Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Gio

To smartfon z niższej półki cenowej z 2011 roku, który działa na systemie operacyjnym Android. Z dzisiejszego punktu widzenia jest to dosyć przestarzałe urządzenie, które bardzo przypomina pomniejszoną wersję Samsunga Galaxy Ace.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jest przeciętne. Wykorzystane plastiki nie zachwycają jakością, biorąc słuchawkę do ręki od razu czuć, że to tani produkt. Dobre wrażenie robi za to dosyć matowa, pokryta dziurkami pokrywa baterii, która dobrze leży w dłoni i wizualnie kojarzyć się może ze starszym Samsungiem Galaxy S. Niestety, tworzywem sztucznym pokryto też ekran, co zwiększa szanse na jego zarysowanie. Dużą zaletą tego modelu jest jednak kompaktowość, dzięki której jego obsługa jedną ręką jest komfortowa.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Gio korzysta (po zaktualizowaniu) z Androida 2.3, który przykryto niezbyt urodziwym interfejsem producenta o nazwie TouchWiz. Niestety, jest to jedna z najbrzydszych nakładek na ten system, której daleko do znanego z urządzeń HTC Sense`a. Wszystko jest przesadnie pstrokate i niespójne graficznie, producent fabrycznie zainstalował też bardzo dużo programów o dyskusyjnej przydatności, które dodatkowo zajmują (i tak niewielką) pamięć urządzenia. Oczywiście, jest kilka przydatnych funkcji (poprawiona aplikacja do dzwonienia, integracja z portalami społecznościowymi, rozbudowana książka adresowa), ale giną one pod nadmiarem zbędnych dodatków, których pozbycie się jest znacznie utrudnione.

Działanie systemu stoi na akceptowalnym poziomie. Niezbyt świeża wersja Androida może jednak powodować problemy z działaniem niektórych, nowych aplikacji i gier. Mimo to, na telefon i tak dostępne są setki tysięcy programów.

Wyświetlacz

Ma 3,2 cala i rozdzielczość 320 x 480 pikseli. Takie parametry zapewniają znośną ostrość wyświetlanego obrazu, chociaż widoczne jest postrzępienie czcionek np. w przeglądarce internetowej. Pozostałe parametry ekranu prezentują się niewiele lepiej. Wyświetlane kolory są dosyć wyblakłe, czerni brakuje głębi, a kontrast znacznie ustępuje ekranom AMOLED znanym z np. Samsunga Galaxy SII. Nie zachwycają też kąty widoczności – nawet lekkie odchylenie telefonu powoduje, że barwy stają się wypłowiałe. Z kolei czytelność w słońcu oraz jasność są przeciętne, ale korzystanie ze smartfona poza pomieszczeniami jest w miarę komfortowe.

Wygodne wprowadzanie tekstu umożliwia innowacyjna klawiatura Swype, w której zamiast stukać w litery, łączy się je. Pozwala to na szybkie i komfortowe pisanie nawet w przypadku małych ekranów, chociaż może być męczące podczas tworzenia długich wiadomości. Jeśli jednak komuś ta metoda edycji nie przypadnie do gustu, to włączyć można klasyczną klawiaturę ekranową w ustawieniach.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 3,2 Mpix i robi całkiem przyzwoite zdjęcia, o ile wokół jest sporo światła. Widać na nich całkiem dużo detali, kolory są nieźle odwzorowane (jedynie zieleń jest odrobinę przesycona). Niestety, w ciemniejszym otoczeniu aparat staje się w dużym stopniu bezużyteczny. Na fotografiach pojawia się dużo kolorowego szumu, spada też liczba rejestrowanych detali. Sytuację dodatkowo pogarsza brak diody doświetlającej. Funkcję nagrywania wideo niestety można tylko przemilczeć. Filmiki mają rozdzielczość komiczną 320 x 240 pikseli i nawet na ekranie telefonu wyglądają słabo. Brakuje im detali i płynności, przez co nadają się jedynie do wysyłania MMS-em.

-~- Multimedia i Internet -~-

Również pod tym względem Samsung Galaxy Gio wypada bardzo przeciętnie. Fabryczny odtwarzacz wideo nie radzi sobie z popularnymi plikami DivX oraz XviD, więc konieczne jest jego zastąpienie alternatywną aplikacją tego typu. Telefon ze względu na słabą wydajność nie otwiera też materiałów w rozdzielczości HD, więc tego typu filmiki trzeba wcześnie skonwertować na mniejszą rozdzielczość. Przeglądarka internetowa działa stosunkowo sprawnie (jak na tak wiekowe urządzenie). Nie ma problemów z przewijaniem stron czy ich powiększaniem, chociaż płynność tych operacji nie zachwyca. Rozbudowane witryny potrafią też znacząco spowolnić działanie smartfona. W przypadku gier trzeba się z kolei ograniczyć do starszych, niezbyt rozbudowanych graficznie tytułów.

Pod względem jakości odtwarzanego dźwięku Galaxy Gio prezentuje się średnio. Telefon jest do tego sprzedawany bez słuchawek w zestawie, więc w tego typu akcesorium trzeba zaopatrzyć się samodzielnie. Sytuację ratuje jednak całkiem ładny i rozbudowany odtwarzacz muzyczny z korektorem, dzięki któremu dostosować można brzmienie do swoich preferencji. W urządzenie wbudowane jest 512 MB pamięci, jednak użytkownik ma dostęp do zaledwie 158 MB, na których zmieści się ok. 30 piosenek. Na szczęście, telefon sprzedawany jest wraz z kartą pamięci 2 GB, a maksymalna pojemność dodatkowego nośnika to 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Słuchawka korzysta z jednordzeniowego procesor 800 Mhz wspartego przez 384 MB pamięci RAM. Takie połączenie zapewnia znośną płynność działania systemu, ale nie pozwala na komfortowe korzystanie z kilku programów jednocześnie. Smartfon nie sprawdza się również podczas grania w rozbudowane graficznie gry, które często w ogóle się nie uruchamiają.

Bateria

Zamontowana bateria pozwala na 2 – 3 dni niezbyt intensywnej pracy. Rezultat ten skrócić można jednak do kilku godzin, jeśli korzysta się z przeglądarki internetowej lub gra. Całkiem nieźle prezentuje się za to czas rozmów, który w przypadku łączności 2G wynosi ok. 11 godzin, a w 3G o połowę krócej.

Podsumowanie

W dniu swojej premiery był to model oferujący świetny stosunek jakości do ceny. Użytkownik za stosunkowe nieduże pieniądze otrzymywał kompaktowego, dość wydajnego smartfona. Obecnie jednak jest to urządzenie nieciekawe, z przestarzałą wersją systemu, które z kretesem przegrywa w porównaniu z najnowszymi smartfonami z niższej półki cenowej (np. ładnym HTC Desire 300 lub smukłym Alcatel One Touch Idol Mini). Dodatkowo, jego niewielki ekran utrudnia komfortowe korzystanie z Internetu i multimediów.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button