Test Samsung Galaxy Grand Prime: Wielki, ale czy najwyższego gatunku?

recenzja-samsung-galaxy-grand-prime

Samsung Galaxy Grand Prime to naturalny następca Samsung Galaxy Grand 2. Jest to pierwszy smartfon w tej linii urządzeń koreańskiego producenta z 64-bitowym procesorem, a jak sama nazwa wskazuje, ma on nie tylko być "Wielki" (z ang. Grand), ale i też uważany jako „Najwyższego gatunku” (z ang. Prime). Stosunkowo niska cena, duży i jasny ekran, obsługa szybkiego Internetu LTE oraz przywoita wydajność mają sprawić, że Grand Prime ma być wielki nie tylko rozmiarowo, ale też sprzedażowo. Czy ma on jednak szansę w jakimś stopniu zrewolucjonizować średnią półkę cenową?

specyfikacje-samsung-galaxy-grand-prime

Smartfon nie wyróżnia się wizualnie na tle innych modeli koreańskiego producenta. Dla jednych będzie to dużą zaletą, dla innych wielką wadą. Jest nieco mniejszy od swojego poprzednika Samsung Galaxy Core 2), a jego lekko zaokrąglone krawędzie prezentują się niezwykle gustownie. Wygląd jest wtórny, ale wykorzystane materiały mogłyby być znacznie lepszej jakości. Obramowanie imitujące aluminium jest wykonane z plastiku, przez co dość łatwo odpryskuje lakier. W dodatku telefon jest mało odporny na czynnik zewnętrzne, więc nawet mały upadek może przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Tylni panel jest zrobiony ze sztucznego włókna, podobnego do tego jakie zastosowano w np. HTC Desie 510,). Wykorzystany plastik jest za to dość śliski, przez co chwyt urządzenia jest niepewny i telefon może całkiem łatwo wyślizgnąć się z dłoni. Przód smartfona wypełnia duży, 5 calowy wyświetlacz. Jak w przypadku wielu innych Samsungów, przestrzenie pomiędzy ekranem a krawędziami urządzenia są całkiem wąskie i zostały dobrze wykorzystane. Na samym środku górnej ramki znajduje się kratka głośnika do rozmów, a pod nią logo producenta, natomiast po prawej stronie umiejscowiono diodę powiadomień oraz przedni obiektyw aparatu. Brakuje niestety czujnika do automatycznego ustawienia jasności wyświetlacza. Standardowo dla smartfonów Samsunga, dolna przestrzeń pod ekranem znalazła zastosowanie dla fizycznego przycisku odpowiadającego za wybudzenie telefonu oraz powrotu do głównego pulpitu. Po jego lewej stronie znajduje się dotykowy klawisz wyświetlenia obecnie włączonych aplikacji, a po prawej również dotykowy przycisk powrotu. Takie rozwiązanie sprawia, że klawisze systemowe nie zabierają cennej powierzchni ekranu, ale też nie można ich skonfigurować jak to ma miejsce np. w Samsung Galaxy S Advance) nie są one podświetlane. Na prawym boku umieszczono fizyczny włącznik, a na lewym regulację głośności. Na górnej ramce, znajduje się wejście słuchawkowe (niektórzy uznają to za wadę), a na dolnej port microUSB.

Tylni panel obudowy znalazł miejsce dla głównego aparatu, który znajduje się po środku na górnej części. Jest on co prawda lekko wystający (chociaż nie aż tak jak ma to miejsce np. w Samsungu Galaxy A5, ale nie powinien przeszkadzać i rysować się zbyt łatwo. Po jego lewej stronie znajduje się dioda doświetlająca LED, a po prawej kratka głośnika. Pod aparatem umieszczono logotyp Samsunga. Chociaż telefon jest dość spory (144.8 x 72.1 x 8.6 mm) i ciężki (156 g.) jak na smartfon z 5.0 calowym ekranem, to dość przyjemnie układa się w dłoni. Nie jest on co prawda zbyt poręczny, ale daje się obsłużyć go jedną ręką. Do tego dochodzi jeszcze nudne, jednak całkiem eleganckie wzornictwo, dzięki czemu Samsung Galaxy Grand Prime prezentuje się dosyć atrakcyjnie.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
5 / 10
Wyświetlacz:
4 / 10
Komunikacja:
6 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
6 / 10
Płynność i wydajność:
5 / 10
Aparat:
5 / 10
Bateria:
7 / 10
Ekosystem:
8 / 10
Codzienne użytkowanie:
6 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

1237 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top