Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Ace 4: Koreańska Kareta

To już czwarta odsłona popularnej koreańskiej serii telefonów ze średniej półki cenowej. Już pierwszy Samsung Galaxy Ace, którego pierwowzorem był antyczny Samsung Galaxy Spica (i5700), okazał się być sprzedażowym strzałem w dziesiątkę. Kolejne wersje udowadniały, że nowe wcale nie musi być wrogiem lepszego. Samsung Galaxy Ace 3 łączył w sobie możliwości serii Galaxy S ze stosunkowo niską ceną, przez co bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę swoim następcom. Jednak Samsung Galaxy Ace 4 nie tylko prześciga swego starszego brata, ale także okazał się być jednym z najlepszych telefonów w swojej klasie cenowej z 2014 roku.

specyfikacje-samsung-galaxy-ace-4-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie jest wyjątkowo stylowe, czyli zgodne z nazwą pod jaką telefon sprzedawany jest poza granicami naszego kraju – Samsung Galaxy Ace Style LTE. Ładny wygląd to niewątpliwie coś, czego Samsungowi Galaxy Ace 4 nie można odmówić. Na pierwszy rzut oka smartfon nie różni się kształtem od swojego poprzednika. Jest jednak trochę większy – ok. 8 mm wyższy (128.9 mm) i 3 mm szerszy (65.8mm) od Samsunga Galaxy Ace 3. Ta różnica związana jest z zastosowanym w tym modelu większym ekranem (4.3 cala).

Boczne ramki oddzielające ekran od krawędzi są węższe niż w przypadku wielu innych tanich urządzeń i dodają mu gracji. Jednak te nad i pod ekranem są znacznie szersze i niepotrzebnie powiększają urządzenie. Nad wyświetlaczem znajduje się logo Samsunga oraz umiejscowiony po lewej stronie obiektyw przedniego aparatu. Niestety, brakuje diody powiadomień oraz czujnika światła co oznacza, że użytkownik musi sam regulować jasność ekranu. Pod ekranem standardowo umieszczono fizyczny przycisk służący do wybudzenia telefonu oraz powrotu do głównego menu. Co ciekawe, nie jest on równie umieszczony pomiędzy wyświetlaczem a ramką, co wygląda trochę dziwnie. Po jego bokach znalazły się jeszcze dwa dotykowe przyciski systemowe odpowiadające za powrót oraz wyświetlenie obecnie używanych aplikacji.

O ile z przodu omawiany smartfon przypomina Samsunga Galaxy Ace 3, tak tylnia część obudowy zdecydowanie wyróżnia się na tle innych modeli koreańskiego producenta (i nie tylko). Takie wrażenie jest spowodowane przez lekko wypukły, bardzo stylowy pasek, który przeciągnięty został wzdłuż tylniej klapki. Na jego środku umieszczono bardzo nietypowo, bo pionowo, logo producenta. Obydwa zabiegi prezentują się bardzo dobrze i dodają urządzeniu niebywałego szyku. Na górnej części znajduje się obiektyw aparatu. Cieszy, że nie jest on wystający, więc nie powinien się łatwo rysować. Po jego prawej stronie umieszczono niewielkich rozmiarów głośnik, a po lewej lampę błyskową. Górna ramka obudowy znalazła zastosowanie dla wejścia słuchawkowego, a dolna dla portu microUSB. Na prawej krawędzi telefonu umiejscowiono fizyczny włącznik, na lewej zaś regulacje głośności.

Po telefonie tej klasy cenowej nie można spodziewać się zbyt wiele po wykonaniu. Jednak i pod tym względem Samsung Galaxy Ace 4 zaskakuje bardzo pozytywnie. Mimo, że wykorzystanym materiałem jest plastik, to jest on bardzo dobrej jakości. Wszystko jest ze sobą idealnie spasowane – nic nie skrzypi, fizyczne przyciski działają bez żadnego zacięcia, a sam telefon dzięki swojemu małemu rozmiarowi bardzo przyjemnie układa się w dłoni. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę urządzenia całość prezentuje się wręcz oszałamiająco. Niestety, efekt wizualny w dużej mierze zależny jest od wybranego koloru smartfona. Wykonana z metalopodobnego materiału, szarosrebrna wersja prezentuje się niezwykle szykownie, natomiast biała nie wygląda już tak atrakcyjnie. Cieszy jednak, że obydwa warianty są ponadprzeciętnie odporne na zarysowania i odciski palców.

-~- Menu i aplikacje -~-

Samsung Galaxy Ace 4 działa, podobnie jak większość nowszych telefonów tej marki, na systemie Android. W tym przypadku jest to wersja 4.4 KitKat wraz z doinstalowanym własnym interfejsem Samsunga – TouchWiz Nature. Niestety, podobnie do większość telefonów Samsung użytkownik ma dość ograniczony wpływ na wygląd menu i może zmienić stosunkowo mało rzeczy (np. wielkość czcionek, panel powiadomień oraz tapety). Brakuje m.in. możliwość zmiany motywu (w przeciwieństwie do np. Samsung Galaxy A3 i Samsung Galaxy A5).

Samsung idąc za głosem klientów coraz bardziej odchodzi od instalowania w swoich telefonach dużej liczby aplikacji. Nie oznacza to jednak, że smartfon jest sprzedawany bez fabrycznie doinstalowanych dodatków. Poza standardowymi programami Androida i Google, koreański producent dołożył od siebie kilka podstawowych narzędzi (m.in. własne odmiany kalendarza, zegarka, przeglądarki Internetowej oraz Samsung Apps, czyli Samsunga sklep z aplikacjami). Takie rozwiązanie zdaje się rekompensować nikły wpływ na wygląd systemu. Dzięki temu, że na Androida dostępna jest ogromna liczba gier i aplikacji, użytkownik zyskuje większą możliwość dostosowania telefonu do swoich potrzeb. Wszystkie niezbędne programy można w prosty sposób pobrać poprzez wspomniany sklep lub Sklep Play. Ponadto, mała ilość fabrycznie zainstalowanych dodatków zapewnia więcej wolnego miejsca w pamięci urządzenia.

Wyświetlacz

Omawiany model ma wbudowany ekran AMOLED o przekątnej 4.3 cala. Pomimo że jest to niezbyt duży rozmiar jak na dzisiejsze standardy to trzeba uznać, że jest to bardzo dobry wyświetlacz jak na swoją półkę cenową. Rozczarowuje jednak niska rozdzielczość, która wynosi zaledwie 480 x 800 pikseli, co może być szczególnie uciążliwe w przypadku gier, gdyż widać bardzo mało detali i co może utrudnić zabawę. Zachwycają natomiast kontrast, bardzo szerokie kąty widoczności oraz bardzo żywe kolory. Nasycenie barw jest jednak przesadzone, co nie każdym przypadnie do gustu. Chociaż ekran ma zadowalającą jasność, to przeciętnie wypada jego czytelność w słońcu. Mimo wszystko, jak na telefon tej klasy cenowej jakość wyświetlacza trzeba uznać za ponadprzeciętnie dobrą.

-~- Aparat -~-

Urządzenie zaopatrzono w aparat o matrycy 5 Mpix. Menu aparatu jest dokładnie takie same jak w innych nowszych, budżetowych modelach koreańskiego producenta (np. Samsung Galaxy Core 2). Jest całkiem przejrzyste i proste w obsłudze oraz oferuje kilka dodatkowych funkcji. Tryby takie jak: automatyczny, nocny, sport, panorama, seria zdjęć, najlepsze zdjęcie (tworzy serię fotografii i umożliwia wybrać najlepiej wykonaną), czy też upiększanie twarzy (przydatne szczególnie przy autoportretach) znacznie ułatwiają robienie zdjęć. Można dodatkowo ustawić balans bieli (automatycznie, słonecznie, pochmurno, żarowe, jarzeniowe), czułość ISO oraz wartość ekspozycji, jednak wymaga to kilku dodatkowych kliknięć w ustawieniach za każdym razem. Brakuje natomiast m.in. funkcji HDR, która ułatwia wykonywanie zdjęć pod światło. Przydałby się również sprzętowy spust migawki, który umożliwiłby na proste robienie zdjęć jedna ręką.

Same zdjęcia wychodzą ogólnie całkiem ładne w korzystnych warunkach oświetleniowych, jednak charakteryzują się sporą ilością cyfrowego szumu i małą liczbą detali. Cieszy za to poprawny kontrast oraz naturalne odwzorowanie kolorów. Niestety, w nocy radykalnie pogarszają się możliwości aparatu. Pojawia się wtedy spory problem z ustawieniem poprawnej ostrości. Jest też zdecydowanie za dużo szumu, a zdjęcia bardzo często wychodzą strasznie ciemne. Pomimo, że telefon wyposażono w dużą lampę błyskową, to ma ona przeciętny zasięg, a co gorsza, dość mocno przekłamuje kolory (wychodzą często zbyt ciepłe). Najbardziej irytuje jednak sam obiektyw, który jest wąskokątny i rejestruje znacznie mniej obrazu niż większość innych aparatów np. Microsoft Lumia 535.

Filmy nagrywane w ciągu dnia cechują się podobną jakością co zdjęcia, czyli są co najwyżej dobre. Niestety, również tutaj daje o sobie znać wąskokątny obiektyw, przez który obraz jest lekko przycięty po bokach i może wymagać nagrywania z dalszej odległości. Pomimo że filmy są płynne to zdarza się, że kamerka gubi klatki. Najbardziej denerwuje jednak długi czas ustawiania poprawnej ostrości. Jeżeli zaś chodzi o dźwięk nagrań, to jest on jak najbardziej akceptowalny. Nocne wideo mają te same problemy z jakością co nocne zdjęcia. Przeszkadza duża ilość cyfrowego szumu, długie ustawianie ostrości, mała liczba detali oraz przyciemnione kolory. Pomimo dostrzegalnych wad, trzeba przyznać, że aparat w Samsungu Galaxy Ace 4 jest zadowalający jak na swoją klasę cenową.

Zachęcamy sprawdzić cztery przykładowe filmiki na naszym kanale YouTube: nagranie w ciągu dnia 1, nagranie w ciągu dnia 2, nagranie w ciągu nocy 1 i nagranie w ciągu nocy 2.

-~- Multimedia i Internet -~-

Smartfon może i nie jest wymarzonym urządzeniem do oglądania filmów przez swój niewielki wyświetlacz, jednak całkiem dobrze sobie radzi jako mobilny odtwarzacz wideo. Fabrycznie zainstalowana aplikacja wideo nie ma najmniejszych problemów z większością formatów i odtwarza nawet filmy w jakości HD. Chociaż program ma dość ograniczoną funkcjonalność w porównaniu do droższych modeli (np. Sony Xperia Z1 Compact), to i tak ma znacznie więcej ustawień niż większość konkurencyjnych urządzeń (np. Huawei G630 i LG F60).

Niska rozdzielczość znacznie utrudnia przeglądnie Internetu. Małe czcionki są na tyle nieczytelne, że trzeba dość mocno przybliżać każdą wyświetloną stronę żeby móc je przeczytać. Fabrycznie zainstalowano dwie przeglądarki: Internet od Samsunga oraz Google Chrome. Obydwie działają bez zastrzeżeń i oferują wszystkie podstawowe funkcje. Cieszy również szybkość wczytywania stron. Jest to w wielkiej mierze możliwe dzięki wspieranej technologii LTE, która należy do rzadkości w tym segmencie cenowym.

Podobnie jak w Samsung Galaxy Core 2, producent nie zdecydował się żeby wgrać do oprogramowania własny odtwarzacz muzyki, więc użytkownik ma do wyboru jedynie standardową aplikację Google, czyli Muzyka Play. Choć ta daje kilka przydatnych funkcji (takich jak interaktywny sklep z utworami i możliwość słuchania piosenek bez ściągania ich na telefon), to jej interfejs jest wizualnie mało atrakcyjny i tak zagmatwany, że trudno się w nim odnaleźć. Jak przystało na tańsze smartfony, załączone słuchawki niestety nie imponują. Wykonanie jest przeciętnej jakości, wydobywający się z nich dźwięk jest pozbawiony basu, a przy pełnej głośności grają nieczysto. Jednak biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia to nie można spodziewać się czegoś lepszego. Natomiast, jeśli użytkownik podłączy własne, lepsze słuchawki to dźwięk nie budzi już większych zastrzeżeń. Odtwarzana muzyka jest całkiem czysta i do tego głośna. Również zewnętrzny głośnik jest zadowalający. Pomimo lekko przesadzonego basu to jakość i głośność są akceptowalne

Pamięć przeznaczona dla użytkownika wynosi 4.6 GB (z 8 GB ogółem), co umożliwia na wgranie prawie 1000 utworów w formacie MP3 lub ok. cztery filmy w jakości HD. Taka ilość spokojnie wystarcza (dla mniej wymagających użytkowników) na wygodne korzystanie z multimediów. Gdyby jednak okazała się być zbyt mała to zawsze można ją rozbudować kartami microSD o kolejne 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Serce smartfona stanowi czterordzeniowy procesor Snapdragon 410 taktowany na 1.2 Ghz, który jest wspomagany przez 1 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną Adreno 306. Pomijając o połowę mniejszą ilość pamięci operacyjnej są to dokładnie takie same podzespoły jak w dwa razy droższym Samsungu Galaxy A5. Układ ten zapewnia satysfakcjonującą wydajność (jak na tę półkę cenową) i jest energooszczędny. W miarę szybki procesor sprawia, że z praktycznego punktu widzenia zarówno system jak i aplikacje działają bez zarzutu. Przy rozdzielczości wyświetlacza 480 x 800 pikseli utrzymuje on też w miarę płynną animację w większości dostępnych na Androida gier. Podobnie do LG F60 i HTC Desire 510, smartfon wyposażono w 1 GB pamięci RAM, co jest obecnie standardem nawet w budżetowych urządzeniach. Taka ilość wystarcza do komfortowego korzystania z nawet kilku aplikacji jednocześnie, aczkolwiek znaczną część zasobów pochłania rozbudowana nakładka na system.

Bateria

Samsung Galaxy Ace 4 ma jeszcze jedną bardzo mocną zaletę – czas pracy na baterii. Stosunkowo energooszczędny procesor w połączeniu z baterią o pojemności 1900 mAh sprawia, że przy całkiem intensywnym użytkowaniu (rozmowy, SMS-y, Internet) bez trudu wytrzyma nawet do dwóch dni na jednym ładowaniu. Bardzo imponuje również czas odtwarzania wideo. Smartfon jest w stanie odtworzyć ponad 13 godzin materiałów w jakości HD, czyli np. dwukrotnie dłużej niż konkurencyjny LG L Fino i Microsoft Lumia 535!

Samsung Galaxy Ace 4 Duos

Trzeba być świadomym, że w sprzedaży istnieje również wersja obsługująca dwie karty SIM. Nie jest to jednak odmiana opisywanego modelu, czyli zagraniczny Ace Style, tylko znacznie gorszy Ace 4 Duos G313. Modele te różnią się pod wieloma względami, więc pomimo bardzo podobnej nazwy, nie można kierować się tą recenzją kupując tamten model.

Modele z serii Ace należą do najlepiej sprzedawanych smartfonów na całym świecie i są kochane przez osoby ceniący dobry stosunek jakości do ceny. Jednak dotychczasowe „Asy” zawsze miały jakieś poważne wady, czym zniechęcały dużo potencjalnych klientów. Tym razem połączono stosunkowo niską cenę z bardzo ładną obudową i całkiem wysoką wydajnością, to rzadkość w przypadku tanich smartfonów. Jakby to było zbyt mało żeby przekonać klientów, Samsung zdecydował żeby w swoim produkcie też zamontować całkiem dobry wyświetlacz. Przy tak dobrym wykonaniu i atrakcyjnej cenie ciężko się jest do czegokolwiek przyczepić. Chociaż telefon ma swoje wady (m.in. niska rozdzielczość wyświetlacza oraz aparat, który nie sprawdza się w ciemniejszych otoczeniach), to bardzo pozytywnie zaskakuje i może okazać się idealnym wyborem dla osób z ograniczonym budżetem.

Podsumowanie

Mimo świetnego produktu Samsung sam strzelił sobie w kolano mieszając klientom w głowie nazewnictwem telefonu. W Polsce telefon sprzedawany jest pod nazwą Samsung Galaxy Ace 4, natomiast zagranicą jako Samsung Galaxy Ace Style LTE, do tego istnieją jeszcze dwa inne warianty: Ace 4 LTE oraz Ace Style (bez łączności w technologii LTE). Oznacza to, że w sumie na rynku znalazły się cztery telefony o takiej samej nazwie. Takie samo lub podobne oznaczenie oraz prawie identyczny wygląd sprawia, że łatwo można się pomylić. Pomyłka zaś może okazać się dość niefortunna dla klienta, bo smartfony znacznie różnią się od siebie podzespołami. O ile kupienie telefonu w salonie operatora jest bezpieczne, tak jego zakup za granicą może okazać się nie lada problemem.

Niemniej, dla osób, które nie przepadają za Samsungiem polecić można np. podobny cenowo LG F60. Ciekawą alternatywą wydaje się być także posiadający lepszy aparat Sony Xperia M2 oraz jego wodoodporna wersja Sony Xperia M2 Aqua. Natomiast klienci ceniący sobie prostotę obsługi powinni zwrócić uwagę na np. znacznie tańszy od Ace 4 Microsoft Lumia 535.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close