Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Samsung Galaxy J5 (2017) Duos: Budżetowa galaktyka

Linia Galaxy J to jedna z ciekawszych propozycji dla odbiorców budżetowych i średnio budżetowych smartfonów. To modele mające osiągnąć jak najlepszy stosunek jakości do ceny. Testom zostanie poddany tegoroczny Samsung Galaxy J5 (2017), który zadebiutował na rynku w lipcu tego roku. Samsung wyposażył urządzenie w ekran Super AMOLED o przekątnej 5,2” i rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli), 8-rdzeniowy Exynos 7870, 2 GB RAM-u oraz 16 GB pamięci na dane i aplikacje. Zdjęcia można wykonać za pomocą głównego aparatu o matrycy 13 Mpix oraz przedniej również 13-megapikselowej kamery. Smartfon zasilany jest akumulatorem o pojemności 3000mAh. Warto zwrócić uwagę, że telefon ma czytnik linii papilarnych. Smartfon tej klasy będzie miał wielu konkurentów,m.in.: LG Q6Huawei P9 Lite (2017). Czas sprawdzić, co jest największym atutem Galaxy J5 (2017). Czy okaże się jednym z lepszych wyborów na swojej półce cenowej?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Wzornictwo Galaxy J5 (2017) nawiązuje do jego poprzednich oraz innych produktów tej serii. Obudowa o zaokrąglonych rogach, logotyp producenta nad wyświetlaczem i pod głównym aparatem o charakterystycznym kształcie. Smartfony Samsunga cechuje jeszcze przycisk Home pod ekranem urządzenia – w tym przypadku pełni on również funkcję skanera linii papilarnych. Jednobryłowa obudowa Galaxy J5 (2015) jest wykonana z aluminium. Mimo to urządzenie nie jest wodoodporne. Smartfon Samsunga jest dostępny w następujących wersjach kolorystycznych: czarnej, niebieskiej, złotej oraz w kolorze różowego złota. Do zestawu oprócz urządzenia producent dołączył ładowarkę, kabel micro USB oraz słuchawki. Całość zapakowana jest w niebieskie pudełko z dokładną nazwą smartfona.

Główną częścią przedniego panelu jest dobrej jakości ekran Super AMOLED o przekątnej 5,2” i rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Nad wyświetlaczem znajduje się 13-megapikselowa kamera do selfie, lampa LED doświetlająca zdjęcia w gorszych warunkach, głośnik do rozmów, czujnik światła oraz charakterystyczny logotyp Samsunga. Doskwiera brak diody powiadomień, w którą powinien być wyposażony nawet budżetowiec. Pod wyświetlaczem znajdują się dotykowe przyciski systemowe, tj. „Powrót” i „Lista aplikacji” – pomiędzy nimi umieszczony jest typowy dla smartfonów Samsunga fizyczny klawisz Home, w którego powierzchnię wbudowany jest czytnik linii papilarnych. Tylna część obudowy urządzenia prezentuje się elegancko. Na aluminiowym panelu producent umieścił główny aparat o matrycy 13 Mpix, a tuż pod nim ulokowana jest lampa błyskowa. Niżej znajduje się logotyp Samsunga oraz informacja, ze Galaxy J5 (2017) to telefon obsługujący dwie karty SIM jednocześnie. Krawędzie urządzenia są zagospodarowane przez wszystkie przyciski fizyczne oraz porty. Na prawym boku znajdują się: głośnik oraz włącznik. Na lewym mieszczą się przyciski do regulacji poziomu głośności oraz dwie tacki: jedna, pojedyncza na kartę nano-SIM, druga podwójna na karty nano-SIM oraz microSD (do 256 GB). Dolna krawędź urządzenia to miejsce na mikrofon, port micro USB oraz gniazdo mini jack.

test-galaxy-j5-2017 (7)

 

Samsung Galaxy J5 (2017) to poprawnie wykończony budżetowy smartfon. Nie ślizga się w dłoni dzięki metalowej obudowie. Ponadto tylny panel nie jest podatny na szybkie zbieranie zabrudzeń i zarysowań.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy J5 (2017) bazuje na systemie Android 7.0 Nougat. Całość funkcjonuje w oparciu o odświeżoną nakładkę producenta znaną z tegorocznych flagowców Galaxy S8/S8+ – Samsung UX w wersji 8.1, w pełni dostosowaną do środowiska systemu operacyjnego. Nadaje ona unikalnego wyglądu interfejsowi, który można m.in. łatwo personalizować poprzez motywy ze sklepu Samsung Themes. Uwagę przykuwają ikony łączące w sobie elementy 2D z elementami 3D (flat dimensional). Ciekawostką jest fakt, że na pulpitach głównych domyślnie nie ma ikony przejścia do listy zainstalowanych aplikacji. Wystarczy przesunąć palcem w dół, aby tę listę wyświetlić. Powrócić na dany pulpit można poprzez przesunięcie palcem do góry. Jednak jeśli użytkownikowi brakuje przycisku przejścia do listy programów może go włączyć w ustawieniach urządzenia.  Na ekranie Galaxy J5 (2017) można również korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie np. przeglądarki internetowej oraz programu do wysyłania i odbierania wiadomości SMS.

O bezpieczeństwo danych zadba skaner linii papilarnych. Odczyt odcisku palca przez wbudowany czytnik działa poprawnie. Po odpowiednim zeskanowaniu palca z kilku stron każde, późniejsze przyłożenie go do czytnika natychmiast odblokowuje telefon. Niestety podczas deszczu występują problemy z odblokowaniem urządzenia, należy wtedy wytrzeć czytnik i przyłożyć palec jeszcze raz. Warto zwrócić uwagę, że lokalizacja skanera – na powierzchni klawisza Home to bardzo korzystne rozwiązanie.

 

Samsung Galaxy J5(2017) ma na swoim pokładzie bogate wyposażenie w aplikacje i programy. W pamięci telefonu znajdują się pakiety od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube, itd.), Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint, Skype) oraz wiele aplikacji producenta (m.in. aplikacja fitness S Health, klient pocztowy, dyktafon, przeglądarka internetowa). Do obsługi social media domyślnie zainstalowany jest Facebook.

Więcej programów można pobrać ze sklepów: Galaxy Apps lub Sklep Play. Koreańczycy zdecydowali się ponownie zadbać o graczy i zastosowali funkcje: Game Launcher oraz Game Tools – obie można aktywować w ustawieniach urządzenia. Umożliwiają one zwiększenie wydajności smartfona podczas grania, wyłączenie alertów i powiadomień oraz m.in. wykonanie screenshota z gry za pomocą jednego kliknięcia na ekranie.

Smartfon można zoptymalizować otwierając znajdującą się w ustawieniach zakładkę konserwacja urządzenia. Z jej poziomu można kontrolować wykorzystanie baterii, tryby oszczędzania energii, miejsce na dysku, dostępną ilość pamięci RAM oraz przeszukać foldery pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy J5 (2017) został wyposażony w 5,2-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości HD (720 x 1080 pikseli) i gęstości wynoszącej 282 ppi.  Producent zadbał o jakość wyświetlanego obrazu: bardzo dobrze odwzorowane kolory oraz kontrast, a ponadto satysfakcjonujące kąty widzenia. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na tryb filtrowania światła niebieskiego. Niebieskie światło emitowane z ekranu smartfona może powodować zmęczenie oczu i problemy z zaśnięciem. Po uruchomieniu filtra światła niebieskiego wyświetlany obraz staje się bardziej żółty, co korzystnie wpływa na wzrok.

test-galaxy-j5-2017 (8)

Dużym minusem w  Galaxy J5 (2017) jest brak trybu Always On Display, który służy do stałego prezentowania na ekranie informacji obejmujących m.in.: godzinę, datę, poziom naładowania baterii i liczbę nieodebranych połączeń.

-~- Aparat -~-

Aparat

Samsung Galaxy J5 (2017) został wyposażony w pojedynczy obiektyw głównego aparatu o matrycy 13-megapikseli i jasnej przysłonie f/1.7. Przedniej kamera to również 13-megapikselowa matryca obiektywu o przysłonie f/1.9. Zarówno w przypadku głównej kamery, jak i tej do selfie zdjęcia można doświetlać za pomocą lampy LED.

test-galaxy-j5-2017 (9)

Aplikacja aparatu jest wygodna w obsłudze, opcje konfiguracyjne są rozłożone podobnie, jak w przypadku pozostałych tegorocznych modeli Samsunga. Nawet największy amator z dziedziny mobilnej fotografii poradzi sobie z wykonywaniem zdjęć za pomocą koreańskiego smartfona. Przechodzenie między trybami i opcjami jest niezwykle intuicyjne. Tryb automatyczny wystarczy aby zarejestrować obraz przyzwoitej jakości. W aplikacji aparatu dostępny jest też tryb profesjonalny. Pozwala on na modyfikacje: balansu bieli, czułość ISO (od 100 do 800) oraz korekty ekspozycji w zakresie od – 2 do 2+. Zdecydowanie brakuje możliwości ustawienia czasu naświetlania. Użytkownik może ponadto wykonać panoramę, skorzystać z trybu HDR lub trybu nocnego.

Zdjęcia wykonane w trybie automatycznym, w dobrych warunkach są poprawne. Odwzorowanie kolorów jest akceptowalne, ale szczegółowość na fotografiach powinna być lepsza. Ponadto, zdjęcia są kontrastowe. W gorszych warunkach np. w pomieszczeniach ze sztucznym światłem lub na zewnątrz, po zmroku występują problemy z autofokusem. Jeszcze bardziej spada liczba odwzorowanych detali, a kolory są bledsze. Pojawia się też szum cyfrowy. Przy kompletnym braku oświetlenia nie zawodzi za to wbudowana lampa LED, która dobrze doświetla nocne zdjęcia.

Fani selfie powinni być zadowoleni z większości zdjęć wykonanych przednim aparatem o matrycy 13 Mpix. Fotografie są poprawnej jakości – na profilach społecznościowych w social media powinny prezentować się satysfakcjonująco .W przypadku zdjęć rejestrowanych w gorszych warunkach oświetleniowych najbardziej doskwiera problem z ostrością. Z kolei niezwykle przydatna jest lampa błyskowa. Na selfie twarz jest odpowiednio doświetlona.

Samsung Galaxy J5 (2017) rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Na nagraniach widoczny jest brak cyfrowej stabilizacji obrazu. Za dnia kolory są dobrze odwzorowane, a na nagraniach widać wiele detali. Na filmach nocnych spada szczegółowość. Zaszumienie występuje, ale nie zaburza to odbioru filmu. Aparat przyzwoicie radzi sobie z szybkimi zmianami kadru – po chwili na nagraniu widoczny jest ostry obraz.

Aparat główny oraz przedni to zestaw, który wypada przyzwoicie na dla innych budżetowców. Zdjęcia i filmy są w większości poprawnej jakości. Prezentują się lepiej niż te zrobione za pomocą Motoroli Moto G5, aczkolwiek te z LG Q6 są już w większości korzystniejsze. Należy pamiętać, że w gorszych warunkach oświetleniowych użytkownik może nie wykonać szybko ostrego zdjęcia. 

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Samsung Galaxy J5 (2017) bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem multimediów. Na urządzeniu bez problemów można oglądać filmy zapisane w formatach: MP4, WMV, VC-1, MPEG4, H.263, H.264, ASF, 3GP, M4V, H.265. Smartfon płynnie wyświetla wideo w rozdzielczości HD. Aplikacja służąca do oglądania filmów jest bogata w opcje – odtwarza  nagrania z napisami, umożliwia edycję filmu i zmianę szybkości wyświetlania obrazu. Jeśli ktoś lubi wykonywać inne czynności podczas seansu filmowego np. surfować po Internecie – to idealnym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie.

Screenshot_20171218-012506 (Copy) (3)

Do słuchania muzyki na smartfonie domyślnie służy aplikacja Muzyka Play. Jak większość komercyjnych programów została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Aplikacja jest uboga w udogodnienia. Smartfon odtwarza pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, WAV, WMA, OGG, AMR, FLAC, M4A.

Wbudowany, pojedynczy niewielkich rozmiarów głośnik ulokowany jest na prawej krawędzi smartfona. Odtwarza dźwięk przeciętnej jakości. Przy maksymalny poziomie głosności słychać efekt trzeszczenia. W zestawie znajdują się również słuchawki, ale producent zapomniał o miłośnikach radia. Wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona brakuje radia FM.

W koreańskim smartfonie standardowo zostały zainstalowane dwie przeglądarki internetowe – Samsung Internet oraz Chrome. Pierwsza z nich to standardowa aplikacja do surfowania po sieci opracowana przez koreańskiego producenta. Druga zaś to przeglądarka internetowa od Google’a, jej dużą zaletą jest synchronizacja danych z dowolną wersją Chrome’a przypisaną do konta Google. Przeglądarki różnią się interfejsem, ale niezależnie od wyboru aplikacji, nawet bardzo rozbudowane strony internetowe otwierane są błyskawicznie. Praca na kilkunastu kartach jednocześnie nie obciąża i nie zawiesza telefonu. Obie przeglądarki oferują również tryb pracy, w którym program nie zapisuje żadnych informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach. W przypadku aplikacji Samsung Internet jest to tryb chroniony, a w Chrome – tryb incognito.

Komunikacja

Jakość rozmów, podobnie jak odtwarzanego dźwięku jest przyzwoita. Głos rozmówcy jest wyraźny w klasycznej formie komunikacji telefonicznej.

Samsung Galaxy J5 (2017) umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 6 (pobieranie do 300 Mb/s, wysyłanie do 50 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC oraz GPS obsługujący A-GPS, GLONASS i Beidou (chiński system satelitarny). Testy komunikacje wypadły dobrze – korzystanie z Internetu za pośrednictwem LTE oraz sieci Wi-Fi było płynne.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy J5 (2017) został wyposażony w procesor Exynos 7870, w którego skład wchodzi 8 rdzeni Cortex-A53 taktowanych zegarem 1,6 GHz i układ graficzny Mali-T830 MP1. Jest ten sam układ, co w tegorocznym modelu J7 (2017). Smartfon zaopatrzony jest również w 2 GB RAM-u oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje nieco ponad 10 gigabajtów. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD (do 256 GB). Taki zestaw zapewniA komfortowe użytkowanie smartfona, jednak użytkownikom może doskwierać mały rozmiar pamięci wewnętrznej. Testy, które smartfon przeszedł mogły zakończyć się lepszym rezultatem. W teście programem AnTuTu urządzenie uzyskało wynik 46 038 punktów. Pod względem wydajnościowym jest to smartfon na poziomie swojego starszego brata – Galaxy J7 (2017) oraz LG Q6. Otwieranie programów działa poprawnie, a reakcja na dotyk w Galaxy J5 (2017) jest zadowalająca. Smartfon bez problemów uruchamia wymagające gry, jak np. Asphalt 8 lub Real Racing 3.

 

Wyniki testu w AnTuTu 6: 46 038 punktów (3D: 5611, UX: 16992, CPU: 17179, RAM: 6256)

Bateria

Samsung Galaxy J5 (2017) został wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh. Testy czasu pracy baterii wypadły dobrze. Na jednym ładowaniu akumulatora przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, naprzemiennie włączona transmisja danych i Wi-FI oraz sporadyczne korzystanie z aplikacji i gier) konieczność ładowania występowała pod koniec. Screen on Time wyniósł wtedy nie co ponad 4 godziny (4h 12 minut). Z kolei częste uruchamianie aplikacji (w tym filmy, muzyka, gry), włączona transmisja danych lub Wi-Fi, surfowanie po Internecie sprawiają, że smartfon Samsunga wytrzyma na jednym ładowaniu kilkanaście godzin. Producent przygotował tryby oszczędzania energii: średni i maksymalny. Po włączeniu tego pierwszego obniżona zostaje m.in.: jasność ekranu, a ograniczona jest częstotliwość pracy procesora. Przy włączeniu maksymalnego trybu oszczędzania energii dla użytkownika przeznaczony jest uproszczony ekranu startowego, na którym kolorowe ikony wyświetlane są na czarnym tle. Ograniczony staje się też dostęp do wielu funkcjonalności. W powyższym trybie oprócz telefonowania i wysyłania SMSów można korzystać również z Internetu. Warto pamiętać, że Galaxy J5 (2017) nie obsługuje trybu szybkiego ładowania akumulatora. Proces napełnienia baterii smartfona od 1% do 100% podczas testów trwał średnio 2 godziny i 10 minut.

Samsung Galaxy J5 (2017) również dobrze sprawdził się podczas odtwarzania multimediów. Na jednym ładowaniu akumulatora można oglądać filmy o rozdzielczości Full HD, z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością przez 10 godzin i 18 minuty. Równie akcepowalne wyniki wydajności baterii można odnotować podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez dwie godziny zużył 2% baterii, a więc umożliwia to słuchanie muzyki przez około 50 godzin.

Podsumowanie

Samsung Galaxy J5 (2017) to solidnie wykonany smartfon. Jego zaletą jest 5,2-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli), skaner linii papilarnych oraz ergonomiczność. Ponadto, większość użytkowników powinna być zadowolona z czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu akumulatora. Nie obyło się jednak bez wad. Przede wszystkim szybko można odczuć zbyt mało gigabajtów wbudowanej pamięci.  Przeszkadzać mogą braki: portu USB typu C, diody powiadomień, radia FM, czy trybu Always on display.

Za pomocą Galaxy J5 (2017) można wykonać zdjęcia poprawnej jakości, ale głównie w dobrych warunkach oświetleniowych. Po zmroku jakość zdjęć spada. Warto docenić brak opóźnień migawki aparatu. W swojej klasie cenowej testowany smartfon pod względem jakości rejestrowanego obrazu za dnia wypada lepiej niż np. Motorola Moto G5. Jego głównym rywalem w tej kategorii będzie przede wszystkim LG Q6.

Samsung Galaxy J5 (2017) to smartfon dla osób, które potrzebują solidnego, budżetowego smartfona sprawdzającego się przystępnie w codziennym użytkowaniu.

 

 

Back to top button