Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Nexus

Smartfon, który w 2011 roku należał do wysokiej półki cenowej. Urządzenie działa na pozbawionym nakładki systemie operacyjnym Android, co gwarantuje szybkie i długie wsparcie aktualizacyjne bezpośrednio od Google.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jak przystało na Samsunga, telefon wykonano z plastiku oraz odpornego na zarysowania szkła. Na szczęście, oba materiały są wysokiej jakości i nie dają powodów do narzekań. Pokrywa baterii jest chropowata, dzięki czemu dobrze leży w dłoni i trudno ją uszkodzić. Charakterystyczną cechą Galaxy Nexusa jest delikatnie zagięty ekran. Zabieg ten pozytywnie wpływa na poręczność urządzenia i wygląda niecodziennie. Z nietypowych cech słuchawki trzeba tez wspomnieć o znajdującym się na dolnej krawędzi gnieździe słuchawkowym. Niestety, urządzenie ma też dosyć grube ramki nad i pod wyświetlaczem, które niepotrzebnie powiększają jego gabaryty.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Urządzenie korzysta z Androida 4.3 i pomimo przynależności do serii Nexus nie otrzyma już (oficjalnie) żadnych aktualizacji systemu. Sam interfejs jest pozbawiony jakiejkolwiek nakładki, czyli wygląda tak, jak stworzył go Google. Dla jednych to olbrzymia zaleta, dla innych wada. Z plusów należy wymienić świetną płynność działania i optymalizację pod podzespoły Galaxy Nexusa. Ponadto oprogramowanie jest wolne od jakichkolwiek zbędnych aplikacji. Jest w nim przeglądarka, e-mail, usługi Google, odtwarzacz wideo, muzyki i niewiele więcej. Jest to fajne, gdy ktoś wszelkie dodatkowe narzędzia chce doinstalować sobie sam. Gorzej, jak ktoś lubi, gdy to producent zapewnia wszystkie potrzebne aplikacje zaraz po wyjęciu sprzętu z pudełka.

Nie wszystkim musi też przypaść do gustu zbytnia prostota systemu Google, który bez nakładki pozbawiony jest wielu zmian w interfejsie. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje. Z tego powodu Samsung Galaxy Nexus nie jest dobrym smartfonem dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z Androidem, bądź nie lubią majstrować przy oprogramowaniu.

Wyświetlacz

Zamontowany panel AMOLED ma 4,65 cala, rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli) i robi naprawdę dobre wrażenie. Wyświetlany obraz ma żywe, nasycone kolory, głęboką czerń i doskonałe kąty widoczności. Niestety, nie jest on pozbawiony wad. Czytelność w słońcu nie jest idealna i pod tym względem przewyższają go np. Nokie Lumie. Kolejnymi problemami są lekko niebieska barwa bieli (do tego można przywyknąć) i zbyt nasycone kolory. Fakt, wyświetlany obraz ładniej się prezentuje, jednak barwy są przekłamane, co może irytować w przypadku robienia zdjęć i oglądania filmów.

-~- Aparat -~-

Seria Nexus słynie z co najwyżej przeciętnych aparatów i nie inaczej jest w tym przypadku. W dobrych warunkach oświetleniowych telefonem da się zrobić niezłe zdjęcia, ale nic ponadto. Największymi mankamentami są nieostre kontury, słaby kontrast i wysoki poziom kolorowego (cyfrowego) szumu. W ciemniejszym otoczeniu w ogóle można zrezygnować z robienia zdjęć, bo ich jakość trudno uznać za zadowalającą. Trzeba również pamiętać, że korzystanie z diody doświetlającej LED powoduje przekłamanie kolorów fotografowanych obiektów (stają się bardziej niebieskie).

Kamerka pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Rejestrowany obraz ma zadowalającą szczegółowość, dobrze oddane kolory i jest stosunkowo płynny. Nie jest to jednak poziom nowych smartfonów z wysokiej półki cenowej (np. Samsunga Galaxy S4).

-~- Multimedia i Internet -~-

Smartfon z tak dużym ekranem aż prosi się o oglądanie na nim filmów czy przeglądanie Internetu. I świetnie się z tych zadań wywiązuje. Dzięki mnogości dostępnych na Androida aplikacji, telefon poradzi sobie z każdym plikiem audio i wideo. Niestety, system bez dodatków producenta oznacza, że odtwarzacza radzącego sobie z popularnymi plikami DivX i XviD trzeba szukać samodzielnie. Zapomnieć tez można o graniu w rozbudowane gry 3D, którym nie sprzyjają przestarzały chip graficzny, niedzisiejszy procesor i ekran o rozdzielczości HD.

Kolejnym problemem jest brak obsługi kart pamięci. Z tego powodu trzeba ograniczać się do dostępnych 13 GB (z 16 wbudowanych w urządzenie), czyli ok. 2 tysięcy piosenek lub kilku filmów w rozdzielczości Full HD. Żadnych zastrzeżeń nie można za to mieć do jakości odtwarzanego w słuchawkach dźwięku. Żeby ją jednak wykorzystać warto zaopatrzyć się w sklepie z aplikacji w jakiś dobry odtwarzacz. Pewien niedosyt dla wielu osób może być brak obsługi radia FM.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Galaxy Nexus korzysta z przestarzałego, dwurdzeniowego procesora 1,2 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Takie połączenie zapewnia bezproblemową pracę systemu, który działa szybko i sprawnie. Niestety, problemy zaczynają się, gdy użytkownik chce zagrać w bardziej rozbudowane tytuły 3D. Bardzo stary chip graficzny (taki sam jak w Samsung Galaxy S) nie radzi sobie z nowymi grami, dlatego nie można polecić tego telefonu graczom.

Bateria

Czas pracy na baterii należy ocenić jako przeciętny. Używając przeglądarki internetowej, komunikatorów czy grając, smartfon wytrzymuje od rana do wieczora. Trzeba jednak pamiętać, że pod dużym obciążeniem (np. gry) może się on rozładować już po kilku godzinach. O wiele lepiej prezentuje się za to czas rozmów, który w przypadku łączności 2G wynosi aż 17 godzin, a w 3G ponad 8 godzin.

Podsumowanie

To interesujące urządzenie dla osoby, która ma już jakąś wiedzę o smartfonach i chce kupić stosunkowo tani i niezawodny sprzęt. Z dzisiejszego punktu widzenia ten telefon nie nadaje się tylko do grania, aczkolwiek bardzo przeciętny aparat oraz brak gniazda na karty pamięci też mogą być problemem. W każdym innym przypadku Samsung Galaxy Nexus sprawdza się całkiem dobrze i trudno być z niego niezadowolonym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że za podobne pieniądze kupić można wydajniejszego Samsunga Galaxy S II lub znacznie nowszego smartfona ze średniej półki cenowej (np. Sony Xperię L).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button