Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Mega 6.3

To ogromny smartfon (tzw. phablet) ze średniej półki cenowej działający na systemie operacyjnym Android. Prawdopodobnie jest to eksperyment Samsunga, który ma na celu sprawdzenie, gdzie leży granica między telefonem, a tabletem. Nie można jednak powiedzieć, że do końca udanym…

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa, to w większości tani, podatny na zarysowania plastik, w którym od lat lubuje się koreański producent. Niestety, nie można nazwać go ekskluzywnym i robi bardzo słabe wrażenie. Do tego jest gładki, co przy urządzeniu tej wielkości uniemożliwia pewny chwyt. W efekcie, telefon łatwo upuścić uszkadzając przy tym bardzo drogi wyświetlacz. Ekran osłonięto hartowanym szkłem, które nie jest jednak znanym Gorilla Glass i cechuje się mniejszą odpornością na zarysowania. Ze względu na swoje gabaryty (prawie 17 cm długości i 9 szerokości) Galaxy Mega nie zmieści się do kieszeni obcisłych spodni, a nawet jeśli, to będzie bardzo przeszkadzał. Niemożliwe jest też obsługiwanie interfejsu jedną ręką. Nawet wpisanie numeru telefonu może być kłopotliwe. Warto mieć to na uwadze, zanim podejmie się decyzję o jego zakupie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Galaxy Mega działa na Androidzie 4.2 wzbogaconego nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można przewijać zdjęcia w galerii, uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe i wiele więcej). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest dosyć intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić.

Szkoda, że telefonu (w przeciwieństwie do serii Galaxy Note ) nie wyposażono w specjalny rysik, dzięki któremu dałoby się praktycznie wykorzystać olbrzymi ekran.

Wyświetlacz

Zamontowany panel ma imponujące 6,3 cala i znacznie mniej efektowną rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli). Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo przyzwoita, szczególnie dobrze wypada odwzorowanie kolorów czy jasność. Niestety, pojedyncze piksele są dość mocno widoczne, co w tak drogim sprzęcie nie powinno mieć miejsca. Pewien niedosyt pozostawia też zastosowanie ekranu LCD, a nie AMOLED, w skutego czego czerń jest szara, a kontrast pozostawia trochę do życzenia.

-~- Aparat -~-

Ma 8 Mpix i robi ładne zdjęcia. Ich jakość dorównuje modelowi Samsung Galaxy SIII, chociaż oprogramowanie wykastrowano z wielu dodatkowych funkcji, które zarezerwowano dla flagowych modeli. Nie zmienia to jednak faktu, że aparat dosyć dobrze sobie radzi w nawet trochę gorszych warunkach oświetleniowych. Należy przy tym pamiętać, że fotografowanie tak dużym urządzeniem nie zawsze jest komfortowe, szczególnie, gdy nie ma ono sprzętowego spustu migawki.

Kamera nagrywa filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p), które prezentują się dobrze. Na nagraniach widać sporo detali, nie ma problemów z ostrością i spokojnie można je oglądać na dużym ekranie.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pokaźny wyświetlacz zachęca do korzystania z multimediów i Internetu na telefonie. W obu tych sytuacjach Galaxy Mega sprawdza się rewelacyjnie. Wbudowany odtwarzacz wideo radzi sobie z popularnymi plikami DivX i XviD, chociaż nie wyświetli dołączonych do nich napisów (dlatego warto poszukać alternatywnego odtwarzacza). Oczywiście, oglądanie filmów na tak dużym ekranie, to czysta przyjemność. Przeglądarka internetowa działa bez problemu i nawet bardzo rozbudowane strony nie robią na niej wrażenia. Brakuje tylko obsługi elementów flash (mapki, reklamy, gry). Jakość rozmów głosowych i zasięgu jest bez zarzutu. Niestety, dłuższe konwersacje przez tak duże urządzenie są dosyć męczące, dlatego warto zaopatrzyć się w słuchawkę Bluetooth lub korzystać z zestawu słuchawkowego

Smartfona wyposażono w całkiem rozbudowany, efektowny odtwarzacz muzyczny, który spotkać można w innych urządzeniach Samsunga. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo dobra. Wbudowane 8 GB pamięci zmieści kilkaset utworów lub kilka filmów HD, ale jeśli dla kogoś to za mało, to telefon obsługuje karty microSD.

W obudowie znalazło się również miejsce dla odbiornika GPS, który wraz z mapami Google może zrobić ze smartfona nawigację, o ile użytkownik połączony jest z Internetem.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Galaxy Mega korzysta z dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,7 Ghz i 1,5 GB pamięci RAM. Takie połączenie zapewnia idealnie płynną pracę systemu. Bezproblemowe jest też korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie czy granie w gry 3D. Niestety, w przypadku tych ostatnich mogą pojawić się problemy, ale tylko w przypadku najbardziej zaawansowanych graficznie tytułów.

Bateria

Ogniwo pozwala na dwa dni intensywnej pracy (Internet, gry), co jest świetnym wynikiem jak na smartfona. Niestety, urządzenie ma duży problem z oszczędzaniem energii, gdy się z niego nie korzysta. Pobyt w miejscu, gdzie zasięg jest ograniczony bardzo szybko rozładowuje akumulator.

Podsumowanie

Wielkość tego modelu, niestety, nie idzie w parze z jakością. Na rynku są już równie duże, ale znacznie wydajniejsze urządzenia. O ile Samsung w serii Galaxy Note świetnie wykorzystał powierzchnię ekranu dzięki rysikowi, tak tutaj wyświetlacz się marnuje. Smartfon jest przy tym bardzo nieporęczny i trudno go nosić w kieszeni. Tych wad nie rekompensuje żadna zaleta, dlatego warto rozważyć zakup Sony Xperii Z Ultra (w której rysikiem może być cokolwiek) lub prostą w obsłudze Nokię Lumię 1520. Oba modele są przy tym znacznie wydajniejsze i lepiej wykonane.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button