Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia Z5: Japoński standard

Pod koniec 2015 roku Sony pokazało nowe smartfony z serii Xperia. Spośród trzech telefonów każdy wyróżniała inna przekątna ekranu – najmniejszy był Z5 Compact, nieco większy Z5, natomiast największy Z5 Premium. Ostatni z wymienionych modeli to pierwszy smartfon z ekranem o rozdzielczości 4K. Sprawdzamy, co wyróżnia Xperię Z5 i dlaczego warto ją kupić?

specyfikacje-sony-xperia-z5

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykorzystane podzespoły są identyczne jak w Sony Xperii Z3+. Japończycy wbudowali w telefon 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 810 oraz 3 GB pamięci RAM. Obraz prezentowany jest na wyświetlaczu LCD IPS o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. W efekcie piksele są ułożone gęsto na ekranie: 428 ppi.

Smartfon o wymiarach 146 x 72 x 7,3 mm, ważący 154 gramów jest cieńszy od modeli Compact i Premium i znacznie lżejszy od tego Xperii Premium (ważącej 180 g).

Obudowa telefonu została wykonana z plastiku. Smartfon jest dostępny w pięciu wersjach kolorystycznych: złotej, czarnej, srebrnej, turkusowej i różowej. Cena, w momencie premiery, wynosiła 3000 zł.

W pudełku wraz ze smartfonem znajdziemy ładowarkę sieciową, kabel USB i słuchawki.

Stylistyka urządzenia, nazywana przez Sony „Omnibalance” stosowana jest w większości modeli Xperia, od czasów Sony Xperii Z. Podobnie jest i w tym przypadku: tafla szkła pokrywa wyłącznie ekran, wykonany z tworzywa sztucznego tylny panel nie zbiera odcisków palców, za to łatwo się rysuje. Kształt smartfona robi wrażenie urządzenia eleganckiego, jednak nie jest praktyczny – prostopadłościan z minimalnie zaokrąglonymi bokami jest po prostu niewygodny podczas długiego trzymania w dłoni, co utrudnia korzystanie ze smartfona, jeśli zazwyczaj obsługujemy go jedną ręką.

test-sony-xperiaz5-2

Umieszczenie przycisku do regulacji głośności na dolnej części prawej krawędzi smartfona początkowo zaskakuje, ale po przywyknięciu okazuje się wygodne. Podobnie jest z wyłącznikiem, zespolonym z czytnikiem linii papilarnych – znajduje się on mniej więcej w połowie urządzenia, na tej samej krawędzi, co usprawnia pracę z urządzeniem.

Przedni panel Xperii Z5 wypełnia wyświetlacz o przekątnej 5,2 cala. Właściwie, można by było pogratulować Sony zastosowania w konstrukcji smartfona bardzo cienkich bocznych ramek, jednak górne i dolne przestrzenie oddzielające wyświetlacz od krawędzi są bardzo duże. Faktyczne, znajdują się na nich głośniki oraz mikrofon, przednia kamera i czujniki, ale w konkurencyjnych smartfonach lepiej zagospodarowano przestrzeń przedniego panelu. Jedyną zaletą dużych ramek jest łatwe trzymanie urządzenia w pozycji poziomej.

Na prawej krawędzi, w dolnej części smartfona znajduje się także dwustopniowy, fizyczny spust migawki. To jednocześnie wyróżnik, zaleta i standardowe wyposażenie smartfonów Sony. Na górnej krawędzi umieszczono gniazdo słuchawkowe oraz dodatkowy mikrofon, natomiast na dolnej – złącze micro USB 2.0 oraz uchwyt na smycz. Po lewej stronie Xperii Z5 widoczne są zaślepki, pod którymi znajdują się tacki na karty nano-SIM oraz microSD.

Tylny panel mieści aparat i diodę doświetlającą, w górnym, lewym rogu. Urządzenie uzyskało certyfikat IP68 – smartfon jest odporny na kurz i krótkotrwałe, 30-minutowe zanurzenie w wodzie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

W momencie premiery Sony Xperia Z5 Premium działała pod kontrolą Androida 5.1.1 „Lollipop”, później uaktualnionego do wersji 6.0 „Marshmallow”. Obecnie użytkownicy smartfona czekają na  zapowiedzianą aktualizację do wersji 7.0 „Nougat”. Sony uzupełniło system operacyjny Google’a o własną nakładkę oferującą kilka ciekawych rozwiązań. Najważniejsze to małe, pływające po ekranie aplikacje, uruchamiane z poziomu ostatnio otwartych programów. Takie rozwiązanie umożliwia jednoczesne korzystanie z czterech programów, np. przeglądarki internetowej, minutnika, kalkulatora oraz narzędzia przechwytywanie ekranu. Pomysł ten sprawdza się w praktyce, jednak jest on mniej funkcjonalny od podobnych elementów interfejsu flagowych smartfonów Samsunga. Unikalną cechą Xperii Z5 jest za to możliwość nagrywania filmów z ekranu telefonu, wraz z dźwiękami otoczenia. Prawdopodobnie docenią to YouTuberzy, publikujący recenzje mobilnych gier z komentarzem.

Opcje personalizacji interfejsu są powiązane z dodatkiem „Motywy”, który umożliwia dostęp do gotowych szablonów modyfikujących wygląd pulpitu. Obsługę smartfona ułatwiają gesty i skróty, m.in. opcja wybudzania urządzenia poprzez dwukrotne stuknięcie ekranu (rozwiązanie stosowane m.in. w telefonach Nokii i LG) oraz przytrzymanie przycisku spustu migawki, co uruchamia aparat.

W oprogramowaniu Xperii zabrakło trybu ułatwiającego obsługę smartfona jedną ręką (chociaż dostępna jest klawiatura ekranowa, działająca w takim trybie).

Sony zapisało w pamięci urządzenia wiele aplikacji, co ciekawe istnieje możliwość ich usunięcia. To świetne rozwiązanie, bo niektóre z narzędzi (np. antywirus AVG, „Dropbox” oraz „Amazon”) nie są potrzebne każdemu z użytkowników smartfona. Mogą się za to przydać programy do zarzadzania konsolą PlayStation, wirtualny dziennik „Lifelog” oraz pakiet biurowy, w którego skład wchodzi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz narzędzie do tworzenia prezentacji.

Wyświetlacz

Wbudowany panel IPS o przekątnej Full HD (1080 x 1920), nie wyróżnia się na tle konkurencji. Na jeden cal powierzchni przypada 428 pikseli, co jest wymierającym standardem wśród urządzeń z górnej półki (w coraz większej liczbie telefonów gęstość pikseli przekracza 500 ppi). W porównaniu do wyświetlaczem starszego brata, Xperii Z5 Premium, ekran w Z5 wypada przeciętnie. Równie blado Z5 prezentuje się w starciu z konkurencją – ekran Samsunga Galaxy S6 edge wciąż pozostaje niepokonany. Flagowe smartfony południowokoreańskiego giganta zostały wyposażone w panele AMOLED, które lepiej odwzorowują kolory. Nie sposób odmówić ekranowi LCD Xperii Z5 kilku zalet: to m.in. szerokie kąty widzenia, świetny zakres jasności oraz programowe ulepszenia obrazu (korekcja balansu bieli oraz temperatury barwowej).

-~- Aparat -~-

test-sony-xperiaz5-25

Główny aparat jest dokładnie taki sam jak w Xperii Z5 Premium: to 23-megapikselowa matryca z dużym otworem przysłony i optyką opracowaną przez dział Sony Alpha i stanowi jeden z najlepszych aspektów smartfona. W Xperię Z5 wbudowano sensor CMOS o wielkości 1/2,3 cala, przysłonę f/2.0, hybrydowy, pięciokrotny zoom cyfrowy oraz pojedynczą diodą doświetlającą. Takie wyposażenie umożliwia nagrywanie filmów 4K oraz wykonywania zdjęć w rozdzielczości 5520 x 4140 pikseli.

Do obsługi aparatu służy opracowana przez Sony aplikacja „Aparat”, oferująca kilkanaście trybów fotografowania i nagrywania wideo: automatyczny, profesjonalny, efekty AR, wideo w 4K, ujęcie z dwóch kamer, wideo w zwolnionym tempie. Manualny tryb pracy to m.in. możliwość ustawienia czasu naświetlania, dostosowanie temperatury barw oraz czułości ISO (do 12 800). Do aplikacji „Aparat” można również dodawać nowe tryby, instalując odpowiednie oprogramowanie.

Fotografie wykonane aparatem Xperii Z5 Premium cechuje dobrą szczegółowość oraz niski poziom szumów. Nie można również narzekać na zdjęcia wykonane przy mniejszej ilości światła, niedociągnięcia poprawiane są programowo.

W dobrych warunkach oświetleniowych aparat robi świetne zdjęcia – ostre, wyraźne, z niskim poziomem szumów. Nocne obrazy wychodzą nieco gorzej, ale wciąż jest bardzo dobrze – nieco gorzej niż aparaty konkurencji, np. Samsunga Galaxy S6 edge czy LG G5. W gorszych warunkach wykonane zdjęcia cechuje spadek ostrości spowodowany większym ISO, ale nie jest on drastyczny. Bardzo dobrze sprawdza się dioda doświetlająca – działa na duże odległości i nie przekłamuje kolorów.

Aparat rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) oraz w 4K (3840 x 2160 pikseli). Przy tej ostatniej dezaktywowana jest funkcja „Steady Shot”, która odpowiada za stabilizację obrazu. Filmy cechuje dobre odwzorowanie kolorów i niski poziomem szumu. Jakość rejestrowanego dźwięku również jest dobra.

Przednia kamera 5,1 Mpix z otworem względnym obiektywu f/2.4 i HDR umożliwia wykonywanie zdjęć selfie i dodatkowe upiększanie twarzy. Jakość zdjęć jest na poziomie konkurencji – nie ma rewelacji, ale bez problemu można prowadzić wideokonferencje.

Podczas dłuższego używania aparatu, telefon mocno się grzeje, co powoduje dyskomfort, objawiają się też spadki mocy urządzenia.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

test-sony-xperiaz5-8

Wśród dołączonych do smartfona aplikacji warto zwrócić uwagę na „Album” oraz „Wideo”. Pierwsza z nich umożliwia przeglądanie zdjęć oraz podstawową edycję fotografii. „Album” jest znacznie wygodniejszy i bardziej rozbudowany od edytora dostępnego np. w HTC One A9, jednak nie jest lepszy od podobnych narzędzi dostępnych w smartfonach firm Samsung oraz LG. Po uruchomieniu aplikacji trzeba chwilę poczekać, zanim zdjęcia zostaną wyświetlone. „Wideo” umożliwia odtwarzanie filmów oraz wyświetlanie materiałów przesyłanych przez serwery multimedialne. Program dobrze radzi sobie z napisami do filmów. Możliwa jest również emisja filmów do urządzeń zgodnych ze standardem Mircast.

test-sony-xperiaz5-2

Sony umieściło w Xperii Z5 parę stereofonicznych głośników, których wyloty zostały umieszczone na frontowym panelu obudowy, nad i pod wyświetlaczem. Jakość dźwięku jest dobra, ale głośność – mimo że lepsza niż w starszych generacjach Xperii – wciąż nie może się równać np. z telefonem HTC Desire 820.

Głośnik do rozmów emituje czysty dźwięk, bez zniekształceń i szumów. Mikrofon  poprawnie odwzorowuje głos. Na górnej krawędzi urządzenia znajduje się dodatkowy mikrofon, którego zadaniem jest redukcja szumów otoczenia.

Telefon został wyposażony w 32 GB wewnętrznej pamięci, która dodatkowo może być rozszerzona za pomocą karty micro SD o kolejne 256 GB. Opcja rozbudowy pamięci przyda się, ponieważ sam system zajmuje aż 10 GB (do dyspozycji użytkownika pozostaje około 20 GB. Warto pamiętać, że filmy nagrywane w rozdzielczości 4K mogą zajmować bardzo dużo miejsca.

test-sony-xperiaz5-139

Sony wyposażyło Z5 w przeglądarkę „Chrome”, która umożliwi sprawne wyświetlanie zawartości witryn internetowych na wielu jednocześnie otwartych kartach, a także działa w trybie incognito (nie zapisuje historii). Aplikacja nie obsługuje technologii Flash.

Xperia Z5 została wyposażona w moduły Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz), GPS z A-GPS i GLONASS oraz LTE (Cat. 6, pobieranie do 300 Mb/s). Smartfon komunikuje się również przez NFC oraz Bluetooth 4.2 (Low Energy) z obsługą standardu apt-X.

Port micro USB 2.0 umieszczony na dolnej krawędzi urządzenia obsługuje technologię OTG, co umożliwia podłączanie zewnętrznych urządzeń (myszy, klawiatury, kontrolery, pendrive’y). Czujnik biometryczny (umieszczony w przycisku włącznika) zazwyczaj poprawnie odczytuje linie papilarne, jednak zdarzały się sytuacje, że palec trzeba było trzykrotnie zeskanować.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Flagowy telefon Japończyków został wyposażony w Snapdragona 810 (4 rdzenie Cortex-A57 taktowane zegarem 2,0 GHz oraz 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,55 GHz), za przetwarzanie grafiki odpowiada układ Adreno 430. Procesor współpracuje z 3 GB pamięci RAM.

Wysoka wydajność to duża ilość wydzielanego ciepła. Gdy urządzenie pracuje długo, zwłaszcza na wysokich obrotach (gry, surfowanie po Internecie, odtwarzanie filmów o wysokiej rozdzielczości) obudowa znacznie się nagrzewa, a korzystanie z telefonu niego staje się niekomfortowe. Największy wzrost temperatury można odczuć w górnej części telefonu. Podczas codziennego użytkowania smartfona trudno zaobserwować spadki wydajności.

Bateria

Akumulator o pojemności 2900 mAh wystarczy na dwa dni użytkowania. Podczas sporadycznego korzystania z urządzenia, smartfon może działać nawet trzy dni. To dobry wynik, chociaż nie odstający od konkurencji. Wideo w rozdzielczości Full HD można oglądać przez ok. 8 godzin, a muzyki przy wygaszonym ekranie słuchać przez ok. 50 godzin.

Czas ładowania akumulatora to mniej więcej półtorej godziny. To tyle samo ile potrzebuje Galaxy S6 edge, więc na tym polu Sony nie odstaje od konkurencji. Nieco gorzej produkt Sony wypada na tle LG V10 – ten ostatni został wyposażony nieco większą baterię (3000mAh), której naładowanie zajmuje o 15 minut mniej czasu.

Smartfon Sony oferuje tryb „Stamina” (po wygaszeniu ekranu dezaktywuje połączenia internetowe i Wi-Fi) oraz „Ultra Stamina” (możliwe jest tylko korzystanie z wiadomości, telefonu oraz programów  „Aparat”, „Muzyka”, „Galeria” i „Radio”).

Podsumowanie

Sony po raz kolejny udowadnia, że serce użytkownika zdobywa się małymi zmianami, dowodząc że liczy się bardziej zaplanowana ewolucja, a nie rewolucja. Każda kolejna iteracja flagowych Xperii to właściwie to samo z drobnymi zmianami. Na szczęście wszystkie zmiany są na lepsze. Bardzo dobry aparat, prosta i przejrzysta nakładka oraz bogate wyposażenie sprawiają, że telefon świetnie się sprawdzi jako urządzenie multimedialne. Dołóżmy do niezłą jakość dźwięku, dobre głośniki, a otrzymamy jeden z najlepszych smartfonów w swojej kategorii.

Jeśli kogoś atuty Xperii Z5 nie przekonują, może skierować swoje oczy w stronę eleganckiego, równie dobrze wykonanego Samsunga Galaxy S6 Edge. Oferuje on świetny aparat oraz równie prosty i intuicyjny interfejs. Warto również zwrócić uwagę na LG G5, który został wyposażony w wymienną baterie, dwa główne aparaty (w tym jeden szerokokątny) oraz można w nim wymieniać moduły. (zwiększając komfort korzystania z aparatu oraz poprawiając jakość dźwięku). Nieco większa (wyświetlacz 5,7”, 1440p) i tańsza Motorola X Play również dobrze sprawdzi się w roli multimedialnego smartfona. Nie sposób wśród alternatyw dla X5 pominąć HTC One A9 z wyświetlaczem Full HD i ekranem AMOLED.

Back to top button