Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Ace Duos

To smartfon ze średniej półki cenowej z 2011 roku, który od podstawowej wersji Galaxy Ace (S5830) różni się głównie obsługą dwóch kart SIM jednocześnie oraz większą ilością pamięci wbudowanej i RAM. Telefon korzysta z systemu operacyjnego Android i poza ww. funkcją jest przestarzałym modelem, który doczekał się już wydajniejszego, większego następcy w postaci Samsung Galaxy Ace II.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Smartfon wygląda bardzo standardowo i jego jedyną, charakterystyczną cechą jest odstająca, dolna część pokrywy baterii. Jest to też jedyna, wizualna różnica między wersją Duos, a zwykłą. Producent projektując ten model mocno wzorował się na dosyć niedzisiejszym wyglądzie iPhone’a 3GS, co nie każdemu przypadnie do gustu. Obudowę wykonano z kiepskiej jakości plastiku pokrytego na ramce srebrnym lakierem, który szybko się rysuje i odpryskuje. Dobra wrażenie robi za to ekran osłonięty odpornym na zarysowania, wzmacnianym szkłem Gorilla Glass. Warto też wiedzieć, że czarna wersja słuchawki prezentuje się trochę mniej plastikowo, a pokrywa baterii ma w jej przypadku chropowatą fakturę, dzięki której telefon lepiej leży w dłoni. W przypadku wariantu Duos nie stworzono wersji Hugo Boss znanej ze standardowego Galaxy Ace’a, ale zdecydowano się na różową obudowę La Fleur skierowaną do kobiet.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Ace Duos korzysta (po zaktualizowaniu) z Androida 2.3 z pstrokatą nakładką zwaną TouchWiz. Niestety, jest to jeden z najbardziej niespójnych graficznie interfejsów tego systemu, któremu daleko do uporządkowania znanego z np. urządzeń HTC Sense’a. Wszystko jest przesadnie kolorowe i bezstylowe. Producent fabrycznie instaluje bardzo dużo programów, z których wiele można uznać za zbędne (np. ChatOn, Game Hub). Oczywiście, jest kilka przydatnych funkcji (poprawiona aplikacja do dzwonienia, integracja z portalami społecznościowymi, rozbudowana książka adresowa), ale giną one pod nadmiarem zbędnych dodatków, których nie można się pozbyć bez specjalistycznej wiedzy.

Działanie systemu stoi na akceptowalnym poziomie. Niezbyt świeża wersja Androida powoduje problemy z działaniem niektórych, nowych aplikacji i gier. Mimo to, na telefon i tak dostępne są setki tysięcy programów. Trzeba jednak pamiętać, że iOS i Windows Phone są zdecydowanie bardziej intuicyjne od TouchWiza, co może powodować, że jego obsługa będzie sprawiać pewne trudności mniej zaawansowanym użytkownikom.

Wyświetlacz

Rozdzielczość 320 x 480 pikseli w przypadku ekranów 3.5 cala była standardem dobrych kilka lat temu. Takie parametry powodują, że obraz wygląda na lekko nieostry, przez co czcionki np. w przeglądarce są postrzępione. Poza tym pozostałe cechy wyświetlacza również plasują się poniżej standardów obecnej, niskiej półki cenowej. Kolory są dosyć wyblakłe, kąty widzenia wąskie, a czytelność w słońcu niska.

Miłym dodatkiem jest za to klawiatura Swype, w której zamiast stukać w litery, łączy się je. Pozwala to na szybkie i komfortowe pisanie nawet w przypadku małych ekranów, chociaż może być męczące w podczas tworzenia długich wiadomości.

-~- Aparat -~-

Niestety, pomimo 5 Mpix Samsung Galaxy Ace Duos kiepsko sprawdza się w roli aparatu. Zdjęcia są niezbyt szczegółowe i często pojawiają się na nich niepożądane, cyfrowe obiekty (tzw. artefakty). Nawet autofocus nie jest w stanie poprawić jakości zdjęć, ale przydaje się podczas fotografowania np. dokumentów. Do tego wszystkiego Ace Duos w gorszym oświetleniu radzi sobie jeszcze gorzej od swojego pierwowzoru ze względu na brak diody doświetlającej.

Smartfon fabrycznie nagrywa filmiki w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (w przypadku zwykłej wersji konieczna była aktualizacja oprogramowania). Ich szczegółowość i płynność stoi na akceptowalnym poziomie i nadają się one do oglądania nawet na monitorach.

-~- Multimedia i Internet -~-

Jako urządzenie multimedialne Galaxy Ace Duos sprawdza się przeciętnie. Telefon dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów w popularnych formatach wideo DivX i XviD bez konieczności aktualizacji oprogramowania. Przeglądarka internetowa działa stosunkowo sprawnie (jak na tak wiekowe urządzenie), co jest zasługą m.in. obsługi łączności 3G i Wi-Fi. Nie ma problemów z przewijaniem stron czy ich powiększaniem, chociaż płynność tych operacji nie zachwyca ze względu na niezbyt wydajne podzespoły telefonu. Granie na Galaxy Ace Duos jest możliwe, ale tylko w niezbyt zaawansowane, starsze tytuły 3D lub proste gierki 2D. Sporo osób może też przeszkadzać na stosunkowo niską jakość połączeń głosowych, co w przypadku smartfona nie powinno mieć miejsca.

Urządzenie oferuje całkiem rozbudowany odtwarzacz muzyczny z graficznym korektorem, dzięki któremu można dostosować brzmienie do własnych preferencji. Względem zwykłego Ace’a znacznie podniosła się ilość wbudowanej pamięci. Dostępne 3 GB (łącznie telefon dysponuje 4 GB) pozwalają na zapisanie kilkuset piosenek, a do tego telefon obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy Ace Duos ma odrobinę poprawione podzespoły względem swojego pierwowzoru. Jednordzeniowy procesor ze zwykłej wersji został podkręcony o 32 Mhz (Do 832 Mhz) i wzrosła ilość pamięci RAM do 512 MB. Nadal jednak są to parametry, które nie zawsze są w stanie zapewnić płynną pracę Androida. Problemem jest też uruchamianie kilku aplikacji jednocześnie. W efekcie zminimalizowanie przeglądarki (np. żeby odpisać na SMS-a) najczęściej wiąże się z jej automatycznym wyłączeniem i utratą wczytanych stron internetowych.

Bateria

Zamontowana bateria pozwala na 2 – 3 dni niezbyt intensywnej pracy, a samo ogniwo jest niemal takie samo jak w zwykłym Galaxy Ace. Czas ten można jednak skrócić do kilku godzin, jeśli intensywnie korzysta się z przeglądarki internetowej lub odbiornika GPS. Nie zachwyca też czas rozmów, który w przypadku łączności 3G wynosi zaledwie 6 godzin (w przypadku 2G ok. 10 godzin). Negatywnie na przebiegi baterii wpływa też korzystanie z dwóch kart SIM, ale o ile telefon nie leży nieużywany, to różnica ta względem zwykłego Galaxy Ace’a nie powinna być odczuwalna.

Obsługa dwóch kart SIM

Czyli główna cecha odróżniająca Duosa od zwykłego Ace’a. Miłym dodatkiem jest możliwość korzystania z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić. Obsługa funkcji dual SIM nikomu nie powinna przysporzyć problemu i jest niezawodna.

Podsumowanie

Był to jeden z pierwszych smartfonów Samsunga z funkcją dual-SIM i chociażby dlatego warto na ten model zwrócić uwagę. Ponadto, telefon ten w dniu swojej premiery oferowało świetny stosunek jakości do ceny. Obecnie jest to jednak urządzenie nieciekawe, z przestarzałym systemem, które z kretesem przegrywa w porównaniu z najnowszymi smartfonami z niższej półki cenowej. Tego stanu rzeczy nie zmienia funkcja dual-SIM, tym bardzie, że na rynku pojawiło się sporo znacznie ciekawszych urządzeń o podobnych możliwościach (np. HTC Desire SV, Sony Xperia M lub Samsung Galaxy Core).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button