Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Note 2

Następca bardzo udanego modelu Samsung Galaxy Note pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Można powiedzieć, że jest to powiększona wersja Samsung Galaxy SIII, którą dodatkowo wyposażono w elektroniczny rysik. Niestety, poza poprawioną specyfikacją Note II niewiele różni się od swojego rok starszego poprzednika (po zaktualizowaniu starszego modelu oba mają identyczne oprogramowanie).

specyfikacje-samsung-galaxy-note-2-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie przypomina Samsunga Galaxy SIII, od którego jest wyraźnie większe. Obudowa została zrobiona z przeciętnej jakości, błyszczącego plastiku, która stosunkowo łatwo się rysuje i brudzi. Ekran pokryto szkłem Gorilla Glass II o podwyższonej odporności na zarysowania i stłuczenia. Warto zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia i jego ciężar (183 gramy). Galaxy Note II jest dosyć szeroki i długi, dlatego nie zmieści się do kieszeni obcisłych spodni. Problemem jest też obsługa telefonu jedną ręką i nawet wybór numeru czy szybkie odpisanie na SMS-a może sprawić kłopot, szczególnie w ruchu, gdy telefon łatwo może wypaść z ręki. Do tego pokrywa baterii jest gładka i śliska, przez co dosyć trudno pewnie chwycić urządzenie, a jego upuszczenie często kończy się rozbiciem wyświetlacza (wymiana kosztuje kilkaset zł).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Note II działa (po uprzedniej aktualizacji) na Androidzie 4.3 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można przewijać zdjęcia w galerii, uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa bardzo płynnie. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić.

Ważną cechą serii Galaxy Note jest obsługa elektronicznego rysika, który zostanie omówiony w jednym z kolejnych akapitów.

Wyświetlacz

Wyposażono tabletofon (phablet) w panel 5.5 cala o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. Jest on odrobinę dłuższy i węższy niż w poprzedniku, co niemal całkowicie zniwelowało zwiększenie przekątnej (o 0.2 cala). Niestety, obniżenie rozdzielczości negatywnie wpłynęło na zagęszczeni pikseli, jednak w codziennym użytkowaniu jest to nieodczuwalne, a wyświetlany obraz prezentuje się ponadprzeciętnie. Litery np. w przeglądarce są wyraźne nawet bez powiększania, a duża powierzchnia ekranu dodatkowo ułatwia czytanie. Oczywiście, pozostałe parametry obrazu też są bez zarzutu. Jak każdy panel AMOLED, ten również charakteryzuje się głęboką czernią, olbrzymim kontrastem i nasyconymi (czasem aż za bardzo) kolorami. Niektórym przeszkadzać może jedynie lekko niebieski odcień bieli.

Co ciekawe, Samsung Note II ma inny układ subpikseli (elementów, z których składa się ekran) niż poprzednik, co pozytywnie odbiło się na czytelności obrazu i zapobiegło wyświetlaniu ledwo widocznej, zielonej poświaty na granicach elementów o skrajnych kolorach.

-~- Aparat -~-

Ma 8 Mpix i robi zaskakująco dobre zdjęcia. W korzystanych warunkach oświetleniowych telefon rejestruje bardzo dużo detali i zachowuje odpowiedni kontrast. Kolory są odwzorowane poprawnie, ale poziom ich nasycenia jest wyraźnie wyższy niż w Samsungu Galaxy SIII. Na uwagę zasługują też bardzo szczegółowe zdjęcia makro, na których widać nawet najdrobniejsze detale. Należy jednak pamiętać, że fotografie na ekranie smartfona mają znacznie bardziej żywsze kolory, niż po wyświetleniu na monitorze LCD podłączonym do komputera czy telewizorze. Niestety, w przypadku zdjęć w gorszym świetle jakość wyraźnie spada. Telefon nie wychwytuje tak imponującej liczby detali, rośnie też poziom kolorowego (cyfrowego) szumu. Sytuację tylko nieznacznie poprawia dioda LED, która sprawdza się jedynie w przypadku niedalekich obiektów (np. w pomieszczeniach). Korzystanie z niej wiąże się też ze znacznym przekłamywaniem barw fotografowanej sceny.

Kamerka pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p), które charakteryzują się świetną jakością. Obraz jest płynny i widać na nim nawet najdrobniejsze szczegóły (o ile rejestrowany jest w dobrych warunkach oświetleniowych). Całkiem niezła jest też jakość dźwięku, co w przypadku wielu smartfonów jest sporym problemem. Miłym dodatkiem jest również możliwość robienia zdjęć w rozdzielczości 6 Mpix podczas nagrywania.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wszystkie smartfony z serii Galaxy Note są wprost stworzone do korzystania na nich z multimediów oraz Internetu i nie inaczej jest w tym przypadku. Olbrzymi ekran idealnie nadaje się do oglądania na nim nawet dłuższych filmów, a fabryczna obsługa popularnych plików wideo DivX i XviD tylko to ułatwia. Wyświetlany obraz wygląda bardzo apetycznie i niejednokrotnie lepiej niż na wyświetlaczach LCD telewizorów. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która błyskawicznie otwiera strony i pozwala na ich płynną obsługę (powiększanie, pomniejszanie). Niestety, popularniejsza, tańsza w Polsce wersja smartfona (N7100) nie obsługuje łączności 4G LTE (oferuje tylko 3G). Na szczęście, bez większych problemów kupić też można trochę droższy wariant N7105, który nie ma tego mankamentu.

Samsung Galaxy Note II sprawdzi się też w roli przenośnego odtwarzacza muzycznego, chociaż jego pokaźne rozmiary i duży ciężar mogą być czasami problemem (np. w przypadku obcisłych spodni). Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo dobra, aczkolwiek głośność jest niższa niż w równie udanym pod tym względem Apple iPhone 5. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do ilości wbudowanej pamięci, która zależy od wersji urządzenia (od 16 do 64 GB) i nawet najuboższy wariant pomieści kilka tysięcy piosenek lub ok. 6 filmów w rozdzielczości Full HD. Do tego należy dodać możliwość skorzystania z karty microSD do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety, rysik i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z czterordzeniowego procesora taktowanego 1,6 Ghz i 2 GB RAM. Specyfikacja jest niemal identyczna jak w modelu Samsung Galaxy SIII, ale producent zdecydował się na nieznaczne podkręcenie procesora o 200 MHz i dodanie 1 GB RAM-u. W efekcie, był to przez niedługi czas najwydajniejszy smartfon z Androidem i długo po premierze raczej żadna gra nie będzie dla niego wyzwaniem. Jedyną wadą zastosowanego układu jest jego grzanie, które prowadzi do obniżania wydajności procesora, gdy osiągnie on zbyt wysoką temperaturę. Oczywiście, korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie i działanie interfejsu są bezproblemowe.

Bateria

Bateria pozwala na około dwa dni średnio intensywnej pracy lub jeden przy dużym obciążeniu (Internet, gry). Jednak przy ekranie tej wielkości oraz wydajności wynik ten uznać można za dobry. Wiele innych telefonów o podobnych podzespołach nie wytrzymuje jednego dnia intensywnej pracy (np. HTC One X). Niesamowity jest też czas rozmów, który w przypadku łączności 2G wynosi ponad 30 godzin, a w 3G o połowę krócej.

Elektroniczny rysik

Do telefonu dołączony jest specjalny rysik, który stał się trochę grubszy, a przez to poręczniejszy niż w pierwszym Samsung Galaxy Note. Reaguje on na siłę nacisku i kąt przyłożenia do ekranu. Dodatkowo, wyposażono go w przycisk, dzięki któremu jego możliwości są zależny tylko i wyłącznie od wyobraźni twórców oprogramowania. Np. Dotknięcie ekranu i przytrzymanie z wciśniętym klawiszem zapisze aktualnie wyświetlany obraz. Można też wyciąć tylko jego fragment. Nie dotykając przycisku ruchy rysika interpretowane są tak samo jak palca. Samsung wyposażył Note`a II w specjalny notatnik, system rozpoznawania pisma odręcznego, narzędzie do rysowania i sporo innych, praktycznych funkcji. Niestety, telefon z pewnym opóźnieniem reaguje na ruchy rysika, co potrafi irytować np. podczas pisania.

Podsumowanie

Jest to bardzo dobre, ale duże urządzenie, które doczekało się już następcy (Samsung Galaxy Note 3). Podzespoły tego modelu pozwalają na komfortowe granie w najbardziej rozbudowane tytuły, jest niezawodny, ma wiele funkcji, a rysik może stanowić praktycznym dodatkiem do dużego ekranu. Jeśli komuś nie przeszkadza pokaźny rozmiar i spory ciężar słuchawki, to powinien być z niej zadowolony. Tańszą alternatywą dla tego modelu może być równie duży Alcatel One Touch Scribe HD, aczkolwiek nie oferuje on tak zaawansowanego rysika. Sony Xperia Z Ultra jest inną ciekawą propozycją, dla której rysikiem może być cokolwiek.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button