Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Ski Safari: Adventure Time

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.turner.atskisafari&hl=pl

iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/ski-safari-adventure-time/id739234325?mt=8

Producent: http://www.cartoonnetwork.pl

Cena: 4.82 zł (Google Play), 4.99 zł (iTunes)

Co jakiś czas grupa twórców Cartoon Network poszerza swój asortyment o kolejne tytuły gier zręcznościowych. Miłośnikom przenoszenia światów kreskówek na ekrany urządzeń mobilnych z pewnością przypadnie do gustu wizja szusowania bez trzymanki.

Wstęp

Wyprawa w poszukiwaniu skarbów, walka z potworami i zdobycie bohaterskiej sławy, to marzenia z dzieciństwa żywione przez większość graczy. Jak wiadomo, nic nie sprzedaje się tak dobrze, jak gra oparta na sentymencie – z pewnością wiedzą o tym twórcy aplikacji, którzy pod koniec ubiegłego roku zaproponowali użytkownikom mobilnych urządzeń tytuł, bazujący na znanym serialu animowanym „Pora na przygodę”.

Na czym polega

Ski Safari: Adventure Time jest klasycznym przykładem gry zręcznościowej, widzianej z perspektywy profilu głównego bohatera (platformówka). Zadanie, jakie przed graczami postawili twórcy aplikacji, sprowadza się głównie do przemierzenia lokacji od lewej do prawej strony, gdzie na każdym kroku, a raczej na każdym ślizgu, roi się od niezliczonych przeszkód. Bohater, który zapragnie poznać smak tytułowej przygody, będzie starał się wykonać powierzone mu misje, omijając napotkane pułapki.

Aplikacja jest tematycznym wydaniem gry Ski Safari, której premiera odbyła się w 2012 roku. I tak, jak w przypadku pierwotnej wersji, tak i w edycji Adventure Time, bohater pokonuje lokacje ślizgiem: przy pomocy napotkanych przedmiotów, wymyślnych pojazdów lub stworzeń. Nierzadko przyjdzie mu również odmrozić sobie pośladki, bowiem w Ski Safari: AT jest to podstawowa forma przemieszczania się.

Zarys fabularny

Fabuła gry została oparta na bijącym rekordy popularności serialu animowanym – „Pora na przygodę” – emitowanym na kanale Cartoon Network od 2010 roku (w Polsce od 2011). Kreskówka opowiada o losach dwójki przyjaciół – mieszkańcach krainy Ooo (postapokalityczna Ziemia) – chłopcu Finnie oraz jego osobliwym przyjacielu, gadającym psie Jake’u, których największym marzeniem jest zostanie mężnymi chwatami. By osiągnąć swój cel, bohaterowie podejmują się licznych wyzwań: przemierzają krainy i ratują królewny ze szponów potwór – tyranów. Brzmi znajomo? Nic bardziej mylnego. Z pośród współczesnych produkcji, „Pora na przygodę” wyróżnia się absurdalnym i oryginalnym poczuciem humoru, dzięki któremu serial zdobył uznanie zarówno najmłodszych, jak i nieco (a nawet znacznie) starszych widzów.

Wracając do gry – przygoda rozpoczyna się w momencie, gdy odpoczywający (zapewne po jakiejś zacnej wyprawie) Finn zostaje nagle zbudzony przez swojego najwierniejszego przyjaciela, Jake’a – życiu chłopcu zagraża bowiem zbliżająca się lawina. Zawsze gotowy stawić czoło wyzwaniu bohater nie zastanawia się długo (z resztą nie ma chyba większego wyboru) i rusza przed siebie. Od tej pory, losy Finna zostają powierzone w ręce gracza. Hej, przygodo!

Bohaterowie i przeciwnicy

Szybko okazuje się, że nadciągająca lawina jest tylko pretekstem do doskonałej zabawy. Przed zgubną siłą żywiołu ucieka też bowiem śmietanka szalonej krainy Ooo. I tak, w grze można spotkać sprzymierzeńców głównego bohatera, czyli wszystkich tych, z którymi Finn wchodzi w interakcję: podróżując na grzbiecie (bananowy gwardzista, pingwin Gienio, wilk), ślizgając się niczym na desce surfingowej (Jake), chwytając się w locie (Lodowy Król, Marcelina) lub korzystając ze środków transportu do nich należących (rydwan Królewny Balonowej, tron Lodowego Króla). Dzięki tym kombinacjom użytkownik zyskuje m.in. na prędkości lub zdolności latania. Niektóre z napotkanych, magicznych stworzeń można łączyć w grupy, sumując otrzymywane z nich profity. W przeciwieństwie do większości platformówek, w Ski Safari: AT nie występują przeciwnicy. Warto jednak zaznaczyć, że głównemu, serialowemu antagoniście – Lodowemu Królowi, twórcy aplikacji przypisali rolę kompana. Zarówno Finn, jak i napotkane na jego drodze postacie wiernie oddają swoje serialowe pierwowzory – zabawne oraz czarujące w swojej nieporadności. Nie jest to jednak nieporadność wynikająca z niedopracowanej sztucznej inteligencji. Bohaterowie poruszają się w sposób płynny, nie licząc jednego tylko wyjątku, o którym później.

Rozbudowanie gry i poziom trudności

Na grę składają się trzy światy o zróżnicowanym poziomie trudności: Cukierkowe Królestwo (najłatwiejszy), Lodowe Królestwo oraz Tajemnicze Góry (najtrudniejszy). Na początku zabawy użytkownik porusza się tylko po pierwszym z nich. Następne odblokować można po zdobyciu odpowiedniej liczby punktów (które naliczane są za przebycie odpowiedniej odległości, ustanowienie rekordu w długości trasy, zbieranie monet i diamentów). Nie jest to jednak trudne zadanie. Lokacje wypełnione są po brzegi zarówno monetami, jak i skrzyniami z magicznymi przedmiotami. Warto brać udział również w specjalnie premiowanych misjach, np. rozbijaniu chatek czy wykonywaniu określonej liczby obrotów w powietrzu. Wspomniane, niekończące się lokacje światów, różnią się od siebie zarówno tematyką, postaciami, jak i wpisującymi się w krajobraz przeszkodami, m.in. kamieniami torującymi drogę, spadającymi kolcami, czy zamrażającymi zbiornikami wodnymi. Motywem wspólnym dla każdej z plansz jest nieokiełznana lawina, z którą zatchnięcie powoduje zakończenie gry.

Sterowanie i komfort gry

Obsługa Sky Safari: AT nie należy do skomplikowanych. Na dobrą sprawę, sterowanie ogranicza się do pojedynczych uderzeń w ekran. Mechanizm ten odpowiada jednocześnie za wykonywanie skoków, zwiększanie prędkości oraz balansowanie w przestrzeni, dlatego też z aplikacją poradzą sobie nawet najmłodsi użytkownicy urządzeń mobilnych. Komfortowe sterowania pozwala również na swobodne korzystanie z gry podczas ruchu, np. w komunikacji miejskiej. Problem może pojawić się jedynie podczas dłuższego grania na każdej z planszy, gdy lawina zaczyna nieubłaganie deptać po piętach. Nagromadzenie akcji może bowiem spowolnić działanie gry na mniej wydajnych (wieloletnich) urządzeniach.

Rozmieszczenie przycisków na ekranie ma przejrzysty charakter. Aplikacje opatrzono czytelnym, obrazkowym menu, w którym gracz znajdzie m.in. listę poszczególnych misji, ranking punktów (własny, a po zalogowaniu do sklepu również i ogólnoświatowy), sklep oraz ustawienia.

Grafika i dźwięk

Grafika nie rozczaruje zarówno fanów serialu, jak i pozostałych graczy. Aplikacja została bowiem wykonana w tym samym stylu, co telewizyjny pierwowzór. Zachowane zostały też wszelkie detale wyglądu postaci. Rysunkowy świat Finna zdominowany jest przez pastelowe, jasne kolory: róże, błękity i zielenie. I choć mogą przywodzić one na myśl grę dla dzieci poniżej 10. roku życia, tytuł jest przyjemny dla oka i nie razi.

maxresdefault

Twórcy aplikacji postarali się, by ta wiernie odwzorowywała atmosferę serialu. Na potrzebę gry, głosów bohaterom użyczyli aktorzy znani z produkcji Cartoon Network (niestety, aplikacja nie doczekała się polskiej wersji językowej). I tak, poza głosem Finna, gracz usłyszy m.in. naiwne rady czworonoga Jake’a, narzekanie Królewny Grudkowego Kosmosu czy biegły koreański Panny Jednorożek. Dźwięki nie należą do uciążliwych, wręcz przeciwnie – świadczą o poczuciu humoru twórców. Są walorem dopełniającym zabawę.

Mikrotransakcje

Gra, jak większość produkcji opartych na znanym tytule, została rozbudowana o system mikrotransakcji. Twórcy aplikacji dostrzegli potencjał produkcji, umożliwiając graczom zakup wirtualnej waluty, którą następnie można wymienić na dodatkowe funkcje, poziomy, postacie czy stroje. Gra stroni jednak od natarczywego systemu zakupów. Monety zdobyte zarówno w czasie gry, jak i te dokupione (jest to ta sama waluta, którą można spotkać podczas szusowania z Finnem), można wymienić w menu głównym, w zakładce Shop. Ceny dodatkowych pakietów nie są wygórowane i zaczynają się od 3 zł. W efekcie, system mikrotransakcji nie zakłóca zabawy.

Podsumowanie

Ski Safari: Adventure Time to pozycja, która od pierwszych chwil porywa wartką akcją. Trzy zróżnicowane poziomy zapewnią graczom świetną rozrywkę, która na dobrą sprawę nigdy się nie kończy. Aplikacja przekonuje przyjemną grafiką oraz żartem, który nie stracił w porównaniu do telewizyjnego pierwowzoru. Twórcy zadbali o to, by gra uprzyjemniała czas zarówno najmłodszym, jak i starszym graczom; fanom duetu Finn & Jake oraz tym, którzy z bohaterami zatchnęli się po raz pierwszy. Pomimo nielicznie występujących spadków wydajności podczas testów, Ski Safari: Adventure Time należy uznać za produkcją bardzo udaną. Ze względu na swój rysunkowy charakter i humor, można ją polecić chociażby osobom znudzonym tytułami takich gigantów multimedialnej rozrywki, jak Rovio lub Gameloftu. Do wybrania się we wspólną przygodę zachęca też cena aplikacji. W sklepie Google Play można ją nabyć za 3.01 zł, a w iTunes za podobną kwotę.

Back to top button