Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Wisielec: Kto zostanie powieszony?

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.macaque.hangmanpl

iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/wisielec-kto-zostanie-powieszony/id569246993?mt=8

Producent: http://macaquegames.com/

Cena: 0 zł

Gra, w której każda litera ceniona jest na wagę złota, może zabrzmieć groźnie. Nie jednak, jeżeli zostanie okraszona humorem. Wisielczym.

Wstęp

Urządzenia mobilne wypierają papier i przyrządy do pisania w biurach, szkołach itp. Obecnie, ta sama tendencja spotyka gry logiczne, takie jak kółko i krzyżyk, sudoku – zapewniając rozrywkę niejednej, a kilku osobom jednocześnie – użytkownik można więc oddać się jej zawsze i wszędzie, nie tylko przy biurku, nie tylko w gronie znajomych, ale także z komputerem.

Na czym polega

„Wisielec: Kto zostanie powieszony?” to klasyczna, darmowa gra polegająca na odgadywaniu haseł. Zadaniem użytkownika jest typowanie liter składających się na ukryty wyraz. Każda nieprawidłowa propozycja przybliża go do tytułowego powieszenia, a wraz z 9. pomyłką następuje zakończenie rozgrywki.

Rozbudowanie gry

Pasjonaci wyszukanej fabuły mogą poczuć się zawiedzeni – tytuł nie oferuje bowiem żadnej historii. Rekompensuje to jednak bogatą pulą wyrazów z zakresu wiedzy ogólnej oraz popkultury (również tej polskiej). Gracz może wybrać jedną z 6 kategorii (geografia, jedzenie, kino, sport, muzyka, zwierzęta) lub z gatunku „wszystkie”. Niestety, pomimo zróżnicowanej oferty słów, już podczas pierwszego dnia testów pojawiły się powtórzenia.  Niektóre z haseł rażą też swoją banalnością (np. „Kora” w kategorii muzyka). Wisielec ma tylko jeden tryb trudności, co z pewnością nie spodoba się graczom bardziej zaawansowanym w odgadywaniu zagadek. Osobom, które jednak poczuły zaciskający się na szyi sznur szubienicy, twórcy śpieszą z pomocą, dając możliwość skorzystania z jednej podpowiedzi na turę (poprzez odkrycie losowej litery). Gra nie jest ograniczona limitem haseł. Program odnotuje liczbę wygranych oraz przegranych rund.

Sterowanie i komfort gry

Prostota to główny atut tej produkcji. Zarówno menu, jak i planszę rozgrywki przygotowano z myślą o łatwym użyciu. Samo sterowanie sprowadza się do wybierania liter. Tytuł więc doskonale sprawdza się w dynamicznym środowisku, np. w komunikacji miejskiej. Zabawy nie utrudniają nawet reklamy pojawiające się u dołu ekranu.

Grafika i dźwięk

Wygląd aplikacji stylizowany jest na notatnik – wyświetlane treści przypominają zapiski sporządzone na papierze, nadając grze niejako szkolnego klimatu. Czcionki mają prosty krój  – ich czytelność została zachowana nawet na nieco mniejszych i gorszych wyświetlaczach. Litery, jakie typuje gracz, oznaczane są kolorem.

Odgadnięciu hasła towarzyszą fanfary. Są to jedyne dźwięki odnotowane w programie. Trochę szkoda, że twórcy nie pokusili się na dodanie w tle relaksującej muzyki.

Tryb wieloosobowy

Tytuł oferuje zabawną opcję gry we dwie osoby przy użyciu jednego urządzenia. Rozgrywka polega wtedy na odgadywaniu słów, które uprzednio zostały wprowadzone do programu przez rywala (hasła nie mogą mieć jednak więcej niż 12 liter) lub losowaniu tych, dostępnych już w puli. W trybie wieloosobowym prezentowane są zarówno imiona, jak i punktacja pojedynkujących się graczy.

Podsumowanie

Wisielec: Kto zostanie powieszony? jest przykładem klasycznej gry, przeżywającej swoją drugą młodość dzięki urządzeniom mobilnym. Pozycja odwołuje się do korzeni rozrywki wypełniającej czas zarówno jednej, jak i kilku osobom, dzięki trybowi dwóch graczy. Opcja ta oraz liczba zróżnicowanych haseł (no, może nie licząc tych banalnych i powtarzających się), zapewni użytkownikom rozrywkę podczas pochmurnych dni lub przedłużającej się podróży. Gra zasługuje więc na miano wakacyjnej pozycji obowiązkowej.

Back to top button