Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia E4g: Pełna sprzeczności

Tempo zmian na rynku urządzeń mobilnych jest ogromne: jeszcze do niedawna łączność LTE, 4- rdzeniowe procesory i ekrany o wysokiej rozdzielczości były zarezerwowane wyłącznie dla smartfonów z najwyższej półki cenowej. W przypadku tańszych modeli trzeba było liczyć się z dyskusyjną płynnością działania, przeciętnymi wyświetlaczami i mało atrakcyjnym wzornictwem. To już przeszłość, czego dowidzi Sony Xperia E4g. Niedrogi smartfon, wyposażony w duży ekran, moduł LTE oraz wydajny procesor powinien spełnić wymagania większości użytkowników. Pod wieloma względami jest lepszy od swojego starszego brata, Sony Xperii E4.

specyfikacje-sony-xperia-e4g-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wizualnie Sony Xperia E4 i Xperia E4g są do siebie bardzo podobne. Nowszy z modeli jest jednak odrobinę mniejszy, co spowodowane jest wykorzystaniem ekranu o przekątnej 4,7 cala. Zmieniono też materiał, z którego wykonana została pokrywę baterii – chropowaty plastik zastąpiono pokrytym gumą tworzywem sztucznym. W efekcie, telefon nie ślizga się na płaskich powierzchniach, a na obudowie zarysowania są mniej widoczne. Nową Xperię wyposażono również w dodatkowy mikrofon, umożliwiający redukcję szumu otoczenia.

Niemiła niespodzianka czeka osoby, które zechcą wymienić baterię. W modelu E4g, pomimo zdejmowanej pokrywy, pod którą ukryto gniazda na kartę pamięci oraz kartę SIM, akumulator został zamontowany na stałe. Ramka okalająca wyświetlacz jest szersza, niż w przypadku Sony Xperii E4. Powoduje to, że pomimo mniejszego ekranu, nowszy model smartfona jest tylko nieznacznie bardziej poręczny. Z drugiej strony, telefon nieźle leży w dłoni dzięki zaokrąglonym krawędziom, a nieduży ekran umożliwia komfortowe korzystanie z urządzenia jedną dłonią.

Wzornictwo może się podobać. Kompaktowa, zaokrąglona na krawędziach obudowa przypomina Nokię Lumię 620. Szkoda, że producent nie zdecydował się na udostępnienie bogatszego zestawu wariantów kolorystycznych (dostępna jest wyłącznie biała i czarna wersja obudowy). Miłym dodatkiem jest za to metalowy przycisk zasilania umieszczony na prawej krawędzi, który nadaje urządzeniu ekskluzywnego charakteru i jest cechą charakterystyczną wszystkich Xperii dostępnych na rynku przez ostatnie kilka lat.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Pewne rzeczy się nie zmieniają – słowa te doskonale pasują do oprogramowania smartfonów Sony. Xperie od dłuższego czasu charakteryzuje lekka i ładna nakładka na interfejs. E4g fabrycznie działa na bazie Androida 4.4 „KitKat”, co pozostawia pewien niedosyt, ponieważ na kilka miesięcy przed jego premierą na rynku dostępny był już Android 5.0 „Lollipop”. Xperia E4g oferuje duży wybór opcji personalizacji interfejsu, ułatwiony dzięki dostępności darmowych i odpłatnych motywów. Fabrycznie dostępnych jest kilka szablonów modyfikujących kolory oraz tło interfejsu.

Martwi duża liczba aplikacji dołączonych do systemu, spośród których wiele służy wyłącznie do obsługi usług Sony (np. „PlayStation”, „Xperia Lounge”, „TrackID”, „Socialife”). Zdarzają się jednak przydatne perełki, takie jak „Smart Connect” – narzędzie służące do obsługi dodatkowych urządzeń (np. słuchawek Bluetooth, głośników, ładowarki). Jego skonfigurowanie umożliwia określenie scenariuszy działania smartfona po połączeniu go z danym urządzeniem. Przykładowo, może być to automatyczne podniesienie jasności wyświetlacza po podłączeniu go do ładowarki.

Poza dodatkami od Sony, system został wyposażony też w narzędzia do obsługi usług Google’a: „Gmail”, „Kalendarz”, seria aplikacji „Play” oraz „Zdjęcia” zintegrowane z kontem Google, a także „YouTube”.

Wyświetlacz

test-sony-xperiae4g-5

 

Biorąc pod uwagę cenę Sony Xperii E4g, trudno mieć znaczące zastrzeżenia do ekranu smartfona. Przekątna panelu 4,7 cala jest o 0,3 cala krótsza niż w Xperii E4. Nie zmieniono za to rozdzielczości: 540 x 960 pikseli, co na ekranie o mniejszej powierzchni przekłada się na nieco wyższą ostrość obrazu (234 ppi). Nadal jednak parametr ten pozostawia pewien niedosyt, co uwidacznia się w postaci lekko postrzępionych ikon, nieostrych elementach interfejsu oraz czcionkach w przeglądarce. Szkoda że producent nie zdecydował się na rozdzielczość HD, która staje się powoli standardem nawet w tańszych urządzeniach.

test-Sony-XperiaE4g-58

Pozostałe parametry ekranu nie zachwycają, ale powinny zadowolić mniej wymagających użytkowników. Szerokie kąty widoczności to rzadkość w tak tanich smartfonach. Kontrast oraz głębia czerni są akceptowalne, ale ciemniejszym scenom w filmach brakuje głębi. Niestety, fatalnie wypada maksymalna jasność wyświetlacza, przez którą korzystanie z urządzenia w nawet pochmurny dzień (nie wspominając o słonecznym) trudno uznać za komfortowe.

-~- Aparat -~-

Producenci smartfonów często szukają oszczędności przy produkcji budżetowych modeli właśnie w zakresie optyki i wyposażenia aparatu. Sony Xperia E4g została wyposażona w tylny aparat o rozdzielczości 5 Mpix, co podpowiada że nie jest to sprzęt dla pasjonatów fotografii. Zrobione nim zdjęcia charakteryzują się akceptowalną szczegółowością, o ile wykonano je w korzystnych warunkach oświetleniowych. Niestety, nawet wtedy trzeba się liczyć ze sporą ilością cyfrowego szumu oraz nadmiernym kontrastem, który zmniejsza czytelność ciemnych fragmentów kadru. Kolory są naturalne, jednak mogłyby być nieco bardziej nasycone.

O ile w dobrym świetle Xperia E4g robi niezłe zdjęcia, tak w ciemniejszym otoczeniu staje się niemal bezużyteczna. Ilość szumu oraz szczegółowość fotografii spadają poniżej akceptowalnego poziomu. Niespecjalnie sprawdza się też diodowa lampa doświetlająca o małej mocy, która oziębia fotografowane barwy.

Interfejs aparatu przypomina ten z innych smartfonów Sony. Jest prosty w obsłudze i umożliwia szybką zmianę ustawień przy jednoczesnym podglądzie z kamery. Na uwagę zasługuje tryb poprawionej automatyki (na podobny można się natknąć np. w znacznie droższej Sony Xperii Z3). Jego zadaniem jest dobieranie ustawień sceny w taki sposób, by jak najlepiej pasowały do warunków otoczenia. Znacznie przyspiesza to fotografowanie oraz sprawia, że nawet laik może zrobić zdjęcie z dobrze dobraną kolorystyką i czasem naświetlania migawki.

Filmy nagrywane Xperią E4g w rozdzielczość Full HD (1080p) nie są rewelacyjne. Producent zaoszczędził najprawdopodobniej na elementach optyki aparatu, co skutkuje lekko nieostrym obrazem i łunami w pobliżu jasnych obiektów. Niezbyt dobrze sprawdza się też cyfrowy zoom, który obniża jakość nagrań. Wideo broni się jednak poprawną płynnością, znośnym dźwiękiem i w miarę dobrym odwzorowaniem kolorów. Oczywiście, dotyczy to jedynie nagrań wykonanych przy sprzyjającym oświetleniu. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, to jakość obrazu radykalnie spada, co widać po jego niskiej szczegółowości oraz nadmiarze kolorowego szumu.



-~- Multimedia, Internet i komunikacja-~-

Wraz z rozwojem smartfonów ulepszane są podzespoły w budżetowych modelach, dzięki czemu  coraz lepiej sprawdzają się one w roli multimedialnych kombajnów. Prawie 5-calowy ekran Xperii E4g oraz jej przyzwoite parametry umożliwiają wykorzystanie urządzenia do komfortowego oglądania filmów w rozdzielczości Full HD (mija się to wprawdzie z celem, ze względu na parametry wyświetlacza). Wbudowany odtwarzacz wideo radzi sobie z popularnymi formatami plików DivX oraz Xvid. Szkoda jednak, że jego opcje są skromne, z tego powodu osoby oczekujące bardziej zaawansowanych funkcji powinny poszukać alternatywy w sklepie z aplikacjami.

Smartfony przyzwyczaiły użytkowników do wysokiej jakości dźwięku odtwarzanego w słuchawkach, a także sporych możliwości fabrycznych odtwarzaczy. Szkoda, że telefon Sony ustępuje konkurencji w tej kategorii. Pierwszy zgrzyt pojawia się po otworzeniu pudełka ze sprzętem – brakuje w nim słuchawek. Trzeba się w nie zaopatrzyć we własnym zakresie, a nawet wtedy brzmienie nie zachwyca. Wprawne ucho wychwyci, że dźwięk nie jest idealnie czysty i naturalny. Pojawiają się zakłócenia wytwarzane przez wbudowany wzmacniacz. Sytuacji nie ratuje słaby głośnik zewnętrzny, który emituje mocny dźwięk, ale za bardzo uwypukla wysokie tony, gra nieczysto i trzeszczy. Pomimo dwóch otworów w obudowie, głośnik jest tylko jeden. Jedynie fabryczny odtwarzacz, sygnowany marką „Walkman” dobrze spełnia swoje zadanie. Aplikacja oferuje spore możliwości (np. tryb poprawiający jakość brzmienia na podstawie gatunku aktualnie słuchanej muzyki).

Poza koniecznością kupienia słuchawek, potencjalnego nabywcę Xperii E4g czeka jeszcze jeden wydatek – karta pamięci. Z 8 GB przestrzeni na pliki i aplikacji, do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 3 GB. Taka pojemność wystarczy na zapisanie zaledwie kilkuset piosenek i zdjęć lub trzech filmów w rozdzielczości HD. Maksymalna wielkość obsługiwanych kart microSD wynosi 32 GB.

test-Sony-XperiaE4g-62

Stosunkowo niska rozdzielczość ekranu nie przeszkadza podczas oglądania filmów na smartfonie, ale daje się we znaki podczas przeglądania Internetu. Wyświetlane strony nie są tak czytelne, jak w droższych urządzenia. To natomiast zmusza do powiększania treści i obniża komfort surfowania. Z drugiej strony, łączność LTE jest rzadkością w tanich telefonach i stanowi niewątpliwy atut Sony Xperii E4g (i jeden z głównych wyróżników względem Xperii E4).

Domyślną przeglądarką w E4g jest „Chrome”, który nieźle spełnia swoje zadanie. Niestety, jest ona przeładowany funkcjami i mocno zintegrowana z usługami Google.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Trudno oczekiwać od budżetowego modelu niesamowitych osiągów, ale też Sony Xperia E4g w zakresie wydajności nie zawodzi. Smartfon został wyposażony w nieco szybszy układ, niż Xperia E4, co przekłada się na poprawioną wydajność. 4-rdzeniowy MediaTek taktowany zegarem 1,5 GHz pobiera mniej prądu i emituje mniej ciepła od swojego poprzednika. Współpracuje z nim układ graficzny Mali-T760 MP2, który zapewnia satysfakcjonującą wydajność podczas korzystania z aplikacji oraz grania w bardziej zaawansowane graficznie gry. Niestety, Sony zdecydowało się na wyposażenie urządzenia w zaledwie 1 GB pamięci RAM. W efekcie, smartfon zwalnia podczas korzystania z wielu programów jednocześnie. Może też wystąpić  problem z automatycznym wyłączaniem aplikacji w celu uwolnienia zasobów.

Bateria

Sony Xperia E4g została wyposażona w akumulator o takiej samej pojemności, jak model E4 – 2300 mAh, smartfon zyskał jednak szybszy procesor i nieco mniejszy ekran. Niestety, nie czas pracy na baterii jest podobny do poprzedniczki. Jeśli użytkownik zdecyduje się na oglądanie filmu w rozdzielczości HD lub przeglądanie Internetu, będzie musiał wybrać się z ładowarką do najbliższego gniazdka po ok. 7 godzinach. Podczas codziennego użytkowania można liczyć na pracę urządzenia na jednym ładowaniu przez ok. 1,5 dnia.

Podsumowanie

Smartfon pełen sprzeczności, który jednak odróżnia się od konkurencji. W oczy rzuca się wysoka wydajność, która przewyższa większość modeli oferowanych w podobnej cenie. Do gustu może przypaść stylowa nakładka na interfejs, która jednak okazuje się wtórna dla dotychczasowych użytkowników innych smartfonów Sony. Istotnym atutem jest też poręczna obudowa oraz optymalnej wielkości ekran, który dobrze obsługuje się jedną ręką. Wszystko za bardzo niską cenę.

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto przemyśleć też wady Xperii E4g: przeciętny aparat ustępuje matrycy i optyce stylowego LG Spirit lub Nokii Lumii 620. Mniej zaawansowanych technicznie użytkowników może też zniechęcać poziom złożoności systemu operacyjnego, w takiej sytuacji lepszym wyborem może okazać się Lumia działająca na znacznie prostszym w obsłudze Windows Phone. Nie można też zapomnieć o niezbyt długim czasie pracy na baterii, który wypada znacznie lepiej w Samsungu Galaxy Grand Prime, wyposażonym w nieco większy ekran.

Back to top button