Recenzja: Spotify (darmowa) – Android, iOS, Windows Phone

recenzja-spotify

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/spotify/ca8d6603-a9ae-4a05-8643-baad091ecdd1

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spotify.mobile.android.ui

https://itunes.apple.com/us/app/spotify/id324684580?mt=8

Słuchanie muzyki bezpośrednio z Internetu (tzw. strumieniowanie) zyskuje na popularności. Jedną z najpopularniejszych usług tego typu jest właśnie Spotify, który oferuje dedykowaną swojej usłudze aplikację na urządzenia mobilne.

Do czego służy

Mówiąc krótko – do słuchania muzyki bezpośrednio z Internetu, dzięki czemu nie ma konieczności wgrywania własnych piosenek na tablet, komputer lub smartfon. W bazie Spotify znajduje się kilkadziesiąt milionów utworów muzycznych, do których dostęp uzyskuje się po wcześniejszym założeniu konta. Proces ten jest bardzo szybki, a jeśli skorzysta się ze swojego profilu na Facebooku, to wręcz błyskawiczny.

Rozbudowanie, praktyczność

Mając darmowe konto użytkownik w aplikacji mobilnej ma dostęp do swoich list odtwarzania, a także tych, stworzonych przez inne osoby. Niestety, bez aktywacji abonamentu (płatnego konta premium) piosenki są losowane, a liczba ewentualnych pominięć utworów na godzinę jest ograniczona. Kolejną funkcją jest dostęp do albumów oraz wykonawców, które można odtwarzać w dowolny sposób. Jednak również w tym przypadku użytkownik zmuszony jest do losowego słuchania kolejnych piosenek z listy i nie ma możliwości wyboru pojedynczych kawałków. Jest jeszcze możliwość słuchania kilkudziesięciu tematycznych stacji radiowych. Ostatnią z istotnych funkcji samego odtwarzacza jest odkrywaj muzykę, czyli zestaw losowanych przez Spotify piosenek, które powinny pasować do gustu danej osoby.

Poza słuchaniem muzyki użytkownik może oznaczać kawałki, które mu się spodobały gwiazdkami lub „polubieniami”, dzięki którym dodawane są one do list odtwarzania. Niestety, sporym mankamentem (nie tylko aplikacji, ale całej usługi) jest brak nadpisywania dodawanych utworów. Oznacza to, że tę samą piosenkę można do jednej składanki dodać kilka razy, co dosyć szybko powoduje chaos w kolekcji.

Sama usługa działa poprawnie i trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do niej czy jakości odtwarzanego dźwięku. Niestety, trzeba pamiętać, że słuchanie muzyki bezpośrednio z Internetu pochłania bardzo dużo pakietu internetowego. Przy niższej z dostępnych jakości dźwięku (128 kb/s) 10 minut słuchania wiąże się ze zużyciem ok. 10 MB danych.

Należy też wspomnieć, że aplikacja przeznaczona na smartfony z Windows Phone znacznie ustępuje swoim odpowiednikom z innych platform. Jest ona uboga w funkcje, a do tego nie pozwala na słuchanie muzyki osobom, które nie mają płatnego konta Premium (o którym później).

Wygląd, interfejs

Program jest cały czas rozwijany, dlatego interfejs często się zmienia. W chwili pisania niniejszego tekstu aplikacja na urządzenia mobilne została upodobniona do tej z komputerów osobistych. Menu jest ciemne i królują w nim odcienie szarości, zieleni oraz czerń. Taka stylistyka może się podobać, aczkolwiek jest trochę smutna i przygnębiająca.

Bardzo przemyślana jest za to obsługa programu. Wszystkie funkcje zostały umieszczone na wysuwanym z lewej strony panelu. To z niego wybiera się działy (radio, listy odtwarzania, ulubione itp.). Po dokonaniu wyboru przed oczami użytkownika najczęściej pokazują się kolorowe okładki albumów lub list odtwarzania, które dosyć mocno kontrastują ze stylistyką aplikacji. Nie mniej, całość wygląda schludnie i odszukanie pożądanych elementów lub kategorii jest proste i intuicyjne.

Po rozpoczęciu odtwarzania u dołu ekranu pojawia się malutki odtwarzacz, który pozwala na pauzowanie lub przewijanie piosenek. Co ważne, po zminimalizowaniu aplikacji tego typu kontroler pojawia się w panelu powiadomień. Spotify oferuje również widżet, który umożliwia cofanie, przewijanie oraz zawieszanie odtwarzania.

Mikrotransakcje

Aplikacja nie pozwala na dokupowanie dodatkowych elementów lub funkcji, ale opłacając miesięczny abonament za konto Premium 19,99zł / mies. znoszone są pewne ograniczenia. Konkretniej chodzi o anulowanie limitu przewijania piosenek odtwarzanych w radiu. Pojawia się też możliwość ręcznego wybierania utworów z list odtwarzania. Odblokowana zostaje również wyższa jakość dźwięku (320 kb/s), jednak korzystanie z niej wiąże się ze znacznie większym zużyciem pakietu danych (10 minut słuchania to 24 MB danych).

Abonament studencki kosztuje 9,99 zł, a rodzinny 29.99 zł i obejmuje 6 osób.

test-recenzja-spotify-darmowy-2-1 Recenzja: Spotify (darmowa) – Android, iOS, Windows Phone

Istotną funkcją, która staje się dostępna po wykupieniu konta premium jest tryb offline, czyli możliwość zapisywania piosenek w pamięci urządzenia. Dzięki temu słuchać ich można bez konieczności łączenia się z Internetem i umożliwia to oszczędzanie pakietu internetowego.

Podsumowanie

Każda z popularnych usług strumieniowania muzyki (WiMP, Deezer, Spotify) ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak oceniać aplikację Spotify tylko i wyłącznie pod kątem użyteczności oraz dopracowania, to jest to bardzo udany program. Daje on duże możliwości, jest niezawodny, a po wykupieniu konta premium oferuje niemal te same funkcje, co jego komputerowy odpowiednik. Niestety, na korzystanie z usługi raczej nie mogą sobie pozwolić osoby z małymi pakietami internetowymi, ponieważ dane w trakcie odtwarzania zużywane są w zastraszającym tempie. Zawiedzione będą też osoby, które często znajdują się poza zasięgiem łączności 3G, 4G lub Wi-Fi, gdyż w takich warunkach odtwarzanie bardzo często się zacina.

Pluses

Umożliwia słuchanie muzyki bez konieczności jej pobierania na urządzenie
Pozwala na słuchanie muzyki nawet bez płatnego konta (wyjątkiem jest wersja na Windows Phone)
Kilkadziesiąt milionów utworów muzycznych w bazie Spotify jest w stanie całkowicie zastąpić własną kolekcję plików MP3
Aplikacja daje bardzo podobne możliwości, co jej komputerowy odpowiednik
Po zminimalizowaniu aplikacji muzyką można zarządzać przez pasek powiadomień lub widżet
Wysoka jakość dźwięku po aktywacji konta premium
Prosty w obsłudze interfejs

Minuses

Wymaga szybkiego połączenia Internetowego (3G, 4G lub Wi-Fi)

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top