Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test ZTE Blade Vec 4G: Atrakcyjna cena, dobry ekran

Niedrogi smartfon Blade wpłynął na popularność marki ZTE. Od momentu jego premiery chiński producent telefonów prezentuje kolejne modele urządzeń, które zachęcają do zakupów niewygórowaną ceną i dobrym wyposażeniem. ZTE Blade Vec 4G debiutował pod koniec 2014 roku. Czy chiński smartfon może konkurować na polskim rynku z najpopularniejszymi, budżetowymi telefonami południowokoreańskich gigantów, LG i Samsunga?

specyfikacje-zte-blade-vec-4g

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wzornictwo ZTE Blade VEC 4G przypomina Huawei Ascend P7. Elegancki wygląd Blade zawdzięcza smukłej konstrukcji i zaokrąglonym krawędziom. Szkoda tylko, że ZTE nie zdecydowało się skopiować od Huawei metalowego obramowania otaczającego telefon. Obudowa smartfona została wykonana z tworzywa sztucznego, a chropowaty materiał na tylnym panelu imituje włókno węglowe. Niestety, w porównaniu do np. BlackBerry Z30, to imitacja bardzo słabej jakości. Tworzywo nie prezentuje się dobrze, nie jest przyjemne w dotyku. Tylny panel Blade’a jest też podatny na zarysowania i łatwo zbiera odciski palców oraz inne zabrudzenia. Szkoda, że producent zdecydował się na zaoferowanie smartfona wyłącznie w kolorze czarnym, na którego obudowie wyraźnie widać ślady palców.

Na przednim panelu irytują zbyt duże przestrzenie pomiędzy ekranem a krawędziami smartfona. O ile pustą przestrzeń nad wyświetlaczem wypełnia maskownica głośnika, obiektyw przedniego aparatu oraz czujniki, tak dolna część nie została zagospodarowana. Przydałyby się w tym miejscu podświetlane przyciski dotykowe (powrót, menu, lista aplikacji), jednak ZTE zdecydowało się na ich ekranowe odpowiedniki.

Umiejscowione na dolnej krawędzi gniazdo mini jack może okazać się zaletą dla wielu użytkowników smartfonów – chowając telefon do kieszeni podczas słuchania muzyki nie trzeba obracać urządzenia, do którego uprzednio podłączono słuchawki. W górnej części smartfona znajduje się port micro USB, a na prawej krawędzi – dwa przyciski funkcyjne – wyłącznik i regulacja głośności. Klawisze są łatwo wyczuwalne pod palcami, ale nie zostały solidnie osadzone w zagłębieniach obudowy – poruszają się lekko na boki, zdarza się że trzeszczą przy naciskaniu.

test-zte-vec-4g-6

Obudowy Blade Vec 4G nie da się otworzyć, jak np. Alcatela Pop C9, użytkownik nie ma więc dostępu do baterii. Gniazda kart nano-SIM oraz portu microSD (obsługującego karty do pojemności 32 GB) zostały umieszczone na lewej krawędzi smartfona. Wykorzystanie kart SIM w standardzie nano-SIM niektórzy z użytkowników uznają za wadę, łatwo jednak dziś wymienić zwykłą kartę SIM na jej miniaturowy odpowiednik. Wszystkie karty montowane są w kieszonkach, do których można dostać się używając specjalnego kluczyka lub igły.

W górnej części tylnego panelu znajduje się mały obiektyw głównego aparatu, pod nim umieszczono diodę doświetlająca. Na dole, po lewej stronie widnieje mała szczelina głośnika.

Obudowa smartfona może się podobać. Blade Vec 4G nie jest jednak zbyt poręczny. Duże rozmiary (143 x 70,9 x 7,8 mm) utrudniają obsługę urządzenia jedną ręką, a wykorzystane do wyprodukowania obudowy tworzywo sztuczne jest śliskie, przez co istnieje ryzyko, że telefon może wypaść z dłoni.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Smartfon działa na bazie Androida 4.4 z nakładką producenta, która nie obciąża smartfona zbędnymi elementami. ZTE zdecydowało się na wykorzystanie nieco starszego systemu operacyjnego Google’a, mimo że coraz więcej smartfonów obecnych na rynku jest wyposażonych w Androida 5.0. Dotyczy to także tańszych modeli, np. LG Spirit 4G LTE.

Główny ekran z kilkom pulpitami i menu z aplikacjami prezentują się standardowo, nie wyróżniają się od domyślnego wyglądu interfejsu Androida 4.4. Wybór opcji personalizacji jest mniejszy niż w przypadku myPhone Luny – użytkownik nie ma wpływu na poszczególne elementy składające się na motywy oraz wygląd ikon. Można jednak zmieniać tapetę, wygaszacz ekranu oraz wielkość czcionek.

Smartfon został wyposażony w standardowy zestaw aplikacji i skrótów do usług Google’a (m.in. „Gmail”, „Chrome”, „Google+”, „Kiosk Play”, „Dysk”, „Muzyka Play”, „Mapy”, „YouTube”, „Filmy Play”). Uzupełnienie stanowi zestaw przydatnych narzędzi (latarka, budzik, kalendarz, kalkulator, notatnik, poczta, menadżer zadań, rejestrator dźwięku).

Warto zwrócić uwagę za to na kilka użyteczne aplikacje dołączone do Blade’a. „Szybkie wejście na” umożliwia wybór do czterech programów, do których będzie można błyskawicznie uzyskać dostęp po odblokowaniu smartfona. To duże udogodnienie, zwłaszcza że górny panel powiadomień jest ubogi w opcje i można z niego uzyskać szybki dostęp jedynie do ustawień, łączności bezprzewodowej, parametrów jasności ekranu, lokalizacji i opcji trybu wyciszenia. Pod tym względem znacznie lepiej wypada np. Samsung Galaxy Core Prime. ZTE zadbało także o dołączenie pakietu biurowego „Kingsoft Office”, który umożliwia tworzenie i edycję  dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji oraz otwieranie plików PDF. Warto zwrócić uwagę także na „Dolby” – program, który dostosowuje poziom głośności dźwięku do filmów, gier, muzyki oraz połączeń telefonicznych. Aplikacja oferuje również opcje konfiguracji wirtualizacji brzmienia, uwydatnianie dialogów; została także wyposażona w korektor graficzny. Co ważne, można tworzyć własne szablony konfiguracyjne dla poszczególnych programów zainstalowanych w pamięci smartfona. Dołączony do urządzenia program „Mi-Pop” służy do przystosowania wyświetlacza do obsługi jedną ręką. Brawa dla ZTE, za dostrzeżenie konieczności ułatwienia użytkownikom korzystania z interfejsu telefonu oraz cenne udogodnienie.

Wyświetlacz

test-zte-vec-4g-2

Smartfon został wyposażony w 5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. Wysoka rozdzielczość to rzadkość w tej klasie cenowej smartfonów. Dla porównania 5-calowy wyświetlacz Samsung Galaxy Grand Prime oferuje niższą rozdzielczość: 960 x 540 pikseli. Większa szczegółowość obrazu może okazać się bardzo istotna podczas przeglądania stron internetowych oraz oglądania filmów.

Ekran ZTE Blade Vec 4G można uznać za atut smartfona. Wyświetlacz oferuje bardzo wysoką jasność przy ustawieniu maksymalnego poziomu podświetlenia. Wypada ona lepiej niż w przypadku ekranu Apple iPhone 6 Plus. Obraz jest czytelny w słońcu, a kąty widzenia są szerokie. Irytować może za to słaby kontrast oraz nazbyt zimne kolory. Zdarza się, że panel nieprecyzyjnie reaguje na dotknięcia jego powierzchni, ale są to rzadki sytuacje.

-~- Aparat -~-

test-zte-vec-4g-7

Telefon został wyposażony w główny aparat o matrycy 13 Mpix oraz przedni z matrycą 2 Mpix. Interfejs aparatu jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Aplikacja oferuje również kilka przydatnych opcji. W normalnym trybie pracy można korzystać m.in. z takich opcji, jak: HDR, panorama, wykrywanie uśmiechu oraz upiększanie twarzy (przydatne w przypadku zdjęć selfie). W trybie zaawansowanym użytkownik uzyskuje dostęp do dodatkowych opcji, obejmujących ustawienia balansu bieli, czułości ISO i czasu ekspozycji. Zmiany są widoczne są w czasie rzeczywistym, co ułatwia obsługę oraz wykonanie idealnego zdjęcia.

Szkoda, że jakość zdjęć nie zachwyca. Smartfon przesadza z kontrastem i dynamiką ujęć, dodatkowo czerń na fotografiach jest zbyt głęboka, a kolory przesadnie nasycone (zwłaszcza niebieski i czerwony). Irytująca jest również bardzo duża ilość cyfrowego szumu, który jest mocno widoczny nawet na fotografiach wykonywanych w idealnych warunkach pogodowych. Na pochwałę zasługują za to duża ilość detali oraz zaskakująco dobry balans bieli. Jak na swoją klasę cenową dobrze wypada też tryb panoramy, chociaż występują problemy z kontrastem, niekiedy widoczne jest też połączenia zdjęć.

Zdjęcia wykonywane w dzień można uznać za przyzwoite, jednak w nocy aparat sprawuje się znacznie gorzej. Na zarejestrowanych ujęciach pojawia się bardzo dużo szumu, a kolory są zimne. Aparat ma też problemy z poprawnym ustawieniem ostrości; fotografie wychodzą czasami bardzo ciemne. Jedyne, z czym radzi sobie aparat Blade’a w niedoświetlonych miejscach to dobre odwzorowanie detali. Nie pomaga lampa doświetlająca o przeciętnej jakości. Słaby zasięg i zimne światło niekorzystnie odbijają się na zdjęciach. Wykonując fotografię z bliskiej odległości można dostrzec problemy z poprawną ekspozycją.

Zdjęcia nie są najmocniejszą stroną ZTE Blade Vec 4G, za to aparat znacznie lepiej sprawdza się podczas rejestrowania filmów. Nagrania charakteryzują się dużą ilością detali i niezwykłą płynnością. Pojawiające się czasami problemy z ustawieniem ostrości nie występują regularnie, można się przyzwyczaić do drobnych mankamentów w tym zakresie. Nocne filmowanie cechują takie same przypadłości jak zdjęcia – oprogramowanie znacznie gorzej radzi sobie z poprawnym ustawieniem ostrości, przeszkadza również duża ilość cyfrowego szumu oraz zbyt szeroko otwierana migawka, przez którą obraz wydaje się być „poruszony”. Pochwalić można tu jedynie poprawnie odwzorowane kolory. Jakość nagrywanego dźwięku pozostawia jednak wiele do życzenia. Chiński producent smartfonów zadbał za to o dodanie narzędzia do edycji filmów. „Movie Studio” to aplikacja znana już posiadaczom telefonów Kazam 345 Thunder LTE.Nie oferuje wprawdzie bogatego wyboru opcji, jednak wystarczy do podstawowych zadań związanych z przetwarzaniem obrazu.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

W roli mobilnego centrum multimedialnego ZTE Blade VEC 4G wypada dobrze. Smartfon został wyposażony w dwie aplikacje do odtwarzania wideo: „Filmy Play” Google’a umożliwiają zakupy filmów oraz oglądanie wideo streamowanego z Internetu. Drugi, wbudowany odtwarzacz filmów dobrze radzi sobie z najpopularniejszymi formatami (np. DivX, Xvid), został też wyposażony w przejrzysty interfejs, jednak brakuje mu niektórych opcji. Nie można przenieść obrazu na inne urządzenie lub wyświetlić napisów z pliku. Przydatna jest za to opcja minimalizacji filmu, która nie jest standardem w tańszych smartfonach, brakuje jej np. w Samsungu Galaxy Grand Prime.

test-zte-vec-4g-12

W pamięci smartfon przechowywane są dwa odtwarzacze muzyki. Pierwszym to standardowa aplikacja Google’a „Muzyka Play”, która umożliwia m.in. słuchanie utworów bez konieczności pobierania plików na telefon. Przeszkodą w korzystaniu z „Muzyki Play” może stać się jednak  skomplikowany interfejs. Aplikacja „Muzyka” dodana przez producenta Blade’a jest znacznie wygodniejsza, ale nie zapewnia zbyt wielu funkcji. Umożliwia jedynie dodanie utworów do listy odtwarzania, wskazanie ulubionych nagrań oraz ustawienie pliku jako dzwonka telefonu. Słabe wyposażenie w opcje rekompensuje narzędzie „Dolby”, które ułatwi modyfikację brzmienia muzyki.

Dźwięk płynący z głośnika jest pozbawiony basu, przy tym smartfon odtwarza muzykę zbyt cicho. Dołączone do zestawu słuchawki oferują bardzo słabą jakości dźwięku, utwory brzmią płasko i bez wyrazu. Warto rozważyć zakup dodatkowych słuchawek. Odsłuch muzyki na sprzęcie o lepszych parametrach daje zadowalające rezultaty. Telefon podbija w niewielkim stopniu wysokie tony.

Wbudowany moduł LTE umożliwia sprawne surfowanie po Internecie. 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli również przyczynia się do tego, że przeglądanie stron WWW jest komfortowe, a czcionki wyraźne bez powiększania elementów strony internetowej. Do dyspozycji użytkownika smartfon oddaje przeglądarkę, która dobrze radzi sobie z wyświetlaniem witryn. Brakuje jednak obsługi Flash.

ZTE Blade Vec 4G oferuje swojemu użytkownikowi 8,5 GB wolnego miejsca na aplikacje i dane (z 16 GB zainstalowanej pamięci). Taka przestrzeń wystarczy do zapisania 8 filmów w jakość HD lub ok. 1700 utworów w formacie MP3. Pamięć można rozbudować podłączając kartę microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

test-zte-vec-4g-39

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Wewnątrz smartfona pracuje 4-dzeniowy układ Snapdragon 400 taktowany zegarem 1,2 GHz oraz wspomagany przez układ graficzny Adreno 305. Urządzenie zostało wyposażone w 1 GB pamięci RAM. Nie są to najnowsze podzespoły i nie zapewnią one wysokiej. Potwierdza to test AnTuTu, w którym ZTE Blade Vec 4G uzyskał bardzo przeciętny wynik – 17 643 punktów. Pod tym względem znacznie lepiej wypada brytyjski Kazam 345 Thunder LTE (ok. 19 000 punktów w teście AnTuTu). Słaba wydajność nie wpływa jednak znacząco na codzienne użytkowanie. Telefon działa szybko i sprawnie. W przypadku rozbudowanych graficznie gier występują jednak problemy, uruchamiają się one długo i od czasu do czasu można zaobserwować przestoje w wyświetlaniu grafiki.

Bateria

Wbudowana w smartfona bateria o pojemności 2300 mAh pozwala na pracę nawet przez dwa dni przy sporadycznym sięganiu po telefon. Intensywne korzystanie z urządzenia (Internet, gry, multimedia) skracają ten czas do jednego dnia. ZTE Blade Vec 4G umożliwia oglądanie filmów Full HD przez 8,5 godziny bez przerwy. To o 30 min więcej, niż w przypadku droższej Nokii Lumii 830, ale aż o 4,5 godziny mniej od Samsung Galaxy Ace 4. Blade nie oferuje opcji umożliwiających wprowadzenie smartfona w tryb oszczędzania energii.

test-zte-vec-4g-24

Podsumowanie

Blade Vec 4G to dobry wybór dla klientów poszukających przyzwoitego smartfona w przystępnej cenie. Duża funkcjonalność, niezły wyświetlacz, przyzwoity czas pracy na baterii oraz obsługa technologii LTE sprawiają, że ZTE Blade VEC 4G może skłonić konsumentów do zakupu, nawet jeśli zwracali do tej pory uwagę wyłącznie telefony najpopularniejszych w Polsce marek.

Tańszym telefonom można wiele wybaczyć, ale jest kilka rzeczy obok których nie sposób przejść obojętnie. Przeciętna jakość wykonanie obudowy Blade’a skłania do wyboru solidniejszej i ładniejszej Sony Xperii M2 Aqua. Bardzo słaby aparat w smartfonie ZTE może wpłynąć na wybór lepszej pod tym względem Microsoft Lumii 535. Przeciętna wydajność to z kolei cecha, z którą dobrze konkuruje np. Samsung Galaxy Ace 4.

Back to top button