Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Ace 2

To smartfon ze średniej półki cenowej, który działa na systemie operacyjnym Android. Jest to następca popularnego w Polsce modelu Samsung Galaxy Ace, od którego różni się m.in. wydajniejszymi podzespołami oraz lepszym ekranem, zachowując dobry stosunek jakości do ceny.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka została wykonana przeciętnie. Użyte plastiki nie są zbyt dobrej jakości, pokrywa baterii sprawia wrażenie taniej, a ekran osłania tworzywo sztuczne (w poprzedniku było to hartowane szkło Gorilla Glass). Należy jednak zwrócić uwagę, że czarna wersja wygląda trochę mniej plastikowo i w jej przypadku tylną klapkę pokryto chropowatą fakturą, która umożliwia pewne chwycenie urządzenia. Spasowanie elementów stoi na przyzwoitym poziomie, chociaż mocne ściśnięcie obudowy wywołuje lekkie skrzypienie. Smartfon wygląda przy tym pospolicie, aczkolwiek trochę przypomina znacznie droższego Samsunga Galaxy S3.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Ace II działa (po zaktualizowaniu) na Androidzie 4.1 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej istotnych warto wymienić integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga i komunikatory internetowe. Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest np. HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Najważniejsze jednak, że telefon korzysta z jednej z nowszych wersji Androida, dzięki czemu ma dostęp do setek tysięcy aplikacji i gier. W Google Play znaleźć można wiele niejednokrotnie lepszych narzędzi od tych producenta.

Wyświetlacz

Zamontowany panel ma 3,8 cala i rozdzielczość 480 x 800 pikseli. Jego jakość jest zadowalająca, ale nic ponad to. Kąty widoczności są dosyć wąskie, kolory niezbyt nasycone (ale naturalne), a czytelność w słońcu przeciętna. Ostrość obrazu nie powala, ale umożliwia stosunkowo komfortowe korzystanie z Internetu. Niestety, w przypadku multimediów ekran często okazuje się zbyt mały do wygodnego oglądania np. filmów.

-~- Aparat -~-

Matryca 5 Mpix nieźle sprawdza się w dobrych warunkach oświetleniowych. Na zdjęciach widać sporo szczegółów i są ostre. Przyczepić można się tylko do odwzorowania kolorów – często są za mało nasycone. Jak to zwykle bywa, w gorszym świetle aparat radzi sobie znacznie gorzej. Na zdjęciach widoczny staje się kolorowy (cyfrowy) szum, a dioda doświetlająca pomaga tylko w niewielkiej odległości od obiektywu.

Nagrywane filmiki też są niezłej jakości, o ile telefon jest trzymany nieruchomo. Są one rejestrowane w rozdzielczości HD (720p) i widać na nich całkiem sporo detali. Nie ma też problemów z ostrością. Oczywiście, do smartfonowej czołówki aparatowi z Samsung Ace II daleko, ale średnio wymagający użytkownik powinien być usatysfakcjonowany.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dosyć mały ekran raczej nie sprawdza się podczas odtwarzania filmów, ale sam telefon nie ma z tym problemów. Urządzenie po aktualizacji obsługuje popularne pliki wideo DivX i XviD, ale z otworzeniem dołączonych do nich napisów może być różnie. Na szczęście, w Google Play nie brakuje alternatywnych odtwarzaczy. Przeglądarka internetowa działa sprawnie i bezproblemowo dzięki obsłudze 3G i Wi-Fi. Drobne spowolnienia pojawić mogą się na bardzo rozbudowanych stronach ze względu na niezbyt wydajne podzespoły, ale nie jest to nic uniemożliwiającego przeglądanie witryn.

Jakość połączeń głosowych jest bez zarzutu, jednak muzyka w słuchawkach brzmi co najwyżej dobrze, czyli gorzej niż np. w Samsungu Galaxy S lub Samsung Galaxy SIII. Nie mniej, większość użytkowników powinno być usatysfakcjonowanych. W razie potrzeby, fabryczny odtwarzacz oferuje equalizer, dzięki któremu można dostosować brzmienie do swoich preferencji. Telefon ma wbudowane 4 GB pamięci, ale dostępne dla użytkownika jest tylko 1 GB, czyli ok. 200 piosenek. Na szczęście, smartfon obsługuje karty microSD do 32 GB.

Warto jeszcze wspomnieć o wbudowanym module GPS i GLONASS (rosyjski system satelitarny), jednak fabrycznie za nawigacje służą tylko mapy Google, które nie działają bez łączności z Internetem. Oczywiście, można dokupić np. MapaMap, ale są to dodatkowe koszty.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon działa dzięki dwurdzeniowemu procesorowi 800 Mhz i 768 MB pamięci RAM. Takie podzespoły zapewniają płynne działanie systemu i umożliwiają granie w nawet bardziej rozbudowane tytuły 3D, chociaż do poziomu urządzeń z najwyższej półki dużo mu brakuje. Trzeba też uważać na liczbę uruchomionych jednocześnie aplikacji ze względu na ograniczoną ilość pamięci RAM.

Bateria

Intensywna eksploatacja telefonu (Internet, komunikatory, multimedia) rozładowuje baterię w jeden dzień. Ograniczając trochę wykorzystanie ww. funkcji słuchawka wytrzymuje 2 – 3 dni bez ładowania, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem, jak na smartfona.

Podsumowanie

To bardzo interesujące, chociaż niepozbawione wad urządzenie. Ma świetny stosunek jakości do ceny i umożliwia komfortowe korzystanie z dobrodziejstw Androida. Niektórych może jednak zniechęcać kiepska jakość wykonania obudowy, niewielki ekran i przeciętnymi podzespołami. Mając trochę więcej pieniędzy warto więc rozważyć zakup odrobinę droższego i nowszego Samsung Galaxy Ace 3 pozbawionego powyższych mankamentów. Ciekawą alternatywą może też być Alcatel Idol Mini (6012D) obsługujący dwie karty SIM jednocześnie, dzięki czemu ograniczyć można koszty komunikacji.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button