Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Grand Neo

Spory smartfon ze średniej półki cenowej, z początku 2014 roku. Słuchawka działa na systemie operacyjnym Android i charakteryzuje się niezłym stosunkiem jakości do ceny. Za mniej niż tysiąc złotych użytkownik otrzymuje pięciocalowy ekran, budżetowy, czterordzeniowy procesor i (w jednym z wariantów) obsługę dwóch kart SIM jednocześnie.

specyfikacje-samsung-galaxy-grand-neo-~- Wykonanie i wygląd -~-

Smartfon bardzo przypomina wiele innych modeli Samsunga i trzyma się wzornictwa zapoczątkowanego przez Galaxy SIII. Niestety, taka stylistka wielu osobom zdążyła się już znudzić i przydałby się jej jakiś powiew świeżości. To samo dotyczy wykonania obudowy, która po raz kolejny składa się z przeciętnej jakości plastiku, imitującej metal ramki i szkła chroniącego ekran. Jedyną, ale za to pozytywną zmianą jest zrezygnowanie z błyszczącej pokrywy baterii na rzecz trudniejszej do zarysowania, matowej. Szkoda jednak, że producent nie zasłonił w żaden sposób odstającego obiektywu aparatu, który narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba za to przyznać, że smartfon dobrze leży w dłoni, co jest w dużej mierze zasługą wspomnianej pokrywy baterii. Niestety, obsługa pięciocalowego wyświetlacza jedną ręką jest dosyć trudna, co dla wielu osób może być poważnym problemem.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Grand Neo działa na Androidzie 4.2, co już samo w sobie jest jakimś nieporozumieniem. Samsung w modelu z 2014 roku wykorzystał prawie dwuletnią wersję systemu, co sugeruje, że telefon nie otrzyma żadnej aktualizacji i może to spowodować w przyszłości problemy z kompatybilnością nowszych gier i aplikacji. Nie mniej, interfejs wzbogacono nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga i graficznie nawiązuje do natury. Wyposażono ją też w sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe i wiele więcej). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Na szczęście, kilka funkcji jest praktycznych, jak np. możliwości włączenia dwóch aplikacji obok siebie. Niestety, działa to tylko z niektórymi, fabrycznymi programami. Przydatne potrafi być też tzw. Smart Stay, czyli opcja śledzenia wzroku użytkownika i utrzymywania włączonego ekranu, póki ten się na niego patrzy.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Niegdyś tanie smartfony z Androidem miały problemy z płynną pracą interfejsu, jednak w przypadku Grand Neo nic takiego nie ma miejsca. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest dosyć intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

Telefon został wyposażony w przeciętnej klasy, pięciocalowy ekran LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Takie parametry skutkują wyświetlaniem niezbyt ostrego, poszarpanego obrazu. Jest to szczególnie widoczne i odczuwalne np. w przeglądarce internetowej, w której litery są trochę niewyraźne i wymagają powiększania. Jeśli jednak wziąć pod uwagę cenę tego modelu, to można na to przymknąć oko. Niestety, przełknąć niski kontrast i słabą czytelność w słońcu jest znacznie trudniej. W efekcie, korzystanie z Samsunga Galaxy Grand Neo poza pomieszczeniami jest utrudnione i może wymagać np. zasłaniania wyświetlacza przed światłem. Zastrzeżeń nie można mieć za to do odwzorowania kolorów, które są nasycone i naturalne.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i robi całkiem przyzwoite zdjęcia, o ile nie ma się zbyt dużych wymagań. W korzystnych warunkach oświetleniowych fotografie są szczegółowe i ostre. Niektórym jednak przeszkadzać mogą dosyć zimne, smutne barwy na zdjęciach oraz niezbyt dokuczliwy, cyfrowy szum, który pojawia się niezależnie od oświetlenia. W gorszym świetle aparat sprawuje się jednak wyraźnie gorzej. Na zdjęciach widocznych jest mniej detali i stają się one zbyt ciemne. Sytuację poprawia jedynie dioda LED, która przydaje się podczas doświetlania bliskiego kadru. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z niej wiąże się z nienaturalnym wyglądem kolorów, które stają się znacznie zimniejsze niż w rzeczywistości.

Kamerka pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p). Niestety, jakość filmików pozostawia wiele do życzenia. Obraz jest niezbyt szczegółowy, widoczne są pojedyncze piksele, a do tego dźwięk rejestrowany jest jednokanałowo, czyli bez podziału na prawą i lewą stronę.

-~- Multimedia i Internet -~-

Decydując się na taniego smartfona często trzeba liczyć się z jego ograniczonymi możliwościami multimedialnymi. Z Galaxy Grand Neo jest jednak trochę inaczej, co w dużej mierze spowodowane jest jego sporym ekranem. Nieźle nadaje się on do oglądania filmów, aczkolwiek trzeba mieć świadomość pewnych ograniczeń. Pierwszym jest brak wsparcia dla plików DivX w fabrycznym odtwarzaczu. Na szczęście, znalezienie dla niego darmowej alternatywy w sklepie z aplikacjami to dosłownie chwila. Drugim jest niska rozdzielczość wyświetlacza, przez którą materiały HD wyglądają trochę gorzej niż powinny. Nie jest to jednak nic, czego nie da się zaakceptować i wielu użytkowników może tego w ogóle nie zauważyć.

Niestety, słabe parametry wyświetlacza znacznie bardziej dają się we znaki podczas przeglądania Internetu. O ile sama przeglądarka szybko wczytuje strony i radzi sobie z ich płynną obsługą, tak dosyć niewyraźne litery mogą drażnić. Jeśli jednak ktoś korzystał głównie z tańszych smartfonów, to ten mankament również nie zwróci jego uwagi.

Jakość dźwięku w słuchawkach jest satysfakcjonująca i czyni z Galaxy Grand Neo całkiem niezły, przenośny odtwarzacz muzyczny. Dobre wrażenie robi również głośny głośnik zewnętrzny. Gorzej prezentuje się za to ilość wbudowanej pamięci. Z 8 lub 16 GB (zależnie od wariantu) użytkownik ma do dyspozycji zaledwie 4 lub 10 GB. Oznacza to, że tańsza wersja pomieści zaledwie kilkaset piosenek lub ok. 4 filmy w rozdzielczości HD. Na szczęście, telefon obsługuje karty pamięci do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon działa dzięki dość egzotycznemu, czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1.2 GHz. Pomimo pozornie dobrych parametrów, układ ten jest bardzo przeciętny i nie jest w stanie równać się z większością droższych, dwurdzeniowych jednostek. Mimo to, całkiem sprawnie radzi sobie z płynną obsługą systemu, interfejsu oraz aplikacji. Problemy mogą pojawić się dopiero w przypadku gier, co jest winą m.in. niezbyt popularnego, wolnego chipu graficznego, a także braku optymalizacji tytułów z grafiką 3D pod ten model procesora. Z kolei 1 GB pamięci RAM umożliwia w miarę komfortowe korzystanie z wielu programów jednocześnie bez obaw, że któryś z nich zostanie automatycznie zamknięty przez system.

Bateria

Czas pracy na jednym ładowaniu nie zachwyca, ale nie jest też zły. Korzystając kilka godzin dziennie z przeglądarki internetowej i odtwarzacza muzycznego ogniwo pustoszeje po ok. dwóch dniach, co jest przyzwoitym rezultatem. Nieźle prezentuje się również czas rozmów wynoszący ok. 10 godzin.

Obsługa dwóch kart SIM

Miłym dodatkiem jest możliwość korzystania z dwóch numerów w tym samym momencie (w droższym wariancie i9062). Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić. Obsługa funkcji dual SIM nikomu nie powinna przysporzyć problemu i jest niezawodna.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że sporych, a przy tym relatywnie tanich smartfonów jest stosunkowo niewiele. Ten stan rzeczy powoli się zmienia, ale nadal trudno dla Samsunga Galaxy Grand Neo znaleźć konkurencję wśród modeli renomowanych producentów. Niestety, nie zmienia to faktu, że telefon ten jest bardzo przeciętny i nijaki. Nie ma w nim żadnych charakterystycznych zalet czy też wad. Jego wydajność jest wystarczająca, ale nic więcej. Ekran znośny, ale niezbyt ostry. Aparat średni, a czas pracy na baterii dość standardowy. Jeśli to komuś nie przeszkadza, to powinien być zadowolony. Szukając jednak smartfona z odrobiną ikry, warto rozważyć np. klasycznego, dostępnego w podobnej cenie Samsunga Galaxy Note z elektronicznym rysikiem lub trochę mniejszą, ale znacznie wydajniejszą i ładniejszą Sony Xperię T.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button