Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja SwipePad – Gesture Launcher (darmowa) – Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.conduction.swipepad.android

Smartfony umożliwiają korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, jednak ich niewielkie ekrany zmuszają do ciągłego przełączania się miedzy nimi. Jednym ze sposobów na ułatwienie tej czynności jest właśnie to narzędzie.

Do czego służy

Program umożliwia stworzenie siatki 12 skrótów, którą wyświetla się poprzez dotknięcie palcem określonej krawędzi ekranu lub rogu. Najistotniejszą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że skrót dostępny jest niezależnie od wyświetlanej aplikacji, co pozwala w szybki sposób przełączać się miedzy programami. Teoretycznie ustawić można 9 różnych paneli (4 aktywowane bocznymi krawędziami, 4 rogami i 1 dolną krawędzią), jednak bez dokupowania rozszerzeń ( o których później) będą one wszystkie oferowały te same skróty lub funkcje.

Rozbudowanie, praktyczność, skuteczność

Niestety, zaraz po pobraniu z Google Play możliwości programu nie zachwycają. Pozwala on jedynie na ustawienie skrótów do aplikacji, niektórych funkcji (np. konkretnego kontaktu), siatki aplikacji, ekranu głównego lub ustawień interfejsu. Szkoda, że za np. możliwość ustawienia panelu z ostatnio używanymi aplikacjami trzeba zapłacić ok. 3 zł. Takich dodatków jest znacznie więcej. Z drugiej jednak strony, wystarczy zapłacić za te, które danej osobie są potrzebne, a na pozostałe nie marnować pieniędzy.

Z praktycznego punktu widzenia SwipePad jest rewelacyjny. Przełączanie się za jego pomocą miedzy programami jest błyskawiczne, a dzięki możliwości zmniejszenia lub powiększenia pół aktywacyjnych nie przeszkadzają one np. podczas grania. Z kolei kilka lokalizacji aktywatorów pozwala wybrać tą, która najbardziej odpowiada użytkownikowi.

Jedynym zauważalnym problemem z programem jest sporadyczny brak reakcji na włączanie niektórych skrótów. Czasami taka aplikacja włącza się z kilkusekundowym opóźnieniem, jednak najczęściej konieczne jest ponowne aktywowanie danego pola (co wiąże się z dosłownie jednym ruchem palca).

Interfejs, wygląd

Wygląd aplikacji można modyfikować, ponieważ obsługuje ona dodatkowe motywy, które zmieniają wygląd siatki skrótów. Te są jednak płatne i nie dają praktycznych korzyści. Z kolei interfejs jest bardzo prosty. Ograniczono go do listy funkcji i ustawień, z których większość jest dodatkowo płatna (takie opcje mają dopisek dodatek). Poza tym można zmodyfikować przeźroczystość siatki (różnicę zobaczyć można na zamieszczonych obok zrzutach ekranu), położenie oraz szerokość aktywatorów oraz listy skrótów i funkcji.

Mikrotranskacje

Za dodatkową opłatą (zawsze ok. 3 zł) program umożliwia dokupienie wielu dodatków. Z istotniejszych warto wymienić: foldery zawierające w sobie odnośniki do więcej niż jednej aplikacji, stworzone dla SwipePada widżety (małe aplikacje aktywowane w ten sam sposób, co siatki skrótów), dodawanie więcej niż jednego panelu ze skrótami, panele zawierające najczęściej lub ostatnio wybierane aplikacje i funkcje.

Podsumowanie

Narzędzi tego typu jest sporo, jednak SwipePad wyróżnia się niezawodnością oraz szybkością działania. To także świetny sposób na przełączanie między aplikacjami bez korzystania z ekranu głównego i siatki zainstalowanych programów. Szkoda tylko, że narzędzie to jest bardzo ograniczone w swojej podstawowej wersji, a nabycie wszystkich dodatków i motywów to z kolei koszt przekraczający 20 zł. Z drugiej jednak strony, większości osób wystarczą 1 – 2 rozszerzenia, a wtedy ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Back to top button