Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Note 3 Neo

Seria Galaxy Note od debiutu swojego pierwszego przedstawiciela cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Problem jednak polegał na tym, że wszystkie należące do niej modele celowały w wysoką półkę cenową, a chcąc kupić tańszą słuchawkę trzeba było rozglądać się za którymś ze starszych przedstawicieli serii. To się jednak zmieniło wraz z premierą Samsunga Galaxy Note 3 Neo w 2014 roku, który za znacznie przystępniejsze pieniądze oferuje rysik znany z droższych braci, a także duży ekran AMOLED. W zamian za niższą cenę użytkownik musi pogodzić się jednak z niższą rozdzielczością wyświetlacza oraz aparatu, a także gorszą (co nie oznacza, że złą) wydajnością.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka bardzo przypomina swojego droższego brata (Galaxy Note 3). Jest jednak od niego minimalnie mniejsza, lżejsza i grubsza. Wizualnie oba telefony wyglądają niemal identycznie. Pokrywa baterii przypomina skórę i dobrze leży w dłoni. Z kolei przód to w większości ekran o przekątnej 5.5 cala, sprzętowy przycisk pod nim oraz zestaw czujników nad nim. Brakuje jednak sensora odpowiadającego za rozpoznawania gestów bezdotykowych, więc ta funkcja nie jest obsługiwana. Niestety, tak jak droższy brat, Galaxy Note 3 Neo również w całości wykonany jest z przeciętnej jakości plastiku. Niczego nie można jednak zarzucić spasowaniu elementów obudowy, które jest bardzo dobre. Trudno jednak uznać ten model za poręczny – jego obsługa jedną ręką jest znacząco utrudniona ze względu na duży ekran, a do tego dochodzi jeszcze jego spory ciężar. Kłopotliwy może być również wystający obiektyw aparatu, który narażony jest na zarysowania.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Galaxy Note 3 Neo działa na Androidzie 4.3 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiz znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji i narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda jednak, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest np. HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Ważną cechą serii Galaxy Note jest obsługa elektronicznego rysika, który zostanie omówiony w jednym z kolejnych akapitów.

Wyświetlacz

Wykorzystany ekran AMOLED ma 5.5 cala i rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli). Jest to taki sam panel, jak w Samsungu Galaxy Note 2, co pod żadnym pozorem nie jest wadą. Wyświetlany obraz ostrością nieznacznie ustępuje np. Galaxy S4 lub Galaxy Note 3, ale i tak jest wystarczająco wyraźny. Pozostałe parametry wyświetlaczach to standard dla paneli tego typu. Kolory są więc bardzo nasycone i apetyczne, aczkolwiek trochę nierzeczywiste. Kontrast i czerń to z kolei najwyższa półka, dzięki czemu oglądanie na tym smartfonie filmów to czysta przyjemność. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do kątów widoczności, a stosunkowo niską jasność rekompensuje niezbyt odbijające światło szkło, więc panel jest dosyć czytelny w słońcu. Jedynie biel może się nie podobać ze względu na lekko błękitne zabarwienie, ale łatwo się do niego przyzwyczaić.

-~- Aparat -~-

Ma 8 Mpix i robi bardzo dobre zdjęcia nawet w trochę gorszym oświetleniu. Fotografie są szczegółowe, wyraźne, mają dobrze odwzorowane kolory, aczkolwiek mają zbyt nasycone kolory. Pozytywne wrażenie robi też brak agresywnego wyostrzania konturów, dzięki czemu zdjęcia wyglądają bardzo realistycznie. W trudniejszych warunkach oświetleniowych Galaxy Note 3 Neo już tak nie zachwyca, aczkolwiek nadal trzyma akceptowalny poziom. Fotografie stają się wtedy znacznie ciemniejsze i mniej szczegółowe, ale trudno uznać je za fatalne. Sytuację trochę poprawia jednak dioda doświetlająca LED, która przydaje się w przypadku bliskich obiektów. Niestety, korzystanie z niej wiążę się z nienaturalną, zimną kolorystyką zdjęć.

Również pod względem jakości nagrywanych w rozdzielczości Full HD (1080p) filmików smartfon wyraźnie odróżnia się na tle konkurencji. Nagrania są bardzo szczegółowe i płynne. Nie jest to poziom droższego Samsunga Galaxy Note 3, ale różnica między tymi modelami jest mniejsza, niż mogłoby się wydawać.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wszystkie smartfony z serii Galaxy Note są wprost stworzone do korzystania na nich z multimediów oraz Internetu i nie inaczej jest w tym przypadku. Olbrzymi ekran idealnie nadaje się do oglądania na nim nawet dłuższych filmów, a fabryczna obsługa popularnych plików wideo XviD (brakuje jednak DivX-ów) tylko to ułatwia. Wyświetlany obraz wygląda bardzo apetycznie i niejednokrotnie lepiej niż na wyświetlaczach LCD telewizorów. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która jest jedną z najszybszych na rynku pod względem wyświetlania stron i pozwala na ich płynną obsługę (powiększanie, pomniejszanie). Kolejną zaletą tego modelu jest obsługa łączności 4G LTE, która znacznie przyspiesza transmisję danych.

Galaxy Note 3 Neo dobrze radzi sobie też w roli przenośnego odtwarzacza muzycznego, chociaż jego pokaźne rozmiary mogą być czasami problemem (np. w przypadku obcisłych spodni). Jakość dźwięku w słuchawkach jest świetna i trudno jej cokolwiek zarzucić. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o głośniku, który gra bardzo przeciętnie i dosyć cicho. Słabo prezentuje się też ilość wbudowanej pamięci. Z 16 GB użytkownik ma dostęp do zaledwie 11 GB, co jest dość słabym wynikiem. Nie mniej, pozwala to na zapisanie na smartfonie kilku tysięcy utworów muzycznych lub ok. 5 filmów w rozdzielczości Full HD. Do tego ma się możliwość skorzystania z kart microSD do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety, rysik i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy Note 3 Neo jest pierwszym smartfonem, w którym wykorzystano sześciordzeniowy procesor Exynos 5260. Jest to dość nietypowa jednostka, w której znajdują się 2 bardzo wydajne rdzenie taktowane 1.7 GHz oraz 4 energooszczędne, znacznie wolniejsze, taktowane 1.3 GHz. Co ciekawe, oba zestawy mogą pracować jednocześnie, znacznie podnosząc sumaryczną moc obliczeniową. W praktyce procesor Samsunga spisuje się bardzo dobrze i czasem przewyższa układ znajdujący się w Samsungu Galaxy Note 3. Nie straszne mu też żadne dostępne na Androida gry, co częściowo jest też zasługą stosunkowo niskiej rozdzielczości ekranu. Sytuację dodatkowo poprawia obecność 2 GB pamięci RAM, dzięki której praca z wieloma aplikacjami jednocześnie nie powoduje żadnych problemów.

Bateria

Energooszczędny procesor, mniejszy względem Galaxy Note 3 ekran oraz pojemne ogniwo 3100 mAh pozwalają na komfortową pracę ze smartfonem przez ok. 2 dni bez konieczności jego ładowania. To naprawdę dobry wynik, jak na urządzenie tego typu. Pozytywnie zaskakuje czas rozmów, który wynosi ok. 20 godzin. Rezultat ten plasuje Galaxy Note 3 Neo w ścisłej czołówce smartfonów. Dobrze prezentuje się również możliwość oglądania filmów przez ok. 10 godzin.

Elektroniczny rysik

Do telefonu dołączony jest specjalny rysik, który niczym nie różni się od tego z droższego Galaxy Note 3. Jest on umieszczony w lewym, dolnym rogu obudowy. Reaguje on na siłę nacisku i kąt przyłożenia do ekranu. Dodatkowo, wyposażono go w przycisk, dzięki któremu jego możliwości są zależny tylko i wyłącznie od wyobraźni twórców oprogramowania. Np. dotknięcie ekranu i przytrzymanie z wciśniętym klawiszem zapisze aktualnie wyświetlany obraz, z którego będzie można wyciąć pożądany fragment. Nie dotykając przycisku ruchy rysika interpretowane są tak samo jak palca. Samsung wyposażył smartfona w specjalny notatnik, system rozpoznawania pisma odręcznego, narzędzie do rysowania i sporo innych, praktycznych funkcji. Niestety, telefon z pewnym opóźnieniem reaguje na ruchy rysika, co potrafi irytować np. podczas pisania.

Podsumowanie

Model ten jest intrygującym kompromisem pomiędzy tańszym Samsungiem Galaxy Note 2, a droższym Galaxy Note 3. Co ciekawe, tego pierwszego przebija pod niemal każdym względem (wydajność, aparat, oprogramowanie). Oczywiście, najdroższy z ww. modeli nadal jest najlepszy, ale Galaxy Note 3 Neo stanowi dla niego ciekawą i dobrą alternatywę, gdy się chce trochę zaoszczędzić bez nadmiernych wyrzeczeń. Bezsprzecznymi plusami tego urządzenia są wysoka wydajność, dobry ekran, świetny aparat oraz długi czas pracy na baterii. Jeśli jednak ktoś poszukuje tańszej słuchawki tego typu, to warto rozpatrzeć poczciwego Samsunga Galaxy Note lub równie dużego Alcatel One Touch Scribe HD.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button