Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy 551

To budżetowy smartfon z 2010 roku. Urządzenie działa na Androidzie i odróżnia się obecnością wysuwanej, sprzętowej klawiatury QWERTY, która jest rzadkością w smartfonach z tym systemem. Poza tym jednym szczegółem jest to urządzenie niemal identyczne w stosunku do modelu Samsung Galaxy 3.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie, jak przystało na budżetowca, w całości wykonano z przeciętnej jakości plastiku. Na zarysowania szczególnie narażona jest pokrywa baterii i szybka osłaniająca ekran. Spasowanie elementów jest przyzwoite, ale ściskaniu boków urządzenia towarzyszy niezbyt głośne trzeszczenie. Mechanizm rozsuwania działa bez zarzutu i trudno niechcący otworzyć obudowę. Niestety, obecność klawiatury negatywnie wpłynęło na smukłość urządzenia, które stało się ponadprzeciętnie pękate.

Za to do wspomnianego akcesorium trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Klawisze mają odpowiednią wielkość i skok, dzięki czemu pisanie na nich jest czystą przyjemnością. Miłymi dodatkami są strzałki, dzięki którym można przemieszczać kursor podczas edycji tekstu, a także przycisk do kasowania liter oraz „enter” do rozpoczynania nowego wiersza.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy 551 korzysta (po zaktualizowaniu) z Androida 2.3 z pstrokatą nakładką zwaną TouchWiz. Niestety, jest to jeden z najbardziej niespójnych graficznie interfejsów tego systemu, któremu daleko do uporządkowania znanego z urządzeń HTC Sense’a. Wszystko jest przesadnie kolorowe i bezstylowe. Producent fabrycznie instaluje bardzo dużo programów, z których wiele można uznać za zbędne (np. ChatOn, Game Hub). Oczywiście, jest kilka przydatnych funkcji (poprawiona aplikacja do dzwonienia, integracja z portalami społecznościowymi, rozbudowana książka adresowa), ale giną one pod nadmiarem zbędnych dodatków, których nie można się pozbyć bez specjalistycznej wiedzy.

Działanie systemu też pozostawia sporo do życzenia. Niezbyt świeża wersja Androida powoduje problemy z działaniem niektórych, nowych aplikacji i gier. Mimo to, na telefon i tak dostępne są setki tysięcy programów. Trzeba jednak pamiętać, że iOS i Windows Phone są zdecydowanie bardziej intuicyjne od TouchWiza, co może powodować, że jego obsługa będzie sprawiać pewne trudności mniej zaawansowanym użytkownikom.

Wyświetlacz

Trudno znaleźć jakiekolwiek zalety ekranu 3.2 cala o rozdzielczości 240 x 400. Wyświetlany obraz jest wyjątkowo złej jakości. Brakuje mu ostrości, kolory są nienasycone, kąty widoczności wąskie, a czytelność w słońcu nieakceptowalna. Wszystkie te wady dają się we znaki podczas korzystania na telefonie z multimediów lub podczas prób używania go poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Jest dokładnie taki sam jak w Samsungu Galaxy 3 i pomimo zaledwie 3.2 Mpix niezłej jakości zdjęcia. W korzystanych warunkach oświetleniowych fotografie mają sporo detali i dobrze odwzorowane kolory. Z kolei autofocus umożliwia robienie ładnych zdjęć makro, chociaż sporadycznie zdarzają się problemy z poprawnym ustawieniem ostrości. Niestety, w gorszych warunkach oświetleniowych jakość fotografii wyraźnie spada. Obniża się wtedy poziom detali, a zwiększa ilość kolorowego szumu. Szkoda też, że telefon nie został wyposażony w diodę doświetlającą, która ułatwiłaby robienie zdjęć portretowych w ciemniejszym otoczeniu.

Żadne zmiany względem Samsunga Galaxy 3 nie dotknęły jakości nagrywanych kamerką filmików w rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Nadal wyglądają one fatalnie, są pozbawione detali i brakuje im płynności.

-~- Multimedia i Internet -~-

Oglądanie filmów na Galaxy 551 raczej mija się z celem. Mały, kiepskiej jakości ekran zupełnie nie sprawdza się w tego typu zastosowaniach, a dodatkowym utrudnieniem jest brak fabrycznego wsparcia dla popularnych plików wideo DivX oraz XviD. Równie niekomfortowe jest korzystanie z przeglądarki internetowej, która powoli wczytuje strony i nie radzi sobie z ich płynną obsługą (przewijanie, powiększanie). Nie pomaga też kiepska rozdzielczość wyświetlacza, która bardzo obniża czytelność czcionek. Galaxy 551 pokazuje jednak pazur w przypadku komunikatorów internetowych, które świetnie współpracują ze sprzętową klawiaturą urządzenia.

Ponadprzeciętna jest też jakość dźwięku w słuchawkach, która dorównuje tej z Samsunga Galaxy S. W zestawie z telefonem znajduje się karta pamięci 1 GB, więc nie trzeba narażać się na dodatkowe koszty, chociaż w wielu przypadkach może okazać się ona za mała. Niestety, wbudowane 512 MB (dla użytkownika dostępne zaledwie 160 MB) wystarczy na pomieszczenie ledwie kilkudziesięciu piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Słuchawkę wyposażono w jednordzeniowy procesor 600 Mhz (trochę wolniejszy niż w Galaxy 3) i 256 MB pamięci RAM. Takie połączenie nie zapewnia płynnej pracy systemu, aplikacji i gier. Niestety, korzystanie z Samsung Galaxy 551, to próba granic własnej cierpliwości. Większość poleceń wymaga od słuchawki krótkiej chwili na jego przemyślenie. Praca z kilkoma programami jednocześnie też jest dla Samsung Galaxy 3 zbyt dużym wyzwaniem, co objawia się automatycznym zamykaniem działających aplikacji oraz spowolnieniami w działaniu systemu.

Bateria

Przebiegi na jednym ładowaniu są takie same jak w Samsungu Galaxy 3 i najczęściej wynoszą ok. 2 dni. W przypadku tak małego urządzenia wynik ten powinien być co najmniej dwukrotnie lepszy, ale też trudno uznać go za tragiczny. Oczywiście, rezultat ten można skrócić do kilku godzin korzystając z Internetu lub odbiornika GPS. Z kolei rozmowy są w stanie rozładować ogniwo w 9 godzin (w przypadku łączności 2G) lub 5 godzin, jeśli korzysta się z 3G.

Podsumowanie

Pomimo swoich wad model ten dosyć mocno się odróżnia od androidowej konkurencji. Niewiele jest smartfonów z tym systemem i sprzętową klawiaturą. Z tego powodu jest to całkiem niezły sprzęt do pisemnej komunikacji, który oferuje znacznie większe możliwości niż np. Samsung Corby Pro. Niestety, do zaawansowanych zastosowań multimedialnych czy długotrwałego przeglądania Internetu Samsung Galaxy 551 się nie nadaje i w takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się np. Sony Ericsson Xperia pro lub HTC Desire Z.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button