Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy 3

To budżetowy smartfon z 2010 roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android, ale z dzisiejszego punktu widzenia wzbudzi ono zainteresowanie tylko nielicznych użytkowników.

Wykonanie i wygląd

Jest tanie. Królują błyszczące, zbierające odciski palców plastiki (zwłaszcza w przypadku czarnej wersji), a mocniejszemu ściśnięciu słuchawki towarzyszy nieprzyjemne skrzypienie. Wizualnie telefon też nie zachwyca, chociaż lekko trapezowaty przycisk pod ekranem dodaje mu odrobiny charakteru. Na plus trzeba jednak zaliczyć niewielkie rozmiary słuchawki, które pozwalają na komfortowe korzystanie z niej jedną ręką.

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy 3 korzysta (po zaktualizowaniu) z Androida 2.2 z pstrokatą nakładką zwaną TouchWiz. Niestety, jest to jeden z najbardziej niespójnych graficznie interfejsów tego systemu, któremu daleko do uporządkowania znanego z urządzeń HTC Sense’a. Wszystko jest przesadnie kolorowe i bezstylowe. Producent fabrycznie instaluje bardzo dużo programów, z których wiele można uznać za zbędne (np. ChatOn, Game Hub). Oczywiście, jest kilka przydatnych funkcji (poprawiona aplikacja do dzwonienia, integracja z portalami społecznościowymi, rozbudowana książka adresowa), ale giną one pod nadmiarem zbędnych dodatków, których nie można się pozbyć bez specjalistycznej wiedzy.

Działanie systemu też pozostawia sporo do życzenia. Niezbyt świeża wersja Androida powoduje problemy z działaniem niektórych, nowych aplikacji i gier. Mimo to, na telefon i tak dostępne są setki tysięcy programów. Trzeba jednak pamiętać, że iOS i Windows Phone są zdecydowanie bardziej intuicyjne od TouchWiza, co może powodować, że jego obsługa będzie sprawiać pewne trudności mniej zaawansowanym użytkownikom.

Wyświetlacz

Czyli jedna z największych wad tego modelu. Zamontowany ekran LCD ma 3,2 cala i rozdzielczość 240 x 400 pikseli. W konsekwencji, wyświetlany obraz jest poszarpany, nieostry, a czytelność czcionek pozostawia wiele do życzenia. Kolory są wyblakłe, kąty widoczności wąskie, a czytelność w słońcu tragiczna.

Aparat

Pomimo zaledwie 3.2 Mpix robi całkiem ładne zdjęcia. W dobrych warunkach oświetleniowych fotografie mają sporo detali i dobrze odwzorowane kolory. Z kolei autofocus umożliwia robienie ładnych zdjęć makro, chociaż sporadycznie zdarzają się problemy z poprawnym ustawieniem ostrości. Niestety, w gorszych warunkach oświetleniowych jakość fotografii wyraźnie spada. Obniża się wtedy poziom detali, a zwiększa ilość kolorowego szumu. Brakuje też diody doświetlającej, która przydaje się podczas robienia zdjęć portretowych w ciemniejszym otoczeniu.

Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Obraz pozbawiony jest detali i brakuje mu płynności. Z tych względów oglądanie nagrań ma sens tylko na ekranie smartfona.

Multimedia i Internet

Oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu jest na Samsung Galaxy 3 jak najbardziej możliwe, ale trzeba niestety uznać to za bezsensowne. Fatalny ekran zabija przyjemność płynącą z robienia czegokolwiek na telefonie. A jeśli już ktoś zacznie korzystać z przeglądarki internetowej, to przypomni o sobie beznadziejna wydajność, która szybko wyczerpie cierpliwość nawet wyjątkowo spokojnych osób. Niestety, o graniu w nawet proste gry 3D można zapomnieć.

To może chociaż odtwarzacz muzyczny i radio FM spełniają swoje zadanie? Owszem, i to nawet lepiej niż mogłoby się wydawać, bo telefon oferuje świetną jakość dźwięku w słuchawkach. W zestawie z telefonem znajduje się karta pamięci 1 GB, więc nie trzeba narażać się na dodatkowe koszty, chociaż w wielu przypadkach może okazać się ona za mała. Niestety, wbudowane 512 MB (dla użytkownika dostępne zaledwie 170 MB) wystarczy na pomieszczenie ledwie kilkudziesięciu piosenek.

Wydajność

Słuchawkę wyposażono w jednordzeniowy procesor 667 Mhz i 256 MB pamięci RAM. Takie połączenie w przypadku Androida nie zapewnia płynnej pracy systemu, aplikacji i gier. Niestety, korzystanie z tego telefonu, to wieczna walka z własną cierpliwością. Większość poleceń wymaga od słuchawki krótkiej chwili na jego przemyślenie. Praca z kilkoma programami jednocześnie też jest dla Samsung Galaxy 3 zbyt dużym wyzwaniem, co objawia się automatycznym zamykaniem działających aplikacji oraz spowolnieniami w działaniu systemu.

Bateria

Kiepsko wypada też czas pracy na baterii, który trudno wydłużyć ponad 2 dni. Z kolei korzystając z odbiornika GPS lub Internetu, telefon rozładować można w kilka godzin, pozbawiając go prądu przed wieczornym powrotem do domu.

Podsumowanie

To jeden z pierwszych smartfonów Samsunga z Androidem, który skierowany był do szerszego grona odbiorców. Bez problemu uznać go można za mocno wykastrowanego Samsung Galaxy S. Niestety, obecnie model ten jest zapomniany, powolny i irytujący. Znacznie lepiej zainteresować się nowszymi urządzeniami z niższej półki (np. HTC Desire 300) lub poszukać starszych, droższych smartfonów, takich jak HTC Desire S.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button