Test ZTE Blade Vec 4G: Atrakcyjna cena, dobry ekran

test-zte-vec-4g-1

Niedrogi smartfon Blade wpłynął na popularność marki ZTE. Od momentu jego premiery chiński producent telefonów prezentuje kolejne modele urządzeń, które zachęcają do zakupów niewygórowaną ceną i dobrym wyposażeniem. ZTE Blade Vec 4G debiutował pod koniec 2014 roku. Czy chiński smartfon może konkurować na polskim rynku z najpopularniejszymi, budżetowymi telefonami południowokoreańskich gigantów, LG i Samsunga?

specyfikacje-zte-blade-vec-4g

Wzornictwo ZTE Blade VEC 4G przypomina Huawei Ascend P7. Elegancki wygląd Blade zawdzięcza smukłej konstrukcji i zaokrąglonym krawędziom. Szkoda tylko, że ZTE nie zdecydowało się skopiować od Huawei metalowego obramowania otaczającego telefon. Obudowa smartfona została wykonana z tworzywa sztucznego, a chropowaty materiał na tylnym panelu imituje włókno węglowe. Niestety, w porównaniu do np. BlackBerry Z30, to imitacja bardzo słabej jakości. Tworzywo nie prezentuje się dobrze, nie jest przyjemne w dotyku. Tylny panel Blade’a jest też podatny na zarysowania i łatwo zbiera odciski palców oraz inne zabrudzenia. Szkoda, że producent zdecydował się na zaoferowanie smartfona wyłącznie w kolorze czarnym, na którego obudowie wyraźnie widać ślady palców.

Na przednim panelu irytują zbyt duże przestrzenie pomiędzy ekranem a krawędziami smartfona. O ile pustą przestrzeń nad wyświetlaczem wypełnia maskownica głośnika, obiektyw przedniego aparatu oraz czujniki, tak dolna część nie została zagospodarowana. Przydałyby się w tym miejscu podświetlane przyciski dotykowe (powrót, menu, lista aplikacji), jednak ZTE zdecydowało się na ich ekranowe odpowiedniki.

Umiejscowione na dolnej krawędzi gniazdo mini jack może okazać się zaletą dla wielu użytkowników smartfonów – chowając telefon do kieszeni podczas słuchania muzyki nie trzeba obracać urządzenia, do którego uprzednio podłączono słuchawki. W górnej części smartfona znajduje się port micro USB, a na prawej krawędzi – dwa przyciski funkcyjne – wyłącznik i regulacja głośności. Klawisze są łatwo wyczuwalne pod palcami, ale nie zostały solidnie osadzone w zagłębieniach obudowy – poruszają się lekko na boki, zdarza się że trzeszczą przy naciskaniu.

test-zte-vec-4g-5-1 ZTE Blade Vec 4G

Obudowy Blade Vec 4G nie da się otworzyć, jak np. Alcatela Pop C9, użytkownik nie ma więc dostępu do baterii. Gniazda kart nano-SIM oraz portu microSD (obsługującego karty do pojemności 32 GB) zostały umieszczone na lewej krawędzi smartfona. Wykorzystanie kart SIM w standardzie nano-SIM niektórzy z użytkowników uznają za wadę, łatwo jednak dziś wymienić zwykłą kartę SIM na jej miniaturowy odpowiednik. Wszystkie karty montowane są w kieszonkach, do których można dostać się używając specjalnego kluczyka lub igły.

W górnej części tylnego panelu znajduje się mały obiektyw głównego aparatu, pod nim umieszczono diodę doświetlająca. Na dole, po lewej stronie widnieje mała szczelina głośnika.

Obudowa smartfona może się podobać. Blade Vec 4G nie jest jednak zbyt poręczny. Duże rozmiary (143 x 70,9 x 7,8 mm) utrudniają obsługę urządzenia jedną ręką, a wykorzystane do wyprodukowania obudowy tworzywo sztuczne jest śliskie, przez co istnieje ryzyko, że telefon może wypaść z dłoni.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
5 / 10
Wyświetlacz:
6 / 10
Komunikacja:
6 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
5 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
5 / 10
Płynność i wydajność:
5 / 10
Aparat:
5 / 10
Bateria:
4 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
5 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

35 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top