Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Ace 3

Smartfon ze średniej półki cenowej z 2013 roku. Jest to kolejny przedstawiciel tej całkiem popularnej linii urządzeń Samsunga. Model ten różni się jednak znacząco od swoich poprzedników i na pierwszy rzut oka można go uznać za przedstawiciela serii Galaxy S. Na rynku są też dwie inne wersje. Jedna obsługuje funkcję dual SIM (S7272), a druga wspiera łączność 4G LTE (S7275).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jak przystało na Samsunga, telefon w całości zrobiono z plastiku (z wyjątkiem ekranu przykrytego szkłem). Jest to tanie, błyszczące tworzywo, które łatwo zarysować. Obudowa wygląda przez to tanio i nieciekawie. Nie mniej, niektórym może się podobać podobieństwo do flagowych modeli producenta. Sporą zaletą Ace 3 są jednak jego niewielkie rozmiary, dzięki czemu telefon bez problemu obsługiwać można jedną ręką.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Smartfon działa na Androidzie 4.2 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od Touchwiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga i graficznie nawiązuje do natury. Wyposażono ją też w sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe i wiele więcej). Szkoda jednak, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Trzeba też wiedzieć, że telefon nie obsługuje gestów (znanych z droższych słuchawek Samsunga).

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Niegdyś tanie smartfony z Androidem miały problemy z płynną pracą interfejsu, jednak obecnie nic takiego nie ma miejsca. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest dosyć intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić.

Wyświetlacz

Zamontowany, czterocalowy ekran LCD jest po prostu przeciętny. Nie ma on żadnych rażących wad, ale też brakuje mu zalet. Jego czytelność w słońcu jest niska, ale jakość wyświetlanego obrazu przyzwoita. Rozdzielczość 480×800 plasuje ten model gdzieś po środku smartfonowej stawki. Pozawala ona na dosyć komfortowe czytanie nawet małych liter bez ich powiększania, ale nie będą one idealnie ostre.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i jak na tę półkę cenową trzeba go uznać za całkiem niezły. Fotografie wychodzą szczegółowe, z dobrze odwzorowanymi kolorami. Nawet drobne problemy z ustawianiem ostrości nie są w stanie znacznie wpłynąć na jego ocenę. Należy jednak pamiętać, że aparat Ace 3 znacznie ustępuje temu z np. Samsung Galaxy S4. Nie nadaje się on jednak do robienia zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych.

Nagrywane kamerką wideo w rozdzielczości HD (720p) ocenić można jako przeciętne. Po telefonie z 2013 roku można oczekiwać rejestrowaniu obrazu w Full HD (1080p). Filmiki nie są jednak złe i spokojnie nadają się do odtwarzania na telewizorze.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pod tym względem Ace 3 również trzema średni poziom. Niezbyt duży ekran raczej nie sprzyja oglądaniu na nim filmów, jednak oprogramowanie wspiera popularne formaty plików wideo (w tym DivX oraz XviD). Przeglądarka działa szybko, chociaż tutaj też daje się we znaki przeciętny, niewielki ekran. Komfort surfowania wzrasta w przypadku wersji 4G LTE, na której wczytywanie stron jest znacznie szybsze niż w przypadku korzystania z sieci 3G. Granie na Ace 3 trzeba ograniczyć do mniej rozbudowanych tytułów 3D, w przypadku tych najbardziej zaawansowanych telefon wyraźnie zwalnia lub w ogóle ich nie uruchamia.

Jakość dźwięku w słuchawkach niczym się nie wyróżnia. Powinna zadowolić większość użytkowników, a audiofile i tak wybiorą urządzenia z wyższej półki cenowej. Wbudowana pamięć to 4 lub 8 GB, w zależności od wersji urządzenia. W pierwszym przypadku są to dwa filmy w dobrej jakości, a w drugim cztery. Ewentualnie – kilkaset piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon wyposażono w dość rzadki, dwurdzeniowy procesor taktowany (w zależności od wersji) 1 lub 1,2 GHz. W obu przypadkach użytkownik ma do czynienia z 1 GB pamięci RAM oraz nietypowym układem graficznym. Smartfon działa szybko i problemy zdarzają się tylko w przypadku niektórych gier z rozbudowaną grafiką 3D.

Bateria

Czas pracy na baterii wynosi od jednego do dwóch dni, w zależności o intensywności korzystania z Internetu i grania. Jest to raczej średni wynik, który prezentuje się lepiej w przypadku wersji LTE (ogniwo pojemniejsze o 300 mAh).

Obsługa dwóch kart SIM

Wariant S7272 umożliwia korzystanie z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.

Podsumowanie

Niska cena połączona ze stosunkowo wysoką wydajnością i niezłym aparatem to rzadkość w przypadku tanich Androidów. Do tego należy dodać wygląd, który przypomina znacznie droższe modele producenta i w ten sposób tworzy się obraz Galaxy Ace 3. Z drugiej jednak strony, w modelu tym nie ma niczego ciekawego, co wyraźnie odróżniłoby go od innych telefonów. Przykładowo Sony Xperia L znacznie przebija go stylistyką, a HTC Desire 500 zawstydza jakością wykonania.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button