Niedociągnięcia poprawiane są programowo. Szybki pomiar ostrości oraz seryjne zdjęcia to kolejne zalety aparatu.

Zgromadzone w pamięci smartfona zdjęcia można przeglądać za pomocą „Galerii”, która umożliwia wyświetlanie fotografii posortowanych według czasu wykonania, albumów, zdarzeń oraz kategorii. Narzędzie jest proste w obsłudze, dodatkowo oferuje podstawowe opcje edycyjne: przycinanie, obrażanie, dodawanie tła do zdjęć, a także tworzenie kolaży i nakładanie efektów specjalnych.

Materiały wideo można rejestrować w maksymalnej rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli). Trzeba jednak pamiętać o tym, że w najwyższej z dostępnych rozdzielczości dezaktywowane są funkcje poprawiające jakość, w tym stabilizacja obrazu. Warto zatem skorzystać ze standardowego 30-klatkowego Full HD (1080p). Efekty pracy stabilizatora są widoczne na zarejestrowanym materiale wideo. Nagrania cechuje bardzo dobre odwzorowaniem kolorów i niski poziom szumu. Powodem do narzekań może być tylko przeciętna jakość rejestrowanego dźwięku.

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-25

Aparat nie ustępuje zastosowanemu np. w Sony Xperii Z5 Premium oraz Galaxy Note 4. Jest nieznacznie gorszy od uznanego za najlepszy fotograficzny smartfon roku 2015 – LG G4.

Przednia kamera Samsunga Galaxy S6 edge Plus z szerokokątnym obiektywem i matrycą 5 Mpix oferuje kilka interesujących opcji, np. upiększanie twarzy. Ewidentnie nadaje się do wykonywania selfie.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Galaxy S6 edge Plus nie zawodzi w zakresie wydajności. Prawie, bo sporadycznie zdarzają się spowolnienia pracy podczas codziennego użytkowania. Niedociągnięcia można jednak wybaczyć Samsungowi, gdyż występują one rzadko. Sztandarowy produkt południowokoreańskiej firmy został wyposażony w wydajny układ Exynos 7420 Octa, składający się z czterech rdzeni Cortex-A57 taktowanych 2,1 GHz, czterech rdzeni Cortex-A53 taktowanych 1,5 GHz i chipu graficznego Mali-T760 MP8. Wraz z 4 GB pamięci RAM, autorski układ mobilny Samsunga udowodnił bardzo wysoką wydajność osiągając doskonały wynik w benchmarku AnTuTu (84 612 punktów).

Duża moc obliczeniowa niesie ze sobą problem nadmiernego nagrzewania się obudowy, co jest szczególnie uciążliwe podczas grania. Znaczny wzrost temperatury odczuwalny jest w okolicach głównego aparatu (w tym miejscu znajduje się SoC). Nie ma to jednak negatywnego wpływu na wydajność.

Bateria

Znacznie ważniejsza od benchmarków i gier jest codzienna praca urządzenia – do tej nie można mieć zastrzeżeń. Bateria o pojemności 3000 mAh umożliwia pracę przez osiem godzin przy intensywnym użytkowaniu Galaxy S6 edge Plus. Umiarkowane korzystanie ze smartfona (kilka połączeń dziennie, muzyka na zestawie słuchawkowym, przeglądanie Internetu oraz usług społecznościowych) wydłuży czas pracy nawet do 22 godzin.

Godzina odtwarzana filmu w rozdzielczości 1080p z aktywnym połączeniem Wi-Fi i wyłączoną pakietową transmisją danych oraz jasnością ustawioną na 50% przekłada się na ok. 6-procentowe zużycie baterii. Jednak przy dłuższym oglądaniu bez Wi-Fi smartfon jest w stanie odtwarzać filmy przez około 10 godzin. Odtwarzanie muzyki przez godzinę przy pełnej głośności na zestawie słuchawkowym, wygaszonym ekranie i wyłączonych modułach Wi-Fi oraz LTE przekłada się na 2-procentowe zużycie energii, a więc nawet dwie doby słuchania. Czas pracy na baterii największego smartfona z serii Galaxy S w porównaniu do najważniejszych konkurentów z 2015 roku wypada dobrze.

Przewaga południowokoreańskiego smartfona ujawnia się także w technologii szybkiego ładowania – baterie można napełnić w zaledwie 95 minut. Pozostawiając telefon podłączony do ładowarki, w ok. 20 minut da się wypełnić 35% akumulatora. Szybkie ładowanie rekompensuje przeciętny czas pracy urządzenia.

Producent zadbał o wyposażenie urządzenia w dwa tryby oszczędzania energii. Pierwszy z nich to standardowy element nowych urządzeń z Androidem. Oszczędzanie energii może zostać aktywowane automatycznie lub manualnie. Energooszczędny tryb pracy zmniejsza stopień podświetlenia ekranu, ogranicza wydajność procesora, dezaktywuje powiadomienia wibracyjne oraz zmniejsza częstotliwość synchronizacji danych. Dodatkowy tryb bardzo niskiego zużycia energii skutkuje uruchomieniem uproszonego motywu, prezentującego informacje w odcieniach szarości, wyłącza również transmisję danych po wygaszeniu ekranu oraz ogranicza dostępu do większości zainstalowanych aplikacji.

Podsumowanie

test-Samsung-Galaxy-S6-Edge-Plus-11

Samsung Galaxy S6 edge Plus to produkt obok którego nie sposób przejść obojętnie. Niezwykle eleganckie wzornictwo, dobrze wykonana obudowa ze szkła i metalu, a także wydajne podzespoły zapewniają płynną pracę urządzenia nawet po długim czasie użytkowania. Pozytywnie zaskakuje pojedynczy, niepozorny głośnik. Świetny aparat z rozbudowaną aplikacją oraz nietuzinkowy wyświetlacz krawędziowy to kolejne cechy smartfona przyciągające wzrok.

Flagowy Samsung Galaxy S6 edge Plus to dowód na to, że na rynku wciąż jest miejsce dla bezkompromisowych urządzeń mobilnych. To jeden z najlepszych i najładniejszych smartfonów obecnych w sklepach. Nawet jeśli funkcjonalność ekranu krawędziowego nie przypadnie do gustu użytkownikowi, to na pewno dodaje uroku telefonowi.

Alternatywą dla Galaxy S6 edge Plus mogą być jedynie inne urządzenia wyposażone w wyświetlacze o dużej przekątnej. Warto rozważyć zakup flagowego modelu LG z 2015 roku – LG G4, którego tylny panel pokrywa skóra. To także najlepszy fotograficzny smartfon roku 2015, a przy tym jest znacznie tańszy. Zastępcą S6 edge Plus może być również Sony Xperia Z5 Premium, wyposażona w dobry aparatem oraz wydajne podzespoły. W Xperii zabrakło zaokrąglonych krawędzi ekranu, za to jej atutem jest rozdzielczość – wyświetlacz o rozdzielczości 4K (2160 x 3840 pikseli). Z Samsungiem, tradycyjnie może również konkurować Apple iPhone 6s Plus, który jest co prawda droższy i mniej ergonomiczny, ale wykonuje zdjęcia o dobrej jakości oraz przekonuje do siebie wydajnym, płynnym interfejsem.

Back to top button