Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Ace

To smartfon ze średniej półki cenowej z 2011 roku będący następcą popularnego w Polsce modelu Samsung Spica (i5700). Tak jak poprzednik, Galaxy Ace również korzysta z systemu operacyjnego Android. Należy jednak pamiętać, że i ta słuchawka doczekała się swojego następcy w postaci modelu Samsung Galaxy Ace II, który ma wyższą wydajność oraz większy, lepszy ekran. Osoby, które korzystają kilku numerów zainteresować może wariant Galaxy Ace Duos (S6802), który obsługuje dwie karty SIM jednocześnie.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Niestety, pod tym względem widać, że smartfon należy do najniższej półki cenowej. Obudowę wykonano z kiepskiej jakości plastiku pokrytego na ramce srebrnym lakierem, który niestety szybko się rysuje i odpryskuje. Dobra wrażenie robi za to ekran osłonięty odpornym na zarysowania, wzmacnianym szkłem Gorilla Glass. W oczy rzuca się mocne wzorowanie się producenta na wyglądzie iPhone’a 3GS, co nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak wiedzieć, że czarna wersja słuchawki prezentuje się trochę mniej plastikowo, a pokrywa baterii ma w jej przypadku chropowatą fakturę, dzięki której telefon lepiej leży w dłoni. Ciekawostką jest Samsung Galaxy Ace Hugo Boss Edition, który od zwykłych wersji odróżnia się inną, tylną klapką oraz zestawem tapet związanych z tą znaną marką.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Ace korzysta (po zaktualizowaniu) z Androida 2.3 z pstrokatą nakładką zwaną TouchWiz. Niestety, jest to jeden z najbardziej niespójnych graficznie interfejsów tego systemu, któremu daleko do uporządkowania znanego z np. urządzeń HTC Sense’a. Wszystko jest przesadnie kolorowe i bezstylowe. Producent fabrycznie instaluje bardzo dużo programów, z których wiele można uznać za zbędne (np. ChatOn, Game Hub). Oczywiście, jest kilka przydatnych funkcji (poprawiona aplikacja do dzwonienia, integracja z portalami społecznościowymi, rozbudowana książka adresowa), ale giną one pod nadmiarem zbędnych dodatków, których nie można się pozbyć bez specjalistycznej wiedzy.

Działanie systemu stoi na akceptowalnym poziomie. Niezbyt świeża wersja Androida powoduje problemy z działaniem niektórych, nowych aplikacji i gier. Mimo to, na telefon i tak dostępne są setki tysięcy programów. Trzeba jednak pamiętać, że iOS i Windows Phone są zdecydowanie bardziej intuicyjne od TouchWiza, co może powodować, że jego obsługa będzie sprawiać pewne trudności mniej zaawansowanym użytkownikom.

Wyświetlacz

Ma 3,5 cala i rozdzielczość 320 x 480 pikseli. Takie parametry zapewniają znośną ostrość wyświetlanego obrazu, chociaż widoczne jest postrzępienie czcionek w przeglądarce czy poszarpane tekstury. Poza tym jakość ekranu plasuje się poniżej standardów obecnie niskiej półki cenowej. Kolory są stosunkowo wyblakłe, kąty widzenia wąskie, a odczytanie wiadomości w słońcu wymaga zasłonięcia wyświetlacza.

Wygodne wprowadzanie tekstu umożliwia innowacyjna klawiatura Swype, w której zamiast stukać w litery, łączy się je. Pozwala to na szybkie i komfortowe pisanie nawet w przypadku małych ekranów, chociaż może być męczące w podczas tworzenia długich wiadomości.

-~- Aparat -~-

Niech nikogo nie zwiedzie stosunkowo wysoka rozdzielczość matrycy (5 Mpix). W praktyce spisuje się ona słabo. Zdjęciom brakuje detali, wysoki poziom kompresji powoduje pojawianie się dziwnych obiektów na fotografiach. Nawet obecność autofocusa, który poprawia ostrość bliskich obiektów nie jest w stanie znacząco poprawić jakości zdjęć. Korzystając z aparatu w gorszym oświetleniu na fotografiach pojawia się też dużo kolorowego (cyfrowego) szumu i ujęcia stają się zamglone. Nie pomaga również dość słaba dioda doświetlająca LED, która ma niewielki zasięg.

Bez aktualizacji telefon nagrywa filmiki w komicznej rozdzielczości 320 x 240 pikseli, które nadają się tylko do oglądania na ekranie telefonu. Jednak po wgraniu nowszego oprogramowania Galaxy Ace rejestruje znośne wideo (640 x 480 pikseli) o akceptowalnej płynności i poziomie szczegółów. Nagrania nadają się nawet do oglądania na mniejszych telewizorach i niewymagający użytkownicy powinni być z nich zadowoleni.

-~- Multimedia i Internet -~-

Jako urządzenie multimedialne Galaxy Ace sprawdza się przeciętnie. Telefon całkiem dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów w popularnych formatach wideo DivX i XviD po aktualizacji. Przeglądarka internetowa działa stosunkowo sprawnie (jak na tak wiekowe urządzenie), co jest zasługą m.in. obsługi łączności 3G i Wi-Fi. Nie ma problemów z przewijaniem stron czy ich powiększaniem, chociaż płynność tych operacji nie zachwyca ze względu na niezbyt wydajne podzespoły telefonu. Granie na Samsung Galaxy Ace jest możliwe, ale tylko w niezbyt zaawansowane, starsze tytuły 3D lub proste gierki 2D. Sporo osób może też narzekać na stosunkowo niską jakość połączeń głosowych, co w przypadku smartfona nie powinno mieć miejsca.

Urządzenie oferuje całkiem rozbudowany odtwarzacz muzyczny z graficznym korektorem, dzięki któremu można dostosować brzmienie do własnych preferencji. Należy jednak pamiętać o dołączonej do zestawu karcie pamięci 2 GB (maks. do 32 GB), ponieważ komiczne 158 MB wbudowane w urządzenie pomieści ledwie kilkadziesiąt piosenek. Na szczęście, wersja Samsung Galaxy Ace Duos została pod tym względem wyraźnie ulepszona.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Słuchawka korzysta z jednordzeniowego procesor 800 Mhz wspartego przez 384 MB pamięci RAM. Takie podzespoły w przypadku Androida często okazują się niewystarczające, aczkolwiek zapewniają one znośną płynność działania systemu. Jednak o uruchamianiu kilku aplikacji jednocześnie można zapomnieć. Zminimalizowanie przeglądarki (np. żeby odpisać na SMS-a) najczęściej wiąże się z jej automatycznym wyłączeniem i utratą wczytanych stron internetowych.

Bateria

Zamontowana bateria pozwala na 2 – 3 dni niezbyt intensywnej pracy. Czas ten można jednak skrócić do kilku godzin, jeśli intensywnie korzysta się z przeglądarki internetowej lub odbiornika GPS. Nie zachwyca też czas rozmów, który w przypadku łączności 3G wynosi zaledwie 6 godzin (w przypadku 2G ok. 10 godzin).

Podsumowanie

To jeden z pierwszych Samsungów z Androidem, który swego czasu zdobył sporą popularność. W dniu swojej premiery był to model oferujący świetny stosunek jakości do ceny, znośną wydajność i akceptowalny aparat. Obecnie jest to jednak urządzenie nieciekawe, z przestarzałym systemem, które z kretesem przegrywa w porównaniu z najnowszymi smartfonami z niższej półki cenowej (np. Sony Xperią E lub Nokią Lumią 520).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button