Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Swifkey Keyboard darmowa – Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey

Pomimo wielu funkcji, smartfony nadal w dużej mierze służą do komunikacji głosowej oraz tekstowej. Z kolei ta aplikacja sprawi, że pisanie na klawiaturze ekranowej stanie się szybkie, bezbłędne i wygodne.

Do czego służy

Zadaniem programu jest uprzyjemnienie pisania za pomocą ekranu dotykowego. Do tej pory czynność ta odstrasza wiele osób od smartfonów, gdyż twierdzą one, że taka metoda edycji jest niewygodna, powolna i uniemożliwia bezwzrokowe wprowadzanie tekstu. Producenci zarówno telefonów, jak i programów starają się zmienić ten pogląd stosując coraz bardziej rozbudowane słowniki i systemy przewidywania wyrazów, zmieniając układ klawiszy czy wymyślając zupełnie nowe metody edycji (np. głosowe, odręczne lub oparte na gestach). Wygląd jednak na to, że twórcy SwiftKeya znaleźli złoty środek między innowacyjnością i przystępnością.

Rozbudowanie, praktyczność, skuteczność

Na pierwszy rzut oka SwiftKey niewiele różni się od konkurencji. Po zainstalowaniu aplikacji trzeba przejść przez ekran konfiguracyjny. Właśnie wtedy pokazane jest w jaki sposób zmienić fabryczną klawiaturę i doinstalować dodatkowe języki (na liście jest też polski). Użytkownik jest również pytany, czy chce korzystać z funkcji Flow, czyli pisania poprzez łączenie kolejnych liter na (podobnie do stosowanego np. w Samsungu Galaxy S Swype’a). Wspomniana metoda świetnie sprawdza się podczas korzystania z telefonu jedną ręką, gdyż wymaga poruszania tylko jednym palcem między kolejnymi polami. Niestety, w przypadku dłuższych tekstów lepiej sprawdza się klasyczna metoda stukania w litery, gdyż ma się wtedy większą kontrolę np. nad odmianą wyrazów.

Po przejściu przez konfigurację można zacząć korzystać z klawiatury. Początkowo aplikacja musi „nauczyć się” stylu pisania użytkownika. Aby przyspieszyć ten proces, można pozwolić jej na odczyt SMS-ów, e-maili, treści wrzucanych na Facebooka itp. Nie jest to jednak konieczne, gdyż korzystając z programu proces „nauki” odbywa się samoistnie. Dzięki temu, klawiatura jest w stanie podpowiadać kolejne wyrazy. Np. jeśli ktoś często używa zwrotu „Nie ma mnie w domu, bo poszedłem do sklepu”, to klawiatura po wpisaniu słowa „Nie” zacznie automatycznie podpowiadać kolejne części zdania bez konieczności ich pisania. Na sugestie przeznaczono trzy pola, w których pojawiają się wyrazy. Domyślne ustawienie powoduje, że wciśnięcie spacji automatycznie zatwierdza środkowe słowo (a nie to wpisane ręcznie). Można to jednak zmienić i korzystać ze słownika tylko w razie potrzeby. Co ciekawe, SwiftKey całkiem sprawnie radzi sobie z polską gramatyką i odmianą słów, dzięki czemu korzystanie z niego jest wygodniejsze, niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Ogromne wrażenie robi również system korekty literówek. Na widocznym obok zrzucie ekranu widać, że nawet jedna litera nie została wpisana poprawnie w wyrazie „błędów”, a klawiatura i tak podpowiedziała odpowiednie słowo.

Oczywiście, zdarzają się problemy, szczególnie w przypadku krótkich wyrazów, nazw własnych (aczkolwiek słownik jest zaskakująco bogaty i cały czas uczy się nowych określeń) oraz pojedynczych liter, ale są one w mniejszości i nie rzutują na ocenę programu.

Trudno określić, o ile Swiftkey przyspiesza pisanie, gdyż każdy edytuje tekst trochę inaczej. Jeśli korzysta się z polskich znaków diakrytycznych i pisze długie zdania, to może to być nawet kilkadziesiąt procent. Jeśli jednak ktoś często korzysta ze skrótów, to wynik ten będzie mniej imponujący.

Wygląd, interfejs

Klawiatura wygląda klasycznie i pozwala na wygodne pisanie nawet na czterocalowym ekranie (można modyfikować jej wielkość). Warto też wspomnieć, że program oferuje kilka wizualnych motywów, jeśli komuś zależy na dopasowaniu wyglądu klawiatury do reszty systemu. Są one dosyć stylowe, dzięki czemu każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Można też w ustawieniach aktywować pasek z klawiszami kierunkowymi, które przydają się do przestawiania kursora podczas edytowania tekstu.

Z kolei panel konfiguracyjny dopasowano do interfejsu Androida, dzięki czemu dobrze się z nim komponuje, ale wygląda trochę nudno.

Podsumowanie

To bezsprzecznie jedna z najlepszych, ekranowych klawiatur na smartfony. Ma bogate słowniki, świetny system poprawiania literówek, sporo ustawień, a do tego pozwala na pisanie nie odrywając palca od wyświetlacza. Duży plus twórcom należy się też za brak dodatkowo płatnych funkcji.

Back to top button