Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S7 Edge: Koreańska piękna i bestia

Każda premiera flagowego telefonu Samsunga budzi wielkie zainteresowanie. W 2016 roku uwagę konsumentów zwróciły modele  Samsung Galaxy S7 (recenzja) i  Samsung Galaxy S7 Edge. Smartfony, które na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do swoich ubiegłorocznych poprzedników, robią niesamowite wrażenie. Wystarczy kilkanaście minut, by polubić Galaxy S7 Edge. Smartfon został wyposażony w 5,5-calowy, zakrzywiony na krawędziach wyświetlacz o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli), 8-rdzeniowy procesor Exynos 8890 i 4 GB RAM. Na papierze specyfikacje S7 Edge prezentują się świetnie, ale produkty Apple, Sony i LG stanowią dla telefonu Samsunga poważną konkurencję. Czy południowokoreańska firma ma szansę wygrać wyścig z rywalami i zdobyć uznanie nabywców?

specyfikacje-samsung-galaxy-s7-edge

-~- Wykonanie i wygląd -~-

W kwestii wzornictwa jedno jest pewne: Samsung nie podgląda konkurencji, tworzy urządzenia o oryginalnej stylistyce. Galaxy S7 Edge to elegancki telefon, w swojej klasie urządzeń może być postrzegany jako model luksusowy. Monolityczna obudowa, z ekranem o zakrzywionych krawędziach została pokryta po oby stronach szkłem Gorilla Glass 4. Taki dobór materiałów dobrze wpływa na wygląd urządzenia. Całość połączono metalową ramką, która idealnie spaja szklane panele. Flagowy model telefonu Samsunga dostępny jest w siedmiu wersjach kolorystycznych, nazwanych przez producenta: black, white, gold, silver, pink gold, black pearl, coralbBlue. W pudełku, poza urządzeniem, znajdziemy ładowarkę obsługującą Quick Charge, słuchawki dokanałowe , kabel ze złączem micro USB oraz igłę umożliwiającą wysunięcie tacki na karty nano-SIM i microSD. Cały zestaw otrzymujemy w eleganckim czarnym pudełku z granatowym, błyszczącym logotypem modelu.

Główną częścią przedniego panelu jest 5,5-calowy ekran o zakrzywionych krawędziach. Wypełnia on aż 76% frontu smartfona. Pod ekranem znajdziemy trzy przyciski systemowe „Powrót”, „Lista aplikacji” oraz „Home”.  Przycisk „Home” został połączony ze skanerem linii papilarnych. Nad ekranem widnieje nazwa producenta, głośnik, czujnik światła oraz dioda powiadomień i przednią, 5-megapikselową kamera do zdjęć selfie. Na tylnym panelu wyróżnia się obiektyw głównego aparatu 13 Mpix z umieszczoną po prawej stronie lampą błyskową, Pod aparatem widoczna jest nazwa producenta. Ramka otaczająca telefon to elementem konstrukcji smatfona, na którym umieszczono przyciski fizyczne. Na lewej krawędzi znajdziemy przyciski odpowiadające za regulację poziomu głośności, natomiast na prawej – włącznik. Górna krawędź to miejsce dla pojedynczej tacki na karty microSD (do 256 GB) oraz nano-SIM. Na dolnej krawędzi znajduje się mikrofon, port micro USB, gniazdo mini jack oraz głośnik.

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (6)

Wzornictwo Galaxy S7 Edge jest uniwersalne. Wizualnie urządzenie przekona do siebie zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pomimo świetnej stylistyki i solidnego wykończenia obudowy Galaxy S7 Edge ma jedną wadę: na tylnym panelu można łatwo dostrzec odciski palców i inne zabrudzenia, co znacznie zaburza estetykę telefonu.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości Samsung Galaxy S7 Edge.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy S7 Edge działa na bazie Androida 6.0.1 „Marshmallow”, ale producent zadbał o dostępność aktualizacji systemu operacyjnego do wersji 7.0 „Nougat”. Całość funkcjonuje w oparciu o nakładkę „TouchWiz”. Nadaje ona unikalnego wygląd interfejsowi, który możemy m.in. łatwo personalizować poprzez motywy ze sklepu „Theme Store”. Ponadto wiele wygodnych skrótów przypisano do przycisku „Home”. Jego dwukrotne naciśnięcie uruchamia aparat, zaś trzykrotne – aktywuje tryb obsługi telefonu jedną ręką. Przycisk ten służy również, jako czytnik linii papilarnych. Odczyt odcisków palców przez wbudowany skaner jest natychmiastowy, choć nie zawsze precyzyjny. Jeśli za oknem pada, a my zabieramy ze sobą smartfona na spacer, musimy liczyć się z tym, że czytnik linii papilarnych może nie działać.

Koreańczycy zadbali o bogaty wybór opcji służących do personalizacji wyświetlacza. Poza standardowym dostosowaniem wielkości czcionek i skalowaniem ekranu możemy skorzystać z trybu ekranu (odpowiada za nasycenie barw i ostrość wyświetlacza) oraz trybu smart stay (odpowiada za podświetlenie ekranu, gdy przedni aparat wykryje naszą twarz).

Warto również zwrócić uwagę na opcje związane z nietypowym wyświetlaczem o zakrzywionych krawędziach. „Panel Edge” umożliwia przypięcie do niego naszych ulubionych aplikacji, kontaktów lub zadań, które mamy do wykonania. Następnie wybieramy miejsce jego umieszczenia (lewa lub prawa krawędź), rozmiar oraz przezroczystość.

Samsung wyposażył Galaxy S7 Edge w pokaźny zestaw aplikacji, Znajdziemy w nim zarówno pakiety od Google’a („Chrome”, „Gmail”, „Mapy”, „YouTube”, itd.), narzędzia Microsoftu (Office 365), oraz wiele aplikacji koreańskiego producenta (m.in. aplikacja fitness „S Health”, asystent głosowy „S Voice”, przeglądarka internetowa). Więcej dedykowanych aplikacji możemy pobrać ze sklepu „Samsung Apps”. Ponadto smartfon przechowuje w swojej pamięci także pakiet aplikacji społecznościowych („Facebook”, „Instagram”, „WhatsApp”). Ciekawą opcją są nowe tryby funkcjonowania telefonu podczas zabawy. Aplikacje „Game Launcher” oraz „Game Tools” zadbają o uporządkowanie zapisów stanów gry i zapewnią dostęp do dodatkowych opcji. Za pomocą jednego przycisku na ekranie smartfona możemy wyłączyć powiadomienia lub wykonać kopię ekranu z gry.

Smartfon zoptymalizujemy za pomocą niezawodnego „Smart Menedżera”, aplikacji która służy do kontrolowania wykorzystani baterii, miejsca na dysku, dostępnej pamięci RAM oraz przeszuka foldery pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Wyświetlacz

Atutem Galaxy S7 Edge jest 5,5-calowy ekran Super AMOLED z zakrzywionymi krawędziami. Przy  rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli) gęstość punktów wynosi 534 ppi. Z nowym flagowcem Samsunga kompatybilne są gogle południowokoreańskiego producenta. Producent S7 Edge zadbał również o jakość wyświetlanego obraz: idealnie odwzorowane kolory, wysoka głębia czerni, bardzo dobry kontrast oraz świetne kąty widzenia to kolejne zalety wyświetlacza Galaxy S7 Edge. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach.

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (3)

Samsung wprowadza w swoim flagowcu również nowinki techniczne. Warto zwrócić uwagę na opcję „Always On Display”, która służy do stałego prezentowanie na ekranie informacji obejmujących m.in.: godzina, datę, poziom naładowania baterii i liczbę nieodebranych połączeń. Dodatkowo możemy tę opcję spersonalizować, nadając jej styl zegara oraz tło. Pomimo tego, że ekran jest cały czas aktywny, w przeciągu godziny poziom naładowania baterii nie spała nawet o 1%. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest brak możliwości odblokowania urządzenia np. po dwukrotnym dotknięciu ekranu. Trzeba korzystać z bocznego przycisku.

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge-1 (2)

Wyświetlacz w nowym flagowcu Samsunga zdecydowanie wygrywa z czołowymi modelami konkurencji, takimi jak: Sony Xperia XZ, HTC 10 evo, LG G5 (recenzja LG G5), czy smartfonem z o wiele niższej półki cenowej: Huawei P9 (recenzja Huawei P9). Nawet Apple i jego iPhone 7 Plus (recenzja iPhone 7 Plus) przegrywa to starcie. Najgroźniejszym konkurentem dla Galaxy S7 Edge na pewno może być jego poprzednik, S6 Edge (recenzja Samsung Galaxy S6 Edge).

-~- Aparat -~-

Koreańczycy wyposażyli S7 Edge w główny aparat o matrycy 12 Mpix z obiektywem o przysłonie f/1.7 i długości ogniskowej 26 mm. Dla wielu nabywców S7, taka decyzja może być zaskakująca, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż Galaxy S6 zaopatrzono w główną kamerę o większej matrycy 16 Mpix, a Sony Xperia XZ chwali się głównym aparatem 23 Mpix. Jednak to nie liczba megapikseli jest wyznacznikiem jakości zdjęcia. Samsung w swoim nowym rozwiązaniu proponuje technologię Dual Pixel, co oznacza, że do każdego piksela przypisane zostały dwie fotodiody. Taki zabieg umożliwia natychmiastowe ustawianie ostrości nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Warto również zwrócić uwagę na niską przysłonę: f/1.7, która również pozytywnie wpływa na jakość zdjęć rejestrowanych przy słabym oświetleniu.

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (9)

Samsung pozytywnie zaskakuje również parametrami przedniej kamery o matrycy 5 Mpix z obiektywem o przysłonie f/1.7 i długości ogniskowej 22 mm. Zarówno główny, jak i przedni aparat umożliwiają doświetlenie zdjęcia wykonywanego w gorszych warunkach. Główna kamera wspomagana jest przez lampę LED. Przy zdjęcia selfie wyświetlacz przejmuje rolę lampy błyskowej.

Aplikacja aparatu jest wygodna w obsłudze. Interfejs nie zacina się, a opcje konfiguracyjne są dobrze rozłożone. Nawet fotograficzny laik poradzi sobie z wykonywaniem zdjęć za pomocą koreańskiego flagowca, a tryb tryb „Automatyczny” w zupełności wystarczy do rejestrowania fotografii o dobrej jakości. Jeśli chcemy mieć większy wpływ na ustawienia parametrów zdjęcia, smartfon oferuje tryb „Profesjonalny”. W zależności od potrzeb można m.in. zmodyfikować balans bieli, czułość ISO (od 50 do 800) oraz czas ekspozycji (od 1 sekundy do 1/24000 sekundy). Do naszej dyspozycji dodano kilka nowych trybów – np. emisję live (czyli dzielenie się tym, co oglądamy na żywo), czy hyperlapse (film poklatkowy). Ciekawostką jest możliwość rejestrowania wirtualnego zdjęcia 360°.

Zdjęcia wykonane w trybie „Automatycznym”, w dobrych warunkach zadowolą nawet bardzo wybrednego fana mobilnej fotografii. Są kontrastowe, ostre, jasne i wiernie odwzorowują kolory. Główny aparat w Galaxy S7 Edge równie dobrze radzi sobie w gorszych warunkach np. przy zachmurzeniu, w pomieszczeniach ze sztucznym światłem lub na zewnątrz, po zmroku. Fotografie nadal zachowują dobre odwzorowanie kolorów i detali, cechuje je również doskonały balans bieli. Zaletą aparatu Galaxy S7 Edge jest wbudowana lampa LED, która dobrze doświetla nocne zdjęcia. Fotografie wykonane przednią kamerą powinny zadowolić większość fanów selfie. Pomimo aparatu o matrycy 5 Mpix otrzymujemy zdjęcia dobrej jakości. W przypadku zdjęć rejestrowanych w gorszych warunkach oświetleniowych wyświetlacz bardzo dobrze spisuje się jako lampa błyskowa. Na fotografiach nasza twarz będzie odpowiednio doświetlona, a dalszy plan zdjęcia cechuje przyzwoite odwzorowanie kolorów.

Samsung Galaxy S7 Edge rejestruje filmy zarówno w rozdzielczości Full HD i 60 kl./s (1080 x 1920 pikseli), jak i w rozdzielczości UHD (2160 x 3840 punktów). Filmy kręcone za dnia są płynne, pełne detali oraz cechują je dobrze odwzorowane kolory. Ujęcia nocne są zaszumione, ale nie wpływa to na na poważne pogorszenie jakości filmu. Zarejestrowane w nocy wideo imponuje płynnością i odwzorowaniem detali.

Aparat główny oraz przednia kamera wbudowane w Galaxy S7 Edge zdają egzamin praktyczny. Zdjęcia i filmy są dobrej jakości. Pod tym względem Sony Xperia XZ, czy iPhone 7 ustępują koreańskiemu flagowcowi. Głównym konkurentem dla Samsunga S7 Edge pozostaje więc LG G5.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Samsung Galaxy S7 Edge bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów zapisanych w formatach: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM. Smartfon płynnie wyświetla wideo w rozdzielczości Full HD, możemy również oglądać filmy w rozdzielczości UHD 4K. Aplikacja służąca do oglądania filmów jest wygodna. Umożliwia odtwarzanie nagrań z napisami, zmianę szybkości wyświetlania obrazu oraz edycję wideo poprzez nałożenie filtrów. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie, przy np. jednoczesnym surfowaniem po Internecie. Do słuchania muzyki w Galaxy S7 Edge domyślnie służy aplikacja „Muzyka Play”, która została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Niestety aplikacja jest uboga w udogodnienia. Smartfon odtwarza pliki audio zapisane w formatach MP3, M4A, 3GA, AAC, Ogg, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA. Wadą Galaxy S7 jest brak wbudowanego radia FM.

Screenshot-Samsung-Galaxy-S7-Edge (1)

Jakość dźwięku z wbudowanego głośnika jest dobra, brzmi on czysto. Przy maksymalnym poziomie głośności nie spotykamy się z trzeszczeniem. Również dobrze w testach wypadają dołączone do zestawu słuchawki. Są wygodne, a odtwarzany przez nie dźwięk – czysty. Przeważają tony wysokie i średnie. Na zadowalającym poziomie jest czystość basu. Ich wadą za to jest słabe wytłumienie hałasów z otoczenia. Rekompensuje nam to korektor „Sound Alive” oraz tryb „Adapt Sound”.

W smartfonie zainstalowane zostały dwie przeglądarki – „Internet” oraz” Chrome”. Pierwsza z nich to standardową aplikacja do surfowania po sieci, która nie obsługuje elementów flash. „Chrome” z kolei to przeglądarka internetowa od Google’a. Jest o wiele bardziej rozbudowana i oferuje nam szereg udogodnień. Jej dużą zaletą jest synchronizacja danych z dowolną wersją „Chrome’a” przypisaną do naszego konta Google. Niezależnie od wyboru przeglądarki, nawet bardzo rozbudowane strony internetowe otwierane są błyskawicznie, a kilkanaście otwartych kart nie zawiesza interfejsu telefonu.

Komunikacja

Nowy flagowiec Samsunga to świetny telefon, w pierwotnym tego słowa znaczeniu. Jakość rozmów jest na wysokim poziomie. Bardzo dobrze słyszymy naszego rozmówcę, jak i on nas. Tryb głośnomówiący nie zniekształca głosu.

Samsung Galaxy S7 Edge transmituje dane bardzo szybko, przez LTE (Cat. 9, do 450 Mb/s). Ponadto, smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, moduł łączności Bluetooth 4.2, technologię NFC oraz moduł GPS obsługujący Glonass i Beidou (chiński satelitarny system nawigacyjny). Testy komunikacyjne wypadły pozytywnie. Smartfon nie tracił zasięgu, bardzo szybko określał lokalizację, a surfowanie po Internecie nie sprawiało problemów zarówno przez LTE, jak i moduł Wi-Fi.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy S7 Edge został wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Exynos 8890 w którego skład wchodzą 4 rdzenie Mongoose taktowane zegarem 2,3 GHz oraz 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,6 GHz i układ graficzny Mali-T880 MP12. Smartfon zaopatrzono w 4 GB RAM oraz do wyboru: 32, 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Do naszej dyspozycji pozostaje odpowiednio: 24, 56 oraz 120 GB miejsca na dane. Pamięci na aplikacje, muzykę, czy filmu z pewnością nam nie zabraknie, gdyż smartfon posiada wejście na karty microSD (do 256 GB). Takie parametry czynią z koreańskiego flagowca bardzo wydajne urządzenie. Podczas testów smartfon nie zawieszał się, błyskawicznie reagował na dotyk. Interfejs działał płynnie nawet podczas wykonywania na urządzeniu wielu operacji jednocześnie. Oglądanie filmu, surfowanie po Internecie, wysyłanie wiadomości SMS to żaden problem dla takiego smartfona jak Galaxy S7 Edge. Telefon idealnie sprawdzi się w celach służbowych oraz jako centrum multimedialnej rozrywki. Potwierdzają to również testy przewodzone w aplikacji  AnTuTu. Smartfon uzyskał wynik 136 363 punktów. To imponujący wynik. Flagowiec Samsunga góruje nad takimi modelami, jak: Sony Xperia XZ, LG G5, HTC 10 evo, czy iPhone 6s. Mimo to S7 Edge ustępuje Apple iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus. W testach aplikacji GFXBench GL koreański flagowiec również spisał się dobrze. Płynne działały m.in. takie gry, jak „Asphalt 8” oraz „Dead Trigger 2”.

screenshot-test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (2)

Wyniki testów syntetycznych:

Wyniki testu w AnTuTu 6: 136 363 punktów (3D: 47439, UX: 42751, CPU: 36529, RAM: 9644)

GFXBench GL Car Case 3.1 (2650 x 1440 pikseli): 466 ramek/7,9 fps

GFXBench GL Car Case 3.1 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 902,5 ramki/15 fps

GFXBench GL Manhattan 3.1.1 Offscreen (2650 x 1440 pikseli): 869,1 ramki/14 fps

GFXBench GL Manhattan 3.1 (2650 x 1440 pikseli): 863,6 ramki/14 fps

GFXBench GL Manhattan 3.1 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 1589 ramek/26 fps

GFXBench GL Manhattan 3.0 (2650 x 1440 pikseli): 1564 ramki/25 fps

GFXBench GL Manhattan 3.0 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 2339 ramek/38 fps

GFXBench GL T-Rex (2650 x 1440 pikseli): 2867 ramek/51 fps

GFXBench GL T-Rex Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 4594 ramki/82 fps

Bateria

Galaxy S7 Edge został wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3600 mAh. Testy czasu pracy baterii na jednym ładowaniu wykazały, że. przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) konieczne było ładowania baterii dopiero po dwóch dobach. Z kolei częste uruchamianie aplikacji (w tym filmy, muzyka, gry), włączona transmisja danych, surfowanie po Internecie i duża intensywność rozmów głosowych sprawiają, że flagowiec Samsunga wytrzyma na jednym ładowaniu około 24 godzin. Jeśli dla kogoś to i tak zbyt krótki czas na jednym ładowaniu akumulatora, południowokoreański producent przygotował dla nas tryb oszczędzania energii (ogranicza wydajność urządzenia, czy wyłącza usługi lokalizacyjne). W smartfonie dostępny jest też tryb bardzo niskiego zużycia energii. Po jego włączeniu korzystamy z uproszczonego ekranu startowego, którego obraz wyświetlany jest w odcieniach szarości. Warto zwrócić uwagę, że w powyższym trybie oprócz dzwonienia i wysyłania SMSów skorzystamy również z Internetu, czy np. „Facebooka” (wszystko to w wersji monochromatycznej).

Czas pracy baterii podczas odtwarzania multimediów jest świetny. Podczas testów na jednym ładowaniu akumulatora można było oglądać filmu o rozdzielczości Full HD, z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością przez aż 14 godzin i 18 minut! Równie świetne wyniki wydajności baterii odnotowaliśmy podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez dwie godziny zużył 3% baterii, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki nawet przez ponad 66 godzin.

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (5)

Podsumowanie

W 2016 roku Samsung wprowadził na rynek niemal doskonałego smartfona. Piękne wzornictwo i niesamowita wydajność bestii to najkrótszy i najbardziej trafny opis modelu Galaxy S7 Edge. Za pomocą koreańskiego flagowca załatwimy szereg spraw służbowych, zrelaksujemy się oglądając filmy w rozdzielczości Full HD, czy grając w wymagające gry 3D. Ponadto wykonamy bardzo dobrej jakości zdjęcia. Drobnym mankamentem jest obudowa, na której powierzchni wyraźnie widać zabrudzenia. Nie ma obaw, Samsung gwarantuje ogromny wybór etui do swoich smartfonów. Z flagowcem Samsunga pod względem jakości zdjęć rywalizować może jedynie LG G5 (recenzja), a wydajnościowo lepszy jest iPhone 7 plus (recenzja). Mimo to żaden ze smartfonów wyprodukowanych w całym 2016 roku nie jest tak uniwersalny, elegancki i wielozadaniowy jak  Samsung Galaxy S7 Edge.

Samsung Galaxy S7 Edge zajął I miejsce w kategorii Smartfon Roku 2016!

Back to top button